Ανασκοπήσεις 2010

Σιγά ρε Νάητ Σκάη. Μπορεί να μην του άρεσαν του Μηνιάτη αυτά που λες, να μην τ’ άκουσε, ή πολύ απλά να τα ξέχασε. Σιγά.

Δηλαδή αν εγώ ας πούμε γκρινιάξω που δεν έγινε αναφορά στα Zuul, Skelator και Striker που μπροστά τους κάτι Gamma Ray και Rage δεν πιάνουν μία κι ας μην έχουν τ’ όνομα το βαρύ σαν ιστορία κι έτσι, τί θα βγει;

Το power metal δεν συγκαταλεγεται στο classic metal ? :–

Εγω ως classic ξερω το heavy, το power και το epic.
Αλλωστε τα black και death ηταν σε ενιαιο κειμενο, οπως και τα doom, stoner, sludge.
'Η μηπως να περιμενω ξεχωριστο αφιερωμα για το power metal ??
Μηπως κανα merge των up-tempo, δηλαδη του στυλ ‘‘power/speed/thrash αφιερωμα’’ ??

@ Γρακχο

Το θεμα ειναι οτι αναφερονται πολυ λιγα ονοματα, οποτε το οτι ειναι ελλιπες δεν προκυπτει μονο απο το οτι λειπουν αυτα που ανεφερα εγω. Να, οπως βλεπεις λειπουν και οι δισκαρες που ανεφερες εσυ. Σε καθε παραγραφο του κειμενου επαναλαμβονται περιπου τα ιδια ονοματα.

ας πουμε κάτι τέτοιο…8)

Ok, τζαμπα η γκρινια τοτε. :roll::smiley:

delete me

Αν μου επιτρέπεις Χρήστο, μ’ αυτό διαφωνώ. Στη λογική που είπε ο Αλέξης. Γιατί να διασπάσετε τους πηλώνες του κλασσικού μέταλ. Ειδικά απ’ τη στιγμή που για black και death το αφιέρωμα ήταν ενιαίο.

ε με τόση σαβούρα που βγήκε πέρσι στο ντεθμέταλ, άμα ήταν μόνο του δε θα’ταν αφιέρωμα αλλά χωματερή.

Νόμιζα ότι αυτό ισχύει κάθε χρόνο για το ντεθμέταλ.

[SPOILER]Φλέημ :!:[/SPOILER]

Καλά κάνουν για το power metal, δε θέλουμε στρουμφίσματα στην κλασικούρα μας :!:

Στρουμφίσματα το αμερικάνικο ατσάλι ρε σατανόκαυλε γαμωσταυρέητορ;

Eιδες κανενα στρουμφισμα στα Rage και Gamma Ray ρε παπαρα :?:

κάτσε, στους gamma ray δεν είναι ο μπαρμπα στρούμφ?oh wait!

[SPOILER]φλέημ:!:[/SPOILER]

κατά τα άλλα, αφιέρωμα για το indie θα γίνει ή καλύφθηκε με το alternative?ρωτάω γιατί ήταν εξαιρετική χρονιά για αυτό που αποκαλούμε indie.

στο αφιέρωμα για alternative, πατάς ctrl+f και πληκτρολογείς “arcade”. Από το αποτέλεσμα που θα πάρεις προκύπτει η απάντηση.

χαχα γι’αυτό ρωτάω κι εγώ, απλά λέω μήπως… :stuck_out_tongue:

Καλως και το τσουτσεκι μας !
Μην ανυσηχεις, θα καλυφθουν και οι indiealternative nonrock ΠΟΥΣΤΟΦΛΩΡΙΕΣ που ακους :!:

[SPOILER]καποιος να ενημερωσει τον wannabe χιπη της κακιας ωρας τι εστι [B]early Night*Sky[/B] στο θεμα flame 8)8)8)[/SPOILER]

η ωρα είναι δύσκολη, αλλα βλέπω ένα Χρήστο, οπότε ας απαντήσω ότι για τον διαχωρισμό λάβαμε διάφορους παράγοντες υπ’όψη.

Το power metal είχε - ανεξαρτήτου ποιότητας - υλικό για να καλύψει ένα δικό του χώρο φέτος, μιας και σχεδόν στο σύνολό τους οι μεγάλες μπάντες κυκλοφόρησαν νέο δίσκο την προηγούμενη χρονιά.

Απλά αναφέρω ότι είμαστε περίπου στη μέση των ανασκοπήσεων, οπότε έχουμε δρόμο ακόμα μπροστά μας. Τώρα, όσον αφορά σε επιμέρους ονόματα, νομίζω πως με κάλυψε ο Nihilist.

Φέτος είμαστε λίγο αχόρταγοι, αφού όπως ξέρετε μετά τις ανασκοπήσεις έχει και συνέχεια…

μη με προκαλείς, γιατί θα μαζέψω όλα τα flame posts που έχω κάνει, και άμα λάχει κάνω και καινούριο. :roll:8)

[SPOILER]στο θέμα πάντως περί του τι εστί ‘gay’ μουσικά, νομίζω ότι με κάλυψε ο somnambulist στο thread των arcade fire…[/SPOILER]

Τσίμπησαν :!:

Αδικαιολόγητη η απουσία των Mekong Delta οι οποίοι και έβγαλαν γαμώ τους δίσκους και μιλάμε για καθαρό progressive metal και είναι “μεγάλο” όνομα. Παρακαλείται ο Deckard στην πρώτη άδειά του να πει.

ωραία η ανασκόπηση για το indie. :thumbup:
η μόνη μου ένσταση είναι η παρουσία των deerhunter στο κεφάλαιο για το next big thing, μιας και το “halcyon digest” είναι ο τέταρτος δίσκος τους και έχουν πίσω τους εξαιρετικές δουλειές από το 2005.επίσης, θα μπορούσαν να αναφερθούν και οι beach house με το “teen dream”.κατά τα άλλα πολύ καλή δουλειά.

btw, ποιος είναι στο φόρουμ ο τόλης κοτζιάς?ο vic vega?