Λίστες, Λίστες, Λίστες [2010]

Πω ρε μάντρεηκ, αυτό που θίγεστε αμέσως μόλις σας γίνει η παραμικρή κριτική (που ούτε καν τέτοια δεν έγινε) καταντάει γραφικό ε. Δε με αφορά καν πόση μουσική ακούν οι συντάκτες του ρόκιν και η συζήτηση από εσάς ξεκίνησε με μια δόση υποτίμησης των επιλογών των αναγνωστών “που δεν ξέρουμε πόση μουσική ακούνε”.

Εγώ νιώθω τυχερός που στη ζωή μου γνώρισα άτομα που με έμαθαν μουσικές, ασχέτως αν γράφαν σε περιοδικά, σε σάητς, σε φόρα ή απλά έτυχε να βρίσκονται σε κάποια κοινή παρέα.

Αποτελεί κάτι παραπάνο από αυτό. Αποτελεί το δίσκο που κατά πάσα πιθανότητα θα έπρεπε να ακούσετε ακόμα και αν δεν ανήκει στο είδος σας, τον ένα δίσκο που μπορείτε χωρίς τύψεις να κάνετε δώρο στο χ φίλο σας που ακούει γενικά και αόριστα ροκ, το δίσκο που μπορεί να χαρακτηρίσει το ροκ γενικότερα ως είδος και να το εξελίξει ή τέλος πάντων να τον αλλάξει, το δίσκο που δείχνει τι κυριάρχησε τη συγκεκριμένη χρονιά ως τάση στο ροκ. Μπορεί να ισχύουν όλα μαζί ή κάτι από αυτά. Μπορεί φυσικά και να έχουμε πέσει έξω και να μην ισχύει τίποτα από όλα αυτά σε μία επιλογή μας.

εδιτ: γιατί τώρα είδα το ποστ του κρισπ. Δε θίχτηκα περισσότερο από όσο θίχτηκες εσύ. Άναφέρεις κάτι και σου απαντάω. Η λογική “και πού ξέρω εγώ πόση μουσική ακόυει ο τάδε” όταν καθημερινά και επώνυμα αυτός ο τάδε εκτείθεται γράφοντας τη γνώμη του δημόσια μου φαίνεται πολύ επιδερμική.

ΟΚ, να τα κάνουμε πενηνταράκια. Επειδή είσαι έξυπνος καταλαβαίνεις την διαφορά 20 απόψεων με υπογραφή που ασχολούνται επισταμένα με τη μουσική και ελέγχονται καθημερινά από τα κείμενά τους με 1000 αντίστοιχες ανώνυμες.

Ειρήνη και αγάπη σε όλους.

Κλείστε τα pc και βάλτε Mega.

http://www.megatv.com/article.asp?catid=21477&subid=2&pubid=20575037&puborgid=21366478

Παίζει το Rich Woman αυτή τη στιγμή

δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό

γιατι αυτό σημαινει οτι κάθε χρονια βγαίνει ένας δισκος "κοσμοϊστορικο γεγονος"
που αλλαζει και καθοριζει το ειδος
και κατα πασα πιθανοτητα αρεσει και σε ατομα που δεν ακουνε αυτο το ειδος

και για να γινουμε πιο συγκεκριμενοι
πιστευεις οτι το arcade fire
εχει το status ενος black album,ενος joshua tree,ενος smells like teen spirit κοκ???

Εγώ πάλι συμφωνώ με την συγκεκριμένη παράγραφο του μάντρεηκ, μόνο που πιστεύω ότι και τα νο. 1 & 2 & … στις λίστες των αναγνωστών που πόσταρε ο stargazer_antonis μπορούν άνετα να υπαχθούν σε κάποιες από τις παραπάνω κατηγορίες.

Peace, love and understanding και καλή χρονιά.

Όταν ο Αντώνης λέει κάτι, πάντα το βασίζει σε δεδομένα, οπότε όταν αναφέρει μια επιδερμική πολλές φορές αντιμετώπιση των αναγνωστών, έχει δει επιλογές και επιλογές και κάτι μου λέει πως τα φετινά αποτελέσματα θα τον δικαιώσουν σε μεγάλο βαθμό.

Δυστυχώς, όταν βλέπεις κάποιον να μπαίνει Χ φορές ψηφίζοντας μόνο τον δίσκο του αγαπημένου του καλλιτέχνη, ξέρεις ότι κάτι δεν έχει ζυγίσει σωστά. Επίσης, ο κόσμος στην πλειοψηφία του ψηφίζει βάσει ονόματος του εκάστοτε καλλιτέχνη και αυτό το έχουμε δει πολλές φορές πλέον.

Τώρα, όσον αφορά το αποτέλεσμα της λίστας, το νο.1 μπορεί να μην συνεπάγεται ένα δίσκο που θα ειναι ντε και καλά κοσμοϊστορικός, αλλά αποτυπώνει το στίγμα της συγκεκριμένης εποχής. Nevermind ή Black Album δύσκολα θα ξαναδούμε γενικότερα έτσι όπως δουλεύει η μουσική βιομηχανία πλέον. Αλλά αυτό που λέει ο mandrake ισχύει.

Anyway, εγώ από την πλευρά μου χαίρομαι που υπάρχουν και κάποια ονόματα που ως rocking ακούμε και στηρίζουμε και δεν είναι ούτε στη μια άκρη του rock, ούτε στην άλλη, με αποτέλεσμα να αγνοούνται από πολλούς.

Signal, να 'σαι καλά man.

Για να προσφέρω κι εγώ στη συζήτηση, όπως λέω κάθε χρόνο, θα σας προτείνω να διαβάσετε τη λίστα όπως τη διαβάζω εγώ. Οι δίσκοι στο τοπ 30 του rocking δεν είναι οι 30 δίσκοι που θα σας αρέσουν περισσότερο από οτιδήποτε άλλο φέτος, αλλά οι 30 δίσκοι, που το rocking προτείνει να ακούσετε ανεξαρτήτως των γούστων σας. Αν είσαι φαν ενός μόνο είδους στο rock/metal, τότε δε θα σου αρέσει το Arcade Fire. Αν όμως ακούς και κάτι άλλο, τότε κατά πάσα πιθανότητα δε θα μετανιώσεις την αγορά του δίσκου ή οποιουδήποτε άλλου από τους 30. Το Arcade Fire πήρε ψήφο εμπιστοσύνης από άτομα με τελείως ετερόκλητα γούστα κι έτσι έχει περισσότερες πιθανότητες ο δίσκος για να σου αρέσει.

Τέλος, κι εγώ δηλώνω απογοητευμένος από τις ψήφους του κοινού. Αλλά έτσι είναι η ζωή. Τι να κάνουμε; Τα σχόλια που έγιναν από συντάκτες, έγιναν γιατί πριν από καιρό μας ανακοινώθηκαν, off the record, κάποια στοιχεία για τις ψήφους του κοινού. Αν το rocking είχε βγάλει τοπ30 με αυτά τα αποτελέσματα, ούτε ο Πηνειός δε μας ξέπλενε (και δικαίως)…

Εγώ πάλι έχω να πω ότι μια γενική “Rock” λίστα είναι ελλατωματική εκ φύσεως και πολύ περισσότερη σημασία έχουν οι ατομικές λίστες των συντακτών. Αν η πλειοψηφία των συντακτών ήταν κάφροι πιθανόν δίσκος της χρονιάς να ήταν κάνα Immolation, Triptykon. Αν ήταν κλασσικομεταλάδες θα έβγαινε Accept κ.ο.κ. Τώρα εγώ προσωπικά αισθάνομαι ότι Arcade Fire και Immolation σε μια λίστα είναι σα να βλέπω στο ίδιο πιάτο σκορδαλιά και μαρμελάδα. Καλά όλα αυτά τα “μουσική είναι όλα βρε παιδιά” αλλά μην το γαμήσουμε και δεν εννοώ “τι μαλακίες είναι αυτές που μπαίνουν μαζί με τα ΜΕΤΑΛ μας ρεεεεε” αλλά μέσα στο κεφάλι μου δεν μπορώ να αξιολογήσω με την καμία πιο είναι καλύτερο το Thelema 6 ή το Ok Computer πχ.

