Μέσα Μαζικής Εξημέρωσης

Πραγματικά θαυμάζω την αναισθησία που έχει ο Μανδραβέλης. Γράφει λες και δεν είναι μέλος της σαπίλας. Σαν άσπιλο περιστέρι κατα καιρούς κατακεραυνώνει την αριστερά, το ΚΚΕ, τα άλλα κανάλια…Το πουλέν του Αλαφούζου μιλάει για μμε που είναι επιρρεπή στην διαφθορά. Εδώ βέβαια έχει το θράσος και βγαίνει ο Σημίτης και μιλάει, ο Μανδραβέλης θα κωλώσει?

Γενικά δεν έχω ιδέα ποιος είναι ο Μανδραβέλης, απλά έτυχε να πέσει το κείμενο στα χέρια μου. Καθότι όμως έχω γνωρίσει αρκετό κόσμο που είναι στα ΜΜΕ (και αρκετοί εξ αυτών όχι στα ξεκινήματα, αλλά με εμπειρία δεκαετιών στο χώρο) η κατάσταση αυτή τη στιγμή είναι λίγο πολύ όπως την περιγράφει το κείμενο. Δε γνωρίζω τι λέει στα υπόλοιπα κείμενα του ή αν ήταν προς το συμφέρον του να γράψει αυτό το κείμενο, αλλά ως επί το πλείστον έγραψε αλήθειες και νομίζω αυτές πρέπει να κρατήσουμε.

Ήδη χθες έγινε ένας ολόκληρος παραλογισμός στο θέμα με τη Διαμαντοπούλου, που κανείς δεν ξέρει τι να πιστέψει. Δηλώσεις που δεν έγιναν ποτέ, σκάνδαλο που δεν προκύπτει από πουθενά, ανώνυμα δημοσιεύετα στο τροκτικό που προσπαθούν να κάνουν το άσπρο-μαύρο. Μέχρι και η Ράδιο αρβύλα αναπαρήγαγε το στόρι και αυτά ενώ τόσο ο κόσμος όσο και το υπουργείο Παιδείας έχουν σοβαρότερα πράγματα να κάνουν από το να ασχολούνται με τη στοχευμένη λάσπη.

Ο Μανδραβέλης μου είναι εξαιρετικά αντιπαθής. Τα κείμενα του με κάνουν να φρίττω γενικά :stuck_out_tongue:

Πολλά από αυτά που γράφει είναι σωστά ναι.Προφανώς τα ΜΜΕ είναι κατευθυνόμενα( όπως σε κάθε δυτική χώρα που σέβεται τον εαυτό της :p) αλλά δεν ανακάλυψε και την Αμερική.

Για την Διαμαντοπούλου τώρα , έχω την αίσθηση ότι θα πήξουμε σε τέτοιες περιπτώσεις τους επόμενους μήνες. Συντροφικά μαχαιρώματα, ιφιγένειες, “αποκαλύψεις” σε εφημερίδες , κάθαρση κλπ. Το κλίμα εξάλλου είναι ιδανικό. Καλά ξεμπερδέματα τώρα …

Πάντως κάρβου, άσχετα με το ποιος είναι ο Μανδραβέλης συγκεκριμένα και τι λέει, δεν μπορούμε να λέμε “τώρα λέει αλήθειες άσχετα με το τι έχει πει στο παρελθόν” έτσι αβίαστα.

Το επισημαίνω επειδή έχω παρατηρήσει να διατυπώνεις αντίστοιχη άποψη και αλλού όπως πχ “δεν πειράζει που το ΠΑΣΟΚ ειπε ψέμματα στο λαό για να βγει κυβέρνηση, αρκεί τώρα να πάρει τις αποφάσεις που πρέπει κι ας λέει τα τελείως αντίθετα”.

Για μένα κάθε άποψη/γνώμη που διατυπώνεται γραπτά ή προφορικά και κάθε δράση πρέπει να εξετάζεται και μέσα στο γενικότερο περιβάλλον και ως συνέχεια της πορείας του ατόμου που δρα.

