Ελληνικη οικονομική κρίση/δντ/νεα μετρα

O μισθός θα πάει στα 400-450, και μόλις το απαιτήσει το “'έλλειμμα ανταγωνιστικότητας” ακόμα παρακάτω. Σε βάθος χρόνου, πολύ βάθος όμως ε, οι πολυεθνικές θα έρθουν στη χώρα, η ανεργία θα πέσει σε ποσοστά 4-5% (arbeit macht frei), το ΑΕΠ θα πάρει την ανηφόρα, βλέπε 6-7%, ο Σουηδός και ο Γερμανός θα αγοράζουν Η&Μ (made in Greece), και το ΠΑΣΟΚ της εποχής που έρχεται θα μιλά για ΑΝΑΠΤΥΞΗ!!!

Ναι, αλλά ευτυχώς θα έχουμε ευρώ.

ετσι ακριβως ειναι…δυστυχως.

βεβαια υπηρχε και η λυση της χρεωκοπιας που θα εφερνε σταση πληρωμων,κλεισιμο των συνορων και επιστροφη στην εποχη των καρων

το οτι φτασαμε στην σημερινη κατασταση δεν ειναι ουτε επιτιχια τον πολιτικων,ουτε επικροτηση θελει…η απεχθεια μου για τα καθαρματα της βουλης εχει φτασει σε ηψιστο σημειο
ωστοσο,αποψη μου ειναι πως σημερα το ΝΑΙ ητανε μονοδρομος.Πολλοι δεν εχετε κατανοησει πληρως τι θα ξημερωνε αυριο σε[B] αντιθετη περιπτωση[/B]

επισης παραθετω μερος της ομιλιας του Παπαδημου σημερα απτη βουλη, οπου λιτα και με λιγα λογια παρουσιαζει ακριβως το πως φτασαμε στην κατασταση ως εχει,ειναι σημαντικο να ξερει και να κατανοει κυριως η γενια μου το τι εφταιξε τις προηγουμενες δεκαετιες

Τα αίτια της κρίσης είναι πολλαπλά και αλληλένδετα. Επίσης, πολλοί, σύνθετοι και
αλληλοεξαρτώμενοι είναι οι παράγοντες που έχουν συμβάλει και εξηγούν την ένταση και
διάρκεια της κρίσης που βιώνουμε. Δεν είναι η ώρα για λεπτομερή ανάλυση. Είναι η ώρα των
αποφάσεων.
Είναι, όμως, αναγκαίο να κατανοηθεί ότι η κύρια αιτία της κρίσης είναι το γεγονός ότι για πολλά
έτη το κράτος συστηματικά δαπανούσε πολύ περισσότερα από τα έσοδά του. Το αποτέλεσμα
ήταν να διαμορφωθούν τα δημοσιονομικά ελλείμματα σε υψηλά και αυξανόμενα επίπεδα,
κληροδοτώντας μας ένα τεράστιο δημόσιο χρέος.
[B]Η επέκταση του κράτους πέραν των δυνατοτήτων του, η διόγκωση των δημοσιονομικών
ελλειμμάτων, ο υπερβολικός δανεισμός, είχαν ως συνέπεια να δημιουργηθούν συνθήκες
υπερκαταναλωτισμού ? να δαπανούμε πολύ περισσότερο από όσο παράγουμε και να
διευρυνθεί σημαντικά το έλλειμμα τρεχουσών συναλλαγών και ο εξωτερικός δανεισμός.
Διαμορφώθηκαν επίσης συνθήκες αδικαιολόγητης ευφορίας και επανάπαυσης και προσδοκίες
που βαθμιαία βασίζονταν σε μια εικονική πραγματικότητα. Παράλληλα, η χώρα μας συνεχώς
ανέβαλλε κρίσιμες και αναγκαίες μεταρρυθμίσεις στο κράτος και το φορολογικό σύστημα, στην
κοινωνική ασφάλιση και το σύστημα υγείας[/B].

Ο ΓΑΠ έξυπνα έκανε την κίνηση με το δημοψήφισμα και μετά παραιτήθηκε για να βάλει στο κόλπο και τον Σαμαρά…στην ουσία τον ξεμπρόστιασε σήμερα
ΠΑ.ΣΟΚ και ΝΔ και επίσημα αποδείκτηκαν ότι ειναι ΑΝΤΙΛΑΙΚΑ και Αντιεργατικά
Με τα Αφεντικά και τους τραπεζίτες

δεν υπάρχουν λεφτά . οι εφοπλιστές πεινάνε. δεν υπάρχουν λεφτά. ούτε πλούτος. όλοι για δουλειά αύριο…

Σκέτη καύλα να βλέπεις μουνιά σαν την Ράπτη να λένε “Ναι σε όλα”

Ναι, αυτός ήταν ο λόγος (να ξεμπροστιάσει το Σαμαρά) και όχι να κερδίσουν μερικοί καρχαρίες των οποίων τις εντολές υπηρετούσε, κάποια δισεκατομμύρια μέσα σε λίγες ώρες… :lol:

Έπεσε το ευρώ, ανέβηκε το δολλάριο, και όσοι “προνόησαν” να “επενδύσουν” σε $, αύξησαν κατά πολύ τους τραπεζικούς τους λογαριασμούς. Κάτι σόρος και κάτι γαπ πρέπει να ήταν στους χαμένους :lol:

επισης παραθετω μερος της ομιλιας του Παπαδημου σημερα απτη βουλη, οπου λιτα και με λιγα λογια παρουσιαζει [B]ακριβως[/B] το πως φτασαμε στην κατασταση ως εχει,ειναι σημαντικο να ξερει και να κατανοει κυριως η γενια μου το τι εφταιξε τις προηγουμενες δεκαετιες

Quote:
Τα αίτια της κρίσης είναι πολλαπλά και αλληλένδετα. Επίσης, πολλοί, σύνθετοι και
αλληλοεξαρτώμενοι είναι οι παράγοντες που έχουν συμβάλει και εξηγούν την ένταση και
διάρκεια της κρίσης που βιώνουμε. Δεν είναι η ώρα για λεπτομερή ανάλυση. Είναι η ώρα των
αποφάσεων.
Είναι, όμως, αναγκαίο να κατανοηθεί ότι η κύρια αιτία της κρίσης είναι το γεγονός ότι για πολλά
έτη το κράτος συστηματικά δαπανούσε πολύ περισσότερα από τα έσοδά του. Το αποτέλεσμα
ήταν να διαμορφωθούν τα δημοσιονομικά ελλείμματα σε υψηλά και αυξανόμενα επίπεδα,
κληροδοτώντας μας ένα τεράστιο δημόσιο χρέος.
Η επέκταση του κράτους πέραν των δυνατοτήτων του, η διόγκωση των δημοσιονομικών
ελλειμμάτων, ο υπερβολικός δανεισμός, είχαν ως συνέπεια να δημιουργηθούν συνθήκες
υπερκαταναλωτισμού ? να δαπανούμε πολύ περισσότερο από όσο παράγουμε και να
διευρυνθεί σημαντικά το έλλειμμα τρεχουσών συναλλαγών και ο εξωτερικός δανεισμός.
Διαμορφώθηκαν επίσης συνθήκες αδικαιολόγητης ευφορίας και επανάπαυσης και προσδοκίες
που βαθμιαία βασίζονταν σε μια εικονική πραγματικότητα. Παράλληλα, η χώρα μας συνεχώς
ανέβαλλε κρίσιμες και αναγκαίες μεταρρυθμίσεις στο κράτος και το φορολογικό σύστημα, στην
κοινωνική ασφάλιση και το σύστημα υγείας.

Φίλε Παοκτζή αν περιμένεις να μάθεις από τον κάθε Παπαδήμιο το πως [B]ακριβως [/B] φθάσαμε στην σημερινή κατάσταση και να το χρησιμοποιείς και ως οδηγό γνώσης για τις επόμενες γενιές…είσαι μακρυά νυχτωμένος!
Επιγραμματικά θα σου πω ότι το κράτος δεν επεκτάθηκε ως διά μαγείας!Κάποιοι το προκαλέσανε αυτό!Θα σου πω για κάτι μίζες στα εξοπλιστικά , για κάτι χρηματιστηριακές φούσκες , για κάτι Ολυμπιάδες που στοιχίσανε περισσότερο΄από κάθε άλλη χώρα όπως και κάθε Δημόσιο έργο , για κάτι σκάνδαλα Μιζενς , Βατοπέδια και για να μην το πολυκουράζουμε για ατελείωτα ΦΑΓΟΠΟΤΙΑ!Τα υπόλοιπα που λέει ο υπαλληλάκος έπονται και ήταν το άμεσο αποτέλεσμα από τα φαγοπότια τους!

ειδες τι ωραια που τα λενε οι πολιτικοι ? “[B]διογκωθηκε [/B]το ελλειμμα”, “[B]δημιουργηθηκαν [/B]συνθηκες υπερκαταναλωτισμου”, “[B]διαμορφωθηκαν [/B]συνθηκες αδικαιολογητης ευφοριας”, “η χωρα [B]ανεβαλλε [/B]τις μεταρυθμισεις”. οχι “[B]ΔΙΟΓΚΩΣΑΜΕ[/B]”, οχι “[B]ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ[/B]”, οχι “[B]ΑΝΑΒΑΛΛΑΜΕ[/B]”. και φυσικα το υπερτελειο [U]“Δεν είναι η ώρα για λεπτομερή ανάλυση.”[/U] ! φυσικα, ποτε ηταν…για να ειναι και τωρα?! οταν λεει ο χοντρος “μαζι τα φαγαμε”, εχει δικιο. με την λεπτομερεια οτι οσο εφαγε αυτος και αλλοι πολιτικοι/μεγαλοεπιχειρηματιες/επενδυτες/Χ Ψ λαμογια μεμονωμενα, φαγαν χιλιοι πολιτες μαζι. δεν μπορω να πιστεψω οτι η αποδειξη των 30 ευρω που ζητουσα να μην κοπει για να πληρωσω 25, ισοδυναμει με τα πακετα βοηθειας/επενδυσεων που “καταπιναν” αμασητα… υπευθυνοι υπαρχουν, και ειναι και επωνυμοι. το κακο ειναι οτι ακομα κυκλοφορουν ανενοχλητοι αναμεσα μας, και δεν λεει να τους πεταξει κανενας εξω απο τη βουλη και να τους κρεμασει στο συνταγμα…

Σωστά κατάλαβες.

Αν όμως το χρέος της Ελλάδας ήταν ένα τόσο ασήμαντο οικονομικό μέγεθος και η Γερμανία είχε πετύχει την αποφυγή του ντόμινο σε πιθανή στάση πληρωμών μας, τότε δε θα υπήρχε λόγος να ασχοληθούν άλλο μαζί μας δίνοντας νέο δάνειο που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάρουν πίσω ποτέ. Θα άφηναν την Ελλάδα να γυρίσει στη δραχμή, ίσως και εντός Ευρωζώνης, και θα συνέχιζαν όμορφα και ωραία τις ζωές τους όπως λες.

Όμως επειδή μάλλον το ντόμινο της χρηματοπιστωτικής αποσταθεροποίησης δεν το έχουν αποφύγει ακόμα, προσπαθούν να εξασφαλίσουν 6-12 μήνες ακόμα. Η Γερμανία μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα εκτεθειμένη αλλά σε μια συνολική αποσταθεροποίηση της Ευρωζώνης δεν παίζει ρόλο μόνο το στεγνά οικονομικό κομμάτι στο πώς μπορεί να εξελιχθούν τα πράγματα από εκεί και πέρα.

δηλαδη δε καταλαβα που διαφωνεις μαζι μου?ειπα εγω οτι δεν φταινε οι εκαστοτε κυβερνησεις για την κατασταση που φτασαμε τωρα?

το γεγονος οτι εχουν οι πολιτικοι την ευθυνη για το γεγονος οτι φτασαμε στην κατασταση που βρισκομαστε,δεν αναιρει οτι τα κυρια αιτια της συγκεκριμενης καταστασης ειναι αυτα που παρεθεσα και ειπε ο παπαδημος

Όταν λέμε πρωτογενές αφαιρούμε από το έλλειμμα τις πληρωμές τόκων προς όλους τους πιστωτές, εγχώριους και ξένους. Το πρωτογενές έλλειμα είναι μέρος του συνολικού δημοσιονομικού ελλείμματος που περιλαμβάνει και τους τόκους (δηλαδή της διαφοράς ανάμεσα στα έσοδα και τα έξοδα του κράτους στον προϋπολογισμό του) Πρωτογενές πλεόνασμα δεν αποκτάς με τη διαγραφή ενός μέρους του χρέους σου -αν κατάλαβα καλά αυτό είναι που ρωτάς- ο μη υπολογισμός των τόκων δεν σημαίνει πως παύεις να τους οφείλεις, είναι απλά ένας τρόπος να δεις αν ο προϋπολογισμός σου είναι ελλειματικός μόνο επειδή χρωστάς πολλά και έχεις να πληρώνεις τόκους σε αυτά τα χρέη ή αν συνεχίζεις να ξοδεύεις περισσότερα από όσα εισπράττεις για τις λειτουργικές δαπάνες του κράτους (μισθοί, συντάξεις, άμυνα, προμήθειες κλπ.)
Η διαγραφή μέρους του χρέους (ή “κούρεμα” ή όπως το βάφτισαν PSI: Private Sector Involvement) θα μειώσει τις οφειλές του κράτους προς έναν μεγάλο αριθμό κατόχων ομολόγων του δημοσίου (αλλά όχι όλων, π.χ. τα ομόλογα που έχει η ΕΚΤ στα χέρια της δεν θα κουρευτούν). Οι τράπεζες και τα ασφαλιστικά μας ταμεία είναι ανάμεσα σε αυτούς που τα ομόλογα τους θα κουρευτούν και φυσικά θα έχουν πρόβλημα. Για αυτό και το σχέδιο περιλαμβάνει να ενισχυθούν οι τράπεζες με κεφάλαια από τους Ευρωπαϊκούς μηχανισμούς στήριξης, για τα ταμεία ούτε αυτό είναι πολύ ξεκάθαρο (και να σκεφτεί πως τα ταμεία κανοικά δεν μπορούν να θεωρηθούν “private sector”…)
Δεν ξέρω πόσοι πιστεύουν πραγματικά πως είναι μία καλή συμφωνία, ακόμα και αν ονομαστικά το χρέος της χώρας μειωθεί!

Και να μην είχε γίνει η ιστορία με το δημοψήφισμα, η ΝΔ θα είχε συρθεί από την τρόικα να στηρίξει το νέο μνημόνιο για να γίνει το PSI. Δεν θα έπαιρνε το ρίσκο του όχι που θα μπορούσε να οδηγήσει σε χρεοκοπία, όπως δεν το πήρε και χθες.
Και αν τον Μάιο του '10 είχαν απαιτηθεί 180 ψήφοι, θα έβλεπες τον Σαμαρά να κάνει τότε την κωλοτούμπα του αντί για τώρα!

Σε βρίσκω εξαιρετικά αισιόδοξο! Γιατί αν γίνουν όλα όπως τα γράφεις, με αυτά τα ποσοστά ανεργίας και ανάπτυξης, τότε πράγματι θα σημαίνει πως είχαν δίκιο όσοι έλεγαν πως το πρόβλημα ανταγωνιστικότητας της Ελλάδας ήταν ο κατώτατος μισθός! Δυστυχώς δεν συμμερίζομαι αυτή την “αισιοδοξία”…[-X

Ναι ρε, για αυτό είσαι ανηψιός μου! :p:lol:

@Μule σωστά αυτά που γράφεις. (έτσι τα έχω διαβάσει και εγώ) Απλά κάποιοι (βλ. Βαρουφάκης, Καζάκης, Τσίπρας) προσπαθούν να μας πείσουν το εξής: Λένε ότι η Ελλάδα αν πετύχει ένα πρωτογενές πλεόνασμα δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να χρεωκοπήσει μην πληρώνοντας κανέναν ομολογιούχο. Αυτό όμως προφανώς είναι λάθος μιας και το κόστος για τις τράπεζες μας και τα ταμεία θα είναι μεγάλο. Ο Βαρουφάκης βέβαια υποστηρίζει ότι οι τράπεζές μας ήδη έχουν ξεφορτωθεί το Ελληνικό χρέος αφού ουσιαστικά το έχουν δώσει στην ΕΚΤ ως ενέχυρο. Άρα δεν θα έχουν πρόβλημα. Ακόμα όμως και αυτό να ισχύει (δεν το γνωρίζω) τότε τί γίνεται με τα ταμεία; Την κάνω αυτή τη συζήτηση γιατί πολύς κόσμος έχει επηρεαστεί από τις θέσεις Βαρουφάκη και όχι μόνο. Είναι πολύ σημαντικό το θέμα γιατί ο επηρεασμένος αυτός ο κόσμος αύριο μεθαύριο θα ψηφίσει.

Το έχω γράψει και πιό πάνω (ή στο θρεντ της κρίσης) πως η ευκολία με την οποία ο Βαρουφάκης προτείνει την στάση πληρωμών μου κάνει εντύπωση! Γιατί ο Βαρουφάκης αν μη τι άλλο δεν είναι τσαρλατάνος όπως ο Καζάκης!
Και έχω διαβάσει και άλλους σοβαρούς ανθρώπους να είναι υπέρ της χρεοκοπίας πλέον!
Καταλαβαίνω όλη την επιχειρηματολογία για το γιατί η συμφωνία που εγκρίθηκε δεν είναι καλή, γιατί δεν ξεμπερδέψαμε κλπ. Τη συμμερίζομαι αυτή την επιχειρηματολογία.
Αλλά πιστεύω πως μία άτακτη χρεοκοπία θα έχει πολλές παρενέργειες. Δεν είναι μόνο οι τράπεζες που λέει ο Βαρουφάκης πως ξεφόρτωσαν το ομόλογα. Γνωρίζω π.χ. για Ελληνική φαρμακευτική που το δημόσιο της χρώσταγε 268 εκ. και της τα έδωσε σε ομόλογα! Αν αυτά τα ομόλογα δεν πληρωθούν, αυτή η εταιρεία (με ετήσιο τζίρο γύεω στα 200 εκ.) θα χρεοκοπήσει μέσα σε μία νύχτα, απολύοντας, αφήνοντας και η ίδια φέσια στην αγορά κλπ.
Και σίγουρα δεν θα είναι η μόνη, απλά είναι περίπτωση που γνωρίζω…
Θα υπάρξει μία αλυσίδα ιδιωτικών χρεκοπιών μέσα στην οικονομία, δεν υπάρχουν μόνο οι τράπεζες και το δημόσιο…
Και αυτές οι ιδιωτικές χρεοκοπίες θα ξαναγυρίσουν στις τράπεζες αφού κάποια δάνεια ιδιωτών δεν θα αποπληρωθούν ποτέ, και οι τράπεζες με τη σειρά τους στην καλύτερη θα είναι μαγκωμένες και δεν θα βγάζουν μπλοκ επιταγών σε κανέναν, στην χειρότερη θα προχωρούν σε κατασχέσεις και πλειστηριασμούς για μικρο-οφειλές για να βγάλουν τα σπασμένα!
Ας μην τρελαίνουμε τον κόσμο πως μετά την χρεοκοπία θα είμαστε άνετοι!

Ε ναι, αμαν πια με τους αλητες τους Βαρουφακηδες!

Όχι δεν θα είμαστε άνετοι!Αλλά τόσο καιρό που μας απειλούνε με άτακτη χρεοκοπία θα μπορούσανε να οργανώσουνε ένα πλάνο για να ορθοποδήσει ξανά η χώρα μακρυά απο ΔΝΤ και όλα αυτά τα καραγκιοζιλίκια και τις κωλοτούμπες που ζούμε τα τελευταία 2 χρόνια!Αλλά προφανώς το σχέδιο είναι οργανωμένο και τα συμφέροντα μεγάλα!!!Βρήκανε και μαλάκα λαό και τα κάνουνε…

Εγώ τώρα αισθάνομαι πολύ άνετος… με σιγουριά για το μέλλον, με αίσθημα ασφάλειας, με ανακούφιση που επιτέλους παίρνουν σωτήρια για τη χώρα μέτρα!

Εχμ… η μοναδική σίγουρη προοπτική που υπάρχει από την τωρινή κατάσταση είναι η χρεοκοπία του λαού και της χώρας. Και όσο συνεχίζονται οι ίδιες απάνθρωπες και αδιέξοδες πολιτικές των μαριονετών, τόσο πιο βαθιά στα σκατά βυθιζόμαστε. Απεμπλοκή το συντομότερο δυνατό είναι η μοναδική βιώσιμη και με προοπτική λύση.

Η αλήθεια είναι ότι με τα μνημόνια μια σιγουριά την έχεις.

Ξέρεις ότι κάθε έξι μήνες θα έρθει η τρόικα, θα πει ότι δεν πιάσαμε τους στόχους και ότι χρειάζονται νέα μέτρα.

Eλπίζω να μην απαντάς σε εμένα γιατί την εκτίμηση μου για τον Βαρουφάκη και παλιότερα την έχω εκφράσει και στο ποστ μου πιό πάνω φαίνεται -αν το διάβασες- άλλο αν δεν με έχει πείσει για το πως οι συνέπειες της στάσης πληρωμών τη δεδομένη στιγμή μπορούν να ελεγχθούν.

:lol:

Επειδή ακριβώς η σιγουριά με το μνημόνιο και την τρόικα είναι μόνο για αρνητικές εξελίξεις, θεωρώ πως η χώρα θα έπρεπε να αρχίσει να αναζητεί ουσιαστικές λύσεις μέσα στην ΕΕ: Aνοίγματα στις υπόλοιπες χώρες της περιφέρειας για κοινή στάση απέναντι στο Βερολίνο και τις “πλεονασματικές χώρες”, ανοίγματα στην Βρετανία για υιοθέτηση ενός άλλου μοντέλου στο σύνολο της ΕΕ χωρίς αποθέωση της φορολογίας και του κρατισμού.
Σίγουρα δεν είμαστε οι μόνοι που δεν μας αρέσει η σημερινή κατάσταση της ΕΕ

πρόσεχε σε λίγο καιρό θα ψηφίζεις τσίπρα και δεν θα χεις καταλάβει τι σου συνέβη :lol: