Περί σειρών γενικά

Να δούμε, γιατί οι Simpsons πέσαν πάρα πολύ στις τελευταίες σεζόν… αλλά ναι, HYPE :smiley:

Τούτο δω φαίνεται μεγάλο κάψιμο από το 1ο επεισόδιο. Βασισμένο σε έργο του Douglas Adams

2 Likes

Καταπληκτική σειρα. Ήμασταν 4-5 άτομα στο φόρουμ που την είχαμε αναφέρει και πιο παλιά. Και οι δύο σεζόν παρα πολύ καλές και σου περνάει πολύ εύκολα το σουρεαλιστικό και καμμένο χιούμορ του Ανταμς. Κρίμα που έπεσε κι αυτή θύμα των περικοπών και δεν ανανεώθηκε για 3η σεζόν.

2 Likes

Τέλος το Americans. Ωραίο το φινάλε.

1 Like

με αυτό έχει ασχοληθεί κανείς; λέει τίποτα;

Το δα. Δεν τρελαθηκα. Αν δεν ηταν ποστ αποκ κ σκανδιναβικο, δυσκολα θα το τελειωνα. Δεν πειθει

1 Like

Θα ήθελα όμως να μην αφήσει ξεκρέμαστο το νήμα τόσων χαρακτήρων. Φυσικά όλο το επεισόδιο ήταν το confrontation και η μοίρα του ζευγαριού αλλά είχε τόσους και τόσους χαρακτήρες ακόμη να κάνει closure. Αυτό με άφησε κάπως ανικανοποίητο.

Patrick Melrose με Cumberbatch που όπως πάντα κάνει τον εξυπνακια sherlock, και όπως πάντα το κάνει απολαυστικά αλλα εδώ είναι ακόμα πιο ροκσταρ ενώ παράλληλα η σειρά έχει ψυχαναλυτική σκοπιά που τον ξεδιπλώνει και εκθέτει τα τραύματα και τις αδυναμίες του.
Ο Hugo Weaving στο ρόλο του πατέρα υπέροχος.
Μίνι σειρά, αυτοβιογραφία του ομώνυμου με 5 ιστορίες από 5 φάσεις της ζωής του. Μάλλον η αγαπημένη μου νέα σειρά του 18.

Μόλις τέλειωσα (με) το Cobra Kai. Σίγουρα στηρίζεται στη νοσταλγία, αλλά είναι και απροσδόκητα τέλειο σε όλους τους τομείς.

Ειδικά το τελευταίο επεισόδιο είναι παραπάνω από επικό! Άντε τώρα να περιμένουμε τη δεύτερη σεζον.

Btw για το The Rain που έλεγα πιο πάνω είδα τα 4 πρώτα και οκ είναι πολύ ωραία ιδέα, έχει ωραία ατμόσφαιρα αλλά κάπου η υλοποίηση μπάζει. Το βλέπεις ψιλοευχάριστα γιατί έχει κι αυτό μικρά επεισόδια, γύρω στα 35 λεπτά.

2 Likes

εγω το σταματησα στο 3ο επ το rain, βαρεθηκα τη ζωη μου

τωρα εχω ξεκινησει το fauda, νταξει ειναι φουλ ισραηλινη προπαγανδα αλλα σα περιπετειουλα αλα 24 για να περναει η ωρα καλο ειναι

Ειναι προπαγανδα οντως; Διαβαζα οτι δεν ειναι. Κριμα

Το Rain το τελείωσα επειδή… το ξεκίνησα. Δεν σε κρατάει και όλοι αυτοί οι χαζοέρωτες που παίζαν μου την έδιναν. Πολλά σεναριακά σφάλματα πχ έβρεχε κάθε μέρα οπότε είναι ανθρωπίνως αδύνατο να μην βραχούν κάπου κάπως, πόσο μάλλον όταν τριγυρνάνε κ μέσα στο δάσος και κυλιούνται στα χώματα. Επίσης, η γλώσσα -μετά από 4 σεζόν Bron | Broen - με κούρασε πολύ. Δεν θα την συνηστούσα σε κάποιον

1 Like

Εγω παλι μετα απο 4 σεζονς Bron τη συνήθισα και προσπαθουσα να κρατησω καμια λεξη :stuck_out_tongue:

Guilty Pleasure alert : νεα σεζον New Girl :smiley:

Δεν εχεις αδικο για το Rain. Η γλωσσα παντως μ αρεσει πολυ, και αποτελει ατου για μενα στις παραγωγες απο κει πανω

Το πρόβλημά μου δεν είναι ηχητικό (αν και είναι αρκετά βαριά η γλώσσα) αλλά το ότι πρέπει να έχεις συνεχώς το νου σου στους υπότιτλους. Υπό αυτή την έννοια με κούρασε

Τακ :stuck_out_tongue:

1 Like

Bra!

Το μονο που νιωθω οτι εχανα απο τη μεταφραση στο Bron, ειναι τα inside jokes για τις διαφορες μεταξυ Σουηδικων και Δανεζικων.

Το The Crown γαμάει απόλες τις απόψεις, εκτός από μία:

Ο Λίθγκοου δεν είναι ο Τσόρτσιλ. Ο Όλντμαν είναι ο Τσόρτσιλ. Το προσπαθεί δεν λέω, αλλά δεν. Ο άλλος δεν το πολυπροσπάθησε και πολύ, γιατί απλά το έχει σε αηδιαστικό βαθμό. Τον φαντάζομαι και στην σειρά και θα του έδινα ευχαρίστως κι ένα Γκράμυ

Σαν τον Snowman ένα πράμα:
Ο Φασμπέντερ ΔΕΝ είναι ο Χάρι Χόλε. Ο Χόλντερ του The Killing είναι ο Χάρι Χόλε.

2 Likes

Το μονο αηδιαστικο που βρηκα εγω προσωπικα, ηταν το ιδιο το darkest hour σαν ταινια :stuck_out_tongue:

Tι να πω, ο Ολντμαν ειχε μονο το + της εμφανισης, μιας και το μεηκ απ εκανε ολη τη δουλεια σχεδον… κατα τα αλλα, ηταν σαν ενας μιμος/καρτουν με μικρες δοσεις οσκαρικης υπερβολης νομιζω, ενω ο Λιθγκοου ηταν actual ηθοποιος που επαιζε με τα παντα του, τη φωνη του, τα χερια του, τη σταση του σωματος, οτι πραγματικα ειχε και δεν ειχε…

Νταξ κραταμε το οτι το Crown σπερνει τουλαχιστον all the way around :slight_smile:

Σωστή παρατήρηση ηθοποιού - προσωπικά θεωρώ ότι θα μπορούσε να είναι και ο Henrik από το Bron, σε περίπτωση που ήταν ψηλότερος - αν και μόνο ο Φασμπέντερ δε με χάλασε σε αυτό το έκτρωμα.