Έλληνες οδηγοί,Μύθος η πραγματικότητα?

Γύρισα πριν λίγες ώρες από Σύρο, νταξ 10 μέρες μου ήταν υπέρ-αρκετές για φέτος.
Οι ντόπιοι να τρέχουν σαν τρελοί και να οδηγούν μονίμως στην μέση του δρόμου (που δεν ήταν και τπτ τεράστιοι) ακόμα και σε στροφές … #-o#-o
Εγώ να θερίζω ό,τι ξερόχορτα έχει ο δρόμος κάνοντας κι άλλο δεξιά και αυτοί ανενόχλητοι 8) … αφού ώρες ώρες αναρωτιόμουν αν καθόμουν κανονικά στην λωρίδα μου θα μπαίνανε στον κόπο να κάνουν λίγο δεξιά …:lol::lol:
αν και το χειρότερο ήταν τα μηχανάκια …είδα να μαζεύουν 2 από ατύχημα (κόντρες) και λίγο ποιο κάτω από το χωριό έμαθα ένας πιτσιρικάς καρφώθηκε σε μια καγκελόπορτα και δεν μπορούσαν να τον αναγνωρίσουν μετά …:? :?

πω πω. θα πω την αμαρτια μου ετσι για να μην ειμαστε κομπλεξικοι!

ημουν με 2 παλικαρια πριν λιγες μερες και πηγαιναμε για μπανακι. ξαφνικα λιγο πριν φτασουμε στην παραλια βλεπουμε ενα γκομενακι κ ετσι το παιδι που οδηγουσε ειπε να σταματησει να το μπανισει η να του μιλησει (ηταν λιγο “αμφι” η κατασταση). ε, ο μαλακας δεν εβγαλε ουτε αλαρμ ουτε τιποτα! ερχεται ενας πισω μας και πριν προλαβουμε να δουμε το γκομενακι μας βαραει μια κατακουτελα! και καθομουν και πισω ρε γαμωτο! βεβαια εμεις ειχαμε σταματησει πολυ ηρεμα, οχι αποτομα κλπ κ ο αλλος ηρθε και μετα απο λιγα δευτερολεπτα δεν ηταν κολλημενος. αφενος δεν προσεξε αυτος, αφετερου εμεις καναμε χοντρη μαλακια που δεν ειδοποιησαμε. αλλα ηταν απο πισω μας και οταν βγηκαν εξω να “τα πουνε” ο πισω μας ηταν σε φαση “καλα δεν εγινε και τιποτα, σορρυ, τα λεμε”! κανεις δεν γρατζουνιστηκε, ευτυχως, το θεμα ειναι οτι σε οποιονδηποτε μπορει να συμβει και το παιδι που οδηγουσε ηταν πολυ οκ κατα τα αλλα και καθολου καγκουρι η εξυπνακιας στο δρομο.

[SPOILER]το ηθικο διδαγμα ειναι οτι οταν οδηγεις αυτο που μπορει πιο πολυ απο [B]ολα[/B] τα αλλα να σε αποσυντονισει ειναι το μπανιστηρι![/SPOILER]

Ναι, θα έκαναν δεξιά!
Φίλε Guardian οι νησιώτες, ακριβώς επειδή έχουμε στενούς δρόμους και τα τελευταία χρόνια οι άκρες τους δεν καθαρίζονται ποτέ από χόρτα/σκουπίδια/μπάζα/πατημένα ζώα, έχουμε συνηθίσει να οδηγούμε στη μέση για να μη γίνονται τα αυτοκίνητά μας ριγέ. Όταν συναντούμε αντιθέτως ερχόμενο όχημα κόβουμε και κάνουμε, όσο γίνεται στην άκρη. Εν ανάγκη ανοίγουμε παράθυρο και διπλώνουμε καθρέπτη.

Επίσης στις στροφές πρέπει κανείς να οδηγάει σα να περιμένει από απέναντι να του έρθει τριαξονικό φορτηγό.

οι νησιώτες πάσχουν από που λέμε στο αιγάλεω over-confidence. θεωρούν πως ξέρουν τόσο καλά τους δρόμους,τις στροφές κτλ που μπορούν να τρέχουν σαν τον μπαμπαγκίντα παντού και πάντα.

Θεωρώ ότι αυτό συμβαίνει παντού στην επαρχία, τόσο στα νησιά όσο και στην ηπειρωτική χώρα.

γενικά ναι απλώς τα οδικά δίκτυα είναι συνήθως χειρότερα στα νησιά, οπότε αυτό το φαινόμενο συμβαίνει πιο συχνά εκεί. και το λέω επειδή είμαι από νησί κι όσο να ναι το έχω ζήσει το φαινόμενο, έστω τα καλοκαίρια.

η Valhalla δεν ειναι νησι.

ωραία nir1, ευχαριστώ πολύ!!! αν ήθελα να αποκαλυφθεί η πραγματική μου ταυτότητα μπορούσα να το κάνω και μόνος μου #-o

χαχαχαχ :stuck_out_tongue:

ολα καλα ρε ? πως περασες ?

καλά μωρέ, αραλίκι. σάπισα στο ψαροτούφεκο, στο φαί και στά ούζα.
τρίπτυχο επιτυχίας :stuck_out_tongue:

αυτα ειναι!

ουσιαστικα, αν το κοιταξεις, …για σενα ειναι η ζωη !

είμαι των εναλλακτικών διακοπών γενικά μωρέ, δε την πολυπαλεύω με καταστάσεις α λα μύκονος/σκιάθος κτλ κτλ. πρέπει να παίξει τρελλή γκρίνια για να πάω σε τέτοια μέρη :stuck_out_tongue:

εδιτ: ψάρεμα, κυνήγι ελαφιών…καταλαβαίνεις! απλές καθημερινές στιγμές! :stuck_out_tongue:

Γενικα θεωρω οτι ειμαι πολυ πανω απο τον μ.ο. Ελληνων οδηγων. Οχι γιατι “το’χω το οχημα” η γιατι ειμαι κανας γκαζιαρης καυλωμενος ντραιβερ… καμια σχεση. Απλα τηρω τον ΚΟΚ. Δεν κανω παρανομιες, προσεχω, δεν οδηγω πιωμενος, δεν κορναρω ποτε στον αλλον παρα μονο εαν πρεπει ωστε να μην τρακαρουμε, δεν παραβιαζω στοπ, ορια ταχυτητας, κοκκινα …ποτε. Οδηγω 6 χρονια.
Μια φορα παραβιασα τις αρχες μου αλλα δεν εκανα κατι χοντρο, εκανα οτι κανουν ολοι οι υπολοιποι Ελληνες. Ημουν πισω απο ενα ζευγαρι το οποιο εψαχνε να παρκαρει και πηγαινε με 10. Σε ενα “γαμωφαναρο” και ενω ηταν πρασινο, ο τυπος ειχε σταματησει και κοζαρε μια θεση να παρκαρει. Αναβει πορτοκαλι και του κορναρα να φυγει γιατι θα με επιανε κοκκινο. Αυτη η κατασταση ειχε κανα 3-4 λεπτα αλλα δεν τον ειχα ενοχλησει πιο πριν. Οταν λεω κοραρα δεν εννοω πατημενη κορνα για κανα 20 δευτερολεπτα αλλα ενα μπιπ σε φαση “ξυπνα”.

Με το που σκαει λοιπον το “μπιπ” της κορνας μου, η τυπισα βγαινει μιση απο το παραθυρο κ αρχιζει κωλοδαχτυλα, να βριζει μανες, πατερες κλπ. Κολλησα για λιγο, δεν απαντησα. Φυσικα το φαναρι κοκκινισε και παραμειναμε εκει. Εγω εκανα τον μαλακα γιατι δεν επαιζε να χαλασω τη μερα μου για κανεναν, αλλα αυτη συνεχιζε. Ε… βγαινω και λεω στον τυπο “μαζεψε τη ρε ηλιθιε μην εχουμε αλλα”.

Αυτος δεν απαντησε, της εκανε ενα νοημα να σταματησει αλλα αυτη βγηκε εξω και ηρθε κατα πανω μου βριζοντας αισχρα! Της ειπα να σταματησει γιατι το οτι ειναι γυναικα δεν της δινει δικαιωμα να βριζει χωρις συνεπειες και αυτη μου εκατσε ενα (αρκετα καλο) μπουκετο στο ματι.

