Ασμα + Κλιπ = τελειοτης σκετη

με αφορφμη το θρεντ που ανοιξε ο gdim και μου ξαναθυμισε τους Noir Désir, ανοιγω τουτο το θρεντ.

ξεκιναω λοιπον με:
Noir Désir - Le Vent Nous Portera ~>http://www.youtube.com/watch?v=NrgcRvBJYBE

και:
Kwoon - I lived on the Moon ~>http://www.youtube.com/watch?v=xTysF1E4Ft0

και μη μας πριξετε με τα τουλς.

ε βασικά όταν είδα τίτλο θρεντ και θρεντσταρτερ, ήξερα ότι θα δω το kwoon μέσα. στηρίζουμε.

New Order - True Faith

(Κορυφαια μελωδια,απιστευτο βιντεοκλιπ)


http://www.youtube.com/watch?v=og1HAkjOuL0

μιλάμε μόνο για επίσημα βιδεοκλίπια ή και κάνα μερακλήδικο φανβιντ κάνει δουλειά?

Sublime - Date Rape

σπάνια βλέπω NWOBHM συγκροτήματα να έχουν κλιπ (ακόμη κ λαιβ) πόσο μάλλον βιντεοκλιπ με υπόθεση κ τα όλα του …

αλλά θα τιμήσω με 2 ελληνικές καλτίλες … :slight_smile:

ξερω που το πας, χωσε Καραπιπερη να γουσταρουμε!

δεν μας ενδιαφερουν μονο οριτζιναλ ε?γιατι μερικα ειναι φτιαγμενα και τα σπανε,οποτε να βαζω κ τετοια!!

Neurosis & Jarboe - Within

Freddie Mercury - Love Kills

Faith no more - Evidence

Country Death Song από Violent Femmes, δεν είναι οφισιαλ αλλά σύμφωνα με την περιγραφή είναι από εργασία σε animation. Πολύ καλό, πιάνει την “σκοτεινή country” μουσική προσέγγιση των Violent Femmes. Πολύ περισσότερο δε, όταν το συνδυάσεις με την (πραγματική) ιστορία που διηγούνται οι στίχοι του κομματιού.

Δυστυχώς δεν πολυβλέπω videoclips για κάποιο λόγο, αλλά έχω κάποιες αναμνήσεις από 90ς (εποχές jammin)

Metallica - Until It Sleeps

REM - Everybody Hurts

Radiohead - Paranoid Android

Dream Theater - Hollow Years

Blur - Coffee And TV

Depeche Mode - Enjoy The Silence

Tool - Prison sex

Bjork - Human Behaviour

και δυο του Fincher:

Madonna - Vogue

A Perfect Circle - Judith

τωρα που ειπες metallica,και το one βεβαιως.

και το υπέρτατο
Converge - First Light / Last Light

(ποοοοοσο σκαλωμα εχω με τετοια βιδεακια…θελω να φτιαξω/γυρισω απειρα τετοια)

3 πράγματα μου έσκασαν αμέσως:


Μεγάλο χιτ, τρελό σενάριο το κλιπ, γενικά λέμμυ+80s τύπισσα+χάρλευ+νεκρανάσταση=ροκ πεμπτουσία. Και η σκηνή που βγαίνει με την μηχανάρα από τον τάφο παίζει να είναι ό,τι πιο ροκ εν ρολλ έχω δει ποτέ μου.


Μάλλον το αγαπημένο μου κλιπ έβερ. Τόσο κιτς και υπερβολικό που καταντάει γαμάτο, καλτίλα κάργα, ο λη είναι από άλλο πλανήτη. Το έπος δεν χρειάζεται να το σχολιάσω μουσικά.


Φαινομενικά τίποτα ιδιαίτερο. Όμως το κομμάτι ΤΑ ΣΠΑΕΙ και επιπλέον ο ρετρό τρόπος που έχει τραβηχτεί και η εικόνα μου βγάζουν ένα πολύ χέβυ συναίσθημα. Επιπλέον, βλέποντας τους τύπους να παίζουν πάντα μου βγαίνει επιθυμία να καλέσω τους φίλους μου , να πάρουμε τα όργανα μας, να χωθούμε σε μια αποθήκη, να γίνουμε κουρούμπελα από τα ξύδια και να παίζουμε ό,τι μας κατέβει.

Monster Magnet - Superjudge (fan-made)

Πάναπλο αλλά δένει υπερβολικά τέλεια.

Cradle Of Filth - From The Cradle To Enslave

Σκασμός.
17 χρονώ, TV WAR και τεράστιο ψάρωμα.

Pantera - Planet Caravan

Το καλύτερο animation με το καλύτερο soundtrack ever.

Dodheimsgard - Shiva Interfere

Χώνω εγώ καραπιπέρη να γουστάρετε. :smiley:

The Blood Brothers - Laser Life

fifteen feet of pure white snow, as i sat sadly by her side, we own the sky, eternal twins, small town boy (αυθεντικό), tonto, frozen, the show must go on, black soul choir, high hopes, at the heart of it all, twist in my sobriety, keep the streets empty for me, mad world (διασκευή), over it

Σε μένα για την ώρα μόνο ένα official παίζει, ( μάλλον κακώς παίζει και αυτό το ένα) κατανοώ απόλυτα όποιον του φανεί ηλίθιο. Ανωμαλία? Ίσως, αλλά, κάτι μου κάνει.
I got you on tape - Somersault

Το επόμενο απ’όσο ξέρω δεν έχει κάτι σε official, έχει όμως ωραιότατο slideshow.(hint: η τελευταία εικόνα παραπέμπει σε moderator, γκουχ)
Novak - Rapunzel

Το τρίτο κατά σειρά, το’χει το βιντεάκι του, αλλά, μπα.
Οπότε:
Again - Archive

Portishead - Machine Gun
στη συνέχεια, με τούτο

(διάολε, να μην έχω δει την ταινία)

Κλείσιμο με κομμάτι/αδυναμία/στοίχειωμα από soundtrack και τι πιο λογικό, βίντεο με σκηνές από την ταινία.
Clint Mansell - Death Is The Road To Awe

πολύ όμορφα τραγούδια και τα δύο, πάρτε ένα ευχαριστώ και μοιραστείτε το.

Nirvana - Come As You Are
καταρχάς, λατρεύω το nevermind.κατά δεύτερον, αυτό είναι το πιο χαρακτηριστικό videoclip του δίσκου.μια θολούρα, μια αίσθηση “δε γαμιούνται όλα?” να κινείται στον αέρα, και είναι λες και οπτικοπείται η καταχνιά του μυαλού του cobain εκείνης της εποχής.

Ugly Kid Joe - Cats in the Cradle
το videoclip σε συνδυασμό με το τραγούδι είναι ανατριχιαστικό όσο δεν πάει.από τα τραγούδια που “ισούνται” με μια ολόκληρη ζωή.

Portishead - Humming
νουάρ…

Massive Attack - Butterfly Caught
ένα βίντεο τόσο ασφυκτικό όσο και το κομμάτι.η εικόνα θυμίζει πολύ “fight club” κάτι που δείχνει και ένα σκηνοθετικό ρεύμα της εποχής.

Radiohead - No Surprises
θα μπορούσα να βάλω κάποιο άλλο, αλλά ο τρόπος που αποτυπώνεται η μίζερη, χωρίς κάποιο νόημα, μικροαστική ζωή μου κάνει και με το παραπάνω.το λες και σοκαριστικό.

Kyuss - Green Machine
πολύ απλά το desert rock ποτέ δεν οπτικοποιήθηκε καλύτερα.

PJ Harvey - Send His Love To Me
voodoo…το παράλογο του έρωτα χωρίς φρού φρού κι αρώματα.

Eyehategod - Southern Discomfort
απλά δε μπορούσα να μη βάλω eyehategod…:roll:.ένα βίντεο πλήρως χαακτηριστικό της μουσικής και του attitude της μπάντας.

και δυο καλτ & γελοία κλιπς … (ελπίζω να είναι τόσο κιτς εκ προθέσεως :stuck_out_tongue: )

:lol::lol: