Περί σειρών γενικά

Επαναλαμβανεις για τριτη φορα (συν αλλες “πολλακις” φορες που “τα εχουμε πει” για το Λοστ - λες και οτι ειπες εσυ στο παρελθον για το Λοστ ειναι καποια Βιβλος :lol:) το οτι το Λοστ εκμεταλλευτηκε ολη την εποχη με τα torrents και το hype κτλ, αλλα ειλικρινα, αυτο το επιχειρημα ειναι ενα… τιποτα, το οποιο προσπαθει να εξηγησει το… τιποτα. Ναι το Lost βγηκε σε μια εποχη που ηταν ανερχομενη η φαση με τα torrents. Μπραβο ξερω γω? For your information παντως, ξερω 3 ατομα που ειδαν ολο το Lost χρονια αφου ειχε τελειωσει, και καταβροχθισαν ολα τα επεισοδια μεσα σε λιγες βδομαδες, χωρις να τους χαλασει ουτε καν το τελος. Ισως ακριβως επειδη δεν ειχαν ζησει αυτην την παρανοια που περιγραφεις, με τα μυστηρια και το ατελειωτο masturbation επι οθονης με δεκαδες σεναρια για το τι μπορει να σημαινει η 4η πολικη αρκουδα που ειδε ο Walt στο 17:28 του 2Χ08. Αντιθετα, απλα απολαυσαν ολα οσα λεει ο bastard.

Δε θα το ελεγα σουπα, αλλα σιγουρα η 6η σεζον ηταν ενα επιπεδο πιο κατω απο τις πρωτες 5 (εξαιρετικες για μενα) σεζον.

Κανενας δεν εχει καμια υποχρεωση να ικανοποιησει ονειρωξεις φανατικου κοινου. Σε κανενα καλλιτεχνικο κομματι. Ουτε οι Metallica ειχαν ποτε καμια υποχρεωση να παιξουν τη μουσικη που απαιτει απο αυτους ο φανατικος βλαμμενος μεταλλας, ουτε κανενας τηλεοπτικος δημιουργος δεν εχει την υποχρεωση να ολοκληρωσει μια ιστορια οπως την εχεις φανταστει. Υπαρχει πολυ απλη και γραμμικη εξηγηση του τι συνεβη στις 6 σεζον του Λοστ. Καμια εμμονη να πεισθει κανενας για το τιποτα. Μπορεις να γουσταρεις οτι θελεις, και αμα δε γουσταρες το Λοστ… δεν πειραζει, οπως λες εισαι στην πλειοψηφεια, και αυτο σου αρκει.

Ναι, μας επιασες φιλε. Επειδη ζεις με σειρες και εισαι Nolifer, νομιζεις οτι ξερεις καλυτερα. Το κειμενακι απο το uproxxx που παρεθεσες παντως, να ξερεις οτι ειναι μουφα, και εχει φυσικα διαψευστει ηδη. Αλλα οκ, μπορεις να πιστευεις οτι “μας ψεκαζουν” και γουσταραμε μια χαλια σειρα για ανεξηγητους λογους. Οσον αφορα το JJ Abrams… δεν ειχε ενεργο ρολο στη σειρα μετα την πρωτη σεζον, αρα μαλλον εισαι παραπανω ασχετος απο οσο νομιζεις. Ο Abrams αλλωστε εχει δωσει τα διαπιστευτηρια του με το επισης εξαιρετικο ALