Φημες για συναυλιες #2

Γέλια θα έλεγα εγώ καλύτερα !
Αλλά όπως βολεύεται ο καθένας !

εγω παλι για helloween δινω και την παρθενια μου ποσο μαλλον ενα κουτσο 60ρι που θα πρεπει να δωθει ΜΕΧΡΙ το δεκεμβρη

2 Likes

Ναι οκ κι εγω για Savatage θα εδινα 150ευρω αν τοσο ηθελε ο χοντρος αλλα θα ηξερα ποσο κοροιδο με πιανουν και δε θα πετουσα μπουρδες του στυλ οσοι γκρινιαζουν θελουν τζαμπα τικετ ή οκ κρατηστε μισο ευρω τη μερα ρε τσιπηδες και σε 300 μερες θα βγαλετε το εισιτηριο και ολα κομπλε.

Δε νομιζω να ειναι 60 το εισιτηριο τελικα, αλλα οσο και ναναι, για οποιοδηποτε λαιβ, σταματηστε να λετε ποσο λογικο ειναι να εχουν τετοιες τιμες τα εισιτηρια επειδη αν ειναι πολλους μηνες μετα το λαιβ εχεις ολο τον χρονο δικο σου να μαζεψεις τα λεφτα, ειναι ηλιθιο στις μερες μας, δεν αντεχω καν να μπαινω στη διαδικασια να εξηγω γιατι =(

1 Like

Σορρυ αλλα συμφωνω και διαφωνω ταυτοχρονα και με τις 2 αυτες αποψεις.

Υποθετω οτι ο φιλος @tardin πιο πανω δεν αναφερεται σε περιπτωσεις σαν αυτη που περιγραφεις , αλλα “φωτογραφιζει” ατομα που λενε "ωωωωω ρε φιλε ναι Helloween , ΝΑΙ, να ερθουν ολοι μαζι , μια φορα θα το δω αυτο στη ζωη μου , παιδικο ονειρο θα γινει πραγματικοτητα , αντε ποτε θα το ανακοινωσουν " κτλ , και οταν τελικα γινει η ανακοινωση επειδη δεν θα ειναι οσο βολικο-προσιτο θα περιμεναν - ηθελαν , αρχιζουν τις διαμαρτυριες για ολα.

Εσυ - εγω , αλλοι που δεν καιγονται ή δεν το εχουν ακομα σαν ονειρο ζωης , θα ζυγισουν την κατασταση και αναλογως θα πραξουν.

Αλλα αν καποιος εχει την δυνατοτητα και την διαθεση να πληρωσει το αντιτιμο , που ειναι το κακο ; Θα επρεπε να νιωθει αβολα που εχει την τυχη να μπορει να το πληρωσει ; Ισως να ειναι “προκλητικο” καποιος να μπορει να αγορασει κατι υπερεκτιμημενο αλλά αυτο συνεβαινε και πριν την κριση , δηλαδη να γκρινιαζουν οσοι δεν μπορουν να παρουν κατι και να μην αποδεχονται οτι καποιος αλλος μπορει.

Επισης δεν ξερουμε ποσο κοινωνικα ευαισθητος και ενεργος ειναι καποιος , παρα την δυνατοτητα του να πληρωσει κατι τετοιο.
Δηλαδη γιατι να μην χαρουμε με τον διπλανο μας που εχει την δυνατοτητα να δει και να απολαυσει ενα τετοιο Live ? Δεν εκλεψε το 50αρικο απο εμας και επισης μπορει να ειναι απολυτα συνειδητοποιημενος οτι τον πιανουν κοτσο , ομως θα κανει κατι που λαχταρα και αγαπα οποτε αυτο μετριαζει την αισθηση οτι πιαστηκε κοροιδο.

Και η λυση δηλαδη ποια ειναι ; Να μην αγορασει σχεδον κανεις το υποτιθεμενο ακριβο εισιτηριο για να “μαθει” ο κακος Λωρης και το απληστο συγκροτημα να μην ζητανε τετοια ποσα ;

Λογικες ισως δεν ειναι οι τιμες (ειδικα στην Ελλαδα της κρισης) αλλα δεν θα κρινω αυτον που μπορει να το πληρωσει. Εγω τουλαχιστον μαζι του ειμαι και μακαρι να μπορω και εγω.
Λυσεις θα μπορουσαν να υπαρξουν για παιδια που ειναι ανεργα ή οντως εχουν πολυ χαμηλο εισοδημα ή να υπηρχε μια διαβαθμιση στις τιμες και αναλογα την δυνατοτητα του καποιος να διαλεξει αλλά αυτο ειναι και λιγακι στο χερι μας να το διεκδικησουμε και σε αλλους τομεις , οχι μονο στα θεαματα.

Θελω να πω με λιγα λογια , οτι ουτε εσυ εισαι βολεψακιας και τζαμπατζης αν σου φαινεται ακριβο το εισιτηριο , οποτε και δεν θα τιμησεις , ουτε ο αλλος προκαλει (ή δεν καταλαβαινει οτι τον πιανουν κοροιδο) επειδη θα παει να κανει την καυλα του - απωθημενο του.
Ολοι εχουν ενα ταβανι για το τι τους φαινεται απαραδεκτο . Απλα δεν εχουμε ολοι το ιδιο στα ιδια πραγματα.

1 Like

Σορρυ @drenie αλλα εισαι οφφ τοπικ, αν δηλαδη απαντας στο διαλογο που εχουν οι αποπανω σου. Ο @disconnect δεν εξεταζει το θεμα απο την πλευρα του ταδε τυχαιου τυπου που θα αγορασει το εισιτηριο, ουτε ειδα πουθενα να κραζει κανεναν επειδη θα παρει ακριβο εισιτηριο επειδη δε θα μπορει να περιορισει την καυλα του και επειδη μπορει να διαθεσει τα λεφτα, παρα το παραλογο της τιμης. Το εξεταζει απο την πλευρα της ταδε μπαντας/διοργανωτη, που χρεωνουν ανηθικες τιμες (αισχροκερδεια κοινως, στο επαναλαμβανω γιατι ξερω οτι σε ενοχλει η λεξη) για κατι το οποιο οπως και να το εξετασουμε, δεν αξιζει τοσα λεφτα.

Ναι. Μπορει εσυ να το γραφεις ως εξεζητημενο ή ως περιεργο, αλλα αυτη ακριβως ειναι η λυση. Γιατι με αυτους τους κανονες παιζεται το βρωμικο παιχνιδι της “ελευθερης” αγορας. Να σταματησει ο κοσμος να πληρωνει οσο-οσο για αρπαχτες και υπερεκτιμημενες συναυλιες, και μετα θα δουμε αν θα τολμανε να εχουν αυτες τις απαραδεκτες τιμες οταν θα μπαινουν μεσα.

Και επιστρεφω στο προηγουμενο ζητημα… Ο @disconnect με εκφραζει ΑΠΟΛΥΤΑ προσωπικα στο συγκεκριμενο θεμα. Δε θα εδινα ΠΟΤΕ 60 ευρω για Helloween στην Ελλαδα για μια συναυλια περιοδειας που αποσκοπει να χτυπησει τον κοσμο στο συναισθημα και τη νοσταλγια. Οσον αφορα το ποιος ειναι κοροιδο επειδη θα κανει την καυλα του και το απωθημενο του και εχει τα λεφτα και μπορει να τα διαθεσει… οπως ειπε κι @disconnect (τριτο tag?) δεν αντεχω ουτε εγω να μπαινω στη διαδικασια να εξηγω γιατι. Καποιες τιμες εισιτηριων συναυλιας ειναι απαραδεκτες απλα, ειτε μας αρεσει ειτε οχι.

