Ανώτατη Εκπαίδευση (ΑΕΙ/ΤΕΙ)

Είδαμε με την κατάργηση του ασύλου από το καλοκαίρι του 11 την θεαματική άνοδο των ΑΕΙ… Αλλά το μόνο που βγάζουν προς τα έξω είναι ότι το ΑΠΘ μπήκε λέει σε μια λίστα με τα 200 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου…

Βέβαια γεγονότα όπως οι σύριγγες που πλέον υπάρχουν και στην είσοδο της σχολής (πρώτη φορά στα 10 χρόνια μου εκεί μεσα το δα), το ντιλ ναρκωτικών στην είσοδο της γραμματείας, ή το ότι δεν μπορώ να κάνω εγώ την πτυχιακή μου γιατί ο τεχνικός που θα φτιάξει το όργανο που δουλεύω δεν μπαίνει στην πλατεία γιατί του την έπεσαν την πρώτη φορά είναι μια χαρά θαμμένα… Η πρυτανεία είναι χαρούμενη στον δικό της φανταστικό κόσμο…

Η μεγάλη απογοήτευση όμως είναι οι φοιτητές… ΔΑΠ και ΠΑΣΠ δεν υπάρχουν πλέον (στο χημικό τουλάχιστον) και οι λοιποί κάνουν συνέλευση για κατάληψη με θέμα την αραβική άνοιξη και τον εμφύλιο στη συρία… Λες και η κατάληψη θα κάνει κάποια διαφορά… Όταν τους λες όμως για την κατάσταση του κάμπους λένε εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι αλλά να μην μπει αστυνομία ή σεκιούριτι ή όποια μορφή φύλαξης… Πως στο διάλο θα βρεθεί κάποια λύση, δεν το βλέπω…

Εγώ που τους έβαψα τους δικούς μου τους τοίχους μπορώ να συνεχίσω με της σχολής; Αν είναι αυτό το θέμα, δηλαδή, είμαι καλυμένος εγώ.

Επίσης χέσε την εσωτερική φύλαξη, εσύ ο “διπλανός” που ενοχλείσαι πάρε κι άλλους διπλανούς και καθαρίστε τους τοίχους, τόσο δύσκολο είναι να διεκδικείς πράγματα πια;

Όσον αφορά τον ακαδημαϊκό χώρο, θα προτιμούσα να υπάρχει η εικόνα και καθαριότητα πρότυπων ιδρυμάτων εξωτερικού (όχι όλων, και αυτό δεν αφορά τους υπόλοιπους κανονισμούς τους). Επίσης, η είσοδος σε ένα κτήριο παν/μιου θα έπρεπε να γίνεται με επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας, ενώ οι επισκέπτες κατόπιν άδειας (χωρίς αυστηρούς όρους ίσως, αλλά να υπάρχει ένας στοιχειώδης έλεγχος ποιος μπαίνει).
Αυτά θα έπρεπε να τα φροντίζει η παν/κή αρχή και όχι να το αφήνουμε σε διαπληκτισμούς μεταξύ φοιτητών κλπ.
Ορισμένα θέματα αποτελούν τελικά ζήτημα νοοτροπίας και παιδείας.

Ναι ίσως να έχεις δίκιο τελικά.

Παιδάκια… Σκέφτομαι ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ :!: να σταματήσω τις σπουδές στην Ολλανδία… Και να γραφτώ στο

ACT (ΑΝΑΤΟΛΙΑ) / ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

έχει κάποιος φοιτήσει εκεί/ έχει κάποια άποψη για το συγκεκριμένο?

Έναλακτική ποιο (ιδιωτικό) θα μπορούσε να είναι ???
Μιλάμε πάντα για Θεσσαλονίκη… Το Μητροπολιτικό Κολλέγιο Θεσ/νικης ίσως ?

