Φημες για συναυλιες #2

Είμαστε πάντως λίγο γκρινιάρηδες έτσι; Δεν είναι και τίποτα πραγματικά σπουδαίο το rockwave αλλά σαν προσπάθεια δεν είναι τόσο χάλια . Μόνο έτσι μπορούμε να ελπίζουμε σε “καλύτερες” μέρες .

1 Like

Με βάση το σκεπτικό σου το καλύτερο Rockwave είναι αυτό του 2013. Με διαφορά κιόλας. Μιλάμε για τη Lana Del Rey που ήρθε για πρώτη φορά στην Ελλάδα και σαν όνομα είναι τεράστιο. Πολύ μεγαλύτερο μέγεθος από Robbie Williams και Last Shadow Puppets μαζί. Ήρθε στο peak της καριέρας της και με την τεράστια επιτυχία στις αποσκευές της που λέγεται “Summertime Sadness”.

1 Like

Το καλυτερο Ροκγουεηβ ηταν το 2007 γιατι ειχε Μεταλλικα. Κατα τα αλλα, ξυστα περασες.

χαχαα.οχι ρε τοτε που ειχε 3 μερες μεταλ.ποτε ητανε το 05.υποψιν για τα λογιστικα ,οι μπαντες θα ερθουν με το 1/3 σχεδον αποτι θα επαιρναν αμα ερχονταν πχ για headline show σε κανονικο tour. ε για κοροιδα τους εχεις τους ντιντιδες.επιχειρηματιες ονομα και πραμα.θα κανει και τα μπανια του λαου σε κανα ωρωπο η Σιμον.

Βασικά ελάχιστοι θα πάνε σε αυτό το ροκγουειβ φουλ καυλωμένοι π.χ. γιατί έχουν κόλλημα με την χ μπάντα. Οι περισσότεροι θα πάνε χαλαρά για χαβαλέ και γιατί η τιμή για όλους αυτούς είναι καλή.

Αυτο ακριβως. Δεν ειχα κανεναν σκοπο να παω για πολλους λογους. Paradise Lost εχω δει 4 φορες με την καλυτερη μου στο Ροδον το 95 ή 96, δεν θυμαμαι ακριβως. Evanescence εχω ξαναδει αλλα μου ειναι αδιαφοροι. Anathema δεν με τρελενουν, Gojira εχω ξαναδει και οκ, θα τους ξανα εβλεπα με ευχαριστηση, Epica αδιαφοροι. ΟΜΩΣ, με ψησανε κατι φιλοι και θα ειμαστε μεγαλη παρεα, οποτε στο χωραφι, με μπυριτσες, μουσικη και φυσικα με μεγαλη και καλη παρεα, το εψησα και θα παω.

1 Like

Οπως τα λεει ο Βασιλης νομιζω οτι ειναι για τους περισσοτερους (πανω-κατω)

Θα πας μωρή λουλού;

ναι μωρη καυλα! θα παω. Θα ερθεις να παμε να τα σπασουμε ; Εννοω να παμε να πιουμε τις μπυρες μας !!!

Το σκέφτομαι για να είμαι ειλικρινής…θα είμαστε σε επαφή. Βασικά όταν είναι να πάρεις τικέτο σφύρα μου

Κλέφτικα ;

Ναι μωρή τρέλα . Αν και μην φανταστείς λογικά θα αργήσω να το πάρω .

Έτσι με κόβω και μένα…

κοίτα να δείς που στο τέλος θα μαζευτεί κόσμος …

Πέρα από την πλάκα μου είναι αρκετά -άλλα όχι σε αποτρεπτικό βαθμό- αδιάφορο το line-up που σκέφτομαι να πάω λόγω χαλαρότητας.Έχει την ιδιαιτερότητά του το να μην καίγεσαι ιδιαίτερα και να πηγαίνεις απλά σε κάζουαλ φάση για το καυλάντισμα…ούτε στριμωξίδι για να πας σχετικά μπροστά, ούτε ανησυχία μην σε πιάσει κατούρημα λίγο πριν ξεκινήσει η μπάντα, ούτε άγχος μην χάσεις κάποιο χιτάκι πηγαίνοντας να πάρεις την νιοστή μπύρα, ούτε τίποτα…

1 Like

Εσύ νιοστή μπύρα ; χαχαχαχα. Νιοστο βαρέλι θέλεις . Μπύρα, ζέστη , χωράφι και χεβι μετσαλ ( ; )

Σε φοβούμαι!

όταν το ν τείνει στο άπειρο δεν έχει σημασία σε τι μετράς ρε

μην φοβάσαι, ο χαρακτήρας που έχω χτίσει όλα αυτά τα χρόνια έχει αποκτήσει εξαιρετικό gaming stamina…αρκεί να βρω μια σκιά να αράξω…ο ήλιος με χαλάει :stuck_out_tongue:

1 Like

Θα σου φτιάξω τέντα ρε. Άσε που έχουμε και κονε στην ταβέρνα από την πίσω μεριά του χωραφιου !

1 Like

Φουλ καυλωμένοι πηγαίναμε στα Rockwave εποχής 2005 για τα οποία μιλάει ο mike blackie πιο πάνω. Φεστιβάλ με headliners Marilyn Manson, Black Sabbath, Slayer, Twisted Sister και από κάτω εξίσου φοβερά ονόματα με Velvet Revolver, Black Label Society, Garbage, Accept, Dio κτλ.

Τουλάχιστον φέτος το Rockwave ξαναγίνεται rock και metal. Χωρίς ποπ και τα σχετικά. Τώρα ότι δεν έρχονται πλέον στην Ελλάδα τα μεγαθήρια τύπου Guns N’ Roses αυτό είναι γνωστό και δεν περιμέναμε το Rockwave να το μάθουμε. Όλα τα Rockwave εδώ και κάποια χρόνια κινούνται στα πλαίσια των μεσαίων μπάτζετ. Και φυσικά έρχονται καλά ονόματα με τα οποία γουστάρεις.

Τώρα φυσικά ανάλογα τα γούστα του καθενός. Εμένα το περσινό Rockwave με άφησε παγερά αδιάφορο. Όπως και αυτό του 2014. Πήγα όμως το 2015 λόγω Judas Priest και γουστάρω να πάω και φέτος για Placebo, Evanescence, Paradise Lost και Gojira.

Τώρα εντάξει μην βάζουμε σε καλούπια το πώς σκέφτεται όλος αυτός ο κόσμος που πηγαίνει στα φεστιβάλ λες και έχουμε κάνει κάποια στατιστική μελέτη. Προσωπικά για να τραβηχτώ μέχρι τη Μαλακάσα θα πρέπει να μου αρέσει και η μπάντα που πάω να δω. Όπως είχα πάει και πριν 2 χρόνια για τους Black Label Society ας πούμε. Ποτέ δεν πηγαίνω σε φεστιβάλ απλά για τη φάση απ’ τη στιγμή που δεν μου αρέσουν οι μπάντες που παίζουν. Άμα θέλω απλά χαβαλέ και μπίρες πηγαίνω και σε ένα ροκάδικο με ένα φίλο και γουστάρουμε.

Σε ροκάδικο μπορείς να πας 365 μέρες το χρόνο. Στο χωράφι, που θα παρακολουθήσεις και κάποια ονόματα και θα κάνεις χαβαλέ με ανθρώπους που δεν έχεις τη δυνατότητα να δεις συχνά επειδή μένεις σε άλλη πολή/χώρα/ήπειρο/πλανήτη, δεν έχεις την ευκαιρία να πηγαίνεις κάθε μέρα. Από αυτή την άποψη το money to value είναι μια χαρά + ότι παίζουν κάποιες αξιόλογες μπάντες. Τώρα δεν νομίζω πως θα πάει κάποιος αν δεν γουστάρει καθόλου τα συγκροτήματα μόνο για τον χαβαλέ. Εκτός κι αν έχει λεφτά για πέταμα ξερωγω

2 Likes

Ναι ναι, καλά τα λες ! Απλά σκέφτομαι ότι για ουκ ολίγες συναυλίες εκτός καλοκαιριού δίνουμε 30ευρα για μια μπάντα και ένα καλό σαπόρτ, ε οπότε τώρα, παρ’ όλο που κανένας μπορεί να μην μας καυλώνει φουλ, ε δεν σε χαλάει να δεις με 40 ευρώ Flogging Molly, Epica, Anathema, Paradise Lost, Gojira και Evanescence, εντάξει, για μένα είναι vfm.

1 Like