Συμβουλες για αγορα κινητου

Το φόρτισα δύο ωρίτσες. Όσο ακριβώς χρειαζόταν για να γεμίσει η μπαταρία του. Λοιπόν το έχω κρατήσει πολύ λίγο στα χέρια μου , αλλά πραγματικά μου φαίνεται υπέροχο και νομίζω ότι το μέγεθος του θα το συνηθίσω σχετικά εύκολα. Η μπαταρία του κρατάει αρκετά κάτι που δεν ίσχυε με το iPhone 5 που είχα. Είναι όντως πολυ εύχρηστο και υποθέτω ότι με τον καιρό θα εξοικειωθώ πολύ περισσότερο μαζί του. Η οθόνη του κορυφαία και πολύ ξεκούραστη για τα μάτια. Για μένα πότε ξανά ios …

επειδη πηραμε το ιδιο με τη γυναικα την ιδια μερα δοκιμασαμε κ τις δυο φορτισεις, εγω με τον τροπο που ειπα αυτη με τον τροπο -θελω να το δω τωρα σου λεω- . μηνες μετα η δικια μου μπαταρια κραταει περισσοτερο

Mήνες μετά παίζουν πολλά ρόλο στην αντοχή της μπαταρίας αλλά όχι η πρώτη φόρτιση. Έχει να κάνει προφανώς με τη χρήση, το αν είναι συνεχώς συνδεδεμένο στο ιντερνετ/wi-fi, το πόσες εφαρμογές έχεις εγκατεστημένες, το πόσες από αυτές τρέχουν στο background και διάφορα άλλα γενικά.

Αυτό με την πρώτη φόρτιση απλά δεν ισχύει. Ίσχυε για παλαιότερου τύπου μπαταρίες. Οι μπαταρίες λιθίου ιόντων έχουν διαφορετική τεχνολογία και δεν παίζει ρόλο ο χρόνος φόρτισης αφού όταν φτάσει στο 100% απλώς σταματάνε να φορτίζουν. Είτε 2 ώρες την αφήσεις είτε 20 αν φτάσει στο 100% σταματάει να φορτίζει. Για αυτό το λόγο πλέον στα εγχειρίδια χρήσης θα δεις ότι σου λέει να τη φορτίσεις μέχρι να φτάσει στο 100% και δεν σου λεει για 8+ ώρες.

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω και εγώ να αγοράσω ένα κινητό τώρα Ιανουάριο, μιας και αυτό που έχω τα έχει ψιλο-παίξει. Γενικά δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά, έως 250-260, αλλά θέλω να πάρω την καλύτερη επιλογή με αυτά τα λεφτά. Η αλήθεια είναι ότι λιγουρευόμουν λίγο το S3 ή το S5 mini. Κάτι άλλο που να έχετε υπόψιν; Μόνο android ε

μπορεις να τσεκαρεις και το sony z1 compact

Αυτο αν θες καλο περφορμανς και μεγαλουτσικη οθονη

http://www.amazon.co.uk/Motorola-5-Inch-SIM-Free-Smartphone-XT1068/dp/B00NBSZ56C/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1418211490&sr=8-1&keywords=motorola+moto+g

Αυτο αν θες λιγο καλυτερο περφορμανς (περισσοτερη ραμ) και μικροτερη οθονη και 4g

http://www.amazon.co.uk/Motorola-Moto-LTE-white-unlocked/dp/B00LHHBFNQ/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1418211557&sr=8-6&keywords=motorola+moto+g+lte

το δευτερο εχω γω απο τον Ιουνιο και ειμαι υπερευχαριστημενος. Κοντρατει το S5 του συγκατοικου

πληροφοριακα το Moto g 4G εχει snapdragon 400 και το s5 snapdragon 801
τωρα πως το κοντραρει μαλλον ο συγκατικος σου θα του εχει βγαλει τα ματια:)

Φαντασου λοιπον ποσο αχρειαστο ειναι το 801 για να κανουμε ακριβως τα ιδια πραματα στον ιδιο χρονο.

Τωρα αν ο φιλος θελει να χειριστει πυρηνικο υποβρυχιο με το κινητο του, ειναι αλλο θεμα

καλα ρολο παιζει και οι παπαριες της samsung(bloatware) που βαζει στις συσκευες της
συν του οτι το θεμα που υπαρχει γενικα με τον dialer

δεν το εχω δει απο κοντα το moto g οποτε δεν μπορω να πω κατι παραπανω

Μεμονωμένα σαν επεξεργαστές έχουν τεράστια διαφορά, ωστόσο η πλειοψηφία των απλών καθημερινών εφαρμογών δεν απαιτούν τόση μεγάλη ισχύ και σε συνδυασμό με το πανάλαφρο στοκ ανδροιδ που φοράει το moto g, έχει σαν αποτέλεσμα αυτό που λέει ο Giasonas… Αν τώρα θες να το πας στα όρια του, εκεί θα φανεί πιστεύω η διαφορά ανάμεσα στα 2 κινητά…

στα μέχρι 250 ευρώ το moto g είναι ίσως η καλύτερη συσκευή σε εμπειρία χρήσης. Από κοντά θα έβαζα και το LG G2 (253 έχει η 16άρα έκδοση και στα 280 η 32άρα) όπου έχεις καλύτερη οθόνη αλλά έχεις το μειονέκτημα ότι δεν παίρνει SD καρτα μνήμης… Όλα αυτά από την στιγμή που δεν θες να μπεις στην διαδικασία να πάρεις από κίνα… γιατί εκεί αλλάζουν τα δεδομένα και με 250 ευρώ κουμαντάρεις δορυφόρο…

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας παιδιά!! Θα συγκρίνω ένα ένα τα κινητά να δω τι παίζει. Και το Sony που ο Samis μου πρότεινε φαίνεται καλό σε γενικές γραμμές, αν και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια για την sony. Πάντως όσο περισσότερο ψάχνω κινητά, τόσο λιγότερο απομακρύνομαι απο την επιλογή του S3 που το είχα ως επιλογή :stuck_out_tongue: Πραγματικά δεν νομίζω να είναι καθόλου value for money στα 210 ενώ σε άλλες εταιρίες θα είχε λιγότερα

Ποια 210, το S3 το βρίσκεις καινούργιο με 170.

δεν ξερω τι updates παιρνει το s3. τεσπα metalMilitia θα σου ελεγα να κοιταξεις λιγο και στο myphone.gr . εκει θα δεις στα thread του καθε μοντελου πολλα σχολια και να κρινεις ακομα καλυτερα μετα ποιο θα παρεις. εγω to z1 compact το εχω σταμπαρει καιρο τωρα και μαλλον δεν μου γλιτωνει. στα λεφτα αυτα και το g2 βεβαια που σου ειπαν ειναι μια πολυ καλη επιλογη, και νομιζω ειναι και λιγο φτηνοτερο.

Για τα Oneplus ποια η γνώμη σας;

Γαμαει σύμπαντα και στα λεφτά του είναι τζάμπα… Απλα νομίζω δεν στέλνουν Ελλάδα, αλλα το βρίσκεις από κινεζομαγαζα κοντά στα 350… Αν έχεις άκρη από Ευρώπη να στο φέρει κανας γνωστός δεν κοιτάς αλλου…

Απο το citishop στην ερμού έχει αγοράσει κανείς;

Γεια σας και καλά Χριστούγεννα!
Ο Άη Βασίλης ήρθε και έφερε “δώροεπιταγή” για κινητό από τον Γερμανό. Θα ήθελα όμως την βοήθειά σας, επειδή το θέμα δεν το κατέχω καθόλου.
Το ταβάνι μου είναι 130 ευρώ. Σε αυτά τα λεφτά βρήκα αυτό ->http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=66410&selectedCategoryId=93.
Μετά όμως διάβασα εδώ πέρα κάποιους από εσάς που λέτε ότι τα android lagάρουν οπότε μετά είπα να ψάξω για κάποιο nokia lumia. Όμως ποιό από αυτά είναι το καλύτερο;
Η χρήση που θα του κάνω θα είναι απλή. Ιντερνετ, μουσική, καμιά φωτογραφία. Απλά θα ήθελα ένα που να μην μου κλείνει μέσα στην ημέρα (ξέρω ότι θα αυτό θα είναι ανάλογο με την χρήση που θα του κάνω), και να μην είναι καμιά παντόφλα.

αν θες φτηνο Lumia κοιτας το 630 σε αυτα τα χρηματα.
metalmilitita το oneplus γαμαει. θα το παρεις με τα 64 gb??

Σχετικά με τα Lumia φίλε μου, αν βρεις μεταχειρισμένο Lumia σε καλή κατάσταση χτύπα το. Απίστευτη ποιότητα κατασκευής, μιλάμε αυτό το πλαστικό της ΝΟΚΙΑ είναι για γλείψιμο. :lol:
Και επίσης φοβερή υποστήριξη από ΝΟΚΙΑ (updates, recovery tools κλπ). Απλά είναι windows (σε κινητό είναι άψογα πάντως καμία σχέση με κολλήματα όπως τα pc)

Εγώ ψήνω ένα φιλαράκι να μου “δώσει” το 1020

[SPOILER](κυρίως γιατί γουστάρω φωτογραφία. Tο 1020 τραβάει σε RAW έχω χαζέψει 8O )[/SPOILER]
αλλά δύσκολα γιατί ζητάει πολλά…

βέβαια το καλύτερο Lumia pου κυκλοφορεί είναι πλέον το 930 (ή icon όπως κυκλοφόρησε στην αμερική)