Παύλος Παυλίδης

Παύλος Παυλίδης & B-Movies,παρουσίαση δίσκου ?Μια πυρκαγιά σ?ένα σπιρτόκουτο?

Παύλος Παυλίδης & B-Movies - Το Τέλος Του Κόσμου (Official Audio)

Παύλος Παυλίδης & B-Movies - Έλα Κοντά Μου (Official Audio)

2ος δισκος σε 2 χρονια,ελπιζω να μην ειναι οτι εμεινε απλα εξω απο τους προηγουμενους δισκους,το Ελα κοντα μου ειναι μεν ενα συμπαθητικο κομματι αλλα παλι τα ιδια στον στιχο,τα πουλια,ο παραδεισος,ο βυθος,τα τρενα κλπ,καπου τα βαρεθηκα αυτα παυλακο,αλλαξε λιγο ροτα.

http://www.jumpingfish.gr/article/apokleistiko-akoyste-to-neo-disko-toy-pavloy-pavl/335505

Eδω ολοκληρος ο δισκος για ακροαση.Και παρακατω η εξηγηση πως προεκυψε τοσο συντομα κυκλοφορια νεου αλμπουμ.

[B]Νομίζω ότι είναι το μικρότερο διάστημα που έχει μεσολαβήσει ανάμεσα σε δύο δίσκους σας. Πώς συνέβη αυτό, καινούργιος μόλις ένα χρόνο μετά τον προηγούμενο; Είχατε τόση έμπνευση αυτή τη φορά και γιατί;[/B]

Tο διάστημα που μεσολάβησε είναι τόσο μικρό επειδή τα περισσότερα τραγούδια είχαν ήδη ηχογραφηθεί μαζί με το υλικό του προηγούμενου album, ας πούμε ότι αυτό είναι το δεύτερο μισό ενός διπλού δίσκου. Ο λόγος που μοιράστηκαν έτσι τα τραγούδια σε δυο ομάδες έχει να κάνει με το ύφος και τον ήχο του κάθε album και όχι με κάποια χρονολογική σειρά.

Live σήμερα στην Τεχνόπολη ο Παύλος Παυλίδης:

Φοβερό το live του Παυλίδη χτες στην Τεχνόπολη. Και ΗΧΑΡΑ που θα ζήλευαν πολλές συναυλίες σε Gagarin, Fuzz και Piraues Academy.

Περιεργο κομματι και διαφορετικο,ακομα δεν εχω καταλαβει τι ηθελε να κανει εδω.Λειπει η τρελα του τζινκοβιτς στα live,ο νεος κιθαριστας κλασσικος sessionιστας.

Αλλο νεο εδω,οπως συνηθιζει,πρωτα παιζει live και μετα τα κυκλοφορει.

Eχουμε συνεχεις αλλαγες στο line up,εχει αποχωρησει ο πληκτρας ορέστης μπενέκας,αντικαταστατης ο χρηστος λαινας,επισης εχει αποχωρησει ο Σακης Αζας στην κιθαρα,δεν καθισε και πολυ ειναι η αληθεια,αντικαταστατης o αλεκος βουλγαρακης.Μου φαινειται λιγο περιεργο που φευγουν απο τους b movies οι κιθαριστες κυριως σε τοσο συντομο διαστημα.

To τελευταιο νεο κομματι,μαλλον ερχεται νεος δισκος.

Aς ξεθαψω και τον παυλιδη με νεα τραγουδακια. :wink: Bασικα εχει ανεβει ολος ο δισκος.

Παύλος Παυλίδης: “Το Μαύρο Κουτί” κυκλοφορεί και μας καλεί να το ανοίξουμε

Το νέο άλμπουμ του Παύλου Παυλίδη με τίτλο “Το Μαύρο Κουτί” μόλις κυκλοφόρησε από την United We Fly. Εννέα τραγούδια με ηλεκτρικό ήχο, πειραματισμούς και εθιστικές μελωδίες.

2 Likes

Αρκετά καλός δίσκος, ωραία η νέα μπάντα και ενδιαφέρον νέος ήχος με λούπες, πλήκτρα και πιο ηλεκτρονικός από τους προηγούμενους δίσκους του. Ενδεικτικό κομμάτι ‘‘Το παιδί με το πατίνι’’ και το ‘‘Mαύρο Σύννεφο’’…γενικά respect στον Παυλάρα που ανανεώνεται όταν νιώθει ότι χρειάζεται και δεν αναμασάει τα ίδια και τα ίδια. Ένα έξτρα shoutout στους στίχους, που εξακολουθούν να είναι πάντα εμπνευσμένοι και εξαιρετικοί όπως μας έχει μάθει -αγαπημένοι στο ‘‘Τώρα που χάνεται το φως’’!

Νταξ γενικά με τον Παυλάρα δεν ήμουν ούτε είμαι αντικειμενικός πάντα, αλλά στον συγκεκριμένο δίσκο φαίνεται αισθητά ότι ηχογραφήθηκε με άλλο αέρα και διάθεση από πχ την ‘‘Πυρκαγιά…’’ που λίγο εκεί ίσως είχε ‘‘βαλτώσει’’! Έχει αέρα αλλαγής και πειραματισμού και βοηθάει τελικά πολύ η Hotel Alaska ,που του έδωσε μάλλον και εκείνο το boost που χρειαζόταν για να εξελίξει τον ήχο του!

Αυτά, ωραίος δίσκος, να μην είχαμε covid να μην ήμουν και σχεδόν 40 χρονών μαλάκας να πετύχω κανένα live-άκι του και να ξεβιδωθώ στον χορό… ή μάλλον, απλά να μην είχαμε covid.-

4 Likes

θέλει ακροάσεις ο δίσκος. να γίνει και επεξεργασία των στίχων.

ωραίο αποτέλεσμα πάντως. κάποια κομμάτια ξεχωρίζουν ήδη πχ το Μαύρο Σύννεφο που ξεχώριζε ήδη από τα λάηβ, το Στην Άκρη της Πόλης μου έκανε κλικ με το πρώτο άκουσμα. Τώρα που Χάνεται το Φως, Άνοιξη επίσης.

Φρέσκα πράγματα γενικώς.

Αντικειμενικός δε μπορώ να είμαι ούτε εγώ, αλλά η αλήθεια είναι πως δισκογραφικά είχε φτάσει σε ένα τέλμα με τους B-Movies.

Οι συναυλίες για την παρουσίαση ξεκινάνε σήμερα στην Πάτρα, μέσα στο Δεκέμβρη πάνε Θεσσαλονίκη και 21-22 Γενάρη στο Gagarin.

Θέλω τόσο να πάω, αλλά με covid προβληματίζομαι… καλό και το Gazarte, αλλά θέλει χορό η φάση

1 Like

Το μαύρο σύννεφο και το τώρα που χάνεται το φως είναι ωραία κομμάτια,τα υπόλοιπα είναι σε πιο low tempo,στο line up δεν βλέπω κιθαρίστα για leads,solos,άρα αναλαμβάνει μόνος του ο Παυλίδης?

μόνο ο Παυλίδης στην κιθάρα

εντάξει δεν έχει και πολλά σόλο στην καριέρα του :stuck_out_tongue:

σε παλιότερα τραγούδια, πολλά μέρη κιθαράς τα έχει αντικαταστήσει ο Σιώτας

Θελω να παω να τους δω,πρεπει να ειναι καλοι οι Hotel Alaska που εφτιαξε,αλλα εισιτηρια μονο μεσω viva? :zipper_mouth_face:

Τελικά έκλεισα για 14/01 Block 33 και πλήρωσα νταβατζηλικι 0.90€ viva.

Έχω κολλήσει τελευταία με το φάντασμα της εθνικής οδού.:slightly_smiling_face:

Αναβληθηκαν οι συναυλιες,ελεος. :expressionless:

Επαναπρογραμματισμος των ακυρωμενων συναυλιων,επρεπε να μπω στην διαδικασια,να με δωσουν voucher,να παρω κατω τηλ στον διοργανωτη,για να μου βγαλουν νεο εισητηριο για 19/03/2022. :face_with_raised_eyebrow:

19/03/2022 block 33
9/04/2022 block 33


Επέστρεψα από block33,Παυλίδης live μετά από καιρό.

Σύνοψη,πολύ καλό δέσιμο η τριάδα Παυλίδης-ντραμερ-μπασιστας,ο βιολιστής και ο πληκτρας θέλουν ακόμα δουλειά,2ωρακι γεμάτo με νέο δίσκο,σπαθιά κλασσικά και διάφορα σκόρπια από τους άλλους δίσκους.

Τα αρνητικά…τα σκάτωσε ο ηχολήπτης σε σημείο να κάνει κάθε λίγο και λιγάκι ο Παυλίδης νοήματα να μην ανεβάζει τόσο την κιθάρα.Με ένα 20αρικο πέρασα καλά(5€ μπύρα corona).Είχε κόσμο,όχι πίτα όμως.

Aυτα ειναι,με 13-15 ευρωπουλακια,νεα βαρβαροτητα. :laughing:

Γιάννης Αγγελάκας και Παύλος Παυλίδης μαζί στο Release Athens

Ο Γιάννης Αγγελάκας και οι 100°C, μαζί με το Παιδί Τραύμα και το ντουέτο των Kadinelia , θα εμφανιστούν και στη Θεσσαλονίκη , την Πέμπτη 23 Ιουνίου , στο Fix Factory Of Sound Open Air.

Η προπώληση ξεκινάει προς 13€ και για περιορισμένο αριθμό εισιτηρίων. Μετά την εξάντλησή τους, θα συνεχιστεί προς 15€.

Mετα απο τον ντορο για τον δισκο διασκευων με υλικο του Μαρκοπουλου και τα καντηλια που επεσαν απο αρκετους…

Ηταν ευκαιρια για Live,στο Principal Club Theater,καταμεστο και γεματο,σχετικα καλος και καθαρος ηχος καθολη τη διαρκεια του Live,δυναμικη αρχη με καλο σετ λιστ,ηλεκτρισμενη διαθεση,οχι τοσο μεγαλη διαρκεια οσο μας εχει συνηθίσει,ενα γεματο 2ωρο θα ελεγα,ο ντραμερ ηταν αρκετα καλος,κιθαριστας,μπασιστας κρατουσαν τον ρυθμο,πληκτρας αδιαφορος,καθολου συμμετοχικος οπως ηταν ο ορεστης μπενεκας σε αυτο τον ρολο με το προηγουμενο σχημα.

13 ευρω το εισητηριο,4 ευρω ενα ποτηρι μπυρα,οκευ,καλα ηταν. :stuck_out_tongue: :crazy_face:

2 Likes
2 Likes

ντράμερ και μπασίστας από τους καλύτερους που είχε ο Παυλίδης στη σόλο πορεία του.

Χρήστος Τσαπράζης, Βασίλης Γκουνταρούλης νομίζω είναι οι καλύτεροι που είχε ποτέ σε μπάσο και πλήκτρα αντίστοιχα.

Αλλά εντάξει, αυτοί ήταν στις παλιές ένδοξες εποχές των Ξύλινων Σπαθιών.

1 Like

στη σόλο πορεία του είπα :stuck_out_tongue:

τα Σπαθιά ήταν all stars :stuck_out_tongue:

2 Likes