Περί σειρών γενικά

Dan Simmons κ Riddley Scott. Promising το λιγοτερο αν κ θα προτιμουσα ενα Hyperion η εστω ενα Carrion Comfort

1 Like

Βγηκε και το Altered Carbon!

1 Like

καμια καινουρια αστυνομικη απο Ευρωπη εχετε να προτεινετε γιατι εχω ξεμεινει τελειως τελευταια

Βρηκα αυτη τη γαλλικη Glace που θα τσεκαρω αν και απο βαθμολογια δε σκιζει…

The Kiling
The Bridge

1 Like

εχουν βγει 4 τηλεταινιες με τον ηθοποιο που εκανε τον Mr bean. κανει τον γαλλο αστυνομικο και ειναι αξιόλογες. ψαξε για maigret

Εγώ με Ευρωπαϊκά κόλλησα πολύ με το Les Revenants που μου φάνηκε απλά εξαιρετικό. Όποιος έχει υπόψη του κάτι αντίστοιχο ρίξτε μια.

Altered Carbon το πρώτο επεισόδιο μου φάνηκε αδιάφορο. Δεν ξέρω αν θέλω να το συνεχίσω αφού και οι κριτικές που βλέπω δεν είναι και οι καλύτερες.

το Corporate του Jake Weisman ειναι πολυ καλο

waco τσεκαρε κανεις;

Η καλύτερη σεζόν του Inside No. 9 η τέταρτη. 5/6 επεισόδια τοπ

The Good Place η καλυτερη απο τις προσφατες σειρες

1 Like

Τελειωσα τα Altered Carbon λοιπον …
Μετα απο τοσο promotion που εφαγε απο το Netflix , και εχοντας ενα γαματο βιβλιο απο πισω, ολοι περιμεναμε περισσοτερα.
Να πω την αληθεια, την ελιωσα τη σειρα μεσα σε λιγες μερες. Εξελισσεται σε ενα γαματο sci fi κοσμο που με αρπαξε απο τα μουτρα, εχει πολυ ενδιαφερουσες (οχι πρωτοτυπες) ιδεες με τα sleeves ,το υποσυνειδητο και την υπαρξη της ψυχης αλλα και το κοινωνικο αντικτυπο της τεχνολογιας. Η πολυπολιτισμικοτητα των χαρακτηρων δουλεψε πολυ καλα, και το main story ικανοποιητικο.

Αλλα καπου νομιζω το χασανε στο γραψιμο και στην υποκριτικη καποιων χαρακτηρων.
Ενω ειναι μια ποιοτικη παραγωγη, καλο production design …κλπ βγαζει μια B Movieλα.
Μετα το πρωτο επεισοδιο κανει μια αχρειαστη κοιλια, για να τα δωσει ολα προς το τελος. Πιστευω με 1-2 λιγοτερα episodes θα ειχε μεγαλυτερη συνοχη και ροη.

Γενικα δεν ειναι γνωστο το πως θα συνεχισουν τη σειρα : θα κρατησει το sleeve o Tak ? η θα το πανε σε style Dr Who οπου καθε σεζον θα εχει αλλο χαρακτηρα.

Οσοι δεν εχετε τσεκαρει ακομα, τι ακριβως κανετε?

Ειμαι στο 4ο επεισοδιο, και εχω αποφασισει οτι οπως και να εξελιχθει αυτη η σειρα στη συνεχεια και οτι τελος και να εχει, δε με πολυνοιαζει. Δε με ενδιαφερει ρε παιδι μου. Εμενα μου αρκει και με καλυπτει 100% να βλεπω τα αψεγαδιαστα cyperpunk σκηνικα, να ακουω τους προβληματισμους του Κοβατς, να βλεπω τρελα ψαρωτικες νεες τεχνολογιες δοσμενες casually, να βλεπω την πολη, να σκαει απο το πουθενα Baby Metal στο τριτο επεισοδιο και να σκεφτομαι “πω πω ποσο ΤΕΛΕΙΑ ταιριαζει”, να ψαρωνω με την αισθητικη και την ατμοσφαιρα της σειρας κτλ.

Πραγματικα νιωθω οτι τωρα τελευταια εχει ανεβει ΠΟΛΥ το ευρυτερο sci-fi, και ειδικοτερα σε επιπεδο τηλεοπτικων σειρων.

ΥΓ. Χαχα τωρα ειδα το αποπανω ποστ.

2 Likes

Υποτιθεται υπαρχουν αλλα δυο βιβλια στην σειρα. Ισως πατησουν εκει. Εγω ειμαι ακομα στο 2o :smiley: Σημερα ελπιζω να δω αρκετα. Παντως για την κοιλια που λες δεν ξερω αλλα το 2ο επ μ αρεσε πολυ περισσοτερο απο το πρωτο. Το ξεκινημα με μουδιασε λιγο γτ ειχα πολλες προσδοκιες, αλλα το 2 με φτιαξε

Εφτασα στο 5ο και συμφωνω με quintom, οτι και να γινει δε με νοιαζει. Καιρο ειχα να δω τοσο καλοφτιαγμενη sci-fi σειρα

2 Likes

Εγώ ανακάλυψα προσφάτως το hinterland.
Καινούργια δεν είναι, αλλά δεν είναι και από τις πολύ γνωστές καθώς εγώ τουλάχιστον επέσα πάνω της τυχαία.
Βασανισμένος (κλασικ) μπατσος μετατιθεται σε μικρη ουαλική πόλη, όπου και διαλευκάνει διάφορες υποθέσεις. Είδα τον πρώτο κύκλο.
Κάθε επεισόδιο αυτοτελές. Αρκετά δραματικοί χαρακτήρες, ωραίες ιστορίες και το μεγαλύτερο συν τα συγκλονιστικά τοπία της ουαλικής υπαίθρου.
Εγώ έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος.

Το Αltered Carbon καθε επεισοδιο γινεται και καλυτερο. Αυτο και το Expanse ανεβασαν πολυ τον πηχη για τους φιλους του sci-fi. Απαιτητικες σειρες και οχι συμβιβασμοι

1 Like

ΜΟΛΙΣ τελειωσα 7ο επεισοδιο και αν και νυσταζω πρεπει να δω και το 8ο…

1 Like

Expanse θελω να δω απο καιρο αλλα δεν εχει κατσει. Βασικα μονο και μονο που μου βγαζει similar shows τα firefly & bsg επρεπε να το χω δει ηδη. Θα ειναι το επομενο

Το Εxpanse εχει το καλο οτι συνδιαζει το space opera με το cyber punk σαν genres και οτι εχει hard προσεγγιση. Μα πανω απο ολα εχει απαιτητικη πλοκη. Παιζει πολυ πραμα. Θα σ αρεσει πιστευω.

1 Like

Συν το End Of The Fucking World. Εκπληκτικα και τα 2.

3 Likes