Λίστες, Λίστες, Λίστες [2010]

Να σου επιτρέψουμε, αλλά εγώ δεν έχω καταλάβει ως προς τι ακριβώς έχεις ενστάσεις. Δεν εκπροσωπήθηκε αρκετά ο ακραίος ήχος;

Σίγουρα εκπροσωπήθηκε με μια λίστα συντάκτη λιγότερη, αυτή του Angmar, τώρα το ποιοι είναι οι λόγοι δε με αφορά.

Δεν αναφερόμουν πάντως τόσο στη λίστα όσο στους επιλεγόμενους (και ως ποσότητα και -κυρίως- ως ποιότητα) προς κριτική δίσκους καθ’ όλη τη χρονια και τα γραφόμενα για αυτούς.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, αν εγώ που είμαι ψιλοάσχετος με αυτά θέλω να ακούσω έναν indie/alternative δίσκο, θα δώσω βάση σε ένα κείμενο του Vic Vega και πιστεύω ότι θα δικαιωθώ. Αν θέλω να ακούσω έναν garage/bluesy/southern κτλ θα κάνω το ίδιο με κείμενο του mandrake.

Στον ακραίο ήχο που γνωρίζω 5 πράματα παραπάνω, έχω κάποιες ενστάσεις σχετικά με το αν ένας ψιλοάσχετος με τον χωρό κάνει σωστή επιλογή ακολουθώντας κάποια κείμενα του ρόκιν. Αυτή είναι η γνώμη μου, μπορείτε και να την προσπεράσετε.

Όσον αφορά στη λίστα καθαυτή, Belus και Paracletus είναι 10 φορές πιο χαρακτηριστικοί δίσκοι για τον χώρο, από τα επιλεγμένα Immolation και Rotting Christ. Αναφέρω τη λέξη “χαρακτηριστικοί” γιατί εσείς τη βάλατε στο παιχνίδι εξαρχής.

Άρα, τόση ώρα προσπαθείς να πεις πως είσαι “καλύτερος” από τους συντάκτες του Rocking που εξειδικεύονται στον ακραίο ήχο. Τουλάχιστον, αυτό καταλαβαίνω εγώ… Μάλιστα…

Εγώ πάλι που δεν έχω και κάποια σχέση με τον ακραίο χώρο αντιλαμβάνομαι ότι είναι άλλη η προσέγγιση στη μουσική των Immolation από των Burzum, οπότε ίσως να μην είναι άμεση μια τέτοια σύγκριση προτίμησης.

Τέλος, θα ξαναπω πως θα παρουσιάσουμε και κάτι πιο εστιασμένο σύντομα.

Καλά το κατάλαβες, τζιμάνι είσαι.

Ακριβώς όπως εσύ είσαι “καλύτερος” από τους ποδοσφαιριστές του Παναθηναικού όταν κάνεις κριτική στην ομάδα με την οποία ασχολείσαι.

Άρα στην πραγματικότητα δεν έχεις ένσταση με αυτό που είπα, απλά γκρινιάζεις που τα δικά σου τοπ δεν είναι στο τοπ30. Οι συντάκτες άκουσαν αυτούς τους δύο δίσκους που λες. Αλλά δε τα έβαλαν τόσο ψηλά όσο θα τα έβαζες εσύ π.χ. στην προσωπική σου λίστα και για αυτό δε βγήκαν στην κορυφή, οπότε καταλήγουμε στο ίδιο αποτέλεσμα. Ο καθένας μπορεί να βγάλει ό,τι λίστα θέλει, άρα δε βλέπω το λόγο ένστασης για το τοπ 30.

Άσε που στο υποθετικό σενάριο που όλοι οι μη του ακραίου ήχου είχαμε βάλει Belus και Paracletus και εμφανίζονταν στο τοπ30, τότε θα είχαμε τον Αλέκου και τον Δόση εδώ μέσα να μας λένε άσχετους γιατί υπάρχουν άλλοι καλύτεροι δίσκοι στο χώρο!:lol:

Μιας και νομίζω το έχουμε συζητήσει το θέμα από όλες τις μπάντες και όλοι μας έχουμε βαρεθεί, απλά να πω πως τα καλύτερα έρχονται. Και όλα όσα περιμένατε από το τοπ 30 -και τα οποία δεν είναι δουλειά του τοπ30 να προσφέρει- θα σας τα προσφέρουν σύντομα νέα άρθρα που ετοιμάζει το rocking.gr και τα οποία θα σαρώσουν!

