Διασκευές που θεωρείτε καλύτερες απ' τα αντίστοιχα αυθεντικά κομμάτια

#-o:lol3::lol3:

-Ramones - I Don’t Want To Grow Up
-Johnny Cash - Hurt
-The Clash - I Fought The Law
-Sid Vicious - My Way
-Johnny Cash - Personal Jesus
-Thin Lizzy - Whiskey In The Jar (αν μπορεί να θεωρηθεί διασκευή)
-[B]John Garcia[/B] (Unida)/Kurdt Vanderhoof (Metal Church)/Jeff Pilson (Dokken)/Jason Bonham - The Thing That Should Not Be (προσωπικό κόλλημα)

Αυτά σίγουρα καλύτερα των αυθεντικών.

Από 'κει και πέρα υπάρχουν αρκετά κομμάτια που είναι μάλλον ισάξια των πρωτότυπων όπως:
Social Distortion - Ring Of Fire
Motorhead - God Save The Queen
Motorhead - Cat Scrath Fever
Emperor - A Fine Day To Die

Αυτά προς το παρόν

ίσως και το Depeche Mode - Enjoy The Silence


από Lacuna Coil…

εεεεε…εντάξει…καλή διασκευούλα αλλά το αυθεντικό είναι all time classic…

ισχύει…για αυτό έβαλα το ίσως…:p:p απλά οι lacuna έκαναν μια φοβερή διασκευή!!!

συμφωνω για the metro απο system
και enjoy the silence

και προσθετω
feeling good - muse
sympathy for the devil - guns n’ roses

Eγω πάντως με enjoy the silence διαφωνώ. Η εκτέλεση από depeche mode είναι από άλλο πλανήτη. Και γενικά δεν αισθάνομαι ότι οι lacuna το κάναν “δικό” τους

μεγαλος ο bowie αλλα δεν υπαρχει τραγουδι που χει πει η simone και να το χει τραγουδησει αλλος ανθρωπος καλυτερα. και ο bowie απο την εκτελεση της simone εμπνευστηκε και οχι απο την 1η.

για lacuna coil σε dm γελαει ο κοσμος. βαλτε και nightwish.

Sepultura-orgasmatron (το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλό…) το εχει δηλωσει και ο Lemmy εξάλλου…

Whiskey in the Jar από Metallica.
Δεν ξέρω ποιανού είναι το πρωτότυπο πάντως προτιμώ Metallica από Lizzy που έχω ακούσει.
Small town boy απο Paradise Lost αν και μου αρέσει πολύ και του Sommerville

Απλά άμπαλος όποιος έβαλε το enjoy the silence.

my dying bride - Some velvet morning
in the woods… - epitaph - (καλύτερο δεν είναι, και μόνο που είναι “αντάξιο” φτάνει).
the gathering - In Power We Entrust The Love Advocated (πάλι “αντάξιο”).

:thumbup:

όπως τα λες…

Moby - [B]New Dawn Fades[/B] σε Joy Division
Moby & Heather Nova - [B]Straight to Hell[/B] σε Clash (κάτι έχει ο κοντός:))
Exodus - [B]Low Rider[/B] σε War
και το αξεπέραστο [B]Down in the Hole[/B] του Cave από John Campbell

Credits αξίζουν οι This Mortal Coil για τις διασκευές σε Buckley, και τα σαμπλαρίσματα του 2pac στο changes και των Public Enemy στο He got game

Nevermore - Love Bites…Το απογείωσαν περνώντας το από την κόλαση!

Δεν έχει συνθέτη, είναι παραδοσιακό ιρλανδικό. Σ’ αυτό το ύφος η πιο γνωστή εκτέλεση είναι των μέγιστων The Dubliners (προσκυνήστε ρε, είπα The Dubliners) η οποία πρέπει να πω ότι σβήνει απ’ το χάρτη τις ροκομεταλλάδικες εκτελέσεις των Lizzy/Metallica (sorry Lizzy/Metallica).

  1. Άγγιξες ευαίσθητη χορδή. Πραγματικά απίστευτη διασκευή, κατάφεραν να κάνουν αριστουργηματικό ένα ήδη υπέροχο τραγούδι.
  2. Ντάξει για μένα το ορίτζιναλ από King Crimson είναι αξεπέραστο, αλλά και οι In the Woods έκαναν κορυφαία δουλειά. Μάλλον μόνο εκείνοι θα μπορούσαν να σταθούν αξιοπρεπώς πλάι στους αρχηγούς.

Σούπερ διασκευάρα. Δεν ξεπερνάνε τους Θεούς (ε καλά τί θα λεγε τώρα ο γραφικός ο Γράκχος), αλλά τους πλησίασαν όσο μπορούσαν. Μάλιστα αν αισθανόμουν αρκετά βλάσφημος, θα λεγα και τη διασκευή τους στο The Sound of Silence. Δεν έχει την ομορφιά του ορίτζιναλ (συνειδητή επιλογή βέβαια), αλλά έχει ένα κάρο άλλα πράγματα. Αν το καλοσκεφτεί κανείς δε θα πρεπε να θεωρείται διασκευή, αλλά πρωτότυπη σύνθεση, ελεύθερα βασισμένη στους στίχους του Paul Simon και τη βασική μελωδία (την οποία άλλωστε και κρατούν μόνο για λίγα μέτρα, και της αλλάζουν τα φώτα). Γουή χεβ ε γουίνερ.

ξερω οτι θα δυσαρεστησω πολλους φαν των θεων portishead απο εδω μεσα αλλα η διασκευη των τριθεων my dying bride στο roads απλα ειναι εκπληκτικη…

Το Billie Jean που αναφερθηκε απο Cornell ηδη το γουσταρω πολυ περισσοτερο απο το κανονικο.

Επισης το Ride Like The Wind των Saxon μου αρεσει καπως παραπανω απο το αυθεντικο του Christopher Cross. Ισως και επειδη το ακουσα πρωτο…

Επιπλεον, το Gimme Gimme Gimme σε εκδοχη Malmsteen με Boals φωνητικα ειναι οπως θα επρεπε να ειχε πρωτοκυκλοφορησει το κομματι.

Θα μου ερθουν και αλλα…

επίσης, νομίζω πως ο Marilyn Manson αποδίδει πραγματικό νόημα στους στίχους του [B]Sweet Dreams[/B] των Eurythmics.

Δυστυχως υπαρχει και ειναι η καλυτερη απο ολες τις διασκευες αυτου του τραγουδιου.Απο τις πιο συγκλονιστικες διασκευες.:respect:

[B]Creedence Clearwater Revival[/B]
[B]I Put a Spell on You[/B]

Αναλογα βεβαια ποια εκτελεση (Jazz,soul ή Rock) αρεσει περισσοτερο στον καθενα.
Παντως πιο πολυ μου αρεσει το feeling good απο τη Simone ασχετα αν θεωρω επισης εξαιρετικες τις διασκευες και απο τους George Michael, Muse.

:-k:-k του Waits υποθέτω ότι εννοείς. Και ναι είναι υπέροχη διασκευή.