Οι "παίζουμε όλο το δίσκο μας του 1911" περιοδείες

Θα θεωρουσα τιμιο, αν ερχοντουσαν χωρις πολλα φρουφρου κιανακοινωσεις, και στο ξαφνικο παιζαν ολο το δρακοντα.

Οχι ετσι ομως, με βουβουζελες, vip και τα σχετικα.

music industry moves in mysterious ways.
δεν είναι τόσο απλό, όσο σου φαίνεται και σίγουρα τα deals δεν είναι τα ίδια συνήθως.

καλά δεν είναι όλα εύκολα και άγια αλλά για 8 Live που θα γίνουν σε 4-5 χώρες δεν τρέχει και κάτι(για μένα)

τελοςπαντων,ίσως όλα να είναι διαφορετικά μετά της θέαση του live…(both ways)

Εγώ πιστεύω πάντως ότι η δισκογραφία δεν προσφέρει λεφτά, γι’αυτό και έχουν όλοι ξεσκιστεί στις περιοδείες (μικρές/σπαστές/μακροσκελείς κλπ κλπ).
Για τις μικρομεσαίες μπάντες είναι θέμα βιωσιμότητας.
Για το άγχος λοιπόν της προσέλευσης του κόσμου “πρέπει” να υπάρχει ένας κράχτης, ό,τι και να είναι αυτό. Το τάδε παλιό μέλος έρχεται σαν guest, το ταδε album θα παίξουμε … και ό,τι “πρωτότυπο” σκεφτούνε.
Σίγουρα έχει καταστεί μόδα και ορισμένοι φωστήρες (promoters/managers κλπ) προτείνουν τα ίδια στις μεγάλες μπάντες, ενώ δεν το έχουν πραγματική ανάγκη. Ή μήπως έχουνε?

Έτσι το αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον, σαν όπαδος και μόνο.

κρίμσον μην κοιτάς που οι Λοστ είναι σουπερστάρς στην Ελλάδα και σε ρεμπετάδικο αν παίξουν θα γίνει σολντάουτ, στην υπόλοιπη ευρώπη δεν είναι έτσι τα πράματα και προφανώς δεν είναι τόσο απλό πράμα στη συλλογιστική του.

Βασικά τροφή για σκέψη στον προβληματισμό μου είχε δώσει ένα άρθρο που είχα διαβάσει στο invisible oranges ( http://www.invisibleoranges.com/2010/09/the-death-of-the-classic-album/ ) περί κλασσικών άλμπουμ, και η γνώμη μου είναι ότι αυτά τα άλμπουμς (master of puppets, reign in blood, draconian times κλπ) έγιναν κλασικά ακριβώς επειδή ο κόσμος ασχολήθηκε μαζί τους και τα αγάπησε αφού δεν είχε να ασχολείται π.χ. με την “Uriah Heep Look at Yourself 1986 Tour” ή την “Venom Welcome to Hell 1996 Tour” κλπ.

Γενικότερα δηλαδή νομίζω πως αυτή η κατάσταση περισσότερο βλάπτει παρά βοηθαέι τη μουσική μας.

προσωπικα, πιστευω οτι στη προκειμενη υπαρχουν δυο πλευρες …
και ειναι και κομματακι μπερδεμενα, αναλογα με τον ακροατη/φανμποϋ
Και για τη μπαντα αλλα και τους οπαδους.
Τη “τιμιοτητα” αλλα και την “αρπαχτη”.
Αν ερθει μια μπαντα που λατρεψα για παρελθοντικο της αλμπουμ και ειναι βραδια που παιζουν το συγκεκριμενο αλμπουμ…ε,μαλλον θα παω και για αρχη δε θα κραξω.
Αυτο βεβαια μεσα σε λογικα πλαισια.
Αν το εν λογω αλμπουμ, ειναι το ΜΟΝΟ με το οποιο ακουστηκαν λιγακι παραπανω αυτοι και αυτο που πουλησε περισσοτερα και εκτοτε ειναι ανυπαρκτοι στο χαρτη μουσικα ,λογικα θα κραξω αλλα θα παω για την εμπειρια.
Αν δε, δεν εχουν ξαναπατησει το ποδαρι τους εδω και το κανουν με αυτη τη περιοδεια (απειρα χρονια μετα τη κυκλοφορια του αλμπουμ) σιγουρα θα κραξω και μπορει και να μου περασει η ιδεα να μη παω.
Αν κυκλοφορησουν και σιντι απο τη περιοδεια (με σιντι,ντιβιντι,αφισα,μπρελοκ και κορνιζα με καθρεφτη για να βρεις το μαλακα) τοτε θα κραξω ακομη περισσοτερο,δεν θα αγορασω αλλα σιγουρα δε θα μου αλλαξει τα οσα ενιωσα κατατη διαρκεια της συναυλιας (αν και εφοσον αυτη ΓΑΜΗΣΕ)

ή απλα αναλογα με τες καυλες.

Τωρα, αν η μπαντα αυτη (βλεπε Lost) ειχε σταματησει να με ενδιαφερει την περιοδο που εβγαλαν αυτο για το οποιο περιοδευουν αλλα μετα μου αρεσαν αλλα μετα με χαλασαν με δηλωσεις τους σχετικα με τη περιοδο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μου αρεσαν τοτε δεν θα μπω καν στη διαδικασια να νιωσω το παραμικρο.

edit: Ενα τρανο “παραθυρακι” της φασης (αλλα σιγουρα οχι το ιδιο με τα προαναφερθεντα) ειναι τα live των Sabbat.
ΧΙΛΙΑΠΕΝΤΑΚΟΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ…ξαναπαιζουν λαϊβ εχοντας ενα σετλιστ που περιεχει μονο 2 αλμπουμ (μιας και το 3ο υπηρξε καταστροφικο, μεταξυ αλλων!)
ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?
ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ 3 ΦΟΡΕΣ και ΘΕΛΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΟ!

[B]γαμώ[/B] τον σερβερ , έχασα το ποστ που έκανα τόση ώρα…:?/[-X
βαριέμαι αφάνταστα να ξαναγράψω τα ίδια…

ξέρω ότι είναι στις μπάντες που έχουν το ταβάνι τους στην ελλαδα οι lost…

αν κατάλαβα λες οτι τα κλασικά άλμπουμ χάνουν της μαγεία τους όταν θα τα παρουσιάσουν Live κάτι αιώνες μετά? και βάζοντας τα σαν πρόσχημα για να κάνουν έστω μερικές εμφανίσεις κάτω απο το όνομα τους…??

υπάρχει μια λογική σε αυτό…

αλλά δεν πιστεύω οτι χάθηκε και ο κόσμος…ειδικά αν είναι για λίγα live…και όταν βγαίνει μια επανακυκλοφορία ε, θα κάνεις και μερικές εμφανίσεις για να την προώθησή της…

*στο κείμενο που λες υπάρχει και η κουβέντα should release fewer albums που είναι σωστή… αλλά όχι και απόλυτη, αλλά σωστή…

ειλικρινα,δεν πιστευω οτι “χανουν” τη μαγεια.Ασχετα με τα χρονια.
Βεβαια,αυτο ειναι κατι υποθετικο,μιας και μπορει η μπαντα να εχει αλλαξει χιλια μελη απο τοτε, να εχουν χανκγοβερ ή οτιδηποτε αλλο.
Και ΞΕΡΩ οτι αν το αλμπουμ σε εχει “στιγματισει” ειναι εξισου ευκολο να σε ξενερωσει το παραμικρο σε μια λαϊβ εκτελεση ή να μη σε πειραξει το οτιδηποτε και να σου αρκει και μονο που βρισκεσαι εκει.
ειναι ολα σχετικα μωρε…

για παραδειγμα, το πρωτο λαϊβ που ειδα Sabbat, ηταν στην αγγλια support στους Cradle of filth.Ο Martin ηταν μπουρδελλο απο φωνη (μιλαμε για κλεισμενο λαιμο) και η μπαντα (ειτε λογω κακου ηχου ,ειτε λογω ελλειψης προβων) εκανε σοβαρα λαθη και ο κοσμος ηταν εκει για COF.
Σε εκεινη τη φαση ΔΕΝ με πειραξε.Ξερω οτι μπορουσα να δω κατι πολυ καλυτερο…αλλα το περιμενα και 15 χρονια το θεμα.Με μια αλλη μπαντα, ΜΠΟΡΕΙ και να ημουν πιο απογοητευμενος.
Αλλα και παλι, δεν πιανεται καθαρα ως “on topic”,μιας και ΔΕΝ ειχαν και αλλες επιλογες.Δεν ηταν οτι ηταν και ενεργοι τα χρονια που ειχαν μεσολαβησει.

edit: παντως, σε γενικες γραμμες, οταν μια μπαντα ειναι αξιολογη και εχει κρατησει ενα επιπεδο στις κυκλοφοριες της αλλα και συναυλιακα, ειμαι υπερ της ιδεας.
Στη περιπτωση των Lost, δε φερω αποψη, καθως πραγματικα σταματησαν να μου αρεσουν πολυ νωρις και μετα μου αρεσαν παλι σαν “νεοι” Lost.Η επιστροφη στην Ελλαδα για συναυλια με ενα αλμπουμ το οποιο ποτε δε πηρα στα σοβαρα, μου ειναι αδιαφορο ας πουμε.

Ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων που γουστάρουμε ροκ και μεταλ έχουμε κάποια κολλήματα, τραβάμε κάποια ζόρια βρε αδερφέ! Είμαστε επαναστάτες (και καλά κάνουμε) είμαστε περισσότερο εσωστρεφείς (και καλά κάνουμε) άλλοι είμαστε περισσότερο εξωστρεφείς (και καλά κάνουμε) είμαστε συναισθηματικοί η και γαϊδούρια, εγωιστές η έξω καρδιά, φιλόξενοι, μουντρουχοι, βαρεμένοι, ευδιάθετοι, ρατσιστές, χίπηδες, κομμουνιστές και ότι άλλο βάλει ο νους σας!!! Και όλα αυτά σε υπερθετικό βαθμό!! μας διακρίνει μια υπερβολή και ακόμα χειρότερα ένα γαμημένο φοβικό σύνδρομο σχεδόν σε όλα!!

Όλα είναι σκατά
Έχει γαμηθεί ο τόπος
Δεν βγαίνει πια ωραία μουσική
Η μουσική σταμάτησε το 78
Ο χψζ πρέπει να βγει στην σύνταξη
Γιατί δεν τα παρατάνε οι τάδε
Δεν ακούω μαλακίες
Ακούστε το αυτό ρε!! Γαμάει!!
Δεν την ακούω την αδερφή
Άντε ρε με τα φασισταρια
Σιγά τους φλώρους
Ο μουσικός τύπος είναι για τον πούτσο
Για τα λεφτά τα κάνουν όλα
Μόνο δικαση
Μόνο θρας
Μεταλ ρε μουνιά!
Ακούστε λίγο τζαζ ρε άσχετοι!
Σιχαίνομαι τους σκυλαδες!
Δεν πάω σε μπαρ γιατί ο ντι τζει παίζει μαλακίες και μου τρώνε τα λεφτά
Ο τάδε είναι Θεός!

Η υπερβολή στις αντιδράσεις μας είναι αυτή που μας οδηγεί στο να κράξουμε η να τρέξουμε μες την καύλα να απολαύσουμε την μπάντα που παίζει όλο τον κλασσικό της δίσκο στην περιοδεία της.

[B][I]
Η υπερβολή όμως είναι αναπόσπαστο κομμάτι του rock n roll![/I][/B]
Οπότε διαλέγουμε το ποσοστό της υπερβολής που γουστάρουμε και η πηγαίνουμε η τους γράφουμε στα αρχίδια μας.

