Όταν γινετε γονεις

Να σου ζησει ρε μαγκα :smiley:

Πολύ φοβάμαι πώς έχει δίκιο σε αυτό που λέει…

Τα παιδιά δε θέλουν πίεση (καλά πλάκα γίνεται, αλλά…). Να τους βάζετε ήρεμα ροκ τραγουδάκια να ακούνε από μικρά και σιγά-σιγά θα τον βρουν το δρόμο τους αυτά ([B]\m/[/B]). Μεταλλάς με το ζόρι δεν γίνεσαι…

Στο παιδί μου (στην κοριτσάρα μου) θα βάζω ήρεμα πράγματα να ακούει…όχι θα τ’ακούμε παρέα…ροκ γενικά, floyd, rory, doors, lynyrd skynyrd, beatles και πιο πρόσφατα rhcp και τέτοια (α, και madrugada και midnight choir που’ναι χαλαρά)…Α, θα της βάζω και BLOOD CEREMONY…και μεγαλώνοντας θα της βάζω και πιο σκληρά, όχι metallica και maiden (αυτούς ναι…). Κυρίως, όμως, θα της βάζω Savatage…και αργότερα και BATHORY…! Θα τη νανουρίζω με ψυχεδελικά…

Ντάξει είμαι λίγο υπερβολική ίσως…! Όλα θα τα ανεχτώ ο,τιδήποτε…μόνο ένα δε θα ανεχτώ να ακούει σκυλάδικα, μπουζούκια και καψούρικα και να ανεβαίνει στα τραπέζια…άμα τολμήσει θα την πάρει και θα τη σηκώσει (και το εννοώ!). Πόσα να αντέξει η άμοιρη η μάνα?

(μαρέσει που το’χω δεδομένο ότι θα κάνω κόρη…)

Savatage αν βάζεις φτάνει :wink:

Το θεμα ρε σεις δεν ειναι μονο στη μουσικη καθαυτη. Το σχολιο μου καποιες σελιδες πισω δεν το καταλαβε κανεις φοβαμαι, ΠΡΕΠΕΙ να πιστεψει οτι ηταν δικη του ανακαλυψη, αλλιως δεν προκειται να το δεχθει. Προσπαθειτε να μπειτε στο μυαλο ενος νηπιου σκεπτομενοι σαν ενηλικες. Fail. Τα παιδια ειναι μικρα, θελουν να ανακαλυψουν τον κοσμο κι αν τους βαλεις κατι που δεν θα τους αρεσει θα αντιδρασουν ασχημα - και κατα 99% η ροκ μουσικη δεν θα αρεσει σε ενα νηπιο ελεω των ερεθισματων που δεχονται, αλλα και για το οτι ειναι μικρο, θελει να παιξει, Σαβατατζ γιατι θα βαλεις για να τις κοψει απο μελαγχολια; Η ροκ ειναι εφηβικη μουσικη, οχι παιδικη, κι αν επιμεινετε θα τη σιχαθουνε. Και μπορει να καθισουν να το ακουσουν επειδη ο πατερας το θεωρει σωστο, αλλα οταν φυγει για να παει να κοιμηθει θα ξεθαψει ξανα το ταδε τρας δανς κομπιλεησιον. Επισης σιγα μη καταπιεσω το παιδι μου για το τι μουσικη ακουει. Ας γουσταρει και Γονιδη, θα σπαμε πλακα που θα με κοροιδευει για το γεγονος οτι ακουω κατσικες. Μαλακας πουστης και πρεζακιας μονο να μη μου βγει, για ολα τ αλλα ας γινει οτιδηποτε θελει.

Με το να βρει ένα δίσκο στο σπίτι δεν πρόκειται να γίνει τίποτα άλλο εκτός από προπαρασκευή. Αν δε του βάλει ο ΧΨΖ κολλητός ένα δίσκο να κάτσουν να τον ακούσουν και να γουστάρουν παρέα και να ανακαλύψουν τον κόσμο, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

Αρα απειλουμε τους φιλους του να του βαζουνε ΜΕΤΑΛ :stuck_out_tongue:

Πλακα πλακα, μονο για την ομαδα θα καταπιεζω το παιδι μου

Ε προφανως το νηπιο δεν θα το βαλει απο μονο του, η διαδικασια ειναι το θεμα. Αυτο που ειπα παντως ειναι αληθινη ιστορια φιλου που ξεκινησε να ακουει στα 7 του Pink Floyd οποτε καποια βαση εχουν ολα αυτα στη πραγματικοτητα.

Edit: Ενταξει εχεις ενα δικιο. Και Γαυρος να προσθεσω στα τρια παραπανω. Ολα τ αλλα ενταξει.

Καλά ναι το τελευταίο εννοείται…ούτε πρεζάκιας ούτε μαλάκας ούτε ο,τιδήποτε άλλο θα μπορούσε να’ναι επιβλαβές για αυτό…

Αλλά πραγματικά -πέστε με κομπλεξική- δε θα’θελα να δω το παιδί μου στο τελευταίο τρεντοκαγκουροσκυλομπουζουκομάγαζο να την ‘‘βρίσκει’’ και να κωλοχτυπιέται με αυτήν την ‘‘μουσική’’. Θα στενοχωρηθώ πραγματικά…δε θα πώ κάτι, δε θα φωνάξω, αλλά θα στενοχωρηθώ…

Εννοείται ότι πάνω απ’όλα θέλω να’ναι καλά και να κάνει ότι γουστάρει (μαζί μου φυσικά), αλλά να αυτό θα’ναι το παράπονό μου…

get serious…Θα υπαρξουν εκατονταδες αλλα πραγματα για τα οποια θα πρεπει να ανησυχεις/στεναχωρηθεις/προβληματιστεις οταν θα μεγαλωνεις το παιδι σου.Αυτο θα ειναι και πρεπει να ειναι το τελευταιο.

ε ρε πατρικό και μητρικό ένστικτο που έχει ξυπνήσει :lol::lol:

ε καλά ναι εννοείται αυτό…

Δεν είπα το αντίθετο, αλλά ένα τσιμπηματάκι θα το νιώσω στην καρδιά, αν μου πεί…

Α καλά, ένας φίλος τώρα κάνανε μωρό, πριν από κανα 6μηνο, και του βάζουνε Maiden και Helloween, χαχαχα! Η πλάκα είναι ότι ο μπόμπιρας ακούει με προσοχή τα συγκροτήματα αυτά και όταν σταματάει η μουσική κοιτάζει γύρω γύρω απορημένος :stuck_out_tongue:

Επίσης, όταν ήμουν πρόσφατα στο σπίτι ενός φίλου (μεγαλύτερος αυτός σε ηλικία) που έχει 2 παιδιά, ο μικρότερος, 4 χρονών, όταν έβαλε ο πατέρας στο dvd Ramstein (το live στο Βερολίνο) πήρε ένα αυτοκινητάκι και άρχισε να το κραδαίνει σαν σπαθί !!! Που να ακούσει και Manowar ή τίποτα Bathory δηλαδή…

Μάλλον σιγά σιγά θέλει η ιστορία και διακριτικά :slight_smile:

για αρχη Metallica και μετα ολους τους μεγαλους.
Και σιγουρα σε συναυλιες μπροστα μπροστα :stuck_out_tongue:
πλακα κανω.να μεγαλωσει λιγο

Εγω σε λιγες μερες γινομαι θειος και πρεπει να αναλαβω την μορφωση του μικρου.Ειναι και ασχετη η αδερφη μου ρε πουστη και εγω θα λειπω εξωτερικο,επομενως το μωρο δεν θα εχει τα σωστα προτυπα.

Σε τι ηλικια να του παρω το Pulse λετε?

Υπάρχουν επίσης ένα σωρό σπουδαίες μπάντες της εποχής, όπως οι Soft Machine, οι Can, oι Neu!, οι Mahavishnu Orchestra, οι Gong… Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μπει το πιτσιρικί κατευθείαν στο τριπάκι του μεηνστρημ και του πολυδιαφημισμένου.

στη βάπτιση 8)

Επειδη [B]γονέας=φασίστας[/B] (εκ των πραγματων) με απειροελαχιστες εξαιρεσεις, δεν προκειται να κανω παιδια (και για αλλους λογους φυσικα).

Κατα τα άλλα:

Αν ακουει [B]ΓΟΝΙΔΗ [/B]μεχρι 12 ετων παει κι ερχεται, διοτι μετα τα 18-20 καταντα ζωο κυριολεκτικα.
Οσον αφορα το άλλο, υποθετικα αν ειχα παιδι δεν θα ειχε καμία διαφορά για μενα αν θα εβγαινε [B]gay[/B] ή straight. Ευτυχισμενο θα ηθελα να το βλεπω οπως και να ειναι.
Θα μου πεις, σε μια κοινωνια σαν την Ελληνικη που ειναι γεματη προκαταληψεις, τι θα γινοταν? Ε αμα ηταν να ζουμε με τα μυαλα των παππουδων μας, θα του εβαζα μια κελεμπια εξαρχης και θα τελειωνε το παραμυθι!

Χμ…επισης θα του εβαζα το πρωτα τρια αλμπουμ απο [B]ΤΡΥΠΕΣ[/B] (οχι τα υπολοιπα) μονο και μονο για τους στιχους και πιο μετα[U] DEAD KENNEDYS[/U] [B]in god we trust[/B] μπας και ανοιξει λιγο το μυαλουδακι του…

Ακριβως.

Για γιάπη το κοβω! Θα μου πεις το θεμα ειναι να μη σου βγει βλήτο και συνεχιζει να τρεχει στα [B]γηπεδα[/B] μετα τα 15. Χεσε μεσα…

Ισχύει αυτό που ειπώθηκε παραπάνω ότι θα γυρίσει μπούμερανγκ η προσπάθεια να κατηχήσεις ενα παιδί με rock και metal. Δεδομένου αυτού, καλό είναι για το παιδί να υπάρχουν σχετικά ερεθίσματα και από κει και πέρα πιστεύω όλο και κάτι θα του κεντρίσει τη προσοχή. Αν δεν, τότε τουλάχιστον να έχει επίγνωση κάποιων πραγμάτων.

Τουλάχιστον εγώ με την μερικών μηνών ανηψιά μου αυτό σκοπεύω να κάνω. Βέβαια μεγαλώνει σε σπίτι με δισκοθήκη που αποτελείται από Led Zeppelin, Black Sabbath, Deep Purple, Bob Dylan, Depeche Mode, Rory Gallagher, Χατζιδάκη, Θεοδωράκη, Παπακωνσταντίνου και μπόλικη κλασσική μουσική οπότε θα έχει εξαιρετικές βάσεις.8) Και αν ποτέ θελήσει να ακούσει κάτι βαρύτερο (Judas Priest, Iron Maiden, Motorhead, Venom κλπ.), ο μπαρμπα-Γιάννης είναι εδώ.:slight_smile:

Δείτε το όλο, ο μικρός τα σπάει!!
Ο πατέρας του άραγε τι μουσική να ακούει??:-k

http://www.youtube.com/watch?v=u0QuG6_FA6I&feature=player_embedded