Διάβασα τις τελευταίες 3-4 σελίδες μόνο, οπότε δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι το θέμα του θρεντ, αλλά ο πολύ εύστοχος τίτλος λίστες λίστες λίστες λύνει και τη διαφωνία των τελευταίων σελίδων σχετικά με την αξιοπιστία αυτών. καμία αξιοπιστία ούτε του ροκινγκ, ούτε του πιτσφορκ, ούτε του γιώργου παπανδρέου, ούτε των αναγνωστών τους. μόνο του μπάμπη του σουγιά η λίστα έχει μια κάποια αξιοπιστία κι αυτό γιατί τον ξέρω, κι ας μην έχει υπογραφή η λίστα του. ξέρω πώς ακούει μουσική, δεν με νοιάζει πόση ακούει, ξέρω πότε παίζει να έχει υπερενθουσιαστεί, πότε τον έπιασε το χάηπ και πότε τον άφησε. όλες οι άλλες, μέχρι να γνωρίσω λίγο αυτούς που τις έκαναν, είναι λίστες για το σούπερ μάρκετ όταν με πιάνει ο καταναλωτισμός μου. επίσης, ίσως θα ήταν καλό να σκεφτούν οι συντάκτες του ροκινγκ γιατί οι λίστες των αναγνωστών τους είναι αυτές που είναι, γιατί οι αναγνώστες τους είναι αυτοί που είναι κ.λπ.

Επειδή είναι πρώτη μέρα στη δουλειά και βαριέμαι θα συνεχίσω λίγο το θέμα, έτσι, κουβέντα να γίνεται.

Καταρχήν η γενική ροκ λίστα αντιπροσωπεύει τη φιλοσοφία του ρόκινγκ (και θέλουμε να πιστεύουμε και των αναγνωστών του) προς τη μουσική. Δηλαδή όπως μπορεί να βρεθούν σε μία λίστα συντάκτη μας δίπλα δίπλα οι Accept και ο Gil Scot Heron έτσι και στη συνολική μας λίστα τα πάντα συνυπάρχουν. Από εκεί και μετά το θέμα είναι το πώς διαβάζει κανείς μία λίστα. Αν μπεις στο τριπάκι “οι Arcade Fire έβγαλαν καλύτερο δίσκο από τους Immolation” προφανώς δε θα βγάλεις άκρη. Η σωστή ανάγνωση (για μένα) είναι “Οι Arcade Fire άρεσαν σε πολλούς συντάκτες με διαφορετικά γούστα, ενώ οι Immolation ενθουσίασαν τους φίλους του ακραίου ήχου αλλά δεν άγγιξαν κάποιον άλλον”. Εξάλλου μην ξεχνάτε ότι αν μπούμε στη διαδικασία εξειδίκευσης, μόλις χωρίσουμε το μέταλ π.χ. από το υπόλοιπο ροκ θα ακούσουμε φωνές διαμαρτυρίας που θα λένε ότι οι Immolation με τους A7X δεν έχουν καμία σχέση όπως επίσης και οι Arcade Fire με τους Black Country Communion. Οπότε θα πάμε σε νέα διαίρεση κτλ

[SPOILER]Ελαφρώς σχετικό: Εξειδίκευση είναι η διαδικασία του να μαθαίνεις συνεχώς περισσότερα γύρω από συνεχώς λιγότερα μέχρι να έχεις μάθει τα πάντα γύρω από το τίποτα :wink:[/SPOILER]

Όσο για τους αναγνώστες. Υπάρχουν δύο ειδών αναγνώστες. Αυτοί που ψηφίζουν και αυτοί που δεν ψηφίζουν. Για διάφορους (κοινωνικούς μάλλον) λόγους οι περισσότεροι εκ των πρώτων έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά. Δεν αντιπροσωπεύουν όμως το σύνολο των αναγνωστών μας (επιτρέψτε μας να έχουμε τους τρόπους μας να το διαπιστώνουμε αυτό). Άρα μία λίστα αναγνωστών είναι μερικώς αντιπροσωπευτική.

Κατά τα άλλα, εννοείται ότι για να εμπιστευτείς κάποιον θα πρέπει να έχεις μάθει τι και πώς το ακούει. Και αυτό προασπαθούμε να κάνουμε και εμείς τόσο μεμονομένα όσο και ως ομάδα . Αν π.χ. κάποιος πέρυσι άκουσε τους Crippled Black Phoinix και του άρεσαν ίσως φέτος εμπιστευτεί και τους Arcade Fire. Και αν κάποιος μάθει από εμάς την Grace Potter και τους Taddy Porter που δεν έχουν προβληθεί από αλλού στην Ελλάδα, ίσως να μας εμπιστευτεί στην επόμενη “ανακάλυψή” μας. Αν όχι, δεν τρέχει και τίποτα, μπορεί να μην ταιριάζουν τα γούστα μας και να βρει αλλού ενημέρωση πιο κοντά στα δικά του μέτρα.

Mandrake σωστά όλα αυτά που λες και για αυτό το λόγο είναι απαραίτητες οι λίστες των συντακτών. Απλά το πράγμα από τη δική μου σκοπιά έχει ως εξής. Βγαίνει η συνολική λίστα, απουσιάζουν από εκεί μέσα τα triptykon και Deathspell Omega λχ που φαντάζομαι δε χρειάζεται να εξηγήσουμε πόσο σημαντικοί δίσκοι είναι για τον Extreme χώρο(όπως αντίστοιχα πέρσι το Converge ή το Funeral Mist που και αυτά απουσίαζαν). Βγαίνουν οι λίστες των συντακτών και πάλι απουσίαζε το Triptykon ενώ το Deathspell Omega ήταν κάπου στα ψιλά. Θα βγει μετά από λίγο και μια λίστα με “κρυμμένα διαμάντια” και πάλι όλα αυτά θα λείπουν από εκεί γιατί δεν είναι κυκλοφορίες που τις ξέρουν μόνο οι “ψαγμένοι”. Δεν πρέπει να υπάρχει και κάποιος τρόπος να καταλάβει και ο αναγνώστης τι ρόλο βαράνε αυτοί οι δίσκοι? Αν υπάρχουν λίγοι συντάκτες που να ασχολούνται με τον Extreme χώρο για να παίρνει θέση σε τέτοια άρθρα τότε ίσως θα έπρεπε να παίζουν περισσότερα άτομα που να ασχολούνται με αυτόν στη συντακτική ομάδα και βέβαια αυτό είναι και ένα θέμα που είναι δικό σας και εκεί επανέρχεται και λίγο το θέμα των διαχωρισμών αλλά επειδή εγώ είμαι λαμόγιο και σκέφτομαι καριέρα σαν πολιτικός θα σας πω ότι φταίτε σαν κατεστημένο που είστε, δε θα προτείνω κάποια λύση και να βγάλετε εσείς το φίδι από την τρύπα:p:p:p