Δεν ηξερα να κατσω να μαζευω ενα δολλαριο την ημερα απο το 2008 με το που βγηκε το Death Magnetic, για να μπορω αν θελω να δω το Hardwired Experience Meet & Greet με $2500 το 2017 και να λεω κιολας “ΛΟΓΙΚΗ Η ΤΙΜΗ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΤΕ ΛΕΦΤΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ”. Και ναι χρησιμοποιω εξεζητημενο παραδειγμα, αλλα οποιος δινει $2500 για αυτην την εμπειρια, για μενα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ κορόιδο. Για Helloween… οχι δε θα ελεγα κανεναν κοροιδο, αλλα ε οχι και να μη μπορει να γκρινιαζει κανεις για τα 60 ευρω!!!

4 Likes

Ούτε καν ρε, συμφωνώ εννοείται και πουθενά δεν είπα κάτι τέτοιο. Το “προκλητικό” είναι αυτός ο κάποιος που έχει την τύχη να αγοράζει κάτι υπερεκτιμημένο για την κάβλα του να τη λέει στους υπόλοιπους χρησιμοποιώντας τις αστειότητες που είπα πιο πάνω.

“Helloween με εισιτήριο 45 ευρώ, α ρε γμτ είναι ακριβό γιατί είναι σε 2 μήνες το λάιβ”
“Helloween με εισιτήριο 90 ευρώ α κομπλέ και μην τυχόν γκρινιάξει κανείς γιατί το λάιβ είναι σε 2μιση χρόνια και άνετα μαζεύονται τα λεφτά”

Ε οκ δεν πάει έτσι, τι να κάνουμε. Μαγκιά του σε όποιον τα δώσει για να τον βγάλει έξω και να τον παίξει με Hansen/Kiske πάλι στη σκηνή, είπα ήδη ότι κι εγώ θα έκανα το ίδιο σε ανάλογη περίπτωση με Savatage. Αλλά θα ντρεπόμουν να κάνω ποστ σαν του Tardin για να δικαιολογήσω το κάθε αρχίδι που κερδοσκοπεί στην πλάτη μου, that’s all.

3 Likes

Έχει ξαναγίνει αυτή η κουβέντα. 60 ευρώ είναι πάρα πολλά για μπάντα μεγέθους Helloween (με ή χωρίς Kiske/Hansen), ΑΛΛΑ εδώ παίζει τίγκα συναισθηματικός εκβιασμός με αυτή τη φάση του reunion. Από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου παίζει να περίμενα πως και πως να συμβεί. Με δεδομένο πως ο Κισκε θα τα ξεσκίσει τα κομμάτια (με την καλή έννοια) δεν ξέρω αν είμαι διατεθειμένος να ρισκάρω να μην πάω και μετά να έρχεται κόσμος να λέει πως γαμήσανε και πως ήταν συγκλονιστική εμπειρία και εγώ να κατεβάζω χριστοπαναγίες επειδή δεν θυσίασα εκδηλώσεις αξίας 25€-30€ (πιόματα δηλαδή) για αυτό το λάιβ. Και λέω 25-30 ευρώ γιατί ουσιαστικά αυτή είναι η διαφορά από την “κανονική” τιμή που έπρεπε να έχει αυτό το λάιβ. 30 με 35€ θα ήταν τίμιο εισιτήριο. Μετά ξεφεύγει η φάση.

2 Likes

Έτσι είναι, άντε ένα 40αρι μαξ θα ήταν το λογικό. Αλλά δεν θα ήθελα με τίποτα να το χάσω, έχω χάσει ήδη πολλά για διάφορους λόγους.
Τέσπα, ας ανακοινωθεί και μετά έχουμε όλο το χρόνο να κράξουμε και να χαρούμε.

2 Likes

Είναι πολλά τ λεφτά εκτός κι αν είσαι φουλ πωρωμενος με το συγκρότημα.
Αλλά πολλά λεφτά.
Μια συναυλία είναι ένα βράδυ δεν αξίζει.
Και 30 πολλά μου φαίνονται για συναυλία μιας βραδιάς. Δε λέω για φεστιβάλ. Λέω για πρινσιπαλ και ειτμπολ και τοιαύτα.
Μπα ούτε καν.
25 ευρώ θα ήταν τζάμι.
Αλλιώς ας πάνε λίγοι και καλοί.

15 € και πολλά είναι.

Τρολλάρω, εννοείται.

2 Likes

Τιγκα θα ειναι ακομα και με 60ευρω. Αμα η αμοιβη ειναι οσο λενε λογικα φτανει τοσο ψηλα το εισιτηριο. Μεσα κ εγω εννοειται χωρις να ειμαι ο τεραστιος φαν. Τους ειχα δει πριν καποια χρονια με gamma ray στο fuzz αλλα με κισκε θα ειναι αλλη φαση

15€ είναι πολλά…10€ και θα το σκεφτώ αν θα πάω. Ίσως να μην αξίζει

3 Likes

Καλύτερα να μην πας λέω εγώ Ναι Συμφωνώ

Να μην πας Ούτε εσύ. Πολλά είναι.

Εγώ με Πέντε ευρώ πάω άνετα

Ή τσάμπα ή καθόλου…δεν χωράνε συμβιβασμοί εδώ

4 Likes

Εγώ βασικά θέλω να με πληρώσουν κιόλας, άσε που δεν είναι μια βραδιά, είναι 2 ώρες το πολύ. Α να τα λέμε κι αυτά!!

3 Likes

Ακόμα καλύτερα τόση βαβούρα ποδοπατημα ιδρωτιλα τσιγαριλα Όχι καλά λες, πρέπει να μας πληρώσουν για να πάμε. Άσε που άμα φας και καμία γροθιά τα έξοδα για το νοσοκομείο ; βάλε όλα μαζί με πενήντα ευρώ να με πληρώσουν πάω.

Συμφωνώ σε όλα .
Σε 2 1/2 χρόνια live μόνο οι πυξ λαξ ( Αλήθεια πόσο το κοστολογησαν αυτο) ;

Απλά θέλω να πιστεύω ότι ο @tardin ότι είπε , το είπε γιατί είχε κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό του και όχι γενικά .

Ότι θα κερδοσκοπησει κάποιος στην πλάτη μας , αυτό εννοείται δυστυχώς . Από τις μπύρες με 4 ευρώ χωρίς απόδειξη μέχρι και το ακριβό εισιτήριο.

Μερικές φορές επειδή τον συνηθιζουμε τον βιασμό , δεν μας κάνει εντύπωση το πιο εξεζητημένο. Σίγουρα είναι αισχρό να έρθει κάποιος και να πανηγυρίζει επειδή μπορεί να πάρει κάτι ακριβό . Είναι σιχαμένο και δεν είναι στην ίδια βάση με τον τύπο που θα γκρινιάξει για την τιμή .

Μακάρι να είμαστε πιο οργανωμένοι και να αντιδράσουμε ομαδικά σε τραγικές τιμές εισιτηρίων ώστε να μην περνάει πάντα το δικό τους . Τέλος δεν ξέρω κατά πόσο έχει απόλυτη ευθύνη η ίδια η μπάντα .
Στην περίπτωση των Helloween ξέρουν ότι τώρα θα πάει πολύ κόσμος που υπό άλλες νορμάλ συνθήκες θα προσπερνούσε το live.
Η καυλα πολλές φορές σε κάνει να ξεπερνάς τα όποια εμπόδια ( και να εθελοτυφλεις) και αυτό το ξέρει σίγουρα και ο διοργανωτής αλλά και το συγκρότημα .

Εγω παντως σε ενα μηνα θα δω με $70 στο Central Park αυτα τα παλικαρια για 3η φορα, μετα απο την καλυτερη συναυλια που εχω δει στη ζωη μου (οσον αφορα το θεαμα και την ποιοτητα του live) το 2010 στο βρωμερο New Jersey και το 2016 στο Eject festival…

2 Likes