Φημες για συναυλιες #2

Άλλο οι δισκάρες, άλλο το στατους. Όταν κάνει ΚΑΘΕ χρόνο εκτεταμένες περιοδείες στη Β. Αμερική και γεμίζει κάθε βράδυ εύκολα χώρους 2-3-5000 ακόμα και σε μικρές αγορές, όταν σε μεγάλες πόλεις κάνει 2 και 3 sold out, δεν τον καίει να έρθει να παίξει στην Ευρώπη. Και το βλέπεις γιατί έρχεται πλέον μια στο τόσο για κανένα φεστιβαλ ή κανένα live σε βορειοευρωπαϊκές χώρες. Γι’ αυτό και λέω πως δεν είναι όπως το 97:
Αφενός γιατί live με 1000 άτομα στην Ελλάδα σε κλαμπ όπως ήταν το Ρόδον δε βγαίνει πλέον με το κασέ που έχει. Το 97 ήταν άλλο το κασέ του (αρκετά κάτω) και άλλες και οι δυνατότητες του κοινού.

Αφετέρου, άμα μιλάμε για φεστιβάλ, δε νομίζω να μπορεί να κουβαλήσει τον (επιπλέον) κόσμο που θα φέρουν οι Evanesence γιατί έχει -μέσες άκρες- το ίδιο κοινό που θα πάει να ακούσει τους Anathema, Paradise Lost, Gojira κοκ.

Ναι προφανώς μιλάω για μένα σε όλα μου τα ποστ εκφράζω προσωπική άποψη -αυτό είναι αυτονόητο. Νομίζω είναι περιττό να λέμε για μένα κάθε φορά που ποστάρουμε.

ναι ειναι περιττο απλα μερικες φορες μιλαμε σαν να ξερουμε και εκφραζουμε την μια και μοναδικη αληθεια.

Οι περισσοτεροι το εχουμε κανει αυτο.

Ισχυει αυτο που λες για King. Βασικα ειναι ακριβως οπως τα λες.
Και συναυλιακα δεν ξερω που κυμαινονται οι Gojira αλλα δεν τους εχω να γεμιζουν πχ ουτε το Peiraios Academy ασχετα αν κανουν καλα τουρ μαζι με αλλες πιο μεγαλες εμπορικα μπαντες.

Σε ενα τετοιο φεστιβαλ πχ θα κολλαγαν πιο παλιες μπαντες τυπου Accept ;

[quote=“drenie, post:7004, topic:17117”]ναι ειναι περιττο απλα μερικες φορες μιλαμε σαν να ξερουμε και εκφραζουμε την μια και μοναδικη αληθεια.

Οι περισσοτεροι το εχουμε κανει αυτο.[/quote]

Όλοι το κάνετε βασικά, εκτός από μένα που όντως την εκφράζω.

2 Likes

εσενα ειχα στο μυαλο μου ρε κερατα και δεν ειπα ΟΛΟΙ αλλα οι περισσοτεροι!

Και θα βαζω σε ολους καρδουλες μην σας χεσω! οκ @QuintomScenario ?

Δεν ξέρω πόσο ήταν το κασέ του το 97 και δεν ξέρω και πόσο είναι τώρα, αν εσύ το ξέρεις σίγουρα πάω πάσο. Υποθέτω πως αυτό που λες είναι η μια εκδοχή η άλλη είναι ότι μάλλον δεν καίγεται και ο κόσμος να τον δει στην Ευρώπη αλλιως θα υπήρχαν προσφορές για να παίξει.Η τρίτη εκδοχή είναι ότι δεν μπορεί να παίξει για λόγους υγείας.
Πάντως αυτό με το status που λες δεν είναι έτσι σε καμία περίπτωση, τότε έβγαζε δισκαρες την μια μετά την άλλη, έγινε ακόμα πιο γνωστός απ τους Metallica, τώρα είναι ουσιαστικά ανενεργός εδώ και 10 χρόνια, νέους φανς δεν ξέρω αν έχει, σίγουρα πάντως δεν θα έχει όσους στα τέλη των 90s…

Στη τελευταία παράγραφο για το Φεστιβάλ που λες συμφωνώ απόλυτα

Ούτε καν για την οικογένειά του πιστεύω.

Μαλλον ηθελε να πει “λογω των Metallica”

1 Like

Ε τι δεν εγινε; Θυμάμαι ακόμα και το Hammer όταν είχαν βγάλει οι Metallica το Garage Inc. Είχε σε ένα τεύχος CD Mercyful Fate με τα κομμάτια που διασκευασαν. Σίγουρα αρκετός κόσμος τους έμαθε, και κατ επέκταση και τον βασιλιά λόγω των Metallica

Εσύ εννοούσες ότι έγινε ακόμα πιο γνωστός από ότι ήταν πριν εξαιτίας των διασκευων που έκαναν οι Metallica και ο @pantelis79 σου είπε με τρόπο ότι έτσι όπως το έγραψες φαινόταν σαν να λες ότι ο King Diamond έγινε πιο μεγάλο όνομα ( τουλάχιστον εμπορικά ) από τους Metallica επειδή την δεκαετία του 90 έβγαζε πολύ καλούς δίσκους .

1 Like

Ακόμα και έτσι σκατά να το έγραψα, υπήρχε περίπτωση να ισχύει μωρέ;

1 Like

@pantelis79 ρε ομορφοπαιδο. Αν δεν πειράξει τον άλλον θα σκάσει !

αυτο ειναι το line up των φτωχων θα ελεγα.χαχα.πριν χρονια ειχα ρωτησει κατι διοργανωτες για τι δε φερνουν rush.ολοι μ λεγανε καλα πλακα με κανεις…εσυ και γω θα ειμαστε.

Δίκιο είχαν. Rush στην Ελλάδα μωρέ; Καμία ελπίδα. Άσε που έτσι κι αλλιώς μέχρι καμιά βόρεια Ιταλία έφταναν, αυτό ήταν το πιο κοντινό.

Epica και Flogging Molly στο Rockwave

1 Like

Βασικά με αφήνουν αδιάφορο αυτές οι 2 προσθήκες. Εγώ θα πάω για Evanescence, Gojira και Paradise Lost. Τώρα αν οι Anathema τους βάλουν να παίξουν κάπως πιο αργά και όχι στις 5 με ντάλα ήλιο θα δω και αυτούς.

Πολύ καλή προσθήκη οι epica αν και θα τους προτιμούσα σε κλειστό χώρο…
γενικά το σύνολο των συγκροτημάτων της συγκεκριμένης μέρας είναι για να παίζει βράδυ και οχι μεσημεριατικαπογευματα

1 Like

καλα κρασια τον Αυγουστο που ειναι παχιες οι μυγες.lost με νταλα ηλιο και τον holmes να προσπαθει να τργουδησει.και epica τι να πα να δω 7 τραγουδια.

φρεσκαδουρα παλι στο ροκγουειβ μας.ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα.

fixxxed

2 Likes