Σε απόγνωση, ποιόν δίσκο θα διανέματε σ' όλο τον κόσμο?

+επισης οτι εγω βλεπω κατι κωλαρες με ζωγραφιες στη πλατη τους…

εισαι μεγαλη φατσα :lol::lol::lol:

και λουπιν , ποιον δισκο θα…‘ελιωνες’ ? :p8):roll:

:lol:

Dark Side Of The Moon

Eυκολα

Απλά. Warlord- Deliver Us. Ανεξαρτητως γουστων ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΑΥΤΙΑ! Η απογνωση ηταν αυτη, ειμαι εντελως ον τοπικ ετσι.

το Deliver Us χωράει ΠΑΝΤΟΥ.!

Eναν δισκο που εχει αλλαξει πολλα σε ολη την ροκ μουσικη…PINK FLOYD-THE WALL.
Απλα…Ενα στολιδι!

το Gutter Ballet μαλλον…

διαβάστε το πρώτο ποστ και ΝΙΩΣΤΕ γ@μώ το χριστόφορο κολόμβο και την παλιοπ$#!@να την αμερική που ανακάλυψε.

καλα συγγνωμη ρε.πω…

τον 22b3 των Device τότε.

storm - nordavind. φένριζ και σάτυρ, μοίρασμα ΠΑΝΤΟΥ να τ’ακούσουν ΟΛΟΙ.

Σε απόγνωση για την θλιβερή πορεία της κοινωνίας, θα μοίραζα “επαναστατικά” άλμπουμ στον κόσμο, με κοινωνικά μηνύματα ανατροπής κλπ. Rage Against the Machine και άλλα τέτοια καλούδια. Ίσως και κανένα άλμπουμ με τραγούδια της Αντίστασης, ή τίποτα Ρώσικα. Πιστεύω απαντάει κυριολεκτικότατα στον τίτλο του θρεντ. :stuck_out_tongue:

Σοβαρά τώρα, νομίζω πως αυτό το θρεντ έχει κάπως προβληματικό ορισμό. Λέμε:

Ο κόσμος δεν λέει να τον εκτιμήσει? Επομένως μιλάμε για υποτιμημένα άλμπουμ? Άλμπουμ δηλαδή που ενώ εμείς τα θεωρούμε γαμάτα, δεν φαίνεται να αρέσουν στην πλειοψηφία του κόσμου που τα έχει ακούσει?

Ή μιλάμε για άλμπουμ που απλά δεν είναι γνωστά σε πολύ κόσμο, ενώ θα έπρεπε? Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με υποτιμημένο δίσκο όμως, απλά με δίσκο που δεν είχε την αναγνώριση που νομίζουμε οτι του άξιζε.

Νομίζω πως το δεύτερο είναι το θέμα μας, αν δεν κάνω λάθος.

Προχωρώντας λοιπόν.

Εχμ, δύο άλμπουμ έχουν όλα κι όλα μέσα σε λίγα χρόνια οι Silversun Pickups και μια χαρά επιτυχία έχουν, μέχρι και υποψήφιοι για grammy ήταν αν δεν κάνω λάθος. Άλλο το οτι στα εδώ μέρη λίγοι φαίνεται να τους ξέρουν.

Κατα τ’ άλλα, ας προτείνω και γω ένα δίσκο αδυναμία απο μια μπάντα που θεωρώ τεράστια και δεν έχει καν λήμμα στο wikipedia.

The Mayan Factor - 44

Μα την παναγία, πώς τα καταφέρνεις;

Ρε δε ξέρω γιατί ορισμένοι δε το πιάνετε και άλλοι το πιάνουν κατευθείαν. Δε πιστεύω ότι μπορώ να γίνω περισσότερο σαφής.

Ποστ ορισμός του θρεντ είναι αυτό:

@ελανορ: Ναι ας το πούμε υποτιμημένα για το δικό σου γούστο. Τα οποία εσύ θεωρείς αριστουργηματικά. (και όχι δε χρειάζεται να συγχωνευτεί με το θρεντ: “υποτιμημένοι καλλιτέχνες”, γιατί εδώ μιλάμε για δίσκους και λέμε και 2 λόγια)

Kαι βασικά δε καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Πως δηλαδή θεωρείς ότι ένα άλμπουμ (που δεν είναι αναγνωρισμένο) θα’ πρεπε να’ ναι γνωστό στον κόσμο (κοινώς να αρέσει σε αρκετούς) αν δεν αρέσει σε σένα? Δηλαδή είναι αλληλένδετες οι 2 προτάσεις σου. Κοινώς λέω ότι το τράβηξες απ’ τα μαλλιά. Φιλικά πάντα

Πάντως γενικά επιλογές όπως the wall κλπ τις θεωρώ οφτόπικ για τον λόγο που εξήγησα σε προηγούμενες σελίδες.

Για ακομα μια φορα, θα γινω γραφικος:

Εχω πρηξει πολυ κοσμο για αυτο το αλμπουμ και δεν λενε να τον εκτιμησουν :stuck_out_tongue:

Τρομερη μουσικη, ωραιοι στιχοι. Τσεκαρετε 8)

Τι φιλικά, τσακωνόμαστε τώρα. :stuck_out_tongue:

Ρε, έχω καταλάβει το νόημα του θρεντ, απλά είπα να κολλήσω (κυριολεκτικά) στην σημασία του “υποτιμημένου” δίσκου. Υποτιμημένος είναι ο δίσκος που αρέσει σε μένα αλλά δεν αρέσει σε πολύ άλλο κόσμο (που τον έχει ακούσει παρόλ’αυτά) και υποτιμημένος είναι και κείνος που αρέσει μεν σε λίγους (και “καλούς”, βλέπε “εκλεκτικός δίσκος”), αλλά μόνο σε αυτούς, ο πολλής ο κόσμος δε γνωρίζει καν την ύπαρξη του (δε τον έχει ακούσει και δεν τον ξέρει).

Στην μία περίπτωση δλδ τίθεται θέμα αξίας του δίσκου (εγώ θεωρώ οτι την έχει, άλλοι θεωρούν οτι δε την έχει) ενώ στη δεύτερη τίθεται θέμα αποδοχής/αναγνώρισης απο ευρύτερο κοινό. Καταλαβαίνεις ποιά είναι η διαφορά?

Όχι πως έχει σημασία κιόλας, πιο πολύ για να περάσει η ώρα τα έγραψα αυτά, το “τράβηξα απο τα μαλλιά” όπως είπες.

Ναι ψιλοκατάλαβα. Νομίζω ότι το πρώτο που λες ζητάω με το θρεντ.

Οι 2 πρώτες προτάσεις μου που μου κανες quote

Άρα αυτό σημαίνει ότι εδώ μπορεί να χωράνε και δίσκοι από κατά τ’ άλλα πασίγνωστα ή έστω αναγνωρισμένα γκρουπς οι οποίοι όμως θεωρούνται από τους λιγότερο καλούς/μέτριους/κακούς τους, αλλά εμείς πάλι θεωρούμε ότι είναι δισκάρες ό,τι και να λέει ο πολύς κόσμος;

Για παράδειγμα το St.Anger.

Επομένως για να κάνω σούμα και επειδή πρέπει να ξέρουμε για τι μιλάμε. Υποτιμημένο μπορεί να εννοούμε α) τον δίσκο τύπου St Anger, που αρέσει σε μας μεν αλλά δεν αρέσει σε πολύ άλλο κόσμο και θα θέλαμε να αρέσει σε περισσότερους. Ή β) εκείνον που απλά δεν είναι γνωστός στην πλειοψηφία του κόσμου, που δε γνωρίζει καν την ύπαρξη του, ενώ πιστεύουμε οτι θα έπρεπε να τον ξέρουν περισσότεροι. Απ’ ότι λες το πρώτο απο τα δύο σχετίζεται περισσότερο με το θρεντ λοιιπόν.

Τους Mayan Factor πάντως πίσω με τη λογική του δεύτερου (του β) τους πρότεινα, αυτό κατάλαβα στην αρχή οτι ζητούσε το θρεντ.

ΥΓ - Α, και προς τον μικρό στην πίσω σελίδα, τουλάχιστον εδώ προσπαθούμε και να συνεισφέρουμε στην κουβέντα, αντί να μπαίνουμε μόνο για να πετάξουμε την ειρωνία μας ε.

Θα μοίραζα λοιπόν το Phantom Limb των Pig Destroyer

O μικρός πάντως το έχει πιάσει το νόημα.

Λοιπόν επαναπροσδιορίζω λίγο το θρεντ για να τελειώνουμε. Βάλτε το αν θέλετε και στο αρχικό ποστ.

Δίσκοι που εσείς θεωρείτε αριστουργηματικούς, και οι οποίοι δυστυχώς δεν έχουν γνωρίσει την αναγνώριση/αποθεώση που τους αξίζει (σύμφωνά μ’ εσάς πάντα), γιατί ενδεχομένως να είναι από ένα μουσικό είδος όχι και τόσο αγαπητό ή λιγότερο γνωστό στον κόσμο, γιατί ενδεχομένως να είναι από μία μπάντα όχι τόσο προβεβλημένη, μία μπάντα που έβγαλε ένα δίσκο και διαλύθηκε, μία μπάντα τελοσπάντων που δεν είναι και τόσο γνωστή (ντάξει σχετικό είναι αυτό, αλλά καταλαβαίνετε πάνω κάτω)

Πάντως ειλικρινά καταφέρατε να με μπερδέψετε και μένα.

Και βασικά ελάνορ επείδη νόμιζω κατάλαβα τη διαφορά, εννόω το δεύτερο που λες.

Πάντως ρε μαλάκες ειλικρινά θα μοιράζατε κόπιες του St. Anger στον κόσμο???:stuck_out_tongue: