Ανώτατη Εκπαίδευση (ΑΕΙ/ΤΕΙ)

Θα σου χτηπήσουν δυο κύριοι την πόρτα και θα κάνουν το σπίτι σου άνω κάτω μέχρι να το βρουν.

Και εξτρά βιβλία από τον Εύδοξο να πάρεις(που δεν τα δικαιούσαι δηλαδή) δεν σε αφήνουν να πάρεις πτυχίο. Το ίδιο θα γίνει και με το πάσο.:slight_smile:

Όλα πρέπει να είναι δηλωμένα, απλά νόμιζα ότι το πακέτο που μας έδωσαν έπρεπε να το δηλώσουμε(μάλιστα πρέπει να το ενεργοποιήσουμε μέχρι σήμερα), δεν ήξερα ότι μας τα δήλωναν στη ζούλα

Όχι δεν τα είδα:-k
Μας πήρε τις ταυτότητες και θυμάμαι που υπέγραφα κάτι χαρτιά αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία γιατί γινόταν χαμός μες στο μαγαζί
Θα δοκιμάσω να δω τώρα αν λειτουργεί

Και γω με ν+ν είμαι, αλλά από ότι κατάλαβα μετά τα 6 χρόνια los poulos

Άλλο τα έξτρα βιβλία και άλλο το πάσο
Αφού το έχασα ρε παιδιά, τι να κάνω ψυχή να δώσω?:roll:

[SPOILER]Και στην τελική το “χάνεις” λίγο καιρό πριν τελειώσεις, βγάζεις καινούριο και το παραδίδεις για να πάρεις πτυχίο
Και μένεις με το παλιό
:roll:[/SPOILER]

Eλληνάρας στην ψυχή.

Δηλωμένο είναι τελικά[-X
Είχα σκοπό να την χρησιμοποιήσω αλλά τώρα άκυρο

Λαμόγιο, κλέφτης και απατεώνας
Οι Έλληνες σκέτο φοιτητές ας τα παραδώσουν, μην έχουν διαφυγόντα κέρδη ο ΟΣΕ, το ΚΤΕΛ, τα VILLAGE κ.λπ

Aπό τη μία Πασχαλάκους και από την άλλη Κραπσοντιζ. Να γιατί δεν πάει μπροστά η χώρα.

Ελληνάρας και κουτοπόνηρος με έμφαση στο κουτός.
Update για τον φίλο μου τον Karvou. Η νέα αυτή κάρτα είναι φοιτητική ταυτότητα και όχι απλό πάσο. Απλά αντί να έχεις 2 κάρτες αναγράφει πάνω και την πληροφορία αν δικαιούσαι έκπτωση σε εισιτήρια και μέχρι και ποια ημερομηνία την δικαιούσαι. Επομένως και να την κρατήσεις μετά το πέρας των σπουδών σου είναι άχρηστη.
Τώρα για το πόσα πλεονεκτήματα έχει η παραλαβή της από κάποιο κατάστημα δεν νομίζω να χρειάζεται να το σχολιάσω, όποιος έχει μυαλό καταλαβαίνει.
Όσο για τους πωλητές, την δουλειά τους κάνουν. Αν δεν σε ενδιαφέρει η προσφορά σου το λες ευγενικά και φεύγεις.

Κάτσε, γιατί τώρα με μπέρδεψες :stuck_out_tongue:

Δηλαδή, ο κάθε φοιτητής έχει πάσο για τα ΜΜΜ για ν+2 χρόνια κι όχι για τα χρόνια σπουδών του (έστω ν);

Nαι έχει.

Ναι. ν+2 και τέρμα. Η ταυτότητα γράφει πάνω την ημερομηνία λήξης της έκπτωσης αλλά εξακολουθεί να ισχύει σαν ακαδημαϊκή ταυτότητα.

Καλορίζικες τότε!!! Να τις προσέχετε, γιατί κάτι τρίπτυχα και πολύχρονα χάρτινα πάσα, είχαν κάνει την ζωή μαρτύριο σε γενιές και γενιές!!! (συγκίνηση)

Αυτό ακριβώς. Καιρός ήταν να εκσυγχρονιστούν.

Επισης προσοχη… Τα πασα τουλαχιστον των μεταπτυχιακων ενε οτι ισχυουν μεχρι 8/2013 αντι για οκτωβριο που σημαινει οτι μενουμε ενα μηνα χωρις… Μ αρεσει ο εκσυγχρονισμος του πανεπιστημιου-αλλα βεβαια δεν ηταν κατασταση αυτη με τους ελληναραδες που ακταστρεφαν το πανεπιστημιο.:!:

Ναι, και μένα αυτό το 8 μου βγαλε το μάτι όταν το είδα!
Λες να ισχύει ακόμα και για τους καινούργιοιυς ή μόνο για τους καθυστερημένους (όπως εγώ);

[SPOILER] [/SPOILER]

Για τους διδακτορικούς είναι παραπάνω.

Να ρωτήσω κάτι; Όταν λήξει το πάσο, τι; Τι κάνουμε; Δε θα μπορούμε να δώσουμε μαθήματα;;

Μπορεις εννοειται

Θα δινεις μαθηματα και θα τσακωνεσαι με ελεγκτες για το μειωμενο σου εισιτηριο.

Για κάποιο λόγο μου φαίνεται πολύ αστεία η παρακάτω είδηση. Καταληψίες που προσπαθούν να κάνουν keep up με τις νέες τεχνολογίες!!! :stuck_out_tongue:

Επεισόδια και φθορές δημιούργησε το πρωί ομάδα φοιτητών στην πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, προσπαθώντας να παρεμποδίσει τις εκλογές για την εκλογή Συμβουλίου Διοίκησης που έχουν προγραμματιστεί γα σήμερα Δευτέρα.

Ομάδα φοιτητών, όπως αναφέρουν οι πληροφορίες του «Βήματος», φορώντας κουκούλες έσπασαν το πρωί την πόρτα του κέντρου διαχείρισης των υπολογιστικών συστημάτων του Ιδρύματος για να εμποδίσουν την διεξαγωγή της «ηλεκτρονικής» ψηφοφορίας.

Όπως αναφέρουν καθηγητές του Ιδρύματος, με το δεδομένο ότι στην αίθουσα βρίσκεται αναντικατάστατος σε περίοδο οικονομικής κρίσης εξοπλισμός εκατομμυρίων, δεν τέθηκε καν το ζήτημα να κληθούν οι αρχές, από τον φόβο καταστροφών και επεισοδίων.

Η αίθουσα αυτή παραμένει σε κατάληψη και η εφορευτική επιτροπή των εκλογών συνεδριάζει με αίτημα να παραταθούν οι εκλογές τις επόμενες ημέρες.

Πάντως, τυπικό πρόβλημα δεν φαίνεται να υπάρχει, καθώς κάθε εκλέκτορας μπορεί με τους κωδικούς του να ψηφίσει και από το σπίτι του. Ωστόσο οι καθηγητές του Ιδρύματος δεν μπορούν να ψηφίσουν αυτή τη στιγμή από το γραφείο του. Η ψηφοφορία συνεχίζεται κανονικά τουλάχιστον για όσους εκλέκτορες είχαν προνοήσει να έχουν μαζί τους τους κωδικούς τους ώστε να ψηφίσουν από τρίτο εκτός πανεπιστημίου υπολογιστή.

Και ταυτόχρονα έχει βγει εκτός όλος ο ιστότοπος του ΕΚΠΑ (μέχρι και τα email κλπ).
Ένα ευαίσθητο σημείο όπως το κέντρο λειτουργίας και διαχείρισης του δικτύου του παν/μιου, θα έπρεπε να φυλάσσεται αυστηρά και να αποτρέπεται εισβολή τραμπούκων και λοιπών.