Οι "παίζουμε όλο το δίσκο μας του 1911" περιοδείες

Πολυ επικαιρο το θρεντ… απλά τα πραγματα. ερχεται ενα γκρουπ που λεει θα παιξει ολοκληρο τον ταδε δισκο. πολυ ωραια. ειτε το κραζεις και καθεσαι σπιτι σου, ειτε πας απο νοσταλγια και περνας καλα. σε καθε περιπτωση ομως δεν λεγεται πρωτοπορος ο καλιτεχνης/μπαντα. κι ας περασεις τελεια, κι ας γινει ο σβερκος οσυ κουρελι - οπως προβλεπεται να γινει με τους Whiplash δηλαδη :slight_smile:

bump, γιατί πλεον έχω την εμπειρία από δύο τέτοιες εμφανίσεις λατρεμένων μπαντών με λατρεμένα άλμπουμς (Godflesh-Streetcleaner, Candlemass-Epicus Doomicus Metallicus) και οφείλω να ομολογήσω ότι το συναίσθημα ήταν κάπως περίεργο.
Αμφότεροι οι δίσκοι είναι υπεραγαπημένοι και λάιβ γάμησαν, αλλά το να ξέρω ότι μετά θα παίξουν το επόμενο κομμάτι όπως στο σιντι με χάλαγε λίγο.
Τεσπά, χάρηκα που είδα δυο υπεραγαπημένα συγκροήματα και σε πολύ δυνατές εμφανίσεις αλλά ρε πούστη μου δεν ξέρω, είμαι μπερδεμένος.

Inb4 shitstorm από Angmar.

Η ομοιότητα με το σιντί είναι ακριβώς το θέμα. Ίσως έχει να κάνει και με το γεγονός ότι πλέον με το ίντερνετ όλοι ξέρουν το σετλιστ οπότε σου λέει αφού είναι προκάτ η φάση άσε να παίξουμε και κάτι που γουστάρει ο κόσμος να μαζέψουμε και κανέναν παραπάνω.
Αυτό είναι και γενικότερο φαινόμενο στις συναυλίες, η εικόνα του τυπά να γυρνάει στη γκόμενα και να λέει: ‘βγάλε το άιφον να τραβήξεις βίντεο, τώρα θα παίξουν το τάδε, το έχω δει στο ιντερνέτι σου λέω’ ακούγεται τόσο εξωτική για κάποιον που πήγαινε σε συναυλίες στα 90’ς όσο τα τόρεντς για όσους έπαιρναν λεωφορεία και τραίνα (μετρό δεν υπήρχε τότε) για να κατέβουν μοναστηράκι να αγοράσουν κανένα δίσκο.

Στο θέμα μας όμως, πρόσφατα μόνο Fu Manchu είδα σε αυτή τη φάση να παίζουν όλο το In Search Of, δε χαλάστηκα καθόλου, ήταν συναυλιάρα, αλλά αυτό το 1,2,3 τα κομμάτια στη σειρά είναι λίγο κάπως όντως.

Ανακοίνωσαν και οι Arch Enemy ότι σκέφονται λέει να παίξουν το Wages Of Sin για τα 10 του χρόνια :stuck_out_tongue:
Για μένα είναι ο καλύτερός τους δίσκος, αλλά το κακό έχει παραγίνει μου φαίνεται…

Στην αρχή ήμουνα ο απόλυτος κράχτης επί του θεμάτος. Δηλαδή διαφωνούσα πλάγιως, οριζοντίως και καθέτως. Όχι ότι τώρα δε το βρίσκω λίγο παπάτζα, αλλά να, κάθισα και σκέφτηκα λίγο, ότι υπάρχουν ελάχιστες μπάντες που ρε πούστη μου και να άκουγα όλο το -κορυφαιο- άλμπουμ θα καύλωνα (βλ. ονειρικό reunion satanic surfers playing hero of our time in its entirety, λέμε τώρα).

Επίσης πολυ θα ηθελα σε πολλες περιπτωσεις να δω τι κρύβεται και πισω απο την κινηση αυτη. Δηλαδη οταν ειναι για καθαρα εμπορικους λογους ειναι απιστευτη μαλακια, αλλα αν τυχει ξερω γω μια μπαντα (underground με μηδενικα εμπορικα κερδη) να παιξει ενα ολοκληρο αλμπουμ σ’ ενα λαιβ επειδη της καυλωσε που ειναι το κακο ξερω γω? Ειναι λιγο περιεργο ζητημα.

[B]Σιγουρα παντως, ολα ειναι θεμα τροπου[/B]. Δηλαδη αυτο που ειπε ο bleeding είναι το απολυτα ντεκαυλέ πράγμα. Αν οι μπάντες παιζαν ενα ολοκληρο αλμπουμ, σε αναμειχτη σειρά με 3-4 προσθηκες από κομματαρες αλλων αλμπουμ, ισως τα πραματα να ηταν καλυτερα.*

Κι ελπιζω να καταννοει τουλαχιστον ο μεσος μουσικοφιλος οτι οι “παίζουμε όλο το δίσκο μας του 1911” περιοδείες, δεν είναι το ιδανικό που μπορει να προσφερει μια συναυλια αγαπημενης μπαντας.