Το αντικείμενο όπως το βλέπω εγώ θα είναι (τελείως άσχετο πέραν κάποιων μαθημάτων) από αυτό που κάνω τώρα… Και κλείνω περισσότερο προς Business Admin. και τα συναφή…

Οποιαδήποτε βοήθεια/πληροφορία ευπρόσδεκτη… :slight_smile:

23.09.2013
Απόφαση Συγκλήτου του ΕΚΠΑ
της έκτακτης συνεδρίας της 23ης Σεπτεμβρίου 2013

ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΥΓΚΛΗΤΟΥ

Η Σύγκλητος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) στη σημερινή έκτακτη συνεδρία της 23ης Σεπτεμβρίου 2013 διαπιστώνει:

την αντικειμενική πλήρη αδυναμία της εκπαιδευτικής, ερευνητικής και διοικητικής λειτουργίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.
ότι η ακατάληπτη επιμονή των Υπουργείων Παιδείας  και Θρησκευμάτων και Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης σε επιλογές που οδηγούν ευθέως στην υπονόμευση της ανώτατης εκπαίδευσης της νέας γενιάς της Ελλάδας, ουσιαστικής ελπίδας για την υπέρβαση της κοινωνικής και οικονομικής κρίσης τα επόμενα χρόνια, δεν μπορεί με κανέναν τρόπο να γίνει αποδεκτή.
ότι τα Υπουργεία Παιδείας  και Θρησκευμάτων και Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης με αστοιχείωτους λογιστικούς υπολογισμούς και λογικά άλματα, που δεν αρμόζουν σε υπεύθυνους φορείς ευνομούμενης πολιτείας, και πλήρη αδιαφάνεια, περιθωριοποιεί το πρώτο Πανεπιστήμιο της Χώρας και των Βαλκανίων, που προσφέρει αδιαλείπτως από το 1837 σημαντικότατα εκπαιδευτικό, ερευνητικό και κοινωνικό έργο συμβάλλοντας στην ανάπτυξη της χώρας.

Η Σύγκλητος, κατόπιν αυτών αποφασίζει την προσφυγή στα αρμόδια δικαστήρια της χώρας, αλλά και της Ευρώπης επικαλούμενη τα συνταγματικά της δικαιώματα και τις διεθνείς συμβάσεις περί ενιαίου ευρωπαϊκού χώρου ανώτατης εκπαίδευσης.

Η Σύγκλητος του Ε.Κ.Π.Α. με λύπη της ενημερώνει την κοινή γνώμη ότι το Πανεπιστήμιο Αθηνών εξαναγκάζεται χωρίς τη θέλησή του σε αδυναμία εγγραφής των νεοεισαχθέντων φοιτητών, διεξαγωγής εξετάσεων, ορκωμοσίας πτυχιούχων και, γενικώς κάθε άλλης ακαδημαϊκής λειτουργίας και παροχής κοινωνικού έργου, καθώς και ανταπόκρισης στις διεθνείς υποχρεώσεις του.

Η Σύγκλητος, τέλος, απευθύνει θερμή παράκληση προς πάντα αρμόδιο έστω και την ύστατη αυτή στιγμή για την αναστολή των επώδυνων μέτρων σε βάρος του Ε.Κ.Π.Α.

Αθήνα 23-9-2013

Η Σύγκλητος του Ε.Κ.Π.Α.

Επόμενο βήμα είναι να μπει στο ταιπεδ και να το αγοράσει κανένας Ροδόπουλος, μην κουράζεται ο άνθρωπος να φτιάχνει κολλέγια από την αρχή.

http://www.auth.gr/news/anouncements/16316

Δεν θα γραφτουμε ποτεεεε!

Το ίδιο και σε εμάς στο ΕΜΠ http://www.esos.gr/article/eidisis-tritovathmia-ekpaidefsi/syglhtos-emp-anastoli-leitoyrgias-idrymatos

Παίδες, ζητάει η Πάντειος βεβαίωση εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, πάω και ρωτάω στο Λύκειο και ο λυκειάρχης μου λέει έχει καταργηθεί, ρωτάω μια φίλη μου που έδινε, μου λέει αυτή πήρε…
Τι κάνουμε;

Λογικά μαζί με το απολυτήριό σου σου έχει δωθεί και άλλο ένα χαρτί που γράφει “Βεβαίωση” πάνω πάνω. Αυτό όπως και το απολυτήριο το βγάζεις φωτοτυπία και το θεωρείς σε κάποια επίσημη αρχή (όχι απαραίτητα στο σχολείο αλλά και σε ΚΕΠ ή δικηγόρο) και το προσκομίζεις μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά. Τώρα, αν δεν σας έδωσαν στο σχολείο, τι να πω…:-k

πρηζεις τ αρχιδια του διευθυντη σου

Έδινα για δεύτερη φορά, δε μου έδωσαν κάτι. Θα πάω αύριο και θα ακολουθήσω τη συμβουλή του από πάνω…:stuck_out_tongue:

θελουν τη αυθεντικη βεβαιωση και μετα επικυρωνεις οσες φορες θες τα αντιγραφα στο ΚΕΠ. ολα τα κομματικα μου φερνουν αηδια.
ευτυχως εκανα την εγγραφη μου εγω. το γεωπονικο πρεπει να 'ναι απ’τα πιο καλα και συνεπη πανεπιστημια.