Στο τελος βεβαια και οι 2 εφαγαν βρωμοξυλο μιας και σωματικα η μαχη ηταν άνιση υπερ μου.
Τιθεται λοιπον ενα θεμα…

Πολλες γυναικες στο δρομο βριζουν. Θεωρουν οτι επειδη ειναι γυναικες, δεν θα φανε ξυλο και οι καριολες το εκμεταλλεύονται. Προσωπικα προσπαθησα να το αποφυγω αλλα κατι οι παναγιες, κατι οι μανες, κατι το μπουκετο που κονομησα…ε εγινε.

Και αντε αν εισαι μονος σου, κανεις τον μαλακα δεν τρεχει και κατι. Αν κουβαλας γυναικα και παιδι και εχεις μια τρελη να σας βριζει και να σας χτυπαει ενω δεν φταιτε πουθενα, τι κανεις;

Ειναι αξιοσημειωτο παντως το γεγονος οτι ολοι οι περαστικοι που το βλεπανε και με τραβηξαν στο τελος πριν τους κανω σοβαρη ζημια, ολοι μα ολοι μου δωσανε δικιο ενω γενικα στην Ελλαδα δεν ειναι αποδεκτο να χτυπας γυναικα.

Γιαυτο λοιπον κοριτσια μη βριζετε στο δρομο (εκτος αν σας βρισουν). Μην εκμεταλλευεστε το γεγονος οτι ειστε γυναικες. Με το που βριζετε παυετε να ειστε γυναικα και το μετα δεν λεει…

Δηλαδή εκεί που λέει 50,πηγαίνεις πράγματι με 50?:stuck_out_tongue:

γιαυτο παντα κατω απτο καθισμα κανα ροπαλάκι,για τυχον αντρακλες που με τη κορνα βγαινουν εξω.

Nαι Αμερικα Αμερικα…Φανταζομαι καποια στιγμη θα σου στριψει με καναν σπαστικο που θα κορναρει σε σενα και θα τον κανονισεις

[SPOILER]ελπιζω να μην το κανεις γενικα:p το λεω περισσοτερο για την ιδεα του…’‘οπλου’’ μεσα στο αμαξι… [/SPOILER]

οχι.απλα οι δρομοι ειναι γεματοι αρχιδατους που περιμενουν μιση σου κορνα για να πεταχτουν εξω με το φουσκωμενο απτη κρεατινη μπρατσο τους.ε αυτους αν δε προλαβεις να τους περασεις απο πανω, βαρα με το ροπαλο

Θυμάμαι περιστατικό με έναν πανίβλακα [είχε και το σήμα της ΕΛΑΣ στο ΙΧ - προφανώς μπάτσος] να με έχει πάρει στο κυνήγι για τέτοιο λόγο και όταν έκανα άκρη να δω τι διάολο θέλει κατεβαίνει με υφάκι και με το που με βλέπει πετάει το “Αα, νόμιζα ήσουν Αλβανός” #-o#-o#-o#-o

Ο παπαρδέλας έχει δίκιο, πολύ βαρβατίλα υπάρχει εκεί έξω και δε το 'χει και σε τπτ ο άλλος να σου βγάλει κανά μαχαίρι, οπότε ότι καντήλια κλπ καλύτερα από μέσα μας :stuck_out_tongue:

Eγω γενικα ριχνω καντηλια…Κυριως φαινεται στη φατσα μου…Να κατεβω κατω μονο σε καμια ακραια περιπτωση(μεχρι στιγμης δεν εχει γινει)…Αν κατεβει ο αλλος θα μετρησω πλατος-υψος και φατσα(αν μπορει να χει κανα περιεργο δηλαδη) και θα…κανονισω την πορεια μου:D

Επισης 2-3 φορες στα 3 χρονια που οδηγαω εκανα μαλακια και ακουσα τα καντηλια χωρις να πω κιχ…

Γενικα παντως καλυτερα να μαστε ψυχραιμοι γιατι γινονται και κατι τετοια
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=291026&cid=12

Σιγουρα θελει προσοχη παιδια ποτε δεν ξερεις τι τρελα κουβαλαει ο καθενας!!!