Φημες για συναυλιες #2

6 Μαίου ήταν Kings of leon για επεισόδιο και έπαιξαν κανονική setlist.

http://www.setlist.fm/setlist/kings-of-leon/2017/tom-lee-park-memphis-tn-3e64963.html

Οπότε και oι Foo full σετ θα έχουν. Άντε να δούμε ποιος θα πρωτοχωρέσει εκεί μέσα. Βλέπω να γίνεται sold out σε 2 λεπτά.

Πόσο κόσμο χωράει το Ηρώδειο?

Μια βασική διαφορά μεταξύ The Foos και Nirvana είναι η διάρκεια στο χρόνο. Οι Foo Fighters είναι σταθερά στην κορυφή εδώ και πάνω από 20 χρόνια. Oι Nirvana έβγαλαν έναν μυθικό δίσκο με τον οποίο έγιναν κατευθείαν icons αλλά με τον πρόωρο θάνατο του Kurt Cobain τα 2 άλμπουμ που έβγαλαν σαν συγκρότημα δεν είναι ικανοποιητικός αριθμός για δισκογραφία. Όσον αφορά το In Bleach δεν είναι ο δίσκος που τους έκανε μύθους.

Να μιλήσουμε και λίγο για ομοιότητες. Καταρχήν τα 2/5 των Foo Fighters είναι πρώην μέλη των Nirvana. O Pat Smear ήταν ο additional live rhythm guitarist των Nirvana και ένα βήμα πριν ένταξη του στη μπάντα σαν πλήρες μέλος. Τον πρόλαβε ο ο πρόωρος θάνατος του Cobain.

Άλλη ομοιότητα είναι ότι και οι δύο μπάντες έπαιζαν στο κορυφαίο επίπεδο. Δείτε τα φεστιβάλ, headlining shows κτλ. Και οι Foo Fighters συνεχίζουν να παίζουν σε αυτό το επίπεδο. Έχουν φανταστική δισκογραφία ασχέτως αν πότε δεν έβγαλαν (και ούτε ποτέ θα βγάλουν) μυθικό δίσκο της εμβέλειας του Nevemind, έναν από τους καλύτερους δίσκους όλων των εποχών στη ροκ μουσική.

Και μια τρίτη ομοιότητα είναι ότι καμία απ’ τις δύο μπάντες δεν είχε την εκτίμηση των μεταλάδων στην εποχή τους. Και όχι γιατί το grunge κατέστρεψε και καλά το metal, απλά γιατί ο κλασικός μεταλάς δεν έχει και ιδιαίτερες συμπάθειες στον mainstream rock χώρο. Αυτό το λέω με βάση κάποια πράγματα που έχω διαβάσει και κάποια που μου έχουν πει κάποιοι ελαφρώς μεγαλύτεροι ηλικιακά από μένα.

5000

Θα το παρω ως κοπλιμεντο φυσικα. Δε θα ηθελα τα γουστα μου να μπαινουν σε καλουπια, αφου ακουω με βαση τα συναισθηματα που μου προκαλει αυτο που ακουω, κι οχι με βαση του τι θα ηθελα να ακουσω ή με βαση του τι λενε οι αλλοι για αυτο που ακουω…

Και το ξερω οτι εκανες πλακα, αλλα ηθελα να τονισω οτι για μενα δεν υπαρχει καν συγκριση Nirvana με Foo Fighters. Η πρωτη μπαντα ειναι μπαντα της οποιας 2 τραγουδια βρισκονται στα αγαπημενα μου εβερ, και η δευτερη ειναι μια που δε θα ειχε καμια επιδραση στη ζωη μου αν δεν ειχε υπαρξει ποτε :stuck_out_tongue:

1 Like

Ξαναλεω, δυσκολα θα γεμιζε μονο με Ελληνες.

Foos με καθημενους ομως; Δε λεει…!:joy:

5000 θα μαζέψει …δεν θέλω να πιστέψω πως είναι τόσο οπισθοδρομικοί οι Έλληνες ροκάδες. Σίγουρα δεν λέει, πόσο μάλλον για κάποιον που θα τους δει πρώτη φορά και δεν θα μπορέσει να τα σπάσει σε Pretender, Best Of You κλπ…

Αν πράγματι παίξουν Ηρώδειο κι έχει ακουστικό/ημιακουστικό Everlong (βλ. κάπως έτσι), εγώ πάντως δε θα έχω κανένα παράπονο

Αν πράγματι παίξουν, όσοι δεν τους έχετε δει και τους δείτε θα πάθετε μουνόπλακα.

δε θα εχει καθολου μερος για ορθιους?

αφού λοιπόν οι ενδείξεις λένε για πλήρες σετ , μάλλον θα το σκεφτώ πολύ πολύ σοβαρά. Αν κάτσει έκαστε

Αδυνατώ να πιστέψω κι εγώ , ότι δεν θα γεμίσουν έναν χώρο 5000 ατόμων

Το ότι θα είναι καθήμενοι είναι τεράστιο μείον, πάντως .

Θα τρεξει και η κουτση μαρια για εισιτηρια (που θα ειναι κ λιγα αμα βγαλεις χορηγους και λοιπους μαιντανους), οπως εγω πχ που ποτε δεν ακουγα ουτε foo fighters ουτε nirvana αλλα θα παω για τη φαση, ειναι και φιλαρακι καμενος φαν οποτε μεσα κ εγω

Αφού για φήμες λέμε , πόσο υπολογίζετε ότι μπορεί να έχει το εισιτήριο ;

Αυτο συζηταγα πριν λιγο, το βλεπω για 80-120

Νομίζω το εύρος τιμής που έβαλες είναι αρκετά ρεαλιστικό

Το υψος ομως μαλλον ειναι μεγαλο ρε.

Για το δικό σου ύψος λες ; το ξέρουμε αυτό.

Εγώ το έχω ότι μπορεί να φτάσει και στα 150 . Μπορεί να λέω και πολλά .
Ποιος θα πρωτοπρολαβει δεν ξέρω και ξενερώνω λίγο στην σκέψη ότι μπορεί να πάνε να τους δουν ανιωθοι " διάσημοι" αντί για πραγματικούς ακροατές φίλους της ροκ μουσικής .

Δε νομίζω ότι μια τέτοια εκπομπή/παραγωή θα βγάλει τα λεφτά της από τα εισιτήρια. Οι Foo Fighters παίζουν ακόμα και σε στάδια στην Ευρώπη, με δεκάδες χιλιάδες εισιτήρια να πουλιούνται πολύ γρήγορα. Με capacity πεντοχίλιαρου, ένα καλό ποσοστό του οποίου θα εξαντληθεί σε χορηγούς/μαϊντανούς, αν τελικά γίνει το live, θα διατεθούν λίγα εισιτήρια. Μικρή διαφορά στα έσοδα θα έχει αν αυτά κοστίζουν 50 ή 100 ευρώ. Έτσι κι αλλιώς αυτοί από την τηλεόραση θα πάνε να βγάλουνε τα λεφτά, μέσα θα μπει η παραγωγή τους ρε αν σκεφτείς κάμερες, εξοπλισμό, προσωπικό κλπ.

Τέλος πάντων, ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βαφτίσαμε. Ας έρθουν και θα τον βρούμε τον τρόπο να πάμε πιστεύω.

1 Like

δεν το ειπα απο θεμα κερδους οτι θα βαλουν την τιμη στο θεο.
απλα για να περιορισουν αυτους που θα εχουν την καυλα - διαθεση - δυνατοτητα να πανε .

Μπορει να κανω και τραγικο λαθος.

Ειπε καποιο παιδι οτι εχει γινει με αλλη μπαντα αντιστοιχο ιβεντ ; Ξερουμε την τιμη που ειχε εκεινο ;

Όχι Ελλάδα ρε. Είπε ο περλτζαμάς ο langgg για τους Kings Of Leon, αλλά για εξωτερικό.

2 Likes

Σε φεστιβάλ (Beale Street Music Festival) έπαιξαν οι KOL. Τιμές δεν ξέρω αν και δεν θα έχουν να κάνουν με το συγκρότημα αλλά με τη Landmarks. Πριν ξεκινήσουν τους τους παρουσίασε ο Chad Smith στο κοινό και είπε οτι θα βιντεοσκοπηθεί το σόου. Μετά παι΄ξαν κανονικά.
Εχουν βγει και βιντεάκια.



It was a great Kings Of Leon show at Beale Street Music Festival this weekend! We’re excited to feature Kings Of Leon and the great city of Memphis in our upcoming episode of Landmarks Live In Concert!

3 Likes