Φημες για συναυλιες #2

Βουλγαρια μια χαρα εχει βαλει, παιζει 4 Μαιου.

Nαι το είδα, πάντως η απάντηση του γνωστου διοργανωτη ήταν “περιμενε”

ο διοργανωτής θα μαζώξει 1 μύριο κοντά απο πυξ λάξ. και θα πετάξει κι εναν Εγγαλάκα, και όλα κομπλάν.

2 Likes

ρε περιμενουμε Metallica σε summer mega Gig fest λεμε!!! Ψηνεταιιιιιιι

4 Likes

περιμενοντας να δουμε την ανακοινωση για Μetallica…

2 Likes

με 2,5 μυρία αμοιβή θα περιμένεις ΑΡΚΕΤΑ ακόμα.

Που βέβαια ούτε αν πολλαπλασιασεις το πιο ακριβό εισιτήριο (ανάλογα την χώρα) με τις 18 χιλιάδες ( πάνω κάτω ) που χωράνε τα κλειστά venues που παίζουν αυτή την εποχή , δεν βγαίνει τέτοιο ποσό , αλλά οκ.

1 Like

Αυτά είναι μικρολεπτομέρειες.

3 Likes

Για να τα λέμε έτσι όπως είναι έχει ξανά ακουστεί αυτό το ποσό . Το βλέπω υπερβολικά δύσκολο να ζητάνε κάτι τέτοιο ,εκτός αν μιλάμε για το αμερικάνικο τουρ, που θα μπορούσε και να ισχύει .

Την τελευταία φορά που ήρθαν , είχα ακούσει ότι είχα ρίξει την αμοιβή τους κάτω από το 1 χαρτί που έπαιρναν ( τους καημένους, λίγα βγάζουν :stuck_out_tongue: ) , για να γίνει το big 4 . Αλήθεια - ψέματα , δεν ξέρω .

ε 100 λιρονια, κοντά, για do the math. είναι 2άρι και με τόσο κόσμο βγαίνει απο ΠΟΤΑ/και ποτο/sponsor.
Μπορεί η τιμή να ήταν για open air, αλλά και πάλι εκει κάπου είναι συμφωνα με ατομο που δουλευει στο χώρο.

Το εισιτήριο δεν πάει όλο στους Metallica αλλά, θα πρέπει να πληρωθούν όλα τα έξοδα (ενοίκια, εξτρα προσωπικό, φόροι κλπ) οπότε αν μπούμε σε μια απλουστευμένη λογική: 100 (τιμή εισιτηρίου) Χ 18.000 (χωρητικότητα) =1.800.000 -15% (ας βάλουμε ενδεικτικά το φπα της Τσεχίας για τέτοια event) = 1.530.000. Ακόμα κ με τους σπόνσορες δεν φτάνει στο ποσό των 2,5 μυριων. Αυτό που έχω ακούσει εγώ είναι πως το κασέ των Metallica είναι κάπου στο 1,2 με 1,3 μύρια

Eπαναλαμβάνω μπορεί να μιλαγαμε για OPEN AIR, οπότε (more people). Για indoors … αλλα κόλπα. Αλλα και πάλι σκέψου το ΔΕΝ φέρανε maiden με λιγότερα. Και Ελλάδα φόροι κτλ = 37 %. Πάλι ΔΕΝ βγαίνει ο λογαριασμός.

This topic is now: “Ξέρω και εγώ πόσα παίρνουν οι Metallica”

Eγώ έχω ακούσει 1 με 1.5 μύριο.

2 Likes

Καλά είτε 1 είναι , είτε 1.5 , είτε 2.5 στην Ελλάδα δεν πρόκειται να τους δούμε ( όπως ούτε Maiden και άλλα μεγάλα ονόματα ).

Από την στιγμή που το θρεντ είναι φήμες λογικό ,έστω και αν ξεκίνησε από τρολλια, να λέμε και "κύριε - κύριε , να πω και εγώ πόσα λεφτά παίρνουν οι Metallica; " .

Νομίζω ότι εδώ το είχα διαβάσει και ήταν πολύ πετυχημένο, μέχρι Judas Priest είμαστε ( εδώ δεν έχουν ανακοινωθεί οι helloween) .

1 Like

Δεν είναι 100 ευρώ η μέση τιμή του εισιτηρίου, είναι λιγότερο.

1 Like

Το έβαλα για χάρη ευκολίας για να μην πιάνουμε τα κομπιουτεράκια πρωινιάτικα :stuck_out_tongue:

Υπάρχει όμως φήμη για Maiden το καλοκαίρι Drenie οπότε, μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μην λες

1 Like

Μακάρι . Θα είμαι από τους πρώτους που θα πάρουν τικετο. Αν όντως έρθουν σημαίνει ότι πάμε καλά ( ή όπως είχε πει και ο διοργανωτής του eject , οι μπάντες θέλουν και κάνουν κάποιες υποχωρήσεις για να έρθουν από τα μέρη μας ).
Ευχάριστη φήμη είναι αυτή.

1 Like

η “αγωνία” μου είναι κατά πόσο θα στηρίξει ο κόσμος ένα λαηβ πολύ μεγάλης μπάντας

Δεν ξέρω άνθρωπο που να μην έχει δει Μεηντεν στην Ελλάδα τουλαχ. 2-3 φορές

Κατά πάσα πιθανότητα να θεωρήσουν ότι ένα τέτοιο λαηβ δεν έχει να τους προσφέρει κάτι παραπάνω . κάτι που δεν έχουν ξαναδεί . Και δεν θα δώσουν 80 ευρώ εισιτήριο π.χ.

Αν έχει προσέλευση , θα είναι ίσως επειδή έχουν να έρθουν 6-7 χρόνια … Αλλά μέχρι 15 χιλιάδες

Μετάλλικα ομοίως , άντε να φτάσουν 20.000 που θα είναι και πάρα πολλοί με δεδομένο τα τελευταία 5 χρόνια π.χ.

Και εδώ ερχόμαστε στο ερώτημα … δεν θα πάει πολύς κόσμος εξαιτίας του ενδεχόμενου ακριβού εισιτηρίου ή απλά δεν υπάρχει μεγάλο κοινό για το ροκ γενικότερα;

ΥΓ. Πχ το 09 που είχαν έρθει οι AC/DC ήταν το μόνο live σε όλο το τουρ, που δεν είχε γίνει sold out .