έντιτ:

Ορίστε και η κριτική του rocking για

  1. Paracletus; http://www.rocking.gr/reviews/album/Deathspell_Omega_-_Paracletus/3259/
  2. Belus: http://www.rocking.gr/reviews/album/Burzum_-_Belus/2886/

Έντιτ: Όσον αφορά την ποσότητα δισκοκριτικών από το site, το rocking παραμένει πρώτο (μακράν του δεύτερου) σε ποσότητα δισκοκριτικών/ χρόνο και για του χρόνου έχουμε στόχο να είμαστε ακόμη καλύτεροι!!!

Εγώ μπορεί να είμαι ό,τι είμαι και να κατάλαβα και λάθος.

Αλλά εσύ ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι το άκυρο αυτού που έγραψες από πάνω.

Άρα κάρβου επιστρέφουμε στην αρχική ανάγνωση της λίστας που είναι μια σύνθεση του γούστου των συντακτών και αφήνουμε στη άκρη σχόλια τύπου “περιέχει δίσκους που χαρακτήρισαν τα ιδιώματά τους”, “οι πιο σημαντικές κυκλοφορίες της χρονιάς” κτλ. Οπότε κανένα πρόβλημα, καμία ένσταση.

Και φυσικά δεν γκρινιάζω που δεν είναι στο τοπ-30 τα δικά μου τοπ, οι δύο δίσκοι που ανέφερα δεν είναι καν στο τοπ-5 μου. Αλλα αυτό αφορά το γούστο μου και την προσωπική μου προτίμηση, όχι το πόσο σημαντικός ή χαρακτηριστικός είναι ο κάθε δίσκος.

Τέλος πουθενά δεν αμφισβήτησα ότι η [U]συνολική[/U] ποσότητα δισκοκριτικών στο ρόκιν είναι κατά πολύ μεγαλύτερη της δεύτερης.

Έστω πως είναι έτσι. Το ρεζουμέ είναι ένα. Αυτές τις μέρες, κάντε πολλά refresh στην κεντρική. Θα υπάρξουν πολλά ακόμη κείμενα-διαμάντια!

ωραία, άλλα έχουν σταματήσει τα νέα…για τις γιορτές?
στουμπώσατε απο τα μελομακάρονα.? :stuck_out_tongue:

Μας προσβάλλεις ντε…

[SPOILER][B]ΜΠΟΥΖΟΠΟΥΛΑ ΦΟΡΕΒΑ ΛΕΜΕ![/B][/SPOILER]

Γαμώτο,το ήξερα ότι έπρεπε να βάλω πρώτο το Dub Inc και δεύτερο το Severe Torture (για να τιμήσω και την πατρίδα).Τρελό γέλιο θα έβγαζα

καλο το αφιερωμα με το σλατζ:thumbup:…θα κανετε και με αλλα ειδη???

[SPOILER]δν ηξερα που να ρωτησω δε ξερω αν ειμαι οφτοπικ[/SPOILER]

ένα και δύο; :wink:

ωραία γιατί μόνο ένα στονεροσλατζοντουμοαφιέρωμα δε φτάνει να ξεπλύνει την ντροπή από το φετινό νο1 του Ποτ. :twisted:

Λίγοι και καλοί άκουσαν το φετινό US Christmas μου φαίνεται.

Βγήκε και αργά, γι’ αυτό. Αλλά είναι δισκάρα ινδηδ.

Κι ακόμα λιγότεροι το Ουφομάμουτ… Δεν πειράζει, δεν είναι για όλους, άλλωστε…

κλικι

Δικαίωση.

Εντάξει, όχι ότι χρειαζόμουν, ένα (οποιοδήποτε) σάιτ για να με επιβεβαιώσει… Αφού γούσταρα εγώ, δεν με ένοιαζει κάτι άλλο. Αλλά μια μικρή ευχαρίστηση, όταν βλέπει κάποιος το αγαπημένο του άλμπουμ να φιγουράρει πρώτο σε κάποια λίστα, την παίρνει, όπως και να το κάνουμε.

α νόμιζα ότι θα έβλεπες κάτω-κάτω αυτό:

Here is some Roadburn trivia for you: [B]Bongripper [/B]is the only band in the Top 10 that has not played the festival yet (including this year?s line-up). And yes, we hope we can change that in 2012!

Που σημαίνει 90% Bongripper Ευρώπη 2012 και τι ουφομάμουτ και τρελά μας λες τώρα. 8)