Ελληνικη οικονομική κρίση/δντ/νεα μετρα

Ο Ρεντ Ραμ έκανε μια πολύ συγκεκριμένη παρατήρηση/κριτική πάνω σ’ αυτά που έγραψε ο Στάθης. Όποιος διαφωνεί καλό θα ήταν να πει γιατί, αλλιώς ας αφήσει τις μαλακίες περί “παρωπίδων”.

Θες να πεις Γράκχε πως δεν ισχύει πιά το δόγμα που τόσο γλαφυρά είχε κάποτε συνοψιστεί στη φράση “Όταν το πρόβατο φεύγει από το μαντρί, λύκος να φάει τη μάνα του”; :roll:

Δεν ξέρω ούτε ποιό είναι το πρόβατο, ούτε ποιό είναι το μαντρί, ούτε ποιός είναι ο λύκος, ούτε ποιά είναι η προβατομάνα.

ε όταν φυγει ο Γαπ , θα έρθει ο Σαμαράς για να μας “διαχειριστεί” καλύτερα. Κοινώς , αν δεν κάνουμε κάτι άμεσα, την δεκαετία έτσι θα την φάμε.

Ναι αλλά το κέρδος του τελευταίου ποιό είναι; Γέμισε το λογαριασμό του στην Ελβετία αλλά αυτά τα λεφτά δεν μπορεί να τα φέρει Ελλάδα… Έτσι δεν είναι; Είμαι άσχετος με αυτά.

Fixed.

Το Σταυρόπουλο το σέβομαι, έχω παρακολουθήσει και διάλεξη που έχει δώσει, αλλά δε σημαίνει πως δε μπορεί να δέχεται και κριτική. Ο άνθρωπος έχει δυνατότητα σοβαρής πολιτικής ανάλυσης, αλλά μόνος του την αφαιρεί από τον εαυτό του μ΄αυτά που επιλέγει να γράφει.

[SPOILER][/SPOILER]

Ένα μικρό κάτι που μου έμεινε αναμεσα στα πολλά που ακούγονται μέσα στο σύνολο.

[I]Δυστυχώς καλή μου γιαγια όμως πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι να μην γευτούμε ούτε εμείς αυτό που θα ζυμώσουμε…[/I]

Από άρθρο του Μπάμπη ( καλό σκυλάκι του αλαφούζου) στην καθημερινή…

Κατά κανόνα, εμείς οι δημοσιογράφοι «κλαίμε» [B]για την υψηλή ανεργία των νέων[/B]. Πράγματι, στις ηλικίες από 15 ώς 24 ετών, το ποσοστό φτάνει στο 42,5% ή, περίπου, 130 χιλιάδες νεαρά άτομα. Καταγγέλλουμε το γεγονός, αλλά αρνούμαστε να κοιτάξουμε[B] τρεις αιτίες: την παράνομη εργασία (κυρίως των μεταναστών), το απαγορευτικά υψηλό πρώτο μεροκάματο των συμβάσεων εργασίας και την έλλειψη επαρκούς εξειδίκευσης.[/B]

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_2_12/06/2011_1295490

Για την ανεργία των νέων( ναι για εμάς μιλάει ο γελοίος), φταίνε οι μετανάστες, ο υψηλός πρώτος μισθός( 5 κατοστάρικα και κάτι ψιλά) και η έλλειψη επαρκούς εξειδίκευσης( φταις δλδ που δεν είσαι 45άρης με 15 χρόνια εμπειρία και προυπηρεσία).

[B]Γίνεται να κατέβουμε 2 εκατομύρια κόσμος στους δρόμους για 10 μέρες , ούτως ώστε να διώξουμε τους παπάρες που παίζουν με τις ζωές μας και να αποφασίσουμε πως θα πορευτούμε μετά?[/B]

Μπα.

Μπορείς να κατέβεις 3 Κυριακές κάποια χιλιάρικα και να βαράς τηγάνια με κουτάλες και σημαιάκια.

Αυτό.

Καλά ο συγκεκριμένος είναι εντελώς γτπ, μην ασχολείσαι καν…

Άρθρο του τελευταίου economist. Όλο το άρθρο στο λινκ, παραθέτω 1-2 σημεία που κράτησα

http://www.economist.com/node/18805263

What has gone wrong: has Greece broken its promises to act responsibly, or is the reform programme crushing its economy? The latest EU/IMF assessment spreads the blame. Yes, the austerity-induced recession has been deeper than expected. Greece has yet to raise a single euro from fresh privatisations. And after a brisk start, reforms slowed. But European leaders, says the IMF, have made things worse by rattling the markets with ?mixed messages? over restructuring Greek debt. The experts say Greece has been the victim of a statistical cruelty: a revision of the data showed that Greece?s debt and deficit were worse than previously thought, so it has a steeper climb to recovery.

Some economists argue that, precisely because the Greek economy is so sclerotic, it has great potential. Reform-minded Greeks see the crisis as an opportunity to set their country right. They quietly praise foreigners for turning the screws on their politicians. And they point to opinion polls showing that many Greeks favour privatisation, despite the cries that the country is being sold out. Yet releasing Greece?s energy would take an uncharacteristic zeal for the free-market and administrative reform, squeezing out corruption, taking on unions and rioters, reaching lasting cross-party consensus for fiscal discipline and more. Can the Greeks be more Scandinavian and less Balkan?

Perhaps with decisive leadership.

Ανάμεικτη γεύση.
Εντελώς αντι-Παπανδρεϊκή πολιτική.
Σε γενικές γραμμές

Για να κανω μια μεταφραση του παραπανω αρθρου,’‘Τη Γαμησαμε!’’.

είπαμε…

“για την πατρίδα και τον μισθό μου να δώσω…”

http://www.thepressproject.gr/theme.php?id=4972

ένα πολύ αισιόδοξο κείμενο του Α.Χατζηστεφάνου για την αυριανή απεργία

Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι…

Μεγάλη μέρα αύριο. Ίσως η μεγαλύτερη της μεταπολίτευσης, της οποίας η ταφόπλακα θα μπει επίσημα τις επόμενες δεκαπέντε μέρες κατά τη γνώμη μου, οι οποίες θα είναι καταιγιστικές. Το μέλλον σίγουρα αβέβαιο. Ίσως και Χούντα, χειρότερη απ’ του 67.

Βασικά κρατήστε το σχόλιο του Ρεντ Ραμ, αν όχι για οποιονδήποτε άλλο λόγο, απλά για να μην απογοητευτείτε, αλλά μην τα βάφετε και μαύρα. Βρισκόμαστε μπροστά σε δύσκολες αλλά και υπό προϋποθέσεις ένδοξες μέρες.

Ki εγω αυτο πιστευω φιλε!!Βλεπω τρελα πραγματα αυριο να γινονται,σε ολη την Ελλαδα.
Ολοι στους δρομους αυριο!!!

Παιδιά ηρεμία αύριο ε

Να μην διαταραχθεί η κοινωνική ισορροπία

αν αντιμετωπίσουμε με ψυχραιμία αυτά που συμβαίνουν,σε 20 χρόνια πολύ πιθανό να έχουμε βγει από αυτή την κατάσταση!

Πης

ΦΠΛΜ.