Παύλος Παυλίδης

Εδω επαιξε αυτη στην ΕΡΤ :stuck_out_tongue:

Νεα κομματια απο τον Παυλιδη.

Παύλος Παυλίδης & B-Movies - Ποτάμι σιωπηλό
Παύλος Παυλίδης & B-Movies - Πάντα επιστρέφεις
Παύλος Παυλίδης & B-Movies - Οι ακτές του παραδείσου

ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ & B-MOVIES - ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ
Από την ζωντανή ηχογράφηση και κινηματογράφηση της συναυλίας στη Τεχνόπολη στο Γκάζι στις 11/9/2013.Αυτο το DVD φαινεται οτι θα ειναι καλο.
:bounce:

έφυγε ο Τζινγκοβιτς από το συγκρότημα ρε παιδιά? τους έχει δει κανένας πρόσφατα?

Δεν υπαρχει καποια πληροφορηση αν ειναι μια προσωρινη απουσια του τζινγκοβιτς για καποιες συναυλιες η αν εφυγε οριστικα.:-k Τον σακη αζα που εχουν δεν ξερω ποιος ειναι.

Ο Παυλιδης για το νεο δισκο ειπε σε συνεντευξη πως θα ειναι η συνεχεια του Αφου λοιπον ξεχαστηκα,δηλαδη mid tempo ρυθμοι,μπαλαντοτετοια.Θα πει νεα κομματια στις συναυλιες,oπως παντα.

Νομίζω ότι ο Τζινγκοβιτς παίζει πια με τον Χαρούλη. Έτσι έγινε στις εμφανίσεις του Χαρούλη στην Αθήνα πριν μερικές μέρες

Όσοι Τρώνε Απ’ Τα Σκουπίδια

Είναι καταπληκτική η ικανότητα του Παυλίδη να περιγράφει με παράδοξους στίχους την πραγματικότητα.

Το να τρως απ’τα σκουπιδια ειναι χρησιμο πολυ
διχνει μια ευαισθησια καπως οικολογικη

Επίσης άρθρο για τη σόλο πορεία του στο mic.gr

Ο Τζιγκοβιτς πηγε οντως στον Χαρουλη. Ψαχνουν αλλον. Ισως και να βρηκαν μεχρι τωρα

αλήτη Χαρούλη!! Σάκης Αζάς λέγεται αυτός που παίζει τώρα με τον Παυλίδη. θα σας πω αύριο εντυπώσεις

πολύ ωραίο το λάηβ στη Λάρισα! καλός και ο καινούριος… με τον καιρό θα δέσει περισσότερο φαντάζομαι

ρίχτε μια ματιά εδώ: http://www.i-jukebox.gr/live-reviews/item/5369-pavlos-pavlidis-the-b-movies-stage-club

Αν είναι συνέχεια του ‘Άλλη μια μέρα’ θα είναι καλή φάση. Έχει κάποια δυνατά κομμάτια μέσα όπως το ομώνυμο ή το ‘Στοιχειωμένο Σπίτι’ που είναι ωραίες συνθέσεις και θυμίζουν Ξύλινα Σπαθιά. Αν είναι σαν τον τελευταίο του δίσκο ‘Ιστορίες που έχουν συμβεί’ θα μας πάρει ο ύπνος πάλι. Βαρετά μονότονος και άνευρος δίσκος.

συνέχεια του “Άλλη μια Μέρα” ή του “Αφού λοιπόν ξεχάστηκα” ?

γιατί κρίνοντας από αυτά που άκουσα το Σάββατο, μόνο το Στις Ακτές του Παραδείσου είναι έτσι δυνατό.

ξέρει κανείς πότε περίπου κυκλοφορεί?

Συνεχεια του αφου λοιπον ξεχαστηκα,λαθος δικος μου. #-o

https://www.mixcloud.com/Radio-Paratiritis/συνέντευξη-με-τον-παύλο-παυλίδη-τέχνης-πολιτισμού-γωνία/

Απο 2:47’’ περιγραφει τι να περιμενουμε.

Όλα αυτά τα χρόνια βρίσκεσαι έντονα στο προσκήνιο και συναυλιακά αλλά και δισκογραφικά. Και από ότι ξέρουμε θα βγει καινούργιος δίσκος σε λίγο καιρό πάλι.

Ναι αληθεύει. Θα βγει ο καινούργιος δίσκος μέσα στον Απρίλιο, λέγεται «Στον διπλανό ουρανό». [B]Ο δίσκος περιέχει κυρίως μπαλάντες . [/B]Παραγωγή έχει κάνει ο Coti K, με τον οποίο περάσαμε έναν πολύ δημιουργικό χειμώνα μαζί. Πιστεύω πως η εποχή είναι κατάλληλη για να βγει αυτός ο δίσκος.

Θα ρωτήσω κάτι τετριμμένο αλλά δε θέλω να το αφήσω απ? έξω. Θα υπάρξει κάποια επανένωση των Ξύλινων Σπαθιών;

[B]Για να πω την αλήθεια έγινε μία συζήτηση μεταξύ σοβαρού κι αστείου με τα υπόλοιπα μέλη για επανένωση. Δεν είναι κάτι που το αποκλείουμε αλλά δεν είναι κάτι που θα γίνει σύντομα. [/B]
:-k:vibrate:

http://www.thepressproject.gr/article/75732

Ας ελπισουμε να μην μας παρει ο υπνος και το μουρμουρητο να ειναι λιγοτερο απο αλλες φορες.:stuck_out_tongue:
O Καταδικος σε studio εκτελεση εδω

Ξεχώρισα τη [B]“Θάλασσα”[/B] και το [B]“Μέχρι τα Χαράματα”[/B], σε μια μάλλον άνιση κυκλοφορία.

Τα home tapes ακούγονται πιο ευχάριστα.

Οι συμμορίες της ασφάλτου Παύλος Παυλίδης & B Movies ( Τεχνόπολις 2015 )

Ποσα χρονια ειχε να παιξει αυτο το κομματι απο σπαθια,δεν θυμαμαι προσφατα παντως.Τα live review για τη συναυλια στη τεχνοπολη ειναι σχεδον αποθεωτικα,3ωρο,πηγε καποιος απο εδω να γραψει 2 λογια?

Εγω τους ειδα στην Κω τελη Ιουλιου σε φανταστικη συναυλια σε καταπληκτικο χωρο. Η μπαντα ειναι καταπληκτικη και ειχαν φοβερο ηχο και σετλιστ. Επειδη ετυχε να παρακολουθησω απο κοντα και το soundcheck εχω να πω οτι εδειξαν απιστευτο επαγγελματισμο.

Εγώ που άκουσα (κυρίως) το live από το youtube, έχω να πω πως σε σόλο φάση ο Παυλίδης βρίσκεται αυτή τη στιγμή περισσότερο κοντά από κάθε άλλη φορά στον ήχο των Σπαθιών.

Καταρχήν τα μισά -μην πω και παραπάνω- κομμάτια ήταν των Σπαθιών σε μια χρονιά που κυκλοφόρησε καινούργιο album, άντε να έπαιξε 2-3 από αυτό.

Επίσης ο ήχος δίνει αρκετή έμφαση στα πλήκτρα (α ρε Γκουνταρούλη) (κάτι τσέλα, κάτι ξυλόφωνα που χρησιμοποιεί με τους B-movies δεν υπάρχουν), όπου τα ηχοχρώματα που παράγονται κάνει τα τραγούδια πιο δελεαστικά από τα αντίστοιχα των album. Στο live που κυκλοφόρησαν τα Σπαθιά το 2003 [I][U]τα Πουλιά[/U][/I] ήταν για εμένα το καλύτερο του album, αλλαγμένο έως εκεί που δεν παίρνει με απίστευτη ποιότητα.
(https://www.youtube.com/watch?v=cdB8UQW-_uI)

-Θυμάμαι που γύρναγα χαράματα εκείνες τις εποχές σπίτι και το άκουγα στη διαπασών στο αυτοκίνητο, μαγεία-

Επιπλέον η ορμή των τραγουδιών βγάζει μια γαμημένη νοσταλγία, ο χορός, η ένταση του πλήθους. Επιστέγασμα [I]Οι συμμορίες της ασφάλτου[/I] που πόσταρε και ο KIMI παραπάνω. Άντε Παυλάρα κάνε την καλή…

Το θετικο ειναι οτι εχει διαχωρισει τα ακουστικα σετ σε μεμονομενες συναυλιες,πχ καθε πεμπτη-σαββατο,οποτε οποιος θελει να ακουσει μουρμουρητο,χασμουρητο και παυλιδη καθιστο σε καρεκλακι και μετα να παει ησυχα για υπνο,το επιλεγει.

Στη τεχνοπολις επαιξε την κλασσικη version τροφη για τα θηρια και οχι την βαρετη ακουστικη,ροδες,συμμοριες της ασφαλτου,τι περιμενουν,ριτα,σαν εσενα,ενα παραξενο τραγουδι στην ξεχειλωμενη version του,κομματια που δεν επαιζε πριν η ειχε πολλα χρονια να ακουμπησει.Αντε στην επομενη κανενα Καιν,εξορκιστη,τρενο φαντασμα κλπ(ναι καλα κανε ονειρα) :stuck_out_tongue:

H μπαντα ειναι καλη απλα αντιπαθω τον ντραμερ γιατι δειχνει τοσο βαριεστημενος πανω στη σκηνη.:sleep:

Βασικα ο ντραμμερ ειναι ο κορυφαιος μουσικος της μπαντας και καταπληκτικο παιδι. (Τον ξερω προσωπικα χρονια) Μπορεις να πεις οτι (στη σκηνή και μόνο) ειναι συνεσταλμενος αλλα οχι βαριεστημενος.

Το αντιπαθω καταλαβαινεις πως το λεω,εχει ενα στυλ στατικο,ενταξει δεν παιζει hard rock για να κοπανιεται προφανως,απλα λιγο περισσοτερο να δειχνει πιο συμμετοχικος με το συνολο,ο μπασιστας ο ψηλος ας πουμε το δειχνει αυτο με καποιες κινησεις.

Σε ποια συναυλια ηταν που ειχε φερει εναν δευτερο ντραμερ με μαλλι αφανα,εκεινος ηταν καλος.