Φημες για συναυλιες #2

Φαντάζομαι θα παίξει ρόλο και η προπώληση και το πόσο κόσμο γενικά περιμένουν. Δεν μπορώ να φανταστώ να στριμώχνονται 10.000 κόσμου (στην περίπτωση που μαζέψει τόσους) στην μικρή σκηνή. Θα είναι τεράστια μαλακία. Maiden by default μεγάλη σκηνή ασχέτως αν μαζέψει 100 ή 100000 άτομα

1 Like

μακαρι να πανε 10.000 priest αλλα δε το νομιζω…τοσο ουτε το 2004 δεν ειχε.

1 Like

Η αλήθεια είναι ότι το 12 με ozzy (and friends) και Machine Head ήταν ο περισσότερος κόσμος που χα δει στην μικρή σκηνή. Αλλα ήταν τραγική η κατάσταση. Ημουν αρκετά μπροστα , όχι και τελείως όμως , και δεν μπορούσα να πάρω ανάσες. Θυμάμαι να κολλάμε από τον ιδρωτα πραγματικά ο ένας στον άλλο και μια κοπ΄΄ελα λιποθύμησε μπροστά μου. Επίσης όλη την ημέα (απο τις 17.00) δεν μπόρεσα να κουνηθώ ούτε για τουαλέτα. Αυτές δεν είανι συνθήκες φεστιβαλ. Αν έίναι χαμηλή η προπώληση οκ, να το δεχθώ. Αλλά αν είναι να γίνει όπως το 12, την γαμήσαμε. Γιατί πχ να μην είμαστε άνετα και να αράξουμε πιο μακρυά άμα δεν θέλουμε να φάμε στην μάπα μια μπάντα (βλέπε sabbaton)

Miaxara einai oi sabbaton
To 2012 itan tragika ontws poly strimwxidi

Γούστα. Να μου λείπει η πολεμοκαυλάντα, καρναβάλια πάτρας με “σπαρτιάτες” πάνω στην σκηνή και κλαινοπυρινους λόγους του μοικάνα γκαι για την “μαχιμότητα” των νεοελλήνων

Χίλιες φορές Βίκινγκς και στίχους για βιασμούς χριστιανών γυναικών & brutal wars ( μπανταρα όμως αξέχαστο λαηβ )

1 Like

αχ και να χαμε Amon Amarth… δεν περιοδεύουν γενικά όμως φέτος

2 Likes

κάρδουλα μόνο και μόνο επειδή μου έβαλες σε τέτοιο ποστ μου :stuck_out_tongue::kissing_heart:

Τεσπα , θεωρώ υποκρισία να κράζουμε ένα στυλ ενώ παρόμοιο, απλά με άλλη θεματολόγια να το εκθειάζουμε

Φοβερή μπάντα και ανώτερη φυσικά από Σαβατον και γουστάρω αλλά οκ , το ίδιο γραφικοί είναι στιχουργικά

2 Likes

Οι μεν εχουν καλοι μουσικη (τουλαχιστον μεχρι το 12) η δεν όχι και ενισχύουν τα όποια ψήγματα φασισμού υπάρχουν στο metal. Επίσης οι AM είχα συμμετάσχει σε κάτι φαση “metal against racism” δεν θυμάμαι τωρα. Γραφικοί σίγουρα αλλά μουσικάρες, λαιβάρες και πεστω μιλάνε για πράγματα της δικίας του ιστορίας . Α! και οι κομπάρσοι που ανεβαίνουν πάνω στην σκηνή είναι ντυμένοι σωστα στα πλαίσια ιστορίας. Οι άλλοι ακόμα προωθούν το προ δεκάτιας “σπαρτιάτη” του frank miller γιατί αυτό αρέσει στον Έλληνα

Το ότι μιλάνε αποκλειστικά για την δική τους ιστορία οι Amon Amarth δεν τους κάνει περισσότερο φασίστες; :roll_eyes::joy:
Επίσης και αυτοί προωθούν την στερεότυπη εικόνα του Σουηδού ως βικινγκ με την ίδια λογική…

Οπως και να το πιάσεις δεν έχει λογική αυτό που λες. Μου θυμίζει αυτούς που δέρνουν τουρίστες στα Eξάρχεια επειδή φοράνε αρχαιοελληνικά tshirt.

Πες καλύτερα ότι δεν σου αρέσει η μουσική. Ούτε εμένα μου αρέσουν οι Sabaton.

2 Likes

νταξει δεκτή σαν άποψη αν και διαφωνώ

Αν γινόταν το ίδιο από Έλληνα θα είχαμε σοου

στα όρια του σοβινισμού αυτό με την θεματολογία αλλά οκ, μοιάζει εξωτικό και γαμαουα σε εμάς και καυλώνουμε ενώ γραφικό το ελληνικό . Έχει λογική πάντως

αυτό με την εικόνα σπαρτιάτη μάλλον για τους υπόλοιπους είναι κάτι σαν επικρατούσα άποψη περί εμφάνισης παρά για εμάς

τεσπα ύποπτα μονοπάτια οπότε σταματάω εδώ

2 Likes

Manowar λετε να παιζει να δουμε Ελλαδα ? Οτι και να’ναι αξιζει για ολους!! Τελευταια φορα ιδρωμενα κορμια, baby oil και τόξα στην σκηνη!!

Με το κασε που έχουν και το κοινό τους να έχει συρρικνωθεί τα τελευταία 10-και βάλε- χρόνια, όχι.

oute kai go to vlepo gia Manowar. an laveis kai upopsin pos tin teleutea fora pou ir8an pigan 8esaloniki kai oxi athina (kati gia tous athineous promoters eixa akousei alla borei na nai ka foumara auto) kai to megalo kase tous opos eipe kai o Alexandros_90 polu duskolo. krima vevea

1 Like

απο το youtube στην περιγραφή

30.11.2018 Athens (Greece) – Piraeus 117 Academy
01.12.2018 Thessaloniki (Greece) – Principal Club Theater

εχει ανακοινωθει εδω και μηνες

28/29 Σεπτεμβρίου Grave Digger σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη

Καμμια συγκριση οι ΘΕΟΙ Amon Amarth ουτε μουσικα ουτε στιχουργικα με τους Sabaton. Εχουν ενα γενικοτερο concept ως μπαντα και το υποστηριζουν υποδειγματικα. Και ποτε δεν παιζει πολιτικο υποβαθρο απο πισω.

καπου διάβασα για paradise lost το Δεκέμβρη Αθήνα.

*τωρα το ανακοίνωσαν 22 Δεκέμβρη

Άντε πάμε 35 ευρώ εισιτήριο για μία ώρα και δέκα λεπτά μουσικής, δώσε!

2 Likes