Όσο αφορά τις μπάντες, οι μειωμένες πωλήσεις καθώς και η δεδομένη για μένα
ανασφάλεια για το καινούριο τους υλικό σε συνδυασμό με το φιντμπακ που δέχονται από τους οπαδούς, του τύπου [B] «ο υπερυπερτατος σουπερυπερδισκαρος που άλλαξε την μουσική και εξέλιξε το ανθρώπινο είδος» [/B]το οποίο είναι απόρροια του φοβικού συνδρόμου [B] «δεν γίνεται να μην υπάρχει δίσκος που άλλαξε την ιστορία στην μουσική που γουστάρω και αγαπάω και που είναι και η καλύτερη του κόσμου!!!»[/B] Καθώς και το γεγονός πως η μουσική βιομηχανία ξέρει να εκμεταλλεύεται πολύ καλά -όχι τέλεια- τις αδυναμίες των οπαδών και των συγκροτημάτων, οδηγούν την κατάσταση πολύ εύκολα σε τέτοιου είδους περιοδείες.

Οι οπαδοί γουστάρουμε!! Γιατί όλα αυτά μας[B] «φτιάχνουν»[/B]!! ιντριγκαρουν την ροκ εν ρολλ περσονα μας και διατυμπανίζουμε περήφανα είτε ότι δεν πήγαμε να δούμε τους[B] «δεινόσαυρους»[/B] είτε ότι [B]«πήγαμε, εντάξει ωραία ήτανε, δεν πέθανα»[/B] η [B]«βγήκα από το σώμα μου και ταξίδεψα στα άστρα»
[/B]
Η προσωπική μου άποψη για την συντριπτική πλειοψηφία αυτών των events:
In the words of Bill Hicks
[B][I]?Take a deep breath! Look at it again. Oh it?s a piece of shit!! That?s all it is!!
[/I][/B]

Βασικα παντα θα γκρινιαζουμε…
Παιζουν παλια τραγουδια–>Γινονται βαρετοι και το κανουν μονο για τα λεφτα
Παιζουν καινουργια τραγουδια–>Τα καινουργια τραγουδια ειναι χειροτερα απο τα παλια,δεν παω να τους ακουσω

Ειναι αληθεια οτι οι μπαντες πατουν σε απωθημενα οπως ειναι αληθεια οτι πολλες μπαντες κανουν αρπαχτες.Εγω αυτο το δικαιολογω.Δεν ειναι ολα τα συγκροτηματα Iron Maiden,Metallica,Black Sabbath,Ozzy να βγαζουν CD και να κανουν συναυλιες μεχρι τα 60 τους.Στην αρχη ολα τα συγκροτηματα αρχιζουν γιατι γουσταρουν να παιζουν μουσικη και γιατι εχουν ορεξη για δημιουργια.Συνηθως δουλευουν παραλληλα.Οταν ομως βγαλουν μερικα καλα Cd γινουν γνωστοι και αρχισουν συμβολαια,περιοδιες κτλπ τοτε πρεπει να αφιερωθουν αποκλειστικα στη μουσικη.Κι αμα ο αλλος παει και τους κατεβαζει το αλμπουμ απο το ιντερνετ το ακουει του αρεσει και λεει “σιγα μην δωσω 10-15-20 ευρω για να το αγορασω” τοτε λογικο ειναι το συγκροτημα να κανει αρπαχτες.Απο καποια στιγμη και μετα το συγκροτημα ζει απο τη μουσικη του,και την εμπνευση του.Η εμπνευση ομως μπορει να τελειωσει και μετα,ιδικα αν δεν ειναι παρα πολυ γνωστο,ο κοσμος το ξεχναει…