Το ίδιο όμως με αυτό που λες εσύ μπορεί να ισχυριστεί και οποιοσδήποτε για οποιονδήποτε δίσκο και οποιοδήποτε χώρο. Εδώ μπορώ να το ισχυριστώ και εγώ που είμαι στη συντακτική ομάδα. Πού είναι οι Coral οέο; Γιατί πέρασε έτσι στα ψιλά ο Gil Scot Heron; Γιατί κανείς δεν έχει βάλει το νέο δίσκο του Wyatt; (τα ονόματα δεν είναι τυχαία, ειναι αυτά που στο τσακ δεν μπήκαν στη λίστα μου)

Εδώ θα πρέπει να σου πω ότι (παρόλο που μυρίζομαι αντιδράσεις) η ποσόστοση των συντακτών και των ειδών που καλύπτουν δεν είναι τυχαία. Το ότι έχουμε 3/20 συντάκτες που ασχολούνται με τον extreme χώρο (για παράδειγμα) είναι και το ποσοστό (πάνω κάτω έτσι;) που καταλαμβάνει ο extreme χώρος από άποψη εμπορικότητας και παραγωγής στο συνολικό ροκ χώρο. Το να έχουμε 10/20 συντάκτες να ασχολούνται με extreme και 3/20 με alternative rock (το οποίο παραμπιπτώντος είναι μία τεράστια κατηγορία που είναι αντίστοιχη του “metal” και όχι του “extreme metal”) θα ήταν ανακόλουθο με τη σύγχρονη μουσική παραγωγή. Ε, σίγουρα σε κάποιους χώρους θέλουμε και βελτίωση αλλά το παλεύουμε.

Τέλος, για να σε καθησυχάσω, επειδή από φέτος θα προσπαθήσουμε να καλύψουμε και το κενό που δημιουργείται ανάμεσα σε “λίστες” και “underground” περίμενε λίγο και ίσως δεις αυτό που ψάχνεις…

Ε μα και σε αυτό περί Alternative με βρίσκεις σύμφωνο, όλοι οι χώροι θα πρέπει να εκπροσωπούνται απλά το θέμα είναι ότι όσο δυσανάλογα μικρότερο και να είναι το ποσοστό στην αγορά του Α χώρου σε σχέση με τον Β θα πρέπει να φαίνεται γιατί στις περισσότερες των περιπτώσεων καταλήγει λίγο σε “ψάξε τις υποσημειώσεις” η φάση.

Ξέρασε τα όλα τώρα, τι ετοιμάζετε?

:–

θύμησέ μου να διαφωνήσουμε από κοντά για αυτό…:stuck_out_tongue:

αυτό θεωρώ πως θα το καλύψουμε με αυτό που ετοιμάζουμε.8)

Καλά κάνουν και συνυπάρχουν, αλλά από μόνο του αυτό δεν μου λέει κάτι, το θέμα είναι γιατί και πώς συνυπάρχουν. Επίσης, επειδή και κάποιος άλλος συντάκτης είπε ότι ασχολείστε με το σύνολο του ροκ… είναι διαφορετικό το να μην αποκλείετε a priori συγκεκριμένα είδη από το να τα συμπεριλαμβάνετε όντως στην ύλη σας. Το πρώτο ίσως να το κάνετε, το δεύτερο σίγουρα όχι, κρίνοντας από τις λίστες τουλάχιστον.

Δεν καταλαβαίνω γιατί μου το πας στην εξειδίκευση, δεν μίλησα για κάτι τέτοιο, κάνε τη λίστα σου όσο πλατιά θες ή όσο στενή θες. Από μόνο του αυτό δεν θα μου πει απολύτως τίποτα, αυτά που θα γράφεις (και το γιατί θα τα γράφεις) για το πολλά ή τα λίγα που αράδιασες με ενδιαφέρουν. Επίσης, σαν άνθρωπος που ασχολείσαι με τη μουσική και έχεις εμπειρία κ.λπ. νομίζω δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις γιατί οι immolation αγγίζουν λιγότερους από τους arcade fire. Τι ακριβώς δείχνει αυτό όμως; Το περιορισμένο τάργκετ γκρουπ (όποιος και να είναι ο λόγος γι αυτό) μεταφράζεται αυτομάτως και ως μικρότερη έκθεση του δίσκου ή της μπάντας;

Αυτός που θα φτάσει στο σημείο να κάνει το τίποτα δικό του, θα έχει τα πάντα. Ωραία τα ευφυολογήματα, εκτός συγκεκριμένου πλαισίου όμως ισοδυναμούν συνήθως με το τίποτα. Επίσης, εφόσον το έπιασες, εξειδίκευση σε κάποιον συγκεκριμένο τομέα δεν συνεπάγεται αυτομάτως και εγκατάλειψη όλων των υπόλοιπων. Αυτά εξαρτιούνται πάντα από τον καθένα ξεχωριστά.

Προφανώς, αλλά μέχρι να μάθετε τι θα ψήφιζε το ποσοστό αυτό που δεν ψήφισε, ίσως θα έπρεπε να σας προβληματίσει η δεδομένη κατάσταση, πόσο μάλλον αφού δεν σας αρέσει κιόλας.

:slight_smile:

να επανελθω λιγο
σε αυτα που λεγατε
περι σημασιας της πρωτης θεσης στην τελικη λιστα
οτι αυτο το αλμπουμ μπορει να αρεσει και σε ατομα που ακουνε αλλα ειδη
και οτι μπορει να το κανεις αφοβα δωρο σε καποιον που ακουει “ροκ”

και θετω το ερωτημα
εστω οτι εβγαινε Νο1 αλμπουμ το kvelertak
ενα αλμπουμ που εκανε αισθηση στο μεταλ χωρο

που θα το κανατε δωρο??οεο???
στην Μαρια που ακουει aerosmith και bon jovi?
στον Τακη που ακουει arcade fire και national?
στον Νικο που ακουει accept και maiden?
στην Ελενη που ακουει mogwai και sigur ros??
στον Κωστα που ακουει my green day και offspring?

Στους παραπάνω για να γνωρίσουν (αν θέλουν) μια από τις κορυφαίες κυκλοφορίες στο μέταλ και για να το κάνουν δώρο/προτείνουν με τη σειρά τους σε φίλο/η τους που ακούει το είδος.

Δεν έχω πρόβλημα να συζητησουμε συνολικά το κατά πόσο ως rocking κάνουμε “καλά τη δουλειά μας” ή έστω αυτό που λέμε ότι κάνουμε αλλά δε νομίζω ότι στη συζήτηση περί λίστας αυτό κολλάει. Κακώς κρίνεις από τη λίστα το περιεχόμενο του site. Μπες, ψάξε, δες τι λείπει και πρότεινέ το. Σίγουρα έχουμε ελλείψεις, το πεδίο είναι τεράστιο. Η λίστα όμως εξακολουθεί να είναι απλά μία αποτύπωση του τι έκανε εντύπωση στους συντάκτες μας από όλο αυτό το φάσμα μουσικής που καλύψαμε μέσα στο έτος. Η ένστασή σου ποιά είναι;

Το έχω γράψει και πιο πριν αλλά σου το απαντάω και εδώ. Η εξειδίκευση του site σε έναν χώρο θα σήμαινε ότι οι κυκλοφορίες για τις οποίες θα γράφαμε θα ήταν ενός είδους και αντίστοιχα θα προέκυπτε η λίστα της χρονιάς. Το target group των Immolation στον ευρύτερο rock χώρο μεταφράζεται και σε target group στους συντάκτες.

Να μας προβληματίσει η ψηφοφορία των αναγνωστών ως προς τι; Να αλλάξουμε την ύλη μας; Τα γούστα μας; Τις απόψεις του κόσμου;

Σε όλους όσους αναφέρεις γιατί για να βγει νούμερο 1 στο rocking σημαίνει ότι το ψήφισε και ο συντάκτης που ακούει bon jovi και αυτός που ακούει arcade fire και αυτός που ακούει accept κτλ…