Περί σειρών γενικά

Για καλοκαιράκι δεν ξέρω γιατί γίνεται αρκετά στενάχωρο από ένα σημείο και μετά , αλλά όντως πολύ ποιοτική σειρά.

Ομολογω οτι δεν μπορω να κατανοησω γιατι το να βγει μια νεα σεζον μιας σειρας που δε σου αρεσει ειναι ενα “κακο νεο”. Αν δε σου αρεσει κατι, μπορεις απλα να μην το δεις. ΥΠΕΡΟΧΟ νεο ειναι η ανανεωση του Altered Carbon, οχι απλα καλο. Ελαχιστες σειρες εχουν τοσο υψηλο επιπεδο παραγωγης που συνδυαζεται και με ενδιαφερουσα πλοκη.

Σιγα μωρε σου θιξαν την υπερσειρα
Ο ορισμος του style over substance
Κακο νεο μπορει ναναι επισης γιατι
μπορει να βγουν περισσοτερες σειρες σε τετοια φαση

Για σενα μπορει να μην ειχε ουσια, καθως το βρισκω αρκετα πιθανο να μην καταλαβες καν τι ειχε να πει η σειρα. Ειδικα αν δεν την τελειωσες καν. Τωρα αυτο το “σου εθιξαν την σειρα” ασχολιαστο, δεν ειμαι 7 χρονων να προσβαλλομαι επειδη σε καποιον δεν αρεσει κατι που μου αρεσει. Την λογικη (ή την ελλειψη αυτης) δεν την καταλαβαινω ομως. Μακαρι να βγουν περισσοτερες σε τετοια φαση. Βασικα μακαρι να βγαινουν ΜΟΝΟ σειρες σε τετοια φαση.

Καλη σειρα το alter carbon αλλα καπου εχει ξεφυγει το πραγμα, πλεον οι περισσοτερες σειρες ειναι ανω του μετριου και σε προσπαθεια να παρακολουθησεις οτι προλαβαινεις χανεις τη μπαλα.
Η παραγωγη ειναι ολα τα λεφτα στη σειρα, αυτο σε τραβαει και αυτο σε κραταει.

Απορώ λιγάκι που κανένας δεν αποθεώνει Sharp Objects. Τέσσερα επεισόδια και μιλάμε για πολύ σοβαρή κατάσταση. Με το βιβλίο (και με Gillian Flynn γενικότερα) δεν έχω ασχοληθεί, αλλά το στήσιμο της σειράς είναι πανέμορφο και η Amy Adams βγάζει μάτια.

Για BoJack που αναφέρθηκε παραπάνω, μια γαμημένη τελειότητα. Περιμένω πώς και πώς να με ξαναπεθάνει το σεπτέμβρη.

1 Like

Sharp Objects θα τσεκάρω ίσως και το σκ, το περίμενα πως και πως

To Altered Carbon το ειδα πολυ ευχαριστα απλα φοβαμαι λιγο τη κατευθυνση που θα παρουν και μη γυρισουν απλα για να γυρισουν. Για να δουμε, σιγουρα excited παντως!

Καταπληκτική δουλειά το Sharp Objects.Θυμίζει έντονα την πρώτη σεζόν του True Detective.Μοναδικό ‘παράπονο’ ότι θα μπορούσε να έχει περισσότερες σκηνές χωρίς Adams μέσα (που εννοείται είναι θεά και πάλι).Σε αυτό τον τομέα μοιάζει με το Taboo που δεν υπάρχει πλάνο χωρίς Tom Hardy.

Στην Γαλικία την δεκαετία του 80, οι ντόπιοι λαθρέμποροι τσιγάρων και οι φτωχοί ψαράδες ανακαλύπτουν την Κολομβία, την κοκαϊνη και την κερδοφορία της. Βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα, ισπανική εξαίρετη παραγωγή όπως και ηθοποιοί με ντόπιες μουσικάρες. Νετφλιξάρα βέβαια κι αφήστε εκεί στο popcode να πιστεύουν πως ο εξορκισμός στο -και καλά- ντοκυμαντέρ του Φρίντκιν ήταν αληθινός.

κόπηκε το The Joel Mchale Show with Joel Mchale και χάνουμε τα καλύτερα end credits όλων των εποχών

Αmerican crime story season 2, τεράστια αλλαγή από τη πρώτη σεζόν -δικαστικό δράμα- σε ένα πορτρέτο ενός σύγχρονου Tomas Ripley - πρότυπου δολοφόνου… εξαιρετική αν και όχι στο επίπεδο της πρώτης -δεν γινόταν ούτως ή άλλως-…

:exploding_head:

1 Like

Τσέκαρε κανείς τον καινούριο Matt Groening? Λίγο που είδα -2 επεισόδια- δεν τρελάθηκα, αλλά έχει ψωμί ακόμη

Sharp Objects πολυ καλο. Απο κοντα, κ ας πουμε σε παρομοιο φηλινγκ, το Castle Rock του Κινγκ. Αγαπημενες ατμοσφαιρες αμερικανικης επαρχιας.
Τελειωσα κ το La Casa de papel. Ωραιο, αλλα ενταξει πολυ σκηνοθετικη ευκολια κ το τελος καπως βεβιασμενο κ “βολικο”

Ειδα μονο το πρωτο επεισοδιο και νομιζα οτι ηταν το μονο που ειχε κυκλοφορησει για καποιον λογο, το Netflix δεν περασε απο μονο του στο επομενο επεισοδιο. Τωρα βλεπω εχει αλλα 9. Μου αρεσε το πρωτο επεισοδιο, αν και γενικα τιποτα δεν ξεπερναει το Futurama.

1 Like

Το τέλος του Casa de Papel ήταν μεγάλη τσιχλόφουσκα.

Εν τω μεταξύ διάβασα για 3η σεζόν, μυρίζομαι μεγάλο ξεχείλωμα…

2 Likes

futurama δεν ακουμπάει τίποτα ναι, ήταν ακόμα τα καλά χρόνια του Groening τότε και υπήρχε έμπνευση, το καινούριο πάντως βλέπεται ευχάριστα αλλά μέχρι εκεί προς το παρόν (4ο επεισόδιο)

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που θα πάει το Casa… με τη νέα σεζόν

1 Like

Ειδα τα πρωτα τρια, ψιλοκλαιν