Καταρχάς, δεν είπα ποτέ πως δε με πειράζει που το ΠΑΣΟΚ είπε ψέματα γιατί προφανώς και με ενοχλεί και δε το χαίρομαι για τη δημοκρατία μας. Ο λόγος όμως που το είπα ήταν πως εκείνη τη χρονική περίοδο που το είπα (παράμονες πριν τα πρώτα μέτρα και πριν ξεκινήσει ο ΓΑΠ το ταξίδι στην Ευρώπη για να χτιστεί ο Ευρωπαϊκός μηχανισμός στήριξης), αυτό δε θα έπρεπε να είναι το θέμα μας. Το θέμα θα έπρεπε να είναι το να αποφύγουμε αυτό που τελικά πάθαμε και αυτό δε θα γινόταν σίγουρα αν το ΠΑΣΟΚ επέμενε στις προεκλογικές υποσχέσεις ή χρονοτριβούσε ακόμη περισσότερο με δημόσιο διάλογο, νέες εκλογές, κλπ. Πλέον ο καθένας μπορεί να κράξει όσο θέλει.

Δεύτερον, δεν έχω καταλάβει σε τι έχεις ένσταση με τον Μανδραβέλη και πώς αυτό συνδέεται με τη τότε δήλωση μου για το ΠΑΣΟΚ. Αν τα παλιότερα κείμενα του Μανδραβέλη είναι αιτία για να πεις “όχι, τα πράγματα δεν έγιναν/γίνονται όπως τα παρουσιάζει”, τότε προσυπογράφω και εγώ το συγκεκριμένο κείμενο για τα ΜΜΕ και τελειώνουμε. Αντί να συντάξω εγώ 3,000 λέξεις, το έκανε κάποιος άλλος για μένα. Το κείμενο αυτό ας το εμπιστευτεί ο καθένας όσο εμπιστεύεται ένα απλό ποστ μου (από καθόλου έως… λίγο δηλαδή :p)

Τον Mανδραβέλη, παρ’όλο που υποτίθεται πως ιδεολογικά βρίσκεται κοντά μου, δεν μπορώ να πώ και εγώ πως τον συμπαθώ. Μέρος αυτού έχει να κάνει με την σύνδεση του με τα ΜΜΕ του Αλαφούζου που είναι απροκάλυπτα μεροληπτικά ως και προπαγανδιστικά, όπως και με κάποιες διαφωνίες που έχω μαζί του σε ιδεολογικά θέματα όπως η “ημερομηνία λήξης” της πνευματικής ιδιοκτησίας (Ο Μανδραβέλης υποστηρίζει πως τα copyrights των βιβλίων π.χ. πρέπει να εκπνέουν μετά από κάποιες δεκαετίες, εγώ πως δεν πρέπει να εκπνέουν ποτέ).

Παρ’ όλα αυτά του αναγνωρίζω πως πολλά από τα άρθρα του είναι πολύ καλά. το συγκεκριμένο άρθρο είναι ολόσωστο και λέει τα πράγματα όπως είναι δεν χαϊδεύει αυτιά, το αποδέχομαι όπως το γράφει ο Κάρβου: Σαν να ήταν ένα μεμονωμένο ποστ.