Αυτά που περιγράφει το άρθρο είναι θετικά. Η [I]ας πούμε[/I] απουσία των [I]λεγόμενων [/I]“κλασσικών άλμπουμ” περισσότερο βοηθάει παρά βλάπτει για’μενα, γιατί κάτι τέτοιες ηλίθιες ταμπέλες είναι που κάνουν ορισμένους να ανακυκλώνουν τα ακούσματα τους όσο δεν πάει. Υπάρχει τόση καλή μουσική εκεί έξω που περιμένει να την ανακαλύψουμε, που λίγοι θα έπρεπε να ακούν πάνω-κάτω τα ίδια με όλους τους άλλους, και λίγοι θα έπρεπε να είναι τυπικοί Μεταλάδες, Ντεθάδες, κλασσικο-ροκάδες, χιπ-χοπάδες, αλτερνατιβάδες κλπ.

Βθμπ.

Και μετά τα “μεγαθήρια”, άρχισαν οι “μεσαιομέγαλοι”, ώρα και για τους “μεσαίους”.

New Jersey thrashers WHIPLASH will perform their classic 1985 debut album, “Power And Pain”, in its entirety on the following dates:

Mar. 18 - Nottingham, UK - Rock City
Mar. 17 - Manchester, UK - Academy
Mar. 19 - London, UK - Islington
Apr. 06 - Milan, Italy - [to be announced]
Jun. 18 - Clisson, France - Hellfest

Και οι Katatonia στο κολπο :stuck_out_tongue:

E μετα τα αλμπουμ διασκευων,τα αλμπουμ με τις συμφωνικες αυτο ειναι
το τελευταιο τρεντ.Νομιζω ή οι Metallica ηταν αυτοι που και στις 3 περιπτωσεις
επανεφεραν αυτες τις κινησεις ?

Να προσθεσω οτι δεν μ’αρεσουν γενικα αυτες οι κινησεις αλλα απο την αλλη
βλεπωντας πως ειναι η κατασταση οι μπαντες μονο απο τα λαηβ βγαζουν
λεφτα πλεον…

προσωπικα μ’αρεσουν αυτες οι περιοδειες κ θα μπορουσα ευκολα να γραψω καμια 20αρια που θα ηθελα τρελα να δω…

με πρωτη κ καλυτερη

iron maiden + paul di’anno playing “iron maiden” & “killers” albums…:roll::stuck_out_tongue:

Δεν το ποστάρω στα ‘νέα’ γιατί ΓΕΛΑΩ.
Πάνε κι αυτοί.

[SPOILER]

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=153854
[/SPOILER]

τι ζωον. δεν χρειαζοταν (ακομα).

inb4 reunion με Kyuss ως “Kyuss are back mofoz” γιατί δε δέχτηκε ο Oliveri όπου θα παίζουν όλο το Wretch.
Το διαβάσατε εδώ πρώτα.

Της μοδος πλεον,θα ξεφουσκωσει κι αυτο καποια στιγμη…Παιζει να ειναι και κολπακια εταιριων για ανανεωση της “διψας” του συναυλιακου κοινου…Κλαιν κοινως.

Aυτό δεν έγινε σε ολόκληρη περιοδεία μόνο σε κάποια φεστιβαλ το 2006.
Όσο για τους Paradise Lost, είναι λίγες οι εμφανίσεις πάλι.
Γενικά δεν είμαι όμως υπερ ολόκληρων περιοδειών με παλιό δίσκο, κάποιες σπεσιαλ εμφανίσεις είναι απόλυτα δεκτές, να ξεκαβλώσει και η μπάντα που στην τελική είναι πολύ πιθανό όταν έβγαζε τον συγκεκριμένο δίσκο να μην είχε επίγνωση του τι έχει δημιουργήσει, αλλά και για τους οπαδούς που δεν είχαν την τύχη να δούνε την μπάντα εκείνη την εποχή.

απολυτο δικιο! εγω θεωρω κ γαμω που ερχονται οι παρανταις να μας κοπανησουν το draconian times μονοκοπανια. αλλα οντως το να πας στην αμερικη και να παιξεις σε 5000 πολιτειες το ιδιο αλμπουμ ειναι λιγο χαζο.