Πανελληνιες

+16 κιλά εγώ, τότε, χα

και εγω +14 ,πριν 2-3 μηνες αρχισε η “αναρρωση” :stuck_out_tongue:

μου πήρε τρία χρόνια

Γαμημένο άγχος…όσο και να μου λένε ότι δεν είναι καλό και όσο να το καταλαβαίνω και μόνος μου, παραμένω ένας από τους πιο αγχωτικούς τύπους που ξέρω…ευτυχώς οι βαθμοί μου είναι αρκετά καλοί, δεν έχω ιδιαίτερα κενά και με τις επαναλήψεις εδώ και καμιά βδομάδα που δεν πηγαίνω σχολείο, βλέπω σοβαρή βελτίωση…θα δούμε ρε…μίνιμουμ στόχος οι 18500 για να χωθούμε ή μηχανολόγους ή ναυπηγούς (μόνο Αθήνα γιατί για επαρχία δεν παίζει μαρούλι) και από κει και πέρα, ό,τι παραπάνω έρθει καλό είναι…

:-s Τέκνο θεωρητικής δεν ήσουν εσύ?

Καλέ όχι, τεχνολογικάριος είμαι…αλλά είμαι τουλάχιστον αρκετά καλός στην έκθεση, σε σημείο πλέον να έχω θέσει ως κατώτερο όριο σε αυτήν το 85-90/100 (έχοντας γράψει έως και 97/100), οπότε έχω το αβαντάζ που πολλοί άλλοι υποψήφιοι για ανάλογες σχολές δεν έχουν, ότι δηλαδή δεν έχω το φόβο του 11 ή του 12 στην έκθεση, άρα πάω με λιγότερη πίεση στα μαθήματα βαρύτητας…

Α μάλιστα. Σε μπερδεύω μάλλον με το ex-μούσι. Όμορφα όμορφα, καλές επιτυχίες! Και ούτε καμιά γκράντε συναυλία έχει εκεί γύρω, κομπλέ. Ολόκληρους AC/DC έχασα εγώ για το γαμωΑΟΘ. :frowning:

χαμηλώστε το κεφάλι, χαλαρώστε και τους στόχους και όλα θα πάνε καλά:)

Το χαλαρώστε τους στόχους το εννοείς βαθμολογικά?

Όχι εννοεί ότι το να λες ότι θα γράψεις 17+ στην έκθεση είναι σημάδι ότι πρέπει να κόψεις λίγο το διάβασμα :!:

Από τους βαθμούς που 'χω γράψει ως τώρα στην έκθεση, οι οποίοι είτε έτσι είτε αλλιώς είναι από 85 και πάνω, έχω θέσει ένα minimum. Δε βρίσκω το κακό σε αυτό.

Οτι κάτσει αρκεί να ναι ΕΜΠ ε?
Καλή τύχη μαν8)

Όχι Πάνο, δεν είναι κακό. Καλύτερα, ρε παιδιά, να πάει ο άνθρωπος με αυτοπεποίθηση παρά μες τις αμφιβολίες και την ηττοπάθεια. Μην επαναπαυτείς όμως, κάνε την προσπάθειά σου μέχρι εκεί που μπορείς και όλα τα άλλα άσ’ τα να κυλήσουν από μόνα τους. Ούτε άγχος (αν είναι δυνατόν) ούτε αμφιβολίες για το διάβασμά σου ούτε τίποτα, θα πας να γράψεις χαλαρά και από εκεί και πέρα μην τρελαίνεσαι, ό,τι γίνει. Με ψυχραιμία, λίγη τύχη και καλή επανάληψη δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.

Θα ακολουθήσει σεντονάκι που μάλλον θα πάει χαμένο αλλά δεν γαμιέται.

Γενικά τον πήχη τον θέτεις όσο ψηλά θες εσύ και σύμφωνα με τις δυνατότητες και το διάβασμα που έχεις κάνει . Όμως παραβλέπεις ένα σημαντικό γεγονός. Το ότι το μάθημα είναι η έκθεση. Δηλαδή ένα μάθημα τελείως φλου που η βαθμολόγηση είναι οτιναναι. Αν έλεγες τα παραπάνω για μαθηματικά κατεύθυνσης πχ θα συμφωνούσα γιατί όσο και να θέλουν κάποια έμπνευση αυτή αποκτιέται μέσω εξάσκησης και επίλυσης ασκήσεων.

Όμως στην έκθεση είσαι στο έλεος του βαθμολογητή εντελώς. Το ότι ο καθηγητής του φροντιστηρίου σου νομίζει ότι γράφεις καλά δεν σημαίνει τίποτα. Δεν είναι μαθηματικά/φυσική που υπάρχει το σωστό και το λάθος και 2+2=4. Μπορεί να έχεις ακούσει και εσύ περιστατικά παιδιών με τεράστιες αποκλίσεις στην έκθεση και όχι σε άλλα μαθήματα. Αυτό συμβαίνει διότι οι φιλόλογοι έχουν κάλο στον εγκέφαλο και δεν μπορούν να αποφασίσουν τι θέλουν από τον 17χρονο στην εκθεσή τους.

Και όλα αυτά όχι για να σε υποβιβάσω ή να σε αγχώσω απλά για να τονίσω ένα γεγονός και να μην επαναπαφθείς. Εγώ πάλι που έγραφα γύρω στο 16-17 όλη τη χρονιά έκθεση πήρα και ΑΟΘ μόνο και μόνο για να μην με νοιάζει το αν ο φιλόλογος που διόρθωσε την εκθεσή μου είχε πηδήξει την προηγούμενη μέρα και είχε τα κέφια του ή όχι.

Ο βαθμος στην Εκθεση δεν εξαρταται απ’τους μαθητες.Εξαρταται απ’το ξυπνημα των διορθωτων, τις ενεργειακες δυναμεις και τη Μανα Τυχη.Οι διαφορες στη κλιμακα 12-18 και οι αποκλισεις στις βαθμολογιες διαφορετικων εξεταστων στο ιδιο γραπτο εχουν αφησει ιστορια και καθε χρονο εμπνεουν τον David Lynch να συνεχιζει να φιλμογραφει.Ο καλος καθηγητης Εκθεσης το πρωτο πραμα που σου λεει ειναι ‘‘μη φοβασαι τιποτα, μην ελπιζεις τιποτα, αγαπα τα κλισε’’ και για τους επομενους μηνες σου μαθαινει απλα καποια σωστα πραγματα και τρικς που θα σαι πανε μεχρι το 12.Ποσους και ποσους τους εχει στειλει η Εκθεση να ακουνε μπλουζ παρεα με ενα μπουκαλι Τζιμ Μπιμ καποιο Αυγουστιατικο βραδακι επειδη χασανε τη 1η επιλογη τους λογω της γυναικας του Σοφοκλη του Φελολογου που ειχε περιοδο τη μερα της διορθωσης.Καθαρο γραπτο, λογος που να ρεει κι απο κει και περα δεησεις.Ποτε και για κανενα λογο εναποθεση ελπιδων πανω σε αυτο το μαθημα.Εκτος αν ανηκεις στο 3% που ειναι νατσουραλς και εχουν την Πενα του Θεου.

Εγω λεω να παει με αγνοια κινδυνου(ειναι πολυ αγχος-λιγο αγχος-καθολου αγχος η φαση.Η αυτοπεποιθηση δεν εχει να κανει,εχεις προετοιμαστει ενα χρονο, οταν δεν εχει πολυ αγχος γραφεις αυτο που μπορεις.Δε πας να ριξεις γκομενα).Σε κανενα μαθημα δε πας με το σκεπτικο να τα πιεις, σε ολα πας και κανεις αυτο που εμαθες και ξερεις.Αλλο αυτο και αλλο το οτι δε πρεπει καποιος να κανει σκεψεις με νουμερα οταν μιλαμε για αυτο το μαθημα.

Ναι ρε εννοείται ότι υπάρχει στο μυαλό μου το φαινόμενο “αγάμητη 50άρα ξινομούρα φιλόλογος” και ξέρω πολύ καλά ότι στην έκθεση η βαθμολόγηση είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενική. Γι’ αυτό απ’ την αρχή της χρονιάς έχω φροντίσει να εξασκηθώ πολύ στις περιλήψεις, τα Β1 και τις ασκήσεις (τρόποι ανάπτυξης-πειθούς κλπ) ώστε να παίρνω όσο το δυνατόν περισσότερα, αν όχι όλα τα μόρια που δίνουν, και στην έκθεση, ακολουθώ πάντα μια συγκεκριμένη μέθοδο με πολύ ουδέτερο λόγο και πάντα στις κατευθύνσεις που θέτει το θέμα, ακόμα κι αν διαφωνώ με τη θέση που διατυπώνει ή ακόμα κι αν μπορώ να σκεφτώ επιχειρήματα πέρα από ‘κείνα που δίνει το κάθε βοήθημα ώστε να αποφύγω στο μέγιστο βαθμό τα απρόοπτα. Γι’ αυτό έχω θέσει έναν στόχο με τον οποίο θα είμαι ευχαριστημένος απ’ τον εαυτό μου. Τώρα αν ο άλλος είναι καριόλης, ε ας τυλίξει το τετράδιο σε κύλινδρο και ας το χώσει στο κωλί του :stuck_out_tongue:

edit: Όπως βέβαια μετράει και το γραπτό που είδε πριν απ’ το δικό σου…

Καλά ναι, εξυπακούεται. Δεν είπα ότι είναι αναγκαίο να κάνει υπολογισμούς ή ότι δε θα πρέπει να έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του ότι το μάθημα της έκθεσης είναι παλούκι. Δε θέλει πολύ νιονιό για να καταλάβει κάποιος το αυτονόητο, ότι το μάθημα της έκθεσης είναι υποκειμενικό μάθημα και εξαρτάται από τα κέφια του διορθωτή εκείνη τη μέρα, απλά λέω ότι δεν υπάρχει και λόγος να του το υπενθυμίζουμε κάθε τόσο, ειδικά τώρα που μπήκε στην τελική ευθεία. Γνωρίζει και ο ίδιος τί πρέπει να κάνει. Να χαλαρώσει λίγο όσον αφορά το άγχος του (δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεται πλέον, ό,τι διάβασε διάβασε) και να πάει να γράψει ό,τι έμαθε όλη την χρονιά. Μην πάει προκατειλημμένος στο μάθημα, δεν έχει νόημα.

ναι…

Τι; Όχι; :stuck_out_tongue:

[SPOILER]πρέπει να βάλω φρένο ρε γαμώτο, μη με αφήνετε να γράφω άλλο…:lol:[/SPOILER]

Έκθεση είχες άνετα 18-19. :stuck_out_tongue:

Το ζήτημα είναι ο καθείς που μπαίνει σε αυτή τη βρωμοδιαδικασία να κάνει το καλύτερο που μπορεί-όχι γιατί αυτό είναι κλισέ-αλλά για να μπορεί να έχει όσες περισσότερες επιλογές μπορεί. Να πει ότι: “Εγώ τελικά γουστάρω να γίνω Ιχθυοκαλλιεργητής” και μετά να το μετανοιώσει και να πει: “Άλλαξα γνώμη. Πολυτεχνείο.” και αυτή την αλλαγή γνώμης να μπορέσει να την υποστηρίξει με τα μόρια που έχει βγάλει.