Καταλαβαίνω εν μέρει και το σκεπτικό του Κρισπ πως ο “βίος και η πολιτεία” κάποιου επηρεάζουν την αξιοπιστία των κειμένων του, αλλά δεν νομίζω πως στην περίπτωση του Μανδραβέλλη έχουμε να κάνουμε με κάποια απαξιωμένη προσωπικότητα. Δεν τον έπιασε και η κάμερα στο γήπεδο να πετάει μπουκάλι σαν άλλο συνάδελφο του που θέλει να είναι ο τιμητής όλης της Ελλάδας κάθε μέρα στις 20:00. [-X
Kαι θεωρώ πως Ζούγκλας και Κρισπ δεν είστε κολλημένοι ώστε να θεωρείτε πως “πας μη αριστερός βάρβαρος” έτσι δεν είναι; :wink:

Mule για μένα ο Μανδραβέλης είναι ένας καιροσκόπος που δεν έχει κάποια συγκεκριμένη ιδεολογία. Πληρωμένος γραφιάς είναι που έχει και το ψώνιο πως είναι σημαντικός. Δεν έχει πετάξει μπουκάλι ( απ’όσο ξέρουμε :p) σαν τον “μεγκάλο” κωλοτούμπα των 8 αλλά τον θεωρώ εξίσου ανήθικο.

Δεν ισχύει το πας μη αριστερός βάρβαρος προφανώς . έχω γνωρίσει δεξιούς που είναι πολύ πιο άνθρωποι από “αριστερούς”.

Επίσης είδατε χτες στο Μέγκα πως παρουσίασαν αυτούς που φώναζαν κλέφτες έξω από τη βουλή ? :lol:

Πληρωμένα άρθρα για σουπερμάρκετ; :-k

Ε αφού είμαστε αποικία γιατί να υπάρχουν και τα τοπικα καταστήματα. Μου θυμίζει τις παλιές διαφημίσεις απορρυπαντικών στα 80’s. Το μόνο που λείπει είναι η φωτό με το Label “κοινό σουπερμάρκετ”

Δεν ήξερα πού να το βάλω (εκτός από τον κ*@ο μου, βέβαια)

Γελάω ασύστολα…

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ ΟΛΚΗΣ ΜΙΛΑΜΕ

Πάντως, ακούγεται ως συνταγή για επιτυχία ο τρόπος που οι επιχειρηματίες/καναλάρχες θα σχηματίσουν το ολιγοπώλιο τους στην ενημέρωση των πολιτών. Βάζεις μέσα σε ένα κλειστό δωμάτιο α) τους πιο ισχυρούς επιχειρηματίες που θέλουν να αυξήσουν την πολιτική τους επιρροή και β) τα άτομα που τον τελευταίο χρόνο κατέχουν τεράστια πολιτική εξουσία και είναι συμφέρον τους να έχουν ισχυρούς συμμάχους. Μετά τους αφήνεις να αποφασίσουν ό,τι θέλουν πίσω από κλειστές πόρτες και μετά ο υπόλοιπος λαός θα πρέπει να το δεχτεί και ο κρατικός μηχανισμός να το εφαρμόσει. Και στο μεταξύ ο κόσμος τσακώνεται για το αν στο ολιγοπώλιο θα έπρεπε να είναι 4 ισχυροί επιχειρηματίες ή 6.

Η ιστορία δείχνει πάντως, πως αυτό το σύστημα μπορεί να δουλέψει. Οι Άγγλοι εφάρμοσαν κάτι παρόμοιο για την ιδιοκτησία γης και 600 χρόνια μετά που ωρίμασε η κοινωνία τους και εγκατέλειψαν το φεουδαρχικό σύστημα, έγιναν αυτοκρατορία. Είμαστε σε καλό δρόμο :-s

Με προσχημα τις τραπεζες & οτι οι μετοχοι "δεν τα βρισκουν",οι 453 εργαζομενοι στο ΜΕΓΚΑ εχασαν και τις αποζημιωσεις και τα δεδουλευμενα.1/2
? iordanisxasapopoulos (@jordanxas) September 6, 2016
ΟΙ 178 απο τους 453 εργαζομενους στο MEΓΚΑ, δουλευουν στο καναλι πανω απο 20 χρονια. Αλλοι τοσοι εργαζονται πανω απο 10 χρονια. 2/2

Ε …καμιά φορά το να διαλέγεις πλευρά ,τόσο φάτσα φόρα έχει και τα μείον του. Τι να κάνεις…