Φημες για συναυλιες #2

Του χρονου metallica ελλαδα.η καλοκαιρι του 19 η Σεπτεμβριο του 19.Σε ανοικτο σταδιο η στο χωραφι.
ενταξη ειμαστε…ενταξη ειμαστε, που λεει και ο Τσουκαλας.

2 Likes

Ήξεις αφήξεις

ή ταν ή επι τας

Δεν ξέρω πότε και αν έρθουν στην Ελλάδα οι Metallica για live, όμως το “εντάξει” θα γράφεται πάντα με τον ίδιο τρόπο (δοτική) – εκτός κι αν ήθελες να αποδώσεις την γενικότερη… ανορθογραφία του Τσουκαλά!

Εδώ δεν πιάσαμε ούτε ένα! “Ήξεις αφήξεις ουκ εν τω πολέμω θνήξεις” ήταν ο χρησμός της Πυθίας.
Το “Ή ταν ή επί τας” πάλι, δεν ταιριάζει αν σχολιάζεις το διφορούμενο των πληροφοριών του mike του blackie. Εκτός κι αν υπονοείς ότι θα γίνει σκοτωμός σε ενδεχόμενο live των Metallica!

Με αγάπη εννοείται τα παραπάνω, μεταξύ μας είμαστε, δεν μου αρέσει κι εμένα να διορθώνω αλλά έβγαζαν μάτι!

2 Likes

Παιδιά είναι απλά τα πράγματα, ή θα έρθουν ή δεν θα έρθουν! Από μένα το διαβάσατε πρώτοι, να το θυμάστε!

5 Likes

Ρε μην τις αμολάς έτσι αυτές τις βόμβες μεγατόνων!!!

5 Likes

Είπαμε ρε φίλος, δεν θα μας μάθεις και το ή ταν επί τας επειδή ξεκωλιασα το άλλο ορθογραφικά :stuck_out_tongue:… Αυτό μου έκατσε βαρύ . Το να κάνεις ορθογραφικό είναι πιο ανθρώπινη και καμιά φορά στιγμιαία γκάφα ( καλά μεταξύ μας όπως λες απλά δεν το είχα ποτέ στη ζωή μου γραμμένο κάπου για να το θυμάμαι :slightly_smiling_face:)

Δεν το έγραψα για το διφορούμενο της πρότασης

2 Likes

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ήθελες να σχολιάσεις το πως, σαν άλλη Πυθία, ο mike ο blackie επιδιώκει να πιάσει όλα τα ενδεχόμενα, και μετά το “ήξεις αφήξεις” πέταξες και ένα άλλο αρχαίο, εν γνώσει σου άσχετο.
Ε, βρήκα κι εγώ τη ευκαιρία να κάνω λίγο πνεύμα, αφού θεώρησα ότι δεν θα παρεξηγηθώ!:slightly_smiling_face:
Από την άλλη βέβαια, “το λακωνίζειν εστι φιλοσοφείν”!

4 Likes

το ήξεις αφήξεις το έγραψα για το διφορούμενο των λεγόμενων του Μαηκ . Ξέρω τι σημαίνει , πως γράφεται φάνηκε :scream:

Το άλλο το πέταξα , όντως επειδή θα πάω για μάχη όταν έρθουν. Ήμουν εκτός Αττικής στους Big 4 , μεγάλο αγκάθι για μένα που το έχασα αυτό το φεστιβαλ μιας και έπαιξαν και BFMV , Stone Sour πλην των μεγάλων

Εντιτ : Πολύ καλά έκανες και με διόρθωσες

2 Likes

Μόνο οι Metallica έπαιξαν στο Big4 :sunglasses:.

2 Likes

Big4: James, Lars, Kirk, Robert

2 Likes

ναι , αλλά φοβουνται λεμε.

3 Likes

la8os file Anthrax kai Megadeth pai3ane tote kai tipote allo

Οι Anthrax ήταν όντως φοβεροί, ότι καλύτερο μετά τους Metallica. Θεωρώ ότι και fan των Metallica να μην είσαι, που το σέβομαι απόλυτα, θα είδες την διαφορά σε όλα τα επίπεδα.