*εξαιρεουται περιπτωσεις albums όπου αποτελούν μια ολοτητα, conept μπλα μπλα, όπου τα κομματια συνδέονται άρρηκτα μεταξυ τους και τα σχετικα, οποτε μαλλον καλο ειναι να παιχτουν αυτουσια.

εγώ πάντως συμφωνώ με τη όλη φάση. manowar πχ που παίξανε όλο το battlle hymns αρρώστησα. που να παίξουν δλδ και το into glory ride :stuck_out_tongue:
όπως ειπώθηκε καλώς ή κακώς (κακώς) το setlist to ξέρει το 90% του κόσμου σε κάθε live. οπότε το να ακούσω μία δισκάρα (και πιθανώς κομμάτια που δε τα εχω ακούσει live) από αγαπημένο μου γκρουπ δε με χαλάει καθόλου, ίσα ίσα.

Εμένα δε θα με χαλούσε αν έπαιζαν οι bad religion όλο το against the grain, πάντως.

Nα, πολύ ωραίο παράδειγμα από τον moon. Ναι οι bad religion είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες, ναι το against the grain είναι το αγαπημένο μου μαζι με το No control. Αλλα εχουν τοσα αλλα θεικα κομματια, που δε θα μ’ εψηνε κατι τετοιο. Εκτος αν τους ειχα δει 4-5 και τους ειχα χορτασει πχ.

Φυσικά δε θα έπαιζαν μόνο από αυτόν τον δίσκο. Τα περισσότερα κομμάτια τους είναι θεικά! Και γιατί όχι, να έπαιζαν την ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ suffer, no control, against the grain. Ούτως ή άλλως πάνω από μιάμιση ώρα δεν είναι!

Τωρα, μαλιστα, αλλάζει το θέμα:D

[B]εδιτ: +1 σε deathster από κάτω, ήθελα να το πω κι εγώ αυτό[/B]

Το μονο που πραγματικα θα με εψηνε με αυτη την κατασταση θα ηταν να παιζει
η οποιαδηποτε μπαντα ολο τον δισκο αλλα χωρις φανφαρες και τυμπανοκρουσιες.
Σκανε μυτη,‘καλησπερα παιδια σημερα θα παιξουμε ολο το ταδε αλμπουμ γιατι μας την
βαρεσε’.Surprise buttsex δηλαδης.

Dinosaur Jr. performing Bug in it’s entirety περιοδεια και δεν σας κρυβω οτι εκλαψα! :slight_smile:
4 ιουλιου μιλανο με συγκεκριμενα 9 ημερομηνιες και η πρωτη λονδινο με φλεημινγκ λιπς και σοφτ μπουλετιν :slight_smile:

Πού τους είδες φίλε και με τι lineup;

Mε το original lineup τους ειδε στο Roadburn festival στην Ολλανδια.

όχι ακριβώς το original line-up, το σημερινό ήταν (ο Lindh και ο Johansson δεν έπαιζαν στο Epicus) αλλά με φωνητικά από τον Johan Langquist.

Edit. Να δες. http://www.youtube.com/watch?v=iTPqNwbpzVc

Παντως, θα διαφωνησω σε ο,τι αφορα τη “σειρα”.

Οταν παιζεις ενα δισκο λαηβ, θελεις να δωσεις στον οπαδο-θεατη τη λαηβ αισθηση του να βαζεις ενα δισκο να παιζει.

Γι’ αυτο, τα κομματια πρεπει σε τετοιες περιπτωσεις να παιζονται με τη σειρα του δισκου.

Κατα τα αλλα, σαν γενικοτερη σταση εχει να κανει τοσο με τα κινητρα οσο και με τον τροπο με τον οποιο γινεται.

Thanx man! Δεν είχα πάρει πρέφα ότι παίζει τέτοιο event…:expressionless:

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Όταν διαφημίζεις το δίσκο σαν μέρος του σώου σου, καλό είναι να παίζεται με τη σειρά. Τώρα, αν ο δίσκος διαρκεί μία ώρα και όλο το σώου είναι 80 λεπτά, ε, υπάρχει ένα θέμα…

MONSTER MAGNET To Perform Entire ‘Dopes To Infinity’ Album
στην Ευρώπη Νοεμβρη - Δεκέμβρη

νταξ, καυλώσαμε 8)

Να τοποθετηθεί άμεσα ο awake :!:

A γι’ αυτό παίξανε το Look to your orb for the warning στο Rockwave! Ως προθέρμανση!

:vibrate:

Θα πάω αν και δεν συμφωνώ με τέτοιες κινήσεις! :stuck_out_tongue: