Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας

Σε αυτό το thread θα γράφουμε άχρηστες μεν πληροφορίες, αλλά ενδιαφέρουσες.

Ξεκινάω με μια πληροφορία την οποία έψαχνα πολύ καιρό και την οποία δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω.

“Το άγαλμα ενός ανθρώπου πάνω σε άλογο, όπου το άλογο έχει και τα δυο μπροστινά του πόδια στον αέρα, σημαίνει πως ο άνθρωπος αυτός πέθανε στη μάχη. Εάν το άλογο έχει το ένα μπροστινό πόδι στον αέρα, τότε ο άνθρωπος πέθανε αργότερα, από τραύματα όμως που υπέστη στις εχθροπραξίες. Εάν το άλογο έχει και τα τέσσερα πόδια στη γη, τότε το άτομο απεβίωσε από φυσικό θάνατο.”

Τσου.

Βάζε και καμιά πηγή.

Σου έχω και για αυτό απάντηση

“Το έφιππο άγαλμα του Κολοκοτρώνη στην οδό Σταδίου έχει το ένα πόδι του σηκωμένο, παρόλο που ο Γέρος του Μοριά πέθανε στις 4 Φεβρουαρίου 1843 από εγκεφαλική συμφόρηση, αμέσως μετά το γάμο του μικρότερου του γιου. Ισως το άγαλμα ενός τέτοιου ηγέτη δεν θα μπορούσε παρά να εκπέμπει αυτόν τον ηρωικό τόνο.”

Πηγή εδώ

Μιας και το εφερε και η κουβεντα που δειχνει ο Κολοκοτρώνης?

Την οδό Ομήρου :stuck_out_tongue:

Δειχνει προς το πανεπιστημιο,εκει που υπάρχουν τα γραμματα και οι επιστημες (κατα τα λεγομενα του ιδιου,δεν υπαρχει πηγη μου το εχουν πει παλιά)

Ο αστικός μύθος σχετίζεται με το πού δείχνει ο Κολοκοτρώνης. Οι υπερπατριώτες λένε προς την Κωνσταντινούπολη, μόνο που το άγαλμα έχει μετακινηθεί από την αρχική θέση στην οποία ήταν προορισμένο να στηθεί.

Αυτό βρήκα στην παρακάτω πηγή

http://www.athensvoice.gr/the-paper/article/290/24-ώρες-στο-κέντρο-της-πόλης

Εγώ πάντως είχα ακούσει ότι δείχνει τον δρόμο προς την ελευθερία.
Μυστήριο το συγκεκριμένο θέμα.

εδω δειχνει

O Matt LeBlanc που πρωταγωνιστούσε στα friends (Joey Tribbiani), είχε πρωταγωνιστήσει στο 5ο επεισόδιο, της πρώτης σεζόν, των “Red Shoe Diaries”, της αρτιστίκ ψευτο-τσόντας που προλογούσε ο Duchovny τα βράδια στο STAR :cry:

γράψε και εσύ τίποτα καλό

π.χ.

Το ήξερες ότι εκτός από τον άνθρωπο, μόνο το γουρούνι μπορεί να καεί από τον ήλιο.

Οποιαδήποτε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα ΔΕΝ είναι συμπτωματική :stuck_out_tongue:

To αγαλμα του μακεδονα δολοφονου-ανθελληνα στρατηλατη που χουμε καμαρι κατα δω πανω και για να μαζευονται οι skate-αδες και οι ακροδεξιοι,που αλλοι λενε πως πεθανε απο αρρωστια,αλλοι οτι τον δολοφονησαν(να αγιασουν τα χερια τους),γιατι αραγε απεικονιζεται λες και εχει πεθανει στη μαχη?Μεσα στη χλιδα πεθανε.

Γαματο τοπικ,γουσταρω αυτες τις trivial πληροφοριες…

Φίλε δεν πας καλά ε. Άμα δεν ήταν ο Αλέξανδρος ξέρεις που θα’σουν τώρα; Επίσης δεν ήταν δολοφόνος, έφερε τον πολιτισμό στου Ασιάτες που ήταν ορκ. Ουγκ

(Ψόφος στον Αλέκο και στον άλλο το λαμακά τον Κωνσταντίνο που μου’δωσε και όνομα)

Οι χαρακιές που βλέπετε στο πεζοδρόμιο δεν είναι για να φεύγουν τα νερά, αλλά για να βρίσκουν το δρόμο τους οι τυφλοί:

Ηθικό Δίδαγμα:
Στην Ελλάδα ούτε ένα σωστό άγαλμα δεν είμαστε ικανοί να φτιάξουμε.

Learn how to open a banana

απο σερτς στο γκουγκλ …

Το προφυλακτικό από λατέξ μπορεί να επιμηκυνθεί κατά 800% και να διατηρήσει στο εσωτερικό του τουλάχιστον 9 γαλόνια

ευτυχώς γτ ανησυχούσα μήπως αντιμετωπίσω προβλήματα …

:lol:

Μιας και άρχισαν βεντέτα οι Θεσσαλονικείς, το ξέρατε ότι ο Λευκός Πύργος κάποτε ονομαζόταν “Πύργος των Γενιτσάρων’” και “Πύργος του Αίματος”. Τα δυο αυτά ονόματα οφείλονται στο γεγονός ότι ήταν φυλακή βαρυποινιτών και η όψη του βαφόταν με αίμα από τις συχνές εκτελέσεις των φυλακισμένων από τους Γενίτσαρους. Το 1890 ένας κατάδικος για να αποκτήσει την ελευθερία του άσπρισε με ασβέστη τον πύργο και από τότε έμεινε η σημερινή του ονομασία.

Bonus πληροφορία
Η Θεσσαλονίκη είναι η μοναδική πόλη της Ελλάδας που γράφεται με δυο σ και προφέρεται με δυο λ :smiley:

Post αιωνα.

χαλαρά!
:lol:

αν δεν την trollάρετε, μάλλον προσγειωθήκατε στον πλανήτη μόλις χθες.

βασικά κι εγώ ξέρω ότι δείχνει προς Τουρκία μεριά. προχθές το έπαιζα έξυπνη κιόλας και το έλεγα :stuck_out_tongue: βέβαια ούτε εγώ το έχω διαβάσει κάπου, μου το έχουν πει. μη υπερπατριώτης μάλιστα.

το θρεντ γαμεί, θα μπορούσε να λέγεται το τοπικ του εξυπνάκια \m/ αυτό με τ’ άλογα δε το ήξερα.