Περί σειρών γενικά

Ωραιο το Trapped. Αργο κ ατμοσφαιρικο με αγαπημενη παγωμενη Ισλανδια. Εγω μολις ειδα τα 2 πρωτα του Stranger Things κ ηδη μελαγχολω που θα τελειωσει. Αγαπημενη αμερικανικη νοσταλγια. Ειναι στο dna μας

το black sails ειναι επος ρε. χαρακτηρες οπως captain flint,captain vane κ john silver σπανια βρισκεις σε σειρα, αντε ναρθει ο γεναρης τωρα

θα ξεκιναγα stranger things asap μαυτα που διαβαζω αλλα βλεπω το 12 monkeys τωρα κ δεν ειναι κακο,δεν ειναι κ κανα αριατουργημα βεβαια αλλα σε κραταει. θα δω σιγουρα πρωτη σεζον κ ισως του κανω διαλλειμα μετα

Mεγάλη σειράρα το Stranger Things. Μεγάλη.

Το stranger things έχει πολύ spielberg, s.king, beyond two souls και πολλή καβλα. Ελπιζω να το βλέπουν αυτοι που κάνουν ταινία το ΙΤ, μπας και μάθουν τιποτα χρήσιμο.

Αυτο.

ο fuller (hannibal) θα γυρισει νεα σειρα star trek για το Netflix. ειλικρινα δεν ειχα παρει χαμπαρι.
εχεις κανεις καμια πληροφορια παραπανω?

Ψήθηκα άγρια για Stranger Things και έκατσα και είδα τα 5 πρώτα επεισόδια. Γενικά δεν μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί και τόσο όμως. Οι δημιουργοί ναι οκ γουστάρουν κάργα τα 80s Spielberg και Carpenter επιρροές σε κάθε επεισόδιο (ειδικά η μουσική) και πολλές αναφορές γενικά στην pop culture της δεκαετίας αλλά χωρίς και το απαιτούμενο ταλέντο για μένα. Αργεί να πάρει μπροστά, πολλοί αδιάφοροι χαρακτήρες και μέτριο casting με εξαίρεση τους πιτσιρικάδες. Όσο μένει στους τελευταίους καλά κρατάει, όταν πάμε στους υπόλοιπους δεν λέει και τόσο. Ίσως έπρεπε να κάνουν ταινία σαν τον Super 8 (τρελά υποτιμημένο). Δεν είναι κακή σειρά βέβαια, απλά λείπει η μαγεία των 80s ταινιών από τους δημιουργούς που ανέφερα παραπάνω αλλά και ταινίες όπως Explorers, Flight of the Navigator κ.α. Ελπίζω τα 3 τελευταία να με αποζημιώσουν κάπως.

ποιο καστιν σε χαλαει; ιδιως ο σεριφης ειναι κορυφη

Ούτε η Winona ούτε ο Modine δεν μου αρέσουν στους ρόλους τους. Ο αδελφός του μικρού που ψάχνουν, Kurt Cobain φάση και έτσι, η κοπελίτσα όπως και γενικά όλη εκείνη η παρέα δεν πείθουν και τόσο και γενικά πολύ τους βαριέμαι. Αλλά ναι για τον σερίφη έχεις δίκιο.

Έτσι και αλλιώς όλα τα λεφτά είναι ο πιτσιρικάς στην φώτο που μπήκε παραπάνω.

εγω που δεν εχω επαφη με τα 80’s και τις παραπανω ταινιες το βρηκα υπερυπεροχο. Dustin και Eleven για υιοθεσια.

Έχει δει κανείς το “The Night Of”; Έχει μεγάλη βαθμολογία στο imdb, αλλά αξίζει; Με τι έχει να κάνει; Γιατί το description του φαίνεται πολύ generic γενικά.

^το πρωτο επεισοδιο ειναι αψογο. Το δευτερο ειναι κι αυτο καλο αλλα δεν φτανει το πρωτο. Η υποθεση ειναι αυτο που διαβασες

Το Βritish special του [B]Impractical Jokers[/B] ηταν πολυ πετυχημενο.

Το [B]The Grinder[/B] χωρις να ειναι κατι το πρωτοποριακο εβγαζε πολυ γελιο. Αξιζε τεσσερις σεζον και οχι να κοπει απο τη πρωτη.

Το [B]Lady Dynamite[/B] δεν ηταν στη συνεχεια τοσο meta οπως στον πιλοτο αλλα συνεχισε να ειναι κι αυτο πολυ καλο.

Γαμησε το stranger things
Πιο κοντα σε στηβεν κινγκ κ μετα σπιλμπεργκ των αρχων των 80ς

Eleven <3

  • πολλη καλη γιαπωνεζιλα (ακιρα,silent hill ειδικα βγαζουν ματι)

παντως αψογο πραγματι και καλοφτιαγμενο, τα πιτσιρικια ειναι απιστευτα, απο τα καλυτερα πραγματα με ολη αυτη τη φαση αναβιωσης των 80ς που διανυουμε σε καθε μεσο, δεν το παρακανει σε αντιθεση με αλλες αποπειρες της φασης, κραταει εξαιρετικες ισορροποιες.

Στα 2 τελευταία το σώζουν κάπως αλλά προσωπικά δύσκολα μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ειδικά μετά από κάποιες κριτικές και trailer που είδα. Νομίζω story σαν και αυτό δεν λειτουργούν και τόσο σε τηλεοπτική σειρά αλλά μόνο σε ταινία. Αυτή η καλώς εννοούμενη αφέλεια που βγάζουν στα 90-100 λεπτά μιας ταινία λειτουργεί άψογα, αλλά σε σειρά χτυπάει πιο άσχημα. Η μόνη διαφορά από τις διάφορες μέτριες μεταφορές Steven King στην τηλεόραση (It, The Shining κτλ) είναι η πιο ακριβή παραγωγή.
Οι πιτσιρικάδες ωστόσο ήταν ένας και ένας. Ταινία που θα έδειχνε όλο το story μόνο με αυτούς θα ήταν 100 φορές πιο γαμηστερή.

δε μπορω να καταλαβω γτ κοπηκε το vinyl…ειναι απο τις καλυτερες σειρες της τελευταιας 5ετιας ευκολα!!

Η Eleven φοβερη. Μου χει ξυπνησει πατρικα ενστικτα

Πάει και το Stranger Things. Γλυκοπικρα όπως του άρμοζε. Ελπίζω σε δεύτερη σεζόν. Τώρα που το τελείωσα να πω οτι η μονη παραφωνία στην σειρά ηταν η Wynona. Πολύ άσχημο και υπερβολικό παίξιμο. Ίσως το κάνανε επίτηδες για να παραπέμπει σε ερμηνείες 80ς, αλλά δεν νομίζω να ναι αυτό.

ο πιτσιρικας ειναι κοπια του Rowland S. Howard

ανατριχιαστικη ομοιοτητα