3 Likes

Καθαρά παικτικά, εκείνη τη μέρα οι Slayer ποδοπατήσανε τους πάντες.

3 Likes

Ήταν όντως οι δεύτεροι καλύτεροι. Φοβεροί. Και κανονικοί ακόμα.

Stous 4 oi monoi pou ysterisan ekeino to vrady htan oi Deth. Slayer htan mpeto alla 8umamai polla arnhtika sxolia apo pollous (pou isws tous evlepan gia prwth fora) sxetika me to sthsimo tous sti skhnh. Alla etsi einai oi Slayer, vidonontai se ena simeio, den exoun polla-polla me to koino kai kopanane gia 90 lepta.

Oi Metallica panta exoun to syn oti paizoun enw exei pesei to fws kai exoun entypwsiako show, alla ekeinh th mera oute show eixan idiaitero kai to oti emfanizontan meta apo 3 (4 gia mena) koryfaies mpantes htan eukolo na xasoun me tin kourash tou koinou. Fysika olh h kourash efyge stis prwtes notes, ti 8ewrw ISWS tin kalyterh synaulia tous en Elladi plhn tou 1993 gia tin opoia den exw apopsh.

6 Likes

Sonisphere 10, ξεχώρισαν Metallica και Anthrax (Anthrax σε φοβερη μερα). O πρόεδρος ήταν σε κακη μέρα για μένα (πολύ καλύτεροι οι megadeth το 12). Oi slayer παικτικά καλοί αλλά με χάλασε η 0 επικοινωνία (ναι ητνα η πρωτη φορα πους της ειδα και τελευταια με το κλασικό line up).

3 Likes

καλά, ας ξεκινήσουμε αρχικά στο ότι κακώς περίμεναν από τους Slayer να οργώνουν τη σκηνή και να χοροπηδάνε

Αν κάτι ανεβάζει τα λαηβ τους , είναι ότι παίζουν αυτή τη μουσική ενώ είναι στατικοί και μιλάνε ελάχιστα .

Το ότι είδατε Slayer "κανονικούς ακόμα " που λέει ο Παντελος είναι άλλος ένας λόγος που έχω μεγάλο απωθημένο το Big 4 . Αν είχατε δει και Alice in Chains θα έπαιρνα αντικαταθλιπτικά :stuck_out_tongue:

Anthrax εγώ που είδα με Maiden δεν είχα τρελαθεί αλλά είναι μια μπάντα που θα περάσεις καλά. Πιο πριν π.χ. οι Saxon με είχαν αφήσει με το στόμα ανοιχτό

Πολύ σωστός ο @Alexandros_90 το 2012 που ήταν η πρώτη φορά που είδα Megadeth μου άρεσαν πάρα πολύ όπως και το κοινό

3 Likes

Που τους είχαν ανακοινώσει κι αρχικά οι αθεόφοβοι. Τουλάχιστον είδαμε Stone Sour να παίζουν Idle Hands και τον Corey να κάνει χορευτικά. Και BFMV που λόγω εξεταστικής και κτελ μαγνησίας πρόλαβα το μισό σετ. :yum:

Εκείνη η φάση στους Slayer που χωρίς να χουμε προλάβει να μαζέψουμε σαγόνια από το Seasons και καπάκια πέφτει ριφφάρα Angel of Death κι έχουμε βρεθεί μέσα στο πιτ, αυτό ακριβώς, τίποτε άλλο.-

Και Anthrax είχε παίξει ωραίο πάρτυ, Megadeth δεν ξέρω αν τους έφαγε η σύγκριση, αλλά όντως ήταν μεχ. Για Metallica δε χρειάζονται σχόλια.

3 Likes

Oi Megadeth genika einai sta live tous ligo h tou ypsous h tou va8ous. Tous eida pio prosfata, mia to 15 sti Glaskovi san headliners pou htan apogohteush -oi LoG tous esvisan kyriolektika, tous eida kai to 16 sto Download pou htan apo tous kalyterous ths hmeras. Einai ka8ara 8ema dia8eshs tou Mustaine.

2 Likes