Συμβουλες για αγορα κινητου

Αν έχεις γύρω στα 300-350? η καλύτερη λύση μακράν είναι το G2.

Τα windows είναι ωραία και δεν έχουν lag αλλά υπάρχει μεγάλη έλλειψη εφαρμογών, κλειδώματα με φιλοσοφία apple και είναι της λογισμικό της Microsoft :stuck_out_tongue:

Βέβαια για συσκευή κάτω από 130? το Nokia 520 είναι οτι καλύτερο υπάρχει.

συμφωνω με τον rip_noob
αλλα αν θες κατι εναλλακτικο δες και το s4 με αυτα τα χρηματα

Ντάξει, αυτό έχει να κάνει με το τι θέλει ο καθένας από το κινητό του. Προσωπικά δεν μου έχει λείψει τίποτα. Όλα τα βασικά υπάρχουν, βέβαια, όπως είπα και πιο πάνω υπάρχουν και κακές εφαρμογές αλλά αυτό δεν νομίζω να ισχύει μόνο για τα WP. Τώρα αν κάποιος θέλει να παίζει cundy crash ή draw with friends ή δεν ξέρωγω τι άλλο, η αλήθεια είναι πως δεν θα μείνει ευχαριστημένος. Κατα τ’άλλα, και τα office έχει περασμένα ώστε να μπορείς να διαβάζεις αρχεία word, excel κλπ, και adobe reader έχει για pdf και γενικά πολλές άλλες χρήσιμες εφαρμογές.

Επίσης τι εννοείς “είναι λογισμικό της microsoft”; :stuck_out_tongue: Μια χαρά pc έχουμε τόσα χρόνια. Λέμε ΟΧΙ στους φλούφληδες της apple και στα υπερκοστολογημένα προϊόντα της!

Έναν μέσο χρήστη όντως θα τον καλύψει, αλλά κάποιος που θέλει να κάνει το κάτι παραπάνω ίσως δεν βρει τις εφαρμογές που θέλει.

Όσο για την Microsoft είναι μεγάλη κουβέντα, και δεν εννοούσα ότι η Apple είναι καλύτερη, κάθε άλλο.

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
δεν θα κανω αγορα
αλλα upgrade στο συμβολαιο
οποτε ολα αυτα τα κινητα παιζουν σχεδον στην ιδια τιμη μηνιαιας δοσης

rip με εψησες παρα πολυ με το lg
βρηκα αυτο


οπου σαν βαθμολογια τα βγαζει πολυ κοντα το ενα στο αλλο
αν καταλαβα καλα
απο τα δυνατα σημεια του lg
-ειναι η μπαταρια του και πως γινεται η χρηση της απο το κινητο

  • τα 2,2 GHz του επεξεργαστη εναντι των 1,9 GHz του S4
    -τα 60 fps στη ληψη βιντεο εναντι των 30 fps του samsung
    -συμφωνα με το site του παροχου (three) standby time στο lg δινει 820 min ενω στο samsung 350 min.

Αυτα που δεν ξερω αν ειναι αρνητικα για το lg ειναι:

-οτι δεν δεχεται storage expansion (microSD)
-οτι εχει λιγοτερα sensors απο το s4

το οτι το lg g2 εχει απιστευτη μπαταρια ειναι γεγονος
και απο οσο ξερω δεν παιρνει sdcard δυστυχως
απο εκει και περα δεν γνωριζω κατι αλλο

ενα μειονεκτημα που μπορω να σου πω για το(α) galaxy(και κυριως για τα samsung)
ειναι οτι αργει να ανοιξει ο dialer και ισως να εχει και μια καθυστερηση οταν πατας το power button για να σε παει στην οθονη κλειδωματος
προσοχη δεν συμβαινει σε ολες τις συσκευες αυτο
και δεν το συναντας αυτο απο τη στιγμη που αγοραζεις μια samsung συσκευη

για περαιτερω specs των 2 συσκευων δες στο gsmarena

signal απλα προσεξε οτι στα 300 ευρω παιζει το 16αρι το g2, το 32αρι παιζει στα 400 περιπου.
κατα τα αλλα και γω ακουω πολυ καλα λογια απο γνωστους μου για ο συγκεκριμενο. παντως και το s4 ειναι παρα πολυ καλο.

Και έχε υπόψη σου ότι στο lg τα βίντεο θα σου “τρώνε” πολύ χώρο (εφόσον είναι κάτι που σε ενδιαφέρει). Για να φανταστείς, ένα βίντεο τριών λεπτών είναι γύρω στα 500 MB με ανάλυση 720p και με 30 fps. Οπότε ένα αντίστοιχο σε 1080p και με 60 fps θα είναι γύρω στο 1-1,5 GB (μπορεί και παραπάνω). Ωστόσο, προσωπικά, εγώ θα πήγαινα για το LG.

Το g2 έχει ξεκάθαρα καλύτερο επεξεργαστή (snapdragon 800 έναντι 600 του s4)
Επίσης έχει λίγο πιο ελαφρύ android μιας και δεν έχει τόση σαβούρα όσο το s4.
Εκεί που υστερεί λίγο είναι η κάμερα σε μερικές περιπτώσεις.
Και από όλα τα features και τους αισθητήρες που έχει το s4 το double tap που έχει το g2 για να ξεκλειδώνει η συσκευή είναι μακράν πιο χρήσιμο.

Επίσης λίγο πιο φτηνό στα skroutzομαγαζα είναι το nexus 5 που έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το g2, 5" αντί για 5,2" και λίγο χειρότερη κάμερα. Το πολύ μεγάλο θετικό βέβαια είναι η υποστήριξη από τη Google που σου διασφαλίζει αναβαθμίσεις για 2 χρόνια σίγουρα.

Το LG G2είνα σίγουρα διαμάντι και επειδή η τιμή έχει πέσει είναι και ευκαιρία να το πάρεις τώρα όπως μπορείς να δεις! Το έχω εδώ και μερικές μέρες. Μακράν το καλύτερο κινητό που είχα ως τώρα!

για την καμερα το διαπιστωσα απο το υπερκατατοπιστικο αρθρο του gsmarena
http://www.gsmarena.com/lg_g2_vs_samsung_galaxy_s4-review-984.php
super αναλυση (το αρθρο)

εχω ψηθει αρκετα
και η μπαταρια, και ο επεξεργαστης και το ελαφρυ android
ειναι πραγματα που τα λογαριαζω πολυ
και προερχομενος απο το xperia arc s πιστευω θα μιλαμε για τη μερα με τη νυχτα

G2 με κλειστά τα μάτια
κάτοχος, ό,τι θες ρώτα

ασε που στο galaxy ειναι τιγκα στη σαβουρα(αν ειναι δυνατον:?) οπως προαναφερθηκε πιο πανω
προερχεσαι απο xperia arc s?θα χασεις τη μπαλα8)

Εγώ στα λεφτά αυτά θα κοιτούσα και το nexus 5… το 16άρι πλέον είναι στα 288 ευρώ… μπορεί στα νούμερα να μην φτάνει τα υπόλοιπα, αλλά με καστομ ανδροιδ ξεχνάς τι θα πει lag ακόμα και με πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα…

  • ότι έχεις όλες τις αναβαθμίσεις άμεσα…

μου κανει εντυπωση παντως που κανενας δεν ανεφερε το iphone… :stuck_out_tongue:

Προσωπικά νόμιζα οτι είχες ταβάνι τα 300 ευρώ. Κ παλι όμως θεωρώ υπερβολή 600 με 700 ευρώ το κόστος, οκ καλό κινητό το iphone, αλλά στο κάτω κάτω τηλέφωνο θες. Ασε που στη τιμή του παίρνεις ενα τηλέφωνο και ενα tablet :smiley:

μεχρι και το iphone 5s 530 ευρω εχει στο σκρουτζ
αλλα γιατι να το παρεις απο τη στιγμη που υπαρχει το ωραιοτατο lg g2?

Όλα αυτά τα “μαγαζιά” στο σκρουτζ που δίνουν τιμές με τόσο μεγάλη διαφορά είναι αξιόπιστα? Έχει κανεις αγοράσει ποτέ από κει?

συνεχεια απο εκει
φιλοι μου εχουν παρει επισης συσκευες(κινητα και ταμπλετ)
κανεις δεν ειχε παραπονο για κατι μεχρι τωρα

edit: αξιοπιστο καταστημα ειναι το birdphone
απο οτι εχω μαθει συνηθως φερνει συσκευες απο γερμανια και ειναι ευρωπαικης προελευσης

δεν ενδιαφερομαι για το iphone
απλα ρωτησα απο περιεργεια
πως και κανεις δεν ειπε τιποτα γι’αυτο

οσο αφορα την τιμη
επειδη θα το παρω μεσω συμβολαιου
το 16gb δεν εχει μεγαλη διαφορα απο τα λεφτα που θα δωσω για το lg (£32/μηνα το lg - £35/μηνα το iphone)

κοιταζοντας reviews για το G2 διαβασα απο μερικους οτι θερμαινεται πολυ ευκολα
και οτι το double tap που ξεκλειδωνει την οθονη δεν δουλευει παντοτε.
Τα εχει παρατηρησει κανεις απο οσους το εχετε?