Περί σειρών γενικά

Ακριβώς. Αναμένουμε επική τελευταία σαιζόν τουλάχιστον.

Φιναλε 11.22.63 χθες, και μας αφησε ικανοποιημενους…!
Πολυ ωραια mini σειρα, ψιλομετριος ο Φρανκο αλλα συμπαθητικος. Ο Lee Oswald πολυ καλος!


[FONT=Tahoma]Αναμένεται μέσα στη χρονιά, ελπίζω το παλικάρι να μην κάψει τον εαυτό του με τις συνεχόμενες δουλειές που κάνει και να μη σημάνει αυτή η σειρά το τέλος του από το Peaky Blinders[/FONT]

Πολυ ωραιο το [B]The Girlfriend Experience[/B]. Καθε επεισοδιο και καλυτερο μεχρι να φτασει το peak στο ενατο και μετα να κλεισει επισης καλα με τα επομενα τεσσερα.
Δυο θετικα στοιχεια που δεν τα συναντας σε αλλες σειρες ειναι η 25λεπτη διαρκεια σε δραμα που καθιστα καθε επεισοδιο περιεκτικοτατο σε οτι πρεπει χωρις να γεμιζει χρονο με αλλα αδιαφορα substories και δευτερο στοιχειο οτι στο τελος καθε επεισοδιου μιλανε οι δυο σκηνοθετες για ενα λεπτο περιπου.

[FONT=Trebuchet MS]Η δήλωση της χήρας του Robert Jordan ότι το Wheel of Time θα γίνει σειρά από μεγάλο στούντιο. Με τον Moorcock θα μιλήσει κανείς;;
http://www.ign.com/articles/2016/04/29/the-wheel-of-time-will-be-adapted-as-a-tv-series[/FONT]

οσοι ειστε του αγγλικου χιουμορ τσεκαρετε το Green Wing
Η αποθεωση της καφριλας

εισαγωγικο το πρωτο Peaky Blinders αλλα ανατριχιλες παλι σχεδον σε καθε σκηνη με μουσικη απο πισω (βλ. You and whose army? και Red Right Hand)

τελείωσα και το [B]Curb Your Enthusiasm[/B]. Μου άρεσε πολύ περισσότερο από το Seinfeld. Αρκετά διαφορετικό κιόλας. Στιγμές που σε άλλες σειρές θα ήταν απλά ασήμαντες ή μικρά αστειάκια, στο curb ήξερες ότι είχαν τοποθετηθεί για να δώσουν γέλιο στην πορεία του επεισοδίου που μπλεκόντουσαν όλα.

Τώρα ψάχνω νέα κωμωδία για να δω. Το [B]Comedians in Cars Getting Coffee[/B] λέει τίποτα; Προτείνετε καμία.

Το Curb your Enthusiasm μαζι με το IT Crowd ειναι οι πιο αστειες σειρες εβερ για μενα…

Ένα μικρό recap στις superhero σειρές (και όχι μόνο) εκτός Netflix.

Agent Carter δεν θα συνεχίσει δυστυχώς. Εντάξει δεν ήταν και κανένα αριστούργημα αλλά εύκολα είναι η πιο υποτιμημένη υπερηρωικη σειρά από όσες παίζονται αυτή την στιγμή. 2 πολύ καλές σεζόν κρατάμε. Agents of SHIELD έχεις τις στιγμές του στην 3η σεζόν αλλά μάλλον βαρέθηκα και πάλι. 2η σεζόν Flash μάλλον μέτρια με το τελευταίο επεισόδιο σε σκηνοθεσία Kevin Smith να προσπαθεί να σώσει λίγο την κατάσταση ενώ το Arrow πλέον απλά δεν βλέπεται. Legends of Tommorow το παράτησα μετά από 4-5 επεισόδια, σειρά χωρίς κανέναν λόγο ύπαρξης. *Συμπαθές και το Supergirl το ξεκίνησα όταν διάβασα για crossover με Flash αλλά ψιλοκόλλησα.

Από τα υπόλοιπα μόνο Vinyl έχω δει. Δεν είναι το αριστούργημα που θα θέλαμε όλοι αλλά σε κρατάει μια χαρά και στα 10 επεισόδια του. Έστω και λίγο να σου αρέσουν τα '70s δεν γίνεται να την αγνοήσεις. Ελπίζω σε ακόμα καλύτερη συνέχεια.

θέλω να ξεκινήσω ανάλαφρη, διασκεδαστική, περιπετειώδης σειρά που δεν σε προσβάλει όμως σαν θεατή.
The 100 ή The Last ship ή άλλη
ξηγηθείτε

Σίγουρα όχι το 100.

τόσο χάλι ε? είναι το teen factor τόσο αποτρεπτικό?

Ξεκίνα ψιλοκαλα, αλλά οι τελευταίες 2 σεζόν είναι απαράδεκτες. Το ξεκίνησα σε εποχή βαρεμάρας σε φάση guilty pleasure αλλά φέτος το κοψα. Δεν παλεύεται. Το άλλο δεν το ξέρω.

Sent from my XT1572 using Tapatalk

O ορισμος αυτου ειναι το Supernatural, αλλα υποθετω τοχεις δει;

το veep δεν εχει χασει τιποτα μετα την φυγη του Iannucci. Τρομερο και το σημερινο επεισοδιο και κατι μικρες λεπτομερειες οπως το χαμογελο της Σελινα οταν μιλαει με την γιατρο.

Εχω σταματησει εδω και καιρο το [B]Carnivale[/B] στο 2x06. Δεν με πειραξε τοσο οτι ειναι αργο -πολλες αργες σειρες εχω δει- όσο ότι δεν εξηγείται σχεδον τιποτα, πολλα πραγματα που γινονται δειχνουν να μην εχουν καθολου συνεπειες και να συμβαινουν μονο για το σοκ της στιγμης κ.α. Πιστευω θα του ταιριαζε περισσοτερο αν εβγαινε σε βιβλιο ή αν εβγαινε τωρα στην τηλεοραση ωστε να το παρακολουθουν περισσοτεροι και να δινουν και τις θεωριες τους.

Ειδα και το [B]Horace and Pete[/B]. Πολυ καλο οπως το περιμενα και πολυ υποτιμητικο για τον Louie να χαρακτηριζεται [I]απλα[/I] ως ο πιο αστειος stand up comedian. Ειναι πολυ περισσοτερα απο αυτο και σιγουρα υπαρχουν πιο αστειοι.

Ειμαι στη μεση του [B]UnREAL[/B]. Καταπληκτικο για binge watching. Καταπινεται αμεσως.

Ειδα πιλοτο [B]Preacher[/B]. Ειχε αρκετα fun σημεια αλλα ελπιζω τα επομενα επεισοδια να ειναι μικροτερα. (Δεν εχω ιδεα απο τα κομικς)

Το [B]Silicon Valley[/B] δινει ρεστα και φετος. Αν γινοταν ο Big Head CEO θα ηταν το απολυτο τρολλαρισμα.

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν. Βασικά θλεω να γίνει CEO μόνο και μόνο για να δω την αντιδραση του Erlich. Κατα τ’αλλα νομίζω είναι η καλύτερη σειρά που παρακολουθώ πλέον.

χαχα αυτο ακριβως.
Πολυ καλο το τελευταιο επεισοδιο.

Από τις καλύτερες κωμωδίες γενικώς, απλά πρέπει να έχεις και μια ιδέα του κλάδου για να πιάνεις τα αστεία.

Sent from my D5803 using Tapatalk