Ταυτότητες και πάσα γιοκ:p

το τμημα βαλκανικων,σλαβικων και ανατολικων σπουδων στο πανεπιστημιο μακεδονιας υποτιθεται πως σου δινει την επιλογη να διαλεξεις στο 1ο 6μηνο μια απο τις 4 γλωσσες που διδασκουν,ρωσσικα-τουρκικα-βουλγαρικα-ρουμανικα,πανω στην υποια ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως θα βασιστουν οι σπουδες σου στα επομενα 6μηνα μεχρι το κωλοπτυχιο.αυτο που καναν τα παλικαρια λοιπον ειναι να παραλειψουν τελειως το γεγονος οτι φετος ειχαν αλλους τοσους πρωτοετης λογω συγχωνευσης του τμηματος με αυτο της φλωρινας.οι περισσοτεροι δηλωσαν ρωσσικα.ξαφνικα προχθες αποφασιζουν πως ειναι πολλα ατομα μαζεμενα και με βαση το ΤΙ ΓΡΑΨΑΝ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ,πεταν ατομα απο τα ρωσσικα στα τουρκικα,απτα τουρκικα στα ρουμανικα κ.ο.κ. ΚΟΝΓΚΡΑΤΣ.

Κανείς άλλος κατακαημένος δεν έχει πληγεί από την απεργία δώθε?

Ακριβώς.Το πανεπιστήμιο είναι πανεπιστήμιο.Στην τελική αν νοιάζονταν για την αισθητική,ας μαζευόντουσαν τα κοματόσκυλα που πρήζουν π@@@@ όλη μέρα και στην σχολή πατάνε μόνο για προσυλιτισμό και ας προσλάμβαναν ένα συνεργείο να βάψει τους τοίχους με ωραία φωτεινά χρώματα.Θα ήταν και σε κάτι χρήσιμοι έτσι.Τι αισθητική ομορφιά έχουν τα συνθήματα και οι μαλακίες του καθενός;Στην τελική ας κάνουν ένα πίνακα ανακοινώσεων μεγάλο να γράφουν εκεί τον πόνο τους.

Comic relief
http://www.mycampus.gr/my_news/apoceis/ta_10_pio_perierga_panepistimiaka_ma8imata.html?utm_content=buffer41271&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

χμμμμ
δύσκολη επιλογή … είμαι ανάμεσα σε :

[I]6. Μάθημα «Ζόμπι»
Το πανεπιστήμιο της Βαλτιμόρης ετοιμάζει τους φοιτητές του για ‘‘αποκάλυψη ζόμπι’’ με το να γράφουν τρομακτικά σενάρια, να φτιάχνουν τα δικά τους τέρατα και να βλέπουν ταινίες με ζόμπι.[/I]

και

[I]10. Μάθημα για το Πλέξιμο
Δεν μιλάμε απλά για μάθημα εδώ αλλά για διδακτορική διατριβή. Στο μάθημα αυτό στο πανεπιστήμιο της Glasgow μαθαίνουν τα πάντα γύρω από το πλέξιμο και γίνονται αρχί-πλέχτες. Δεν ξέρω τι μπορούν να κάνουν μετά, αλλά χαρά σε όποιον τους πάρει. . [/I]

και τα 2 έχουν άπειρες προοπτικές και σε προετοιμάζουν για το μέλλον !!! 8)8)

Μαθημα ζομπι υπεργαμαει, φαντασoυ να πρεπει να γραψεις εργασια για 28 days later και να πετας μεσα κουλτουριαρικες σποντες για GYBE.

και μην ακουσω κανεναν να λεει δεν ηταν ζομπι, ειχαν λυσσα μπλα μπλα μπλα