Πανελληνιες

iron_aris, το θέμα είναι πως δεν ξέραμε όμως εκ των προτέρων πως θα είναι εύκολα τα θέματα, οπότε το διάβασμα το ρίξαμε ούτως ή άλλως. και δεν το ρίξαμε σε 6 μαθήματα (που υποτίθεται πως έχουν κ μια άλφα σχέση με την κλίση του καθενός), αλλά σε 28. όσοι σκοτώθηκαν στο διάβασμα, ριγμένοι βγήκαν από τα εύκολα θέματα… εξάλλου και τώρα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα τα θέματα. ειδικά αν συγκρίνεις με τα θέματα των δεσμών (όπου είχαν 4 μαθήματα), δε γελάνε οι πέτρες αλλά τα ιμαλάϊα και οι άλπεις. γενικά από αυτοί που δίνουν από τότε που έγιναν 6 τα μαθήματα, βιώνουν τις πιο εύκολες πανελλήνιες από την έναρξη του συστήματος των δεσμών ασυζητητί.

Έτσι είναι… Συν του ότι όπως αποδείχτηκε, με την πάροδο του καιρού επενέβαινε κ ο παράγοντας κούραση σε μας κ η απόδοση επηρεάζεται κ απ’αυτό… Εκεί προς το τέλος άν έχεις δώσει ένα σωρό μαθήματα κ τα’χεις φτύσει (όπως εμείς) δεν μπορείς να διαβάσεις εξίσου όσο κ να το θες.

Την έχω ξανακούσει αυτήν την “καραμέλα” ότι εμείς περάσαμε εύκολα ενώ άλλοι ζορίστηκαν/ζορίζονται περισσότερο κλπ. αλλά δώσαμε μόλις επιχειρήματα ότι αυτό δεν είναι απόλυτα ακριβές. Πέραν αυτού, όλοι οι μεγαλύτεροι έχοντας περάσει τα ίδια ζόρια στο παρελθόν βλέπουμε με συμπάθεια τον αγώνα των παιδιών να περάσουν σε μια ρημαδοσχολή κ τον υποστηρίζουμε, δεν νομίζω πως το αμφισβητεί κανείς αυτό :wink:

Ειδα το θεμα της εκθεσης και καπως σκαλωσα, οπως ειχα σκαλωσει και με το περσινο :-s
Το περσινο θεμα αναπτυξης οπως και το φετινο μου εχει πεσει σε μαθημα εξεταστικης.
Η πρωτη φορα ηταν περσυ τον Φλεβαρη που μετα εβαλαν ιδιο θεμα στις πανελληνιες και τωρα εγινε το ιδιο στο ιδιο μαθημα στην εξεταστικη του Σεπτεμβριου με τις φετινες πανελληνιες…
wtf?! :-k

αφου το ξερετε οτι το εκπαιδευτικο συστημα στη χωρα μας ειναι χαλια.Ο καθενας τραβαγε τα δικα του ζορια στις πανελληνιες οπως και εσεις τωρα

Ρε iron_aris, τώρα που δίνεις κι εσύ τα βλέπεις απ’τη δική σου σκοπιά, εμείς που δώσαμε από άλλη. Για μένα το σύστημα των Δεσμών ήταν μεν το πιο δύσκολο ας πούμε αλλά, για παράδειγμα, το κόβω πολύ απίθανο τούβλα που δεν έχουν καμία μαθηματική αντίληψη και απλά έχουν κάτσει κι έχουν μάθει μεθοδολογίες να γράφανε έστω βαθμό της προκοπής (για 19 - 20 ούτε λόγος) τότε για να περάσουν σε σχολή με βαρβάτα μαθηματικά όπως τα πολυτεχνεία.

Εδώ πέρυσι τα θέματα, τουλάχιστον στην τεχνολογική κατεύθυνση που ήμουν εγώ, μέτριας δυσκολίας τα χαρακτήρισαν όλοι όταν γράφαμε. Μετά στις βάσεις φάνηκε όμως το ότι ήταν της πλάκας θέματα. Πέρυσι έγραφε πάνω από 90 στα μαθήματα βαρύτητας 2ου - 4ου ο οποιοσδήποτε μέτριος, με λίγη δόση τύχης, με αυτά που βάλανε. Μικροπατατράκ έγιναν μόνο σε έκθεση και ΑΟΔΕ αλλά τίποτα το σπουδαίο.

Οι Πανελλήνιες είναι τεράστιος μύθος, όπως έχω ξαναγράψει, τον οποίο φροντίζει να συντηρεί (αφού τον έχτισε) το ίδιο το σύστημα. Εξ ου και το άγχος των παιδιών. Όταν προετοιμάζεσαι για κάτι επί ένα ή δύο χρόνια, λογικό είναι να συσσωρεύεται άγχος, αφού σ’έχει βάλει το σύστημα σ’αυτό το τρυπάκι. Απ’την άλλη απ’όσο θυμάμαι, είχα αναφέρει (και εξακολουθώ να το πιστεύω) ότι μπορείς μέσω των εξετάσεων να μάθεις να διαχειρίζεσαι τέτοιες αγχωτικές καταστάσεις ψύχραιμα.

Δυστυχώς το επιμύθιο ξέρεις ποιο είναι; Η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών σκοτώνεται στο άγχος, διαβάζει μανιωδώς για τις Πανελλήνιες, μόνο και μόνο για να εισέλθει σε μία σχολή στην οποία θα χάσει ένα με δύο χρόνια απ’την ζωή της (μέχρι να πάρει μπρος και ν’αρχίσει να περνάει κανα μάθημα). Αν δεν σου φαίνεται αυτό τεράστια υποκρισία, δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι.

Στα των φετινών εξετάσεων, περιμένω να σφίξουν τα λουριά (στο πλαίσιο του επιτρεπτού - βλ. μαθηματικά κατεύθυνσης 2008 ) σε κάποιο απ’τα μαθήματα βαρύτητας 2ου - 4ου, αν όχι και στα δύο, αφού οι βάσεις εκεί ανεβήκανε αρκετά πέρυσι, στις υψηλόβαθμες σχολές τουλάχιστον που μ’ενδιέφεραν και παρακολούθησα.

Καλή τύχη στο μάθημα γενικής παιδείας, η έκθεση έφυγε και ειδικά εκεί δεν έχουν καμία αξία οι αναλύσεις (και γενικότερα όμως) για το πώς και τι γράψατε, όλα είναι ανοικτά σ’αυτό το μάθημα, πλην μερικών λιγοστών στάνταρ μονάδων απ’τις ασκήσεις.

Τα φετινά σε σχέση με τα περσινά είναι πιο δύσκολα πάντως. Προβλέπω πολύ χαμηλότερους βαθμούς φέτος, ανάλογα βέβαια και με τις οδηγίες στους βαθμολογητές.

ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ Δ.Ν.Τ. ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ= ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ

:lol::lol:

Κάτσε μωρέ κ εσύ, ακόμα ένα μάθημα δώσατε κ αυτό έκθεση… Πού συμπέρανες πώς θα’ναι; :stuck_out_tongue:

ε μολις δώσουν Μ.Γ ή Β.Γ θα ξέρουν περίπου τι παίζει… αν και εγώ τολμώ να προβλέψω οτι τα θέματα θα ειναι πάνω κάτω σαν τα περυσινα…(εξάλλου το όλο κλίμα δυσφορίας που επικρατεί στην ελληνική κοινωνία δεν τους αφήνει πολλά περιθωρια):wink:

(Toνιζω εξαρχης οτι απομονωνω μονο αυτο, γιατι μονο αυτο θελω να σχολιασω …γιατι πολλοι ειναι αυτοι που με πρηζουν οταν το κανω. :p)

Εγω δεν ειπα οτι οι πανελληνιες τωρα ή πιο πριν ειχαν αλλο βαθμο δυσκολιας.

Η καθαρη αληθεια ειναι οτι η προσπαθεια των μαθητων με οποιοδηποτε συστημα ειναι η ιδια.

Το ιδιο γαμησι τρωμε εμεις για λιγες μερες ακομα, το ιδιο εσεις οι προηγουμενοι.

Απλα οι δεσμες εδιναν το πλεονεκτημα οτι στο πανεπιστημιο ειχες γνωσεις και δινεται η εντυπωση οτι “α, τοτε ηταν πιο δυσκολες οι πανελληνιες …τουτοι δω δεν ξερουν τα βασικα.”

Αυτο λεω εγω.

καλά, μη το παρακάνουμε, @@ γνώσεις είχαν και οι δεσμίτες. με το που μπαίνεις τριτοβάθμια, σου φαίνονται προσχολικής ηλικιάς αυτά που κάνεις στο λύκειο.

όσον αφορά τα θέματα φέτος, πραγματικά δεν ξέρω τι να περιμένω. από τη μία μου φαίνεται λογικό να βάλουν ψιλονορμάλ λόγω των υπολοίπων κοινωνικοπολιτικών συγκυριών, από την άλλη κατήργησαν τη βάση του δέκα, οπότε μπορούν να πατήσουν πάνω σε αυτό και να γδάρουν κόσμο. ελπίζω μόνο να βάλουν μαθηματικά κατεύθυνσης εύκολο θέμα στους μιγαδικούς μπας κ γράψει τπτ ο δικός μου : P.

Κουράγιο μαν, θα τα πας καλύτερα! :lol:

Μην τον αποθαρρύνεις μωρέ τον άνθρωπο κρίμα…

+1 σε ολα, ειδικα στο οτι οι πανελληνιες ειναι ενας μυθος.
Χτες πηγα τελειως ανετη ενω περιμενα οτι δεν θα κοιμομουν, και αν κοιμομουν τελικα θα σηκωνομουν στο τσακ το επομενο πρωι λογω αγχους, αλλα τιποτα απο αυτα δεν εγινε. Κοιμηθηκα ανετα, ουτε καν στροφογυρνουσα(:p), το επομενο πρωι δεν ηθελα με τιποτα να σηκωθω λογω νυστας, και σε καποια φαση ενω γραφαμε σκεφτηκα “τι διαολο, αυτο ειναι οι πανελληνιες;”
Πιο πολυ αγχωνομουν στα διαγωνισματα προσομοιωσης στην εκθεση στο σχολειο παρα στο χτεσινο.
Για τα μαθ.γενν εχω τεραστια αυτοπεποιθηση, μονο ενα προβληματακι με το ΑΟΔΕ εχω που δεν εχω κανει επαναληψη κατι κομματια. Ειναι τεραστια ειρωνια ρε γαμωτο, αγχωνομαι στο πιο σιγουρο μαθημα της κατευθυνσης!

Eγω παλι ημουν και ειμαι ανετος.

Αλλα η αληθεια ειναι αυτη που λες.

Οι πανελληνιες στα ματια μας απομυθοποιουνται καποια στιγμη.

Ειτε απο την αρχη, ειτε μετα το πρωτο μαθημα, ειτε μολις τελειωσουν.

Οσο πιο νωρις, τοσο πιο καλα.

Σε μενα ετυχε ευτυχως νωρις.

Για το αλλο που λες, τα Μαθ. ΓΠ ειναι ισως αυτο που με αγχωνει παραπανω, περιεργως.

Στο μαθημα αυτο νιωθω οτι δεν μπορω να χασω ουτε μοριο …και η αδυναμια μου εμενα προσωπικα ειναι η επιπολαιοτητα.

Ασε που στα αλλα εχεις κανει διπλη δουλεια και νιωθεις μη σου πω και πιο σιγουρος.

Κ εγώ… Για μας δεν ήταν καθόλου σίγουρο μάθημα γτ είχαμε μια κοντή τελείως τούβλο π μας το έκανε κ μας έβαζε κάθε φορά τεστ κ εμείς κάθε φορά αντιγράφαμε απ’το βιβλίο όλη η τάξη κ αυτή δεν έπαιρνε χαμπάρι! Με αποτέλεσμα να έρθει το τέλος κ να μην ξέρουμε ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ! Για πιάστα όλα απ’το μηδέν να σε δω… :stuck_out_tongue:

Ε ρε κάτι σκηνές απείρου κάλλους π θυμάμαι ξαφνικά… :lol:

Δεν είπε βάσεις :b

καλη μας επιτυχια για το round 2 αυριο παιδες:thumbup::thumbup:

σχετικα με τον μυθο των πανελληνιων

για μενα απομυθοποιηθηκε απο τον πρωτο μηνα των μαθηματων στο λυκειο.

α, και καλη επιτυχια για αυριο και για ολο το μηνα που ακολουθει!:smiley:

+1.εγώ πιστεύω τον δημιουργούν οι γονείς και οι κλαψομούνηδες τελειόφοιτοι(που είμαστε μέσα σε αυτούς μερικές φορές:p).Κατά τα άλλα είναι μία δύσκολη χρονιά μόνο και τίποτα παραπάνω

Βατα μου φανηκαν, δεν εχω βρει ακομα λυσεις στο ιδερνετ. Αν βρειτε πειτε.
Οι απαντησεις μου:

ΣΛΣΛΛ νομιζω, εβαλα σωστα μονο αυτο με την ταχυτητα και τα ορια
2ο:οριο=1, f’(0)=-1, φ=135 μοιρες
3ο:μεση τιμη=10 και τυπικη αποκλιση=5, ανομοιογενες, 7/16
4ο:το Δ3 το βρηκα 2/3 και το Δ4 1/2 νομιζω. Ή αντιστροφα, δεν θυμαμαι.:stuck_out_tongue:

:expressionless:
Ε ειδικα αν εχεις 1,5 μερα οπως εμεις φετος πχ, ισα ισα προλαβαινεις να δεις για τι πραγμα μιλαει το βιβλιο.:lol: