Παύλος Παυλίδης

http://www.youtube.com/watch?v=p3Q-QzYdF90

δεν ήμουν εκεί αλλά λογικά αυτό θα λες

Οντως, αυτο ηταν. :wink:

Αρκετα ακυκλοφορητα νεα κομματια εχει πει στις συναυλιες του ο Παυλιδης μεχρι στιγμης,απο το καλοκαιρι κιολας,το τελευταιο πιο προσφατο ειναι το παρακατω.

Παύλος Παυλίδης - Η πόλκα του κατάδικου @ Μύλος, 03/03/2012

Κατι που ειχε περασει απαρατηρητο και ειχε συμβει στο schoolwave,περυσι,χωρις να εχουν γινει γνωστοι οι λογοι,ηταν οταν ο Παυλιδης κατα την εκτελεση του Βροχοποιος,σταματαει καπου στη μεση και ειπε τα εξης…

…γιαυτο θελω να σας πω σημερα,μια που βρεθηκαμε εδω,οτι εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε που ημουνα μκρος και τα περισσοτερα χρονια απο τοτε,σε τετοια μερη βρισκομαι,αλλα πρεπει να σας το πω αυτο,σιχαινομαι το ροκ και ολες τις εκδηλωσεις του οταν ειναι κενες απο περιεχομενο και οταν κανεις δεν εχει καμια ιστορια να πει και εμφανιζεται μπροστα στον κοσμο απλως για να ειναι ρρροοοοοαααακ.(ανυψωνει κ δυο κ@λοδαχτυλα ως χειρονομια :lol:)

Θα ντρεπομουνα να βρισκομαι σε αυτο το σημειο,επι 30 χρονια,αν δεν ειχα εστω μια μικρη ιστοριουλα να πω,ειτε στα αγγλικα,ειτε στα ελληνικα,ειτε στα κυπριακα,ειτε σε οποιαδηποτε γλωσσα του κοσμου και 30 χρονια προσπαθω να καταλαβω γιατι ειμαι εδω και γιατι σημαδευομαι απο τους φιλους μου και ευχαριστιεμαι να ταξιδευω στ’αληθεια ολα αυτα τα χρονια,αλλα επειδη εχω να πω μια μικρη ιστοριουλα οταν μου αρεσει,οταν δεν μου αρεσει ουτε καν την λεω,οχι πια ρρρροααααακ.
Παυλίδης - Ο Βροχοποιός - live 2/7/2011 Schoolwave Cyprus
3:10’’- 4:50’’

Κανεις δεν καταλαβε σε τι αναφεροταν,του σφυρηξε κανενας να παιξει πιο ροκ κομματια;,να παιξει περισσοτερο σπαθια;Να περιορισει τα μουρμουρητα;

τον ειδα το Σαββατο στα Γιαννενα για 5η φορα. ηταν εξαιρετικος για ακομη μια φορα. παρολο το κρυωμα που ειχε και ζητησε και τη βοηθεια μας σε πολλα τραγουδια.

οσο για το πιο γενικο, στιχουργικα ειναι απιστευτος. καθε τραγουδι του ειναι σαν ταινια μικρου μηκους. πολλες φωτογραφιες. πολλα ταξιδια. απο το “πλοιο” ξεχωρισα και εγω το Αντικαταπληκτικα. απο Σπαθια το αγαπημενο μου εινια το “Ενας Κυκλος Στον Αερα” με ενα απο τα πιο αγαπημενα μου " Η Τελευταια Φορα".

Σαν προσωπικοτητα μου φαινεται πολυ χαμηλων τονων και αρκετα σοβαρος. ή μαλλον οσο χρειαζεται. πολλα κρεντιτς πηρε απο μενα οταν περισυ επαιξε στο Keratea Resistance, δηλωνοντας την αλληλεγγυη του στον αγωνα των κατοικων εκει.

Θα τρολαρω,αλλα θελω λιγο.Χθες ειδα στο Βολο για τεταρτη φορα [B]Μωρα Στη Φωτια[/B].Τα [B]Ξυλινα Σπαθια[/B] τα προλαβα στα ντουζενια τους,οταν εκαναν την μεγαλη καριερα σε εγχωριο επιπεδο και πραγματικα ουδεποτε μου αρεσαν.Απο την αλλη με[B] Μωρα Στη Φωτια[/B],τρελαινομαι,φευγω πραγματικα.Ο πρωτος δισκος τους ειναι για μενα το κατι αλλο.
Σε συγκριση λοιπον με τον [B]Παυλιδη[/B],θεωρω τον[B] Σαλβαδο[/B]ρ πραγματικη rock περσονα,με στιχο underground και ξυραφι σε σημεια,με κοινωνικη κατακραυγη,ακρως επικαιρος και εντελως μη ψωνιο,φιλικος και πραγματικος/σπουδαγμενος στο rock rocker.
Θεωρω απο την αλλη τον[B] Παυλιδη[/B] εντελως δηθεν.
Sorry guys!!!

ΟΧΙ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ! :p:p

εχω το εξης προβλημα με τον Σαλβαδορ και κατ’επεκταση και με τα Μωρα στη Φωτια, οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη για τα παραπανω. δεν μπορω να ακουσω τον Σαλβαδορ. μου τη σπαει η φωνη του για καποιο λογο. οποτε δεν μπορω να ακουσω και τα Μωρα στη Φωτια

Ραντεβού με άντρα βγαίνεις?

Έχοντας την εντύπωση πως το δήθεν είναι λίγο-πολύ σε ορισμένους κύκλους αντικειμενικό, δε μπορώ να δω (όντας φανμπόης βέβαια) πώς μπορείς να πεις τον Παυλίδη δήθεν. Βασικά μπορώ να καταλάβω σκεπτικό, αλλά νομίζω πως δεν ισχύει τελικά.

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι δήθεν ο Παυλίδης, αλλά ότι έγραψες για τον Σαλβαδόρ και τα μωρά στη φωτιά με βρίσκει 1000% σύμφωνο. Σόρυ για το off topic αλλά αφού ξεφύγαμε που ξεφύγαμε ας πετάξω και εγώ λίγο φανμποισμό

Αυτή την εικόνα για το Παυλίδι, οι περισσότεροι την έχουν μάλλον λόγω της “κόντρας” με τον Σαλβαδόρ. Anyway, παραμένει μια απ’ τις ομορφότερες ελληνικές φωνές που 'χει τραγουδήσει τους ομορφότερους ελληνικούς στίχους.

Παυλάρας…

http://www.cosmo.gr/Entertainment/Mousiki/paulos-paylidhs-oi-trupes-einai-akoma-h-agaphmenh-moy-ellhnikh-mpanta.1692404.html

Σημερα δν εκατσαν οι Electric Litany αλλα αυριο θα επισκεφτουμε Γκαγκαριν να ταξιδεψουμε για (εχω χασει το μετρημα) πολλοστη φορα.

[SPOILER][SIZE=“3”][B]ΠΑΥΛΑΡΑΣ :D[/B][/SIZE][/SPOILER]

Καλα τα λεει ο Παυλιδης στη συνεντευξη.Τιμιος,ακομπλεξαριστος και low profile.Ωραιος.
Στο poll εριξα Ξεσσαλονικη.Εφηβικα κολληματα?

Είμαι πολύ fan Ξύλινα Σπαθιά. Αντιθέτως ο Παυλίδης και οι B-Movies με αφήνουν σχεδόν αδιάφορο. Γι’ αυτό το λόγο άλλωστε και δεν έχω πάει σε καμιά συναυλία τους (αντιθέτως τα Ξύλινα Σπαθιά τα έχω δει live 2 φορές όταν ακόμα έπαιζαν).

Ο λόγος που δεν γουστάρω τον Παυλίδη είναι πολύ απλός. Έχει αλλάξει αρκετά το ύφος του. Δεν γράφει πλέον τα δυνατά ηλεκτρικά κομμάτια που έγραφε με τα Σπαθιά. Κινείται κυρίως σε ακουστικά μονοπάτια. Δεν έχει το νεύρο και την ενέργεια που είχε με τα Ξύλινα Σπαθιά (κάτι που φαίνεται καθαρά και στους δίσκους του και στις συναυλίες που κάνει).

Πηγε κανεις? Ηταν καλος ο μιστερ?:stuck_out_tongue:

Πηγα την Παρασκευη.

Μου κανε (θετικη) εντυπωση πως το Γαγκαριν ηταν σχεδον γεματο.Στα αρνητικα πως ο κοσμος ηταν λιγο χλιαρος (το πε και ο Παυλος καποια στιγμη).Δν ξερω, εγω τλκ τον προτιμω σε πιο μικρα stages πια,ειναι πιο ζεστα και πιο παρεϊστικα.Νομιζω πως αποδιδει και ο ιδιος καλυτερα αφου τον βοηθαει και η “προσωπικη” δισκογραφια του.

Παντως ηταν ωραια,επαιξε δυομιση ωρες,πολλα κομματια απο τα Σπαθια,μεσα σ αυτα τα “ο βραχος” και το “αφου σου το πα” που δν τα πολυπαιζουν.

Επαιξαν και ενα πολυ ωραιο καινουργιο,την “πολκα του καταδικου” η “καταδικος” που ο κοσμος γουσταρε πολυ.

Το μονο που μου την εσπασε ηταν πως η συναυλια ειχε εναρξη στις 21.00 και ο Παυλιδης βγηκε στις 22.30 …Παλι καλα που το χουμε παρει πρεφα πια και ουτως ή αλλως αργουμε να παμε.

Κυκλοφορεί τη Δευτέρα.

Αν κρίνω από αυτά που έχουν ακουστεί σε live το στυλ θα παραμείνει όπως στο “πλοίο”

Έχουμε εμπιστοσύνη στον Παυλάρα, δεν μας απογοητεύει ποτέ.

[B][I][U]Θα 'ρθει μια μέρα[/U][/I][/B]

Κορυφαίο τραγούδι θεωρώ το [U][B]Η Μαίρη.[/B][/U] Σίγουρα μέσα στα καλύτερα που έχει γράψει ποτέ είτε με Σπαθιά είτε στην προσωπική του διαδρομή. Ευχαριστούμε τον Παύλο που μας παρέχει οπτιμιστικές εικόνες στους χαλεπούς καιρούς που διανύουμε.

Εκπληκτικη ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ!!!

ο νέος δίσκος του γαμάει επίσης τον ειδα λαιβ στον gagarin 205 ειναι πολύ ωραίος απο τους λίγους Έλληνες που μου αρέσουν στο χώρο του Ελληνικού ροκ ήχου

http://youtu.be/Uw8W8MfAcng

πότε έπαιξε στην ΕΡΤ ρε παιδιά?? παίζει να ήμουν και Αθήνα κιόλας και να το έχασα ο ηλίθιος… [-X