Θέσεις εργασίας-πληροφορίες

μια τέτοια απάντηση περίμενα. 8):stuck_out_tongue:
είμαι στα τιμημένα ΕΜΜΕ.
απλά δε χρειάστηκε να συντάξω ποτέ βιογραφικό, και τώρα που πρέπει, θέλω να είμαι σίγουρος πως δε θα κάνω κάποιο λάθος…

  1. EMME = ?

  2. εχεις οποιαδηποτε προυπηρεσια σε οτιδηποτε?

  3. κατεβασε ενα προτυπο βιογραφικο απο εδω http://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/vernav/Europass+Documents/Europass+CV.csp

  4. τι δουλεια ψαχνεις? σχετικη με εμμε ή οτι να ναι?

1.EMME = Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης
2.όχι.και γι’άυτό δυσκολεύομαι στο τι πρέπει να γράψω. :stuck_out_tongue:
3.χμ, αυτό νομίζω πως θα με βοηθήσει αρκετά…
4.ψάχνω για μια θέση στην ταινιοθήκη.έμαθα πως ζητάνε άτομα από τη σχολή για πρακτική, και απαιτείται βιογραφικό.

έχεις κάνει οτιδηποτε σχετικο με τη δουλεια, έστω κ σαν χομπυ?

μαθητικη εφημεριδα, μπλογκ, κάτι ?

btw αν θες να δουλέψεις δημοσιογράφος κ δεν γράφεις ήδη κάπου, έστω κ σε μπλογκ, δεν κάνεις καλά…

ταπεινη γνώμη

τρέχω αυτό το blog:

http://toapolitoastikosoundtrack.blogspot.com/

και είχα γράψει δυο-τρία άρθρα σε κάποια τοπική εφημερίδα για αθλητικά πριν από κάποια χρόνια.
μαθητική εφημερίδα δεν είχαμε στο σχολείο…
αυτά.:expressionless:

edit: και φυσικά και τα 3,229 posts μου στο φόρουμ. :stuck_out_tongue:

βάλτα και τα δύο, ειδικά τα άρθρα

γενικα σκέψου πως το βιογραφικό σου πρέπει να εχει μαξιμουμ 1 σελιδα εκταση

επισης βαλε (αν σε συμφερει) βαθμο απολυτηριου λυκειου κ ΜΟ μαθηματων μεχρι τωρα στη σχολη

γλωσσες? τι αλλο θα μπορουσε να σε ξεχωρισει για τη δουλεια?

αν σε ρωτουσε καποιος “γιατι να σε επιλεξουμε?” τι θα απαντουσες?

  • ότι ξέρεις να κάνεις σχετικά με υπολογιστές, τι εφαρμογές ξέρεις να τρέχεις κλπ, δίπλωμα οδήγησης, αρκετοί βάζουν και κοινωνικές/πολιτιστικές δραστηριότητες, εάν αθλείσαι, παίζεις κάποιο όργανο κλπ. Βέβαια δε ξέρω εάν και τι λαμβάνουν υπ’ όψην, απλά αρκετοί τα αναφέρουν στο βιογραφικό τους.

o βαθμός απολυτηρίου λυκείου με συμφέρει, αλλά το μέσο όρο των μαθημάτων στη σχολή μέχρι τώρα όχι και τόσο. :stuck_out_tongue: anyway, θα τα βάλω και τα δύο ώστε να είμαι κομπλέ.
τώρα, από γλώσσες, μόνο στα αγγλικά έχω πτυχίο, αλλά οκ, το είχα ξεχάσει εντελώς και καλά που μου το θύμισες.θα το βάλω.
και αυτό το link που μου έστειλες πριν με βοηθάει αρκετά.βρήκα και κάποια πράγματα να το γεμίσω όσο γίνεται.ευχαριστώ λοιπόν!
και το ερώτημα που θέτεις στο τέλος είναι to the point, αλλά είναι τόσο δύσκολο, που φτάνει στα όρια του υπαρξιακού.ή απλά της real life…:roll:

edit: χμ, δε γνώριζα πως μαίνουν και κοινωνικές/πολιτιστικές δραστηριότητες για άσχετες με αυτές δουλειές.μπορεί να θεωρηθώ ψώνιο, αλλά θα βάλω!

έχω ελάχιστη εμπειρία από βιογραφικά οπότε μη το λαμβάνεις και πολύ υπ’ όψην ;ρ Αλλά ότι το 'χω δει το 'χω δει!

δυσκολο, αλλα για μια θεση που κανεις δεν εχει προυπηρεσια, εγω θα σε ρωτουσα

το βιογραφικο απο το σαητ ειναι πολυ εκτενες. κοψε πολλα. ειναι βασικο να μεινεις στη 1 σελιδα Α4. κρατησε το απλο και ευαναγνωστο, βαλε πρωτα τα κειμενα σου, το μπλογκ, μετα τη σχολη και τους βαθμους (αν εχεις κανενα ειδικο μαθημα με καλο βαθμο, τονισε το), μετα το σχολειο κ τον ΜΟ και μετα γνωση υπολογιστων και αγγλικων

τα λοιπα ενδιαφεροντα βαλτα μεν, αλλα μην πλατιασεις

άψογος montecristo.με βοήθησες πολύ.
ξεκινάω λοιπόν… =)

Μπορείς να μετατρέψεις σε πλεονέκτημα το γεγονός ότι είσαι ακόμη φοιτητής και παρόλα αυτά ενεργοποιείσαι με πράγματα.
Μπορείς να συμπυκνώσεις αυτά στα οποία είσαι καλός ή είναι σχετικά με την όποια θέση εργασίας (τα βιογραφικά σε γενικές γραμμές είναι καλό να είναι εύκαμπτα και να προσαρμόζονται) σε [I]τομείς ενδιαφέροντος[/I].
Σου βάζω ένα παράδειγμα του πώς είχα φορμάρει εγώ το σημείο των σπουδών στο βιογραφικό μου, που απευθυνόταν σε συγκεκριμένη θέση

[SPOILER]2001 ? 2007 Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Πτυχίο Ψυχολογίας από το Τμήμα Φιλοσοφικής, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (Πρόγραμμα Ψυχολογίας)
? Βαθμός: ( )
? Τομείς εξειδίκευσης: Κοινωνική ψυχολογία ? δι-ομαδικές και ενδο-ομαδικές σχέσεις, ψυχολογία στο χώρο της υγείας
? Πτυχιακή Εργασία: (πριν πάρω το πτυχίο, σε αυτό το σημείο εγώ έβαζα ό,τι εργασία απαλλακτική είχα κάνει σε όποιο μάθημα ήταν πιο σχετικό με την εκάστοτε θέση - για την ακρίβεια έβαζα και ειδικό κομμάτι [I]έρευνα κατά τις σπουδές/ συμμετοχή σε εργασίες/ τομείς ενδιαφέροντος[/I]. Το “μαγείρεμα” εδώ έγκειται στο ότι δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα όπως “τομείς εξειδίκευσης” στο προπτυχιακό, όλοι τα ίδια 5 μαθήματα είχαμε!)[/SPOILER]

Είναι αρκετά σημαντικό σε αυτές τις ηλικίες να δει ο εργοδότης ότι έχεις κίνητρο, ότι έχεις ενδιαφέροντα, ότι υπάρχουν συγκεκριμένοι τομείς με τους οποίους έχεις ασχοληθεί [U]και με τους οποίους θα ήθελες πραγματικά να ασχοληθείς στο μέλλον γιατί αυτή είναι μία κατεύθυνση που σε ενδιαφέρει, ο τομέας στον οποίο επιθυμείς να εντρυφήσεις και αυτή η θέση θα είναι μία εξαιρετική ευκαιρία να [I]μάθεις[/I][/U].
Θα ήταν πολύ καλό στη δική σου περίπτωση να αναφέρεις το περιεχόμενο των κειμένων που έχεις γράψει και του blog που διατηρείς, δείχνει πως ασχολείσαι ενεργητικά με το συγκεκριμένο θέμα.

Ένα μυστικό με τις ξένες γλώσσες είναι σε πρώτο επίπεδο να μην αναφέρεις τα διπλώματα, αλλά να γράφεις [I]αριστη γνώση/ πολύ καλή γνώση/ επαρκής γνώση - μπορούν να προσκομισθούν βεβαιώσεις εαν ζητηθούν.[/I]
Έτσι μπορείς να χώσεις πλαγίως και τα 3 χρόνια Γαλλικά που έκανες στο γυμνάσιο. Σπάνια να σου ζητήσουν το δίπλωμα καθ’εαυτό πριν μπεις στη λίστα των υποψηφίων για τη δουλειά.

Τράβα σε σεμινάρια και ημερίδες πού και πού, έχουν ωραίους μπουφέδες, τρώγε καναπεδάκια, παίρνε βεβαιώσεις παρακολούθησης και χώνε τα στο βιογραφικό.

Σύντομες, άμεσες, κύριες προτάσεις, όχι πολλά κοσμητικά επίθετα, όχι αναφορές στο 1 ενικό.

Καλή επιτυχία/ τύχη!

[SPOILER]

[/SPOILER]

wow!8O
τελικά γι’αυτό οι γυναίκες πάνε μπροστά!νομίζω πως μετά από αυτήν την ανάλυση, την έχω σίγουρη τη δουλειά…:stuck_out_tongue:
thanks!

Είχαμε career service στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία και μας έκαναν coaching για το πώς να γράφουμε cv 8)
(οτ)αν σε πάρουν κερνάς μπύρα, ε.

(άσχετο αλλά αγαπάω [B]τόσο [/B]πολύ το καινούριο σου άβαταρ…:roll:)

8O8O8O,
νταξ γιατι για εμας εδω (στο αριστοτελειο) ηταν εγκλημα [B]οτιδηποτε [/B]ειχε να κανει με δουλεια στο χωρο του πανεπιστημιου:-k

@χορορ (οτ)αν σε φωναξουν για την συνεντευξη, σφυρα.
εχω κανει (εκτος πανεπιστημιου:lol: ε?)σεμιναρια για αυτες τις δυσκολες ωρες

πραγματικά κορίτσα, απορώ τι θα έκανα χωρίς εσάς.γιατί αν περίμενα από τους άντρες…:stuck_out_tongue:

[SPOILER]

μόνο θάντερκατς συμφορουμίτισσα.μόνο.8)[/SPOILER]

υπάρχει κανείς Sound Designer στο φόρουμ???

Τι τον θες;

ο κολλητός μου τον θέλει για μια δουλειά σε βίντεο 30 λεπτών(το βίντεο 30 λεπτών)
γιατι εχει βρει μερικούς αλλά τα χρήματα που ζητάνε ειναι υπερβολικά

Eίναι ο αδερφός μου, άμα θες να σου δώσω στοιχεια επικοινωνίας…