Ελληνικό Πρωτάθλημα

Εγω εχω αλλη απορια. Ή μαλλον αποριες.

  1. Αν αυτος ο Τζορτζεβιτς λεγοταν καπως αλλιως και ηταν φετινη μεταγγραφη, θα τον ελεγαν ή οχι παλτο? Ελεος πια μ’αυτον τον παικτη, το οτι δεν εχουμε δεξια μπακ στην Ελλαδα (δειτε με ποιους επαιζαν περσυ οι μεγαλες ομαδες-Βυντρα, Γεωργεα, Αραμπατζη) δεν σημαινει οτι θα τον αποθεωνουμε. Αν ηταν τοσο τεραστιος πια θα ειχε φυγει στο εξωτερικο. 2 ιδιες ντριμπλες συνεχεια και την χειροτερη σεντρα απο ολους τους ακραιους του Ολυμπιακου. Καθε κορνερ και φαουλ που εκτελουσε, κερδισμενη μπαλα για την Ξανθη. Αλλα ξεχασα, ο αρχηγος εχει ασυλια…
  2. Αν ο Ριβαλντο δεν παιξει σ’ενα ματς φετος, θα κερδισει ο Ολυμπιακος? Τετοια εξαρτηση ουτε εμεις απο τον Σαλπιγγιδη… (μεχρι προτινος) Τουλαχιστον τον χαιρομαστε οι υπολοιποι οπαδοι, να ναι καλα που παιζει στην Ελλαδα.
    Επισης να προσθεσω οτι κατα την διαρκεια του ματς Ολυμπιακος-Ξανθη, επαθα deja vu. Καπου εχω ξαναδει το σκηνικο με τους παικτες του Ολυμπιακου να αρνουνται να εφαρμοσουν φερ-πλεϊ σε μια φαση που εγινε πασιφανες φαουλ στον παικτη της Ξανθης και στην συνεχεια της φασης (αν και τελικα το εφηρμοσαν αγανακτωντας, ειχαν ηδη φτασει στην περιοχη της Ξανθης και την εκλεισαν πισω) να κερδιζουν ανυπαρκτο φαουλ το οποιο να μετατρεπει σε γκολ ο Ριβαλντο. Χμ… με ποιον ειπαμε επαιξε περσυ ο Ολυμπιακος στα ημιτελικα του Κυπελου??? History repeats itself…
    Επισης ντροπη και αισχος στο αντιποδοσφαιρο της ομαδας μου μεσα στην ΑΕΚ. Δεν ειμαστε Προοδευτικη ρε πουστη μου, ΠΑΟΚ ειμαστε, εχουμε συνηθισει να βλεπουμε επιθετικογενες ποδοσφαιρο…Δηλαδη αυτο το περιφημο 4-3-3 του Ντουμιτρεσκου ειναι 4 λιμπερο, 3 στοπερ και 3 αμυντικα χαφ???

Led Zeppelin συμφωνω με οσα λες…
Εγω ειμαι Παναθα!
Συμφωνω επισης στο οτι δεν ηταν μπαλα αυτο που ειδαμε ολοι στον αγωνα με την ΑΕΚ. Σκεφτηκα που ναι ο ΠΑΟΚ που ηξερα? Δεν υπηρχαν στις περισσοτερες φασεις εστω δυο παικτες πανω απο το κεντρο. Ελεος…

Η ομαδα σου φιλε εκανε πολλες και καλες μεταγγραφες αλλα δεν την βλεπω να παιζει μπαλα δυστυχως… Κι αυτο γιατι δεν μου γεμιζει το ματι ο προπονητης σας, μαλλον δεν κανει για Ελλαδα. Χωρις να σημαινει οτι ειναι κακος.

Άρης for ever ρεεεεε!!!
που πήγες Σαούλ και με άφησες μόνη εδώ να παλεύω για την ομάδα;;
Μετανοήτε ρε. Όσο είναι καιρός.

Ποιος παοκ ρε…??Την Αριαναρα μου την ειδατε?Τους πατησε κατω τους “ευρωπαιους”,ας μην ειχαν τον Γερμανακο να τους δωσει το μουφα πεναλτυ να τους εβλεπα πως θα βαζανε γκολ.Αυτος ο Χαβιτο θα τρελανει κοσμο φετος.
VAMOS!

Ελα, ενταξει, εδωσε μουφα πεναλτυ και ακυρωσε κανονικο γκολ. Σε μια εφημεριδα που διαβασα ελεγε ενας καθηγητης διαιτησιας οτι ηταν πεναλτυ, δεν ξερω, το ματς δεν το ειδα. Ακουσα οτι αξιζατε να κερδισετε.

To πεναλτυ ηταν ανυπαρκτο,το γκολ δεν ξερω,η ΝΕΤ εδειξε μια φορα το replay και δεν ασχοληθηκε παραπανω…Ειχε να δειξει τις πολυ ενδιαφερουσες συνεντευξεις με Ριβαλντο,Καρυπιδη και Φυσσα,με τον Αρη θα ασχολειται…? :?
Οι εκπομπες αυτες δεν ειναι αθλητικες,ειναι καθαρα αθηναικες.Μας πρηζουν με ρεπορταζ για τον καθε παικτη του ΠΑΟ και του ΟΣΦΠ,λες και μας νοιαζει,εχουν καλο ρεπορταζ για την ΑΕΚ και ασχολουνται ελαχιστα με τις υπολοιπες ομαδες,εκτος και αν παιζουν με καποια απο τις 3 αθηναικες.Ελεος πια.

Οταν το 60% των Ελληνων υποστηριζει τις 3 μεγαλες ομαδες, λογικο ειναι το 60% της εκπομπης τους ν’απευθυνεται σ’αυτες… :stuck_out_tongue:

Το πέναλτι ήτανε μούφα αλλά το γκολ δε το είδα ουτε εγώ.

Υπάρχει και η ΕΤ3…

Ευχαριστω ρε Γιανναααα!!!

Led Zep, ο Παναθηναικος εχει κανει καλες μεταγραφες.Ουτε εγω πιστευα οτι παιζει καλη μπαλα, που δεν επαιζε αλλα αλλαξα γνωμη οταν ειδα τον αγωνα της Κυριακης. Εδειξε ενα τελειως διαφορετικο προσωπο απο αυτο των φιλικων. Και πηρα τα πανω μου…

Το λέω τώρα, όπως έκανα και με την Ιταλία στο Μουντιάλ, δηλαδή πολύ πριν αρχίσει το πρωτάθλημα…
Ο Παναθηναϊκός θα είνια καλύτερος από πέρυσι, λόγω καλύτερης επίθεσης, αλλά στα χαφ και την άμυνα είναι εμφανώς χειρότερος κι από πέρυσι που ήταν άθλιος…
Θα παλέψει να χτυπήσει την ΑΕΚ που είναι μεφανώς καλύτερη…
Για Ολυμπιακό δεν μιλάω… Πολύ μακρία από τους υπόλοιπους δυστυχώς…

Υπάρχει και η ΕΤ3…[/quote]

Turin το ξερω αλλα την Κυριακη το βραδυ μονο αυτη η εκπομπη υπαρχει.Εγω θελω να δω τα γκολ της αγωνιστικης και των ξενων πρωταθληματων,αυτο κ τπτ αλλο.Ας εδειχναν τουλαχιστον τα γκολ πρωτα και ας βαζαν ολα τα υπολοιπα που θελουν να δειξουν μετα.Δεν γινεται να ακουμε ξεχασμενους “καθηγητες” διαιτησιας να μας λενε αυτο που βλεπουμε και μονοι μας σε ενα ριπλει…“Ο παιχτης ειναι 3 μετρα πισω απο την αμυνα…αρα ειναι οφσαιντ.”
ΣΟΒΑΡΑ??!

Α,και οσο για αυτο που λες telisvas,και ο Ολυμπιακος αποδυναμωθηκε με την φυγη του Τουρε και δεν εκανε και καμια μεγαλη μεταγραφη,μονο παραμυθια πουλουσε με Ζε Ρομπερτο και Βιερι.Ο ΠΑΟ αντιθετα ενισχυθηκε ουσιαστικα,πηρε αρκετους και καλους παικτες,το θεμα ειναι να δουμε πως θα παιξει μεσα στο γηπεδο.

Ναι ρε, νταξει. Μια χαρα ομαδα ειναι ο ΠΑΟ.

Ενα “Κ” του λειπει για να ειναι τελειος…

Υπάρχει και η ΕΤ3…[/quote]

Α,και οσο για αυτο που λες telisvas,και ο Ολυμπιακος αποδυναμωθηκε με την φυγη του Τουρε και δεν εκανε και καμια μεγαλη μεταγραφη,μονο παραμυθια πουλουσε με Ζε Ρομπερτο και Βιερι.Ο ΠΑΟ αντιθετα ενισχυθηκε ουσιαστικα,πηρε αρκετους και καλους παικτες,το θεμα ειναι να δουμε πως θα παιξει μεσα στο γηπεδο.[/quote]

Συγνώμη ποιον μεγάλο παίχτη πήρε ο ΠΑΟ γιατί θα τρελαθούμε… Εργαλεία πήρε εκ των οποίων τα 2 που είδα χτες (Ιβαντσιτς και Μπόβιο, είναι παιχτάκια της σειράς). Ειδικά ο Ίβαντσιτς είναι πιο περιπατητής κι απ’ τον Τσιάρτα…
Η ενίσχυση του ΠΑΟ είναι ο Σαλπιγγίδης (καλύτερος από τον Γκέκα και η παραμονή του Παπαδόπουλου… Ωστόσο στην επίθεση ο Ολυμπιακός είναι καλύτερος με την τριπλέτα Κωνσταντίνου, Τζόρτζεβιτς, Οκκά ή Καστίγιο, έναντι των Παπαδόπουλου, Σαλπιγγίδη και Ρομέρο…
Στις άλλες γραμμές δεν κάνω συγκρίσεις, είναι ιεροσυλία…
Όσο για τις μεταγραφές εμφανέστατα ο Ολυμπιακος έκανε πολύ καλύτερες… Το ότι δεν πήρε μεγάλο όνομα δεν λέει τίποτα… Έχει πάρει τόσα… Δεν χρειάζεται επιβεβαίωση ο Κόκκαλης για το ότι δεν κοροϊδεύει τον κόσμο… Άλλοι πρέπει να πείσουν τον κόσμο τους…
Όπως επίσης το ότι έφυγε ο Τουρέ είναι απώλεια, αλλά όχι ανεπανόρθωτη… Πέρυσι η ομάδα έπαιξε χωρίς αυτόν 3 μήνες…
Κι αν θέλεις σαν όνομα η μεγαλύτερη μεταγραφή του καλοκαιριού είναι μακράν ο Χούλιο Σέζαρ… Σε Ρεαλ και Μίλαν έχει παίξει βασικότατος…
Μετά απ’ αυτή βέβαια του Τζιοβάνι στον Εθνικό…

Φαντασου να καναμε πρεμιερα εκτος με τον ΟΦΗ με το ιδιο αποτελεσμα τι θα λεγανε οι απανταχου αντικειμενικοι αντι-Παναθηναικοι…
Καλα, ο Παναθηναικος και Σαβιολα, Ροναλντινιο και Γκατουζο να επαιρνε παλι τελειωμενους και αχρηστους θα τους βγαζανε και βαζω και στοιχιμα. Αντιθετα ο,τι παιρνει ο ΟΣΦΠ ειναι παικταρα πρωτης κλασης που εντελως τυχαια εχει αλλαξει 10 ομαδες σε 3 χρονια. Και μετα απο 6 μηνες φευγουν βραδυ (πχ Ντανι) χωρις να το πουνε ουτε στη μαμα τους…
Επισης σαν χαζος που ειμαι δεν μπορω να καταλαβω και κατι ακομα. Ειναι ο Καστιγιο καλυτερος απο τον Παπαδοπουλο και ο Κωνσταντινου καλυτερος απο τον Σαλπι? Επετρεψε μου να εχω τις αμφιβολιες μου. Τον ειχα δει και τον Μιχαλακη στην πρεμιερα που ειχε κανει με τον ΠΑΟ και ηθελε σημα απο τροχονομο για να στριψει…
Ενταξει, για τον Ροβαλντο δεν μιλαω. Οντως θα ειναι ιεροσυλια και πιστευω πως καθε ομαδα θα ηθελε να τον εχει. Αλλα τουλαχιστον ας προσπαθησουμε να ειμαστε λιγο αντικειμενικοι. Το ξερω οτι δεν γινεται αφου δυστυχως ολοι μας υποστηριζουμε καποια ομαδα, αλλα τουλαχιστον ας προσπαθησουμε…

Φιλαράκο μου μόνο αντικειμενικός δεν είσαι. Κάτι μίζεροι βάζελοι βγάζουν τις μεγάλες μεταγραφες του Ολυμπιακού άχρηστες. Ο ΠΑΟ δεν έχει κάνει ως τώρα μεγάλη μεταγραφη που να του χει βγει οπότε καλύτερα να μην θίγεις το θέμα.
Όσο για τον Καστίγιο είναι καλύτερος από κάθε επιθετικό αυτή τη στιγμή στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Για τον Κωνσταντίνου συμφωνώ, είναι πιο αργος και απ το θάνατο και πρέπει κάποια στιγμή να πάρει πούλο απ την ομάδα.

Ρε παιδιά ο Κωνσταντίνου είναι σέντερ φορ… Αργός φυσικά και δεν είναι… Σχετικά άτεχνος είναι, αλλά πείτε πόσοι κλασικοί σέντερ φορ αυτού του στυλ ξέρουν μεγάλη μπάλα… Ο Σαλπιγγίδης και ο Παπαδόπουλος είναι περιφερειακοί παίικτες λόγω σωματικών προσόντων με έφεση στο γκολ… Ο Παπαδόπουλος είναι παχτούρα, εφάμιλλος τεχνικά με Καστίγιο και Οκκά, αλλά καλύτερος στο γκολ… Ο Σαλπιγγίδης είναι καλύτερος απ’ όλους στο γκολ, χειρότερος τεχνικά και με καλύτερα πατήματα… Ωστόσο κανείς απ’ αυτούς δεν είναι σέντερ φορ…
Εγώ είμαι γραφικός αν θα πω ότι ο Γκαμπριέλ Άλβεζ τους πατάει όλους χάμου και ήταν και πολύ πιο όμορφος…

Γιατι υποστηριξα ποτε οτι εγω ειμαι αντικειμενικος? Απο τη στιγμη που ειμαι οπαδος καποιας ομαδας φυσικα και δεν ειμαι αντικειμενικος. Απλως ειπα πως αξιζει να προσπαθησουμε…

Αυτο παντως δεν ξεχυλιζει και απο αμεροληψια…

Δεν νομιζω οτι παιζει τεραστιο ρολο το ποσο ονομα εχει καποιος παικτης. Το σημαντικο ειναι να παιζει μπαλα και να εχει αποτελεσμα.Απλως με το να παρεις ενα ονομα πιστευεις κι εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να εχεις αυτα που προανεφερα παροτι με την αποκτηση καποιου αλλο. Τλχ στο θεμα πιθανοτητων. Π.χ ειδαμε και τον κουρελα τον Κονσεισαο… Αχρηστος.
Ο παναθηναικος δεν πηρε ονομα αλλα φαινεται τουλαχιστον μεχρι τωρα οτι εχουν αποτελεσμα αυτες οι μεταγραφες…
Ο Καστιγιο, ναι ειναι πολυ καλος επιθετικος. Αλλα δεν ξερω αν ειναι ο καλυτερος. Επιτρεψτε μουν να χω καποιες αμφιβολιες…
Συμφωνω και δεν αντιλεγω στο οτι ο Ολυμπιακος εχει καλη ομαδα. Την καλυτερη μεχρι στιγμης και φαινεται. Θελω ομως να τον δω τι θα κανει οταν θα φυγουν καποιοι παικτες του η δεν θα παιζουν τοσο καλη μπαλα λογω ηληκιας… Βλεπε Ριβαλντο, Τζορτζεβιτς και παει λεγοντας… Εκει θελω να τον δω. Τουλαχιστον ο ΠΑΟ κανει μια ομαδα με νεα παιδια που θα ειναι για καιρο ακομα…

Πενταετές πλάνο… Μη χέσω… Ο Ολυμπιακός κάνει ανανέωση και παράλληλα πρωταθλητισμό… Φέτος μείωσε αισθητά το μέσο όρο ηλικίας, ενώ έχει μια δεκαριά παίκτες κάτω των 24
Καστίγιο, Νε, Οκκάς, Ταραλίδης, Παππάς, Γιάννου, Μάριτς, Μπόρχα…
Στην ενδεκάδα άνω των 30 είναι μόνο ο Ρίμπο και ο Τζόλε, δηλαδή παίχτες που στην Ελλάδα είναι σούπερ κλάση και στα 40 τους…
Οι υπόλοιποι της ενδεκάδας είναι σε ηλικίες 25 με 30 δηλαδή στην καλύτερη ηλικία για ποδόσφαιρο