Έλληνες οδηγοί,Μύθος η πραγματικότητα?

fixed :wink:

Πάντως, για την black-metal οδήγηση Νίχιλιστ πρέπει να γίνει τόπικ. Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλοι χρήστες που τον έχουν μπινελικώσει στο δρόμο, απλά δεν ήξεραν πως είναι αυτός! :lol:

Ον τόπικ:
Κάντε ξανά ένα τεστ από τα σήματα που είχατε δώσει όταν πήρατε το δίπλωμα και ποστάρετε το σκορ σας. :stuck_out_tongue:

Βασικά εμείς οι πεζοί φταίμε.

Λοιπόν, αφήστε τα “φταίνε οι άλλοι” συνέχεια και κοιτάξτε να δώσετε το καλό παράδειγμα οι ίδιοι/ες γιατί δε μας βλέπω καθόλουυυ καλά.

Ρε παιδια τι να λεμε τωρα…Η Ελλαδα η το θελουμε η οχι δεν ειχε παιδεια σε αυτο το ζητημα…Σε αυτο φταειει και η γενικοτερη κατασταση μας(δηλαδη το αν εχουμε παιδεια γενικα) αλλα και το γεγονος οτι δεν ειχαμε ποτε αυτοκινητοβιομηχανιες εδω οποτε η εξοικειωση μας μεχρι τη δεκαετια του 70 ηταν πενιχρη(του διαβολου ολα αυτα)…

Χαρακτηριστικο της σχεσης μας με το αυτοκινητο ειναι οι αγωνες αυτοκινητου οι οποιοι σε ολη την Ευρωπη ειναι εξαιρετικα δημοφιλεις αλλα στην Ελλαδα ειναι του διαβολου,για τους αλητες και αυτους που μισουν το περιβαλλον(skai tv copyrighted)…Το ραλυ Ακροπολις ενας αγωνας 50 χρονων με τεραστια φημη ενιωθε την παρακμη στο πετσι του ενω οι ελληνικοι αγωνες αφηστε το(κοντρες κοντρες και γκομενες)E συγνωμη απο εκει και περα τι θελετε?

Εκτος αυτου απο μερια κρατους δεν γινεται καμια προσπαθεια να βελτιωθει ολο αυτο αφου οι εξετασεις για την αδεια οδηγησης ειναι οτι πιο ηλιθιο υπαρχει αφου αναγκαζει ανθρωπους που δεν εχουν αγγιξει ποτε τους τιμονι να μαθουν μεσα σε 10 μαθηματα οτι χρειαζεται για να βγουν στο δρομο8O…Ποοοσο τραγικο…Εκτος αυτου αυτοι που δεν εχουν λαδωσει μη νομιζουν οτι ξερουν να οδηγουν…Οδηγηση δεν ειναι πορεια,παρκαρισμα με 3 κινησεις και οπισθογωνια…

Προσωπικα καποια στιγμη αν θα εχω λεφτα θα παω σε μια απο αυτες τις σχολες ασφαλους οδηγησης οπου πραγματικα μαθαινεις πραγματα.Οδηγηση υπο περιεργες συνθηκες,σλαλομ,αραχνη και ολα τα απαραιτητα…

Ώπα ρε Κιρ, σιγά μην είναι και πυρηνική φυσική η οδήγηση.

Απλά πράγματα είναι και μια χαρά μαθαίνεις τα βασικά στην εκπαίδευση.
Η πείρα φυσικά αποκτάται μετά από πολλά χρόνια.

Το πρόβλημα είναι στην Ελλάδα το αυτοκίνητο όπως και άπειρα άλλα πράγματα ο κόσμος δεν τα θέλει για να κάνει τη δουλειά αλλά γιατί “έτσι πρέπει” ή για μόστρα. Όπως τα κινητά πχ μόνο που αυτά δεν είναι θανατηφόρα.

Μωρε πυρηνικη φυσικη δεν ειναι,ομως δεν ειναι και τηλεοραση που διαβαζεις πως δουλευει και τελειωσε ,ειναι κατι πολυ πιο συνθετο και φυσικα πολυ πιο επικινδυνο οχι μονο για σενα.Ειδικα απο τη στιγμη ενας οδηγος δεν προκειται απλα να πηγαινει με 50 στη Βουλιαγμενης η να παρκαρει η υπαρχουσα εκπαιδευση ειναι πληρως ανεπαρκης.Αν υπηρχε η προηγουμενη οδηγικη παιδεια απο μεριας μας σαν κοινωνια ισως ηταν αρκετη(η εμπειρια θα εκανε τα υπολοιπα) αλλα στην υπαρχουσα κατασταση οοοχι:!:

Επισης το αλαρμ κανονικα δεν ειναι ουτε για παρκαρισμα…Φλας βγαζεις…Αλλα αν πας να παρκαρεις με φλας στανταρ ο πισω συ θα βρεθει ‘‘πιασμενος’’ στο κωλο σου.

Συμφωνω με τον Κρις εδω παντως. Δεν ειναι τιποτα τραγικο που να μη μπορεις να το μαθεις σε 15 μαθηματα. Πας εκει, σου μαθαινουν στη θεωρια τι πρεπει να κανεις (τωρα αμα ΔΕΝ το κανεις, ε δε φταιει ο δασκαλος…), κανεις και 15 μαθηματα οδηγησης να μαθεις τα βασικα και αυτο ηταν. Ενταξει σιγα μη σε εχουνε και υπο στενη παρακολουθηση για 2 μηνες να δουν με ποσο θα πηγαινεις και τα σχετικα για να σου δωσουν το διπλωμα. Ακομα και τοτε, οταν θα το παρεις μπορει να σου τη δωσει και να τρεξεις ή να γινει καμια μαλακια.

Απ’την αλλη βεβαια υπαρχουν και μερικες σχολες και δασκαλοι που ειναι δια το φαλλο κανονικα και δε θα επρεπε καν να μαθαινουν στον κοσμο πως να οδηγει, αλλα οκ μιλαμε για τις νορμαλ συνθηκες. Τωρα για τα λαδια και τα συναφη δεν εχουμε κατι νεο να πουμε.

Σε γενικες γραμμες δε νομιζω οτι το προβλημα βρισκεται στις σχολες αλλα γενικα στη νοοτροπια του ελληναρα με την αμαξαρα του που ο δρομος εχει φτιαχτει μονο γι’αυτον και αν δεν σε προσπερασει απο τα δεξια με 150 σε δρομο μια λωριδας για να χωθει σα σφηνοπουτσα αναμεσα σε σενα και στην νταλικα 5 μετρα μπροστα σου κερδιζοντας μια θεση (περιστατικο που μου συνεβη εχτες οπως γυριζα απο τη συναυλια), δεν προκειται να αποδειξει το μεγεθος των μπαλακιων του και να σε μαθει μπαλιτσα αλλιως.

ούτε στις σχολές, ούτε στις εξετάσεις ασχολούνται με τα πραγματικά σημαντικά ρε παιδιά. εγώ θυμάμαι ότι καθόμουνα και μάθαινα μαλακίες που δε μου χουν χρειαστεί από τότε. αυτο που είναι σημαντικό είναι η οδηγική συμπεριφορά, δλδ το πόσο ΝΙΩΘΕΙ ο άλλος. υπάρχουν άτομα που είναι παντελώς ανίκανα για οδήγηση, αυτοί ας μην παίρνουν δίπλωμα. νταξ, τον γαμάουα οδηγάρα που δε βλέπει καθρέφτες, δεν βγάζει φλας και κάνει σφήνες συνέχεια, δεν μπορείς να τον κόψεις, πάρτου το δίπλωμα μετά (κι εδώ γελάμε αλλά νταξ).

Εγώ νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά αρκεί ο οδηγός αφενός να είναι συγκεντρωμένος σε αυτό που κάνει και αφετέρου να συνειδητοποιεί ότι λειτουργεί σε ένα σύστημα όπου έχει ευθύνη απέναντι σε συνεπιβάτες, άλλους οδηγούς και πεζούς. Αλλά έχουμε φτάσει πια σε ένα σημείο όπου η αποθέωση του “κοίτα την πάρτη σου κι άσε τους άλλους να κόψουν το λαιμό τους” έχει κάνει ακόμα και αυτά τα απλά πράγματα να φαντάζουν ουτοπία.

Πάντως νομίζω ότι όλοι έχουμε παραδείγματα φίλων/γνωστών που οδηγούν σωστά, άλλων που είναι μέτριοι κι άλλων που είτε δεν το χουν είτε κάνουν μαλακίες.

Επίσης το θέμα “γυναίκα οδηγός” για μένα έχει καθαρά ψυχολογικές αφετηρίες. Οι γυναίκες πιο πολύ απ’ τους άντρες βλέπουν το αυτοκίνητο ως μέσο ανεξαρτητοποίησης κι όχι ως εργαλείο. Αντιμετωπίζουν δε και με αντιδραστικό τρόπο (πράγμα ανθρώπινο) τη χλεύη του ότι είσαι γυναίκα = οδηγείς χάλια κι όλο αυτό επιδρά αρνητικά στον τρόπο οδήγησής τους.

Βασικά, τις περισσότερες γυναίκες δε τις νοιάζει καν το θέμα “τι είναι το αυτοκίνητο και πώς λειτουργεί”. Για αυτό καθημερινώς κάνουν πολλές μικρές χαζομάρες (αλλαγή λωρίδας όπως να 'ναι, λάθος τρόπος να πέρνουν τις στροφές, δεν προσέχουν λάστιχα αυτοκινήτου, δεν κατεβάζουν ταχύτητα όταν πρέπει, κλπ). Το ίδιο ισχύει και για τους άνδρες που δε τους ενδιαφέρουν καθόλου τα αυτοκίνητα (αισθητά λιγότεροι όμως)

Από την άλλη, όπως είπα και πριν, αυτοί που δε τους ενδιαφέρουν τα αυτοκίνητα, είναι λιγότερο επικίνδυνοι από όλους όσους ξέρουν και την παραμικρή λεπτομέρεια για τις εξατμίσεις που κυκλοφορούν στην αγορά και βλέπουν το αυτοκίνητο ως άκακο παιχνίδι που τους κάνει να δείχνουν μάγκες (κόντρες σε δημόσιους δρόμους, υπέρβαση κατά πολύ των ορίων ταχύτητας σε λάθος δρόμους, οδήγηση μετά από αλκοόλ γιατί είναι βέβαιοι πως είναι τόσο καλοί οδηγοί, κλπ).

Πάντως, η Volvo ήδη αναπτύσσει σύστημα που το αυτοκίνητο θα οδηγείται μόνο του ακόμη και σε αυτοκινητόδρομους. Με το που θα μπαίνεις σε αυτοκινητόδρομο, θα συνδέεσαι με Wi-Fi με τα υπόλοιπα οχήματα που πάνε στον προορισμό σου και θα δημιουργείται ένα “τρένο” από αυτοκίνητα που θα ακολουθούν το πρώτο. Πειραματικά συστήματα που λειτουργούν στις μικρές ταχύτητες, έχουν ήδη σχεδιασθεί από πολλούς, αλλά αν αυτό επιτευχθεί και στις μεγάλες ταχύτητες, τότε η οδήγηση θα αλλάξει πολύ.

Χαχαχ αυτό δεν θα γίνει ποτέ εγώ έφαγα τρελό βρισίδι από έναν μηχανόβιο χωρίς να κάνω τίποτα επειδή μόνο καί μόνο έκανα ποδήλατο #-o

Aυτο ειναι πολυ λανθασμενη λογικη και εντελως αβασιμη.Οταν εχεις γνωση 5 πραγματων θα εχεις και καλυτερη σχεση με το αυτοκινητο.Θα ξερεις τις δυνατοτητες του και αντιστοιχα τις δικες σου…Η καλη σχεση με το αυτοκινητο δεν μπαινει σε μειωτικα καλουπια του ‘‘κοντρακια’’-’‘καγκουρα’’ αλλα στον να εχεις μια ιδεα για το πως συμπεριφερεται το αυτοκινητο σε ορισμενες περιπτωσεις…Ξαναλεω το αυτοκινητο δεν ειναι ψυγειο…Μπαινεις μεσα και χωρις να εισαι κοντρακιας η οτιδηποτε ταξιδευεις με 150 και 200 χλμ την ωρα εκτος αν στην εθνικη οποιος εχει καινουριο αμαξι πηγαινει με 60χλμ…

Και συγνωμη ρε παιδια αλλα αν δεν εχεις αγγιξει αυτοκινητο ποτε κανεις τα 2-3 πρωτα μαθηματα τα καταναλωνεις στο να μαθεις την ισορροπια γκαζι-συμπλεκτη και αλλα 2-3-4 για να μαθεις παρκαρισμα-οπισθογωνια…Και οποιον παρει ο χαρος λοιπον…

Αυτος ειναι και ο λογος μαζι με την ηλιθιοτητα των εξεταστων που θεωρω οτι καποιος που λαδωνει δεν ειναι και τοσο κακος μιας και η εκμαθηση και η εξεταση και οι εξεταστες ειναι γτπ.
Τα υπολοιπα που εγραψα παραπανω αποδεικνυονται απο την οδηγικη συμπεριφορα των βορειο-Ευρωπαιων(αρκει μια βολτα σε μια μεγαλη πολη)…Και ισως κατι λεει οτι το αυτοκινητο εκει δεν θεωρειται μονο κοινωνικο στατους ή κουτι για μετακινησεις και τοι εχουν σχεσεις με αυτο απο μικρα παιδια.

Κατά τη γνώμη μου άλλο ένα από τα κύρια αίτια της κακής οδικής συμπεριφοράς είναι η λάθος εκτίμηση των δυνατοτήτων του οδηγού. Όλοι έχουν την ψευδαίσθηση ότι είναι λίγο (ή πολύ) καλύτεροι οδηγοί από ό,τι είναι στην πραγματικότητα. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι ποτέ δεν ελέγχουμε απόλυτα το όχημα.

Μίλα για σένα φιλαράκι , ΕΓΩτο ελέγχω απόλυτα :stuck_out_tongue:

Καλά όλα αυτά που γράφεις, αλλά αγνόησες τη φράση μου “και βλέπουν το αυτοκίνητο ως άκακο παιχνίδι που τους κάνει να δείχνουν μάγκες”. Το αυτοκίνητο δεν είναι άκακο παιχνίδι. Όποιος το νομίζει είναι επικίνδυνος οδηγός.

Επίσης, το να πιάσεις 150-200 στην εθνική οδό της Γερμανίας, έχει τεράστια διαφορά από το να το πιάσεις στην Αθηνών-Πατρών ή σε άλλα επικίνδυνα σημεία. Το θέμα δεν είναι η ταχύτητα με την οποία πας, αλλά που βρίσκεσαι όταν πιάνεις τέτοια ταχύτητα. Για αυτό και έγραψα το “σε λάθος δρόμους”.

Δεν ξέρω για αλλού, αλλά για ΗΒ και Ολλανδία, αν δεν ξέρουν όντως να οδηγούν, δεν μπορούν να δώσουν καν εξετάσεις. Τα μαθήματα δηλαδή και η όλη διαδικασία μπορεί να κρατήσουν μέχρι και πολλούς, πολλούς μήνες.

Και ναι, στην πλειοψηφία μας είμαστε γτπ, και οι κυριότεροι λόγοι είναι η έλλειψη παιδείας=οδηγικής συμπεριφοράς και η υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων μας.

Από τα πιο εκνευριστικά, βλέπεις κόκκινο μπροστά σου, ο δρόμος πήχτρα, και αν πας και κολλήσεις στον μπροστινό σου κλείνεις κάποιον που θέλει να διασχίσει τον κάθετο. Αλλά σαν μαλάκας πας, λες και δια μαγείας το κόκκινο θα αλλάξει σε νανοσεκόντ, ενώ αν μείνεις 2 μέτρα πίσω κάτι τρέχει στα γύφτικα. Και γαμιέται το σύμπαν.

Λιμάνι Πειραιά Παρασκευή απόγευμα ftw.

Mα δεν διαφωνω ουτε στο πρωτο στο οτι δηλαδη το αυτοκινητο και η οδηγηση δεν ειναι κατι τοσο απλο οσο νομιζουμε ουτε στο δευτερο…Ουτε την παιδεια τους εχουμε,ουτε την εκπαιδευση τους,ουτες τους δρομους τους…Οποτε…

Ναρκολεπτικ αυτο ηθελα να πω απλα επειδη δεν εχω καποια επισημη πηγη το αποφευγω…Μαλλον ‘‘αυτοι δεν ξερουν’’ και τα κανουν ολα αυτα.8)

εχθες…στις 5-6 το απογευμα…στην διαδρομη απο Βασσιλικά Θεσσαλονικης για Θεσσαλονικη…μεθυσμενος οδηγος…βγηκε σε διπλη λωριδα…αντιθετο ρευμα για προσπεραση…χτυπησε μετωπικα και με μεγαλη ταχυτητα εναν απτους 2 συναθλητες μου που ηταν προπονηση σε εκεινο το σημειο…με αποτελεσμα να ειναι στην εντατικη ενα καταπληκτικο παιδι 20 χρονω και απτους καλυτερους μου φιλους σε κατασταση κρισιμη για τη ζωη του…εχει περα απτα πολλα τραυματα…εσωτερικη αιμορραγια που δεν μπορουν να επεμβουν οι γιατροι…και με διαφορα φαρμακα προσπαθει να ανταπεξελθει ο οργανισμος.εχει χασει μεγαλες ποσοτητες αιματος…και αλλες τοσες εχουν μαζευτει απο αιμοδοτες γνωστους-φιλους-αθλητες που θελουν να βοηθησουν…το παιδι βρισκεται στην εντατικη μοναδα του Παπανικολαου στη Θεσσαλονικη…οποιοι απο εσας που το διαβαζετε…μενετε στη θεσσαλονικη…η και οχι…και μπορειτε να δωσετε αιμα επικοινωνηστε μαζι μου με pm να σας δωσω τα στοιχεια του…δεχεται καθε ομαδα αιματος…

Πολύ κρίμα ρε…
Μακάρι να μπορούσα να δώσω αίμα, αλλά δεν μπορώ δυστυχώς.

και να συμπληρωσω…η αστυνομια πηρε τα στοιχεια του οδηγου δολοφονου…του εκανε αλκοτεστ οπως ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΗ.και τον αφησε να φυγει σπιτι του με το αυτοκινητο!(!)