Ανώτατη Εκπαίδευση (ΑΕΙ/ΤΕΙ)

Kiratzos, είσαι ένα πολύ μπερδεμένο παιδί, αλλά χαίρομαι που περνάς καλά.

Συμφωνώ και δε συμφωνώ μαζί σου. Περισσότερο από το “να παράγουν εργάτες”, τα πανεπιστήμια έχουν έναν ακόμα διπλό ρόλο. Να αναπαράγουν την κυρίαρχη αστική ιδεολογία και να δημιουργούν τη “μεσαία” τάξη που θα λειτουργεί ως δεσμοφύλακας της εργατικής.

Κατά τα άλλα δεν είναι πώς οι νεοφιλ. δε θέλουν να χρηματοδοτούν, σαφώς και δεν είναι ότι δεν τους παράγει οφέλη (τους παράγει και με το παραπάνω) ούτε ότι η τριτοβάθμια δεν αναπαράγει το σύστημα. Ίσα ίσα. Απλά είναι το παλιό ρητό που λέει ότι ο καπιταλσιμός θα σου πουλήσει ακόμα και το σχοινί στο οποίο θα σε κρεμάσει. Γιατί να χρηματοδοτούν αν μπορούν να κερδίζουν;

Πολύ πολύ μπερδεμένο παιδί αλλά εσύ με μπερδεύεις ακόμα περισσότερο:(

Μandrake δεν το περιορισα… Το πανεπιστημιο ως μηχανισμος εχει πολλές λειτουργίες… Προφανώς και αναπαράγει την αστικη ιδεολογια σε μελλοντικους εργατες και αφεντικα… Οσον αφορα την μεσαια ταξη θα συμφωνησω αν και στις τωρινες τουλαχιστον ελληνικες συνθηκες αυτο δνε πολυισχυει ή τουλαχιστον οχι με την προηγούμενη ένταση.

Γενικά παντως το πανεπιστημιο πορεύεται μαζί με τις αναδιαρθρωσεις του ιδιου του καπιταλισμου και καποιες φορες βαση των κινηματων(στην ευρωπη για παραδειγμα τα τελευταια 30 χρονια τα κινηματα λιγα εχουν αλλαξει, ενω εδω καθυστερησαν καποιες αναδιαρθρωσεις)…Δηλαδη δεν νομιζω πως τα αφεντικα ξυπνησαν ενα πρωι και ειπαν α μπορουμε να εχουμε και τζαμπα την δουλεια μας… Αλλα ειδαν οτι η τωρινη μορφη δεν εξυπηρετει ουτε τα συμφεροντα του κρατους ουτε τα δικα τους.

αν δε παω σε εργαστηριακη εξεταση τι γινεται?κοβομαι?

συνήθως στις 2 απουσίες κόβεσαι.τουλάχιστον έτσι ήταν στη σχολή μου.

εξεταση μαν οχι μαθημα

ε ναι προφανως κοβεσαι.

εκτος αν υπαρχει καποιος σοβαροτατος λογος και δεχτει ο καθηγητης να σε εξετασει αλλη μερα (αλλα μην εχεις και πολλες προσδοκιες γιαυτο)

ισχύει οτι οι αντιεξουσιαστές στο παμακ βγάλανε στην φόρα διευθύνσεις και ονόματα των καθηγητών που υπέγραψαν στο να παρέμβει ο εισαγγελέας?

προφανώς και ναι :p:p

Μια φορά είχα κοπεί σε ένα εργαστήριο (κάτι είχε παιχτεί και το δίναμε Μάρτιο αντί για τέλος Γενάρη - Φλεβάρη) για είχα πάει να δω MANOWAR στην Σαλόνικα … αλλά χαλάλι άξιζε :stuck_out_tongue: 8)8)8)8)

Πω ρε φίλε, τι άλλο θα διαβάσω, ρε πούστη μου… Προφανώς δεν το λέω σε ‘σένα, αλλά απ’ όπου, τέλοσπαντων, ‘‘αλίευσες’’ αυτήν την ‘‘είδηση’’… Πραγματικά από χτες γελάω με τι γράφεται, διάφοροι ‘‘δημοσιογράφοι’’ τα έχουν κάνει σκατά προσπαθώντας να συνδέσουν δύο άσχετα γεγονότα.

  1. Βγήκαν στη φόρα τα ονόματα των καθηγητών του Α.Π.Θ. που κάλεσαν τον εισαγγελέα. Του ενός η φάτσα έγινε αφίσα, ο οποίος και ‘‘λιποθύμισε’’ όταν κάποιοι πήγαν να την κολλήσουν στο γραφείο του. Υπάρχει και vide-άκι.

  2. Στο ΠΑ.ΜΑΚ. φοιτητές των εστιών που κάνουν κατάληψη (στις εστίες, όχι στο ΠΑ.ΜΑΚ.) εδώ και 2-3 μήνες για την αλλαγή του εσωτερικού κανονισμού τους πήγαν να παραδώσουν υπογραφές κλπ. στον αντιπρύτανη, ο οποίος δε δέχθηκε να τους ακούσει, μαζί με άλλους καθηγητές χειροδίκησε ενάντα σε φοιτητές (και από εδώ υπάρχει vide-άκι) και ‘‘κρατήθηκε όμηρος’’ (μου αρέσει αυτή η έκφραση) μέχρι να βρεθεί κάποια λύση.

Για τα υπόλοιπα βάλτε Πρετεντέρη, τα έλεγε καλά έμαθα χτες.

γιαυτό ρώτησα για να μάθω και την άλλη άποψη.την είδηση την άκουσα μου φαίνεται από το μέγκα.

Ignorant σου ρχομαι

της πουτάνας ρε μαλάκες

θα συγχωνευτούμε με άλλες 3 σχολές. ναι. ωραία.

θελω να σε χωσω στο μυαλο μου με τη μια

Δεν εχω δυναμη τωρα για σοβαρο σχολιο επι του θεματος, οταν συνελθω τα λεμε

Εμείς, Ηλεκτρονικά Υπολογιστικά Συστήματα ΤΕΙ Πειραιά, θα ενωθούμε με Πληροφορική από ΤΕΙ Αθήνας … και θα ονομαστούμε Μηχανικών Πληροφορικής …

Τώρα εγώ πότε σπούδασα προγραμματισμό (αποκλειστικά) ιδέα δεν έχω …
Από την άλλη μου φαίνεται πολύ σουρεάλ να λέει το πτυχίο μου πάνω μηχανικός Πληροφορικής και να μην ξέρω ΤΙΠΟΤΑ από προγραμματισμό … 8)8)8)8)8)

ή να έχω κάνα θέμα με μεταπτυχιακό πάνω σε μικροηλεκτρονικά μιας και θα είμαι “προγραμματιστής” …:lol::lol::lol::lol:

Εγώ γουστάρω συγχωνεύσεις. Όταν τελειώσω θα λέω με περηφάνεια ότι έχω πτυχίο limited edition από σχολή που δεν θα υπάρχει πια. How cool is that? Λογικά θα μετράει περισσότερο στην αγορά εργασίας.

Τα τμήματα του τει Αθήνας που συγχωνεύονται παίζει να θέλουν και 4 αίθουσες μετά για να χωρέσουν όλοι αυτοί οι φοιτητές :hippy:

ποιος τη γαμαει την αγορα εργασιας, περιμενε κανα δεκαρι χρονακια και βγαλτο ebay

Α μπράβο, that’s what I’m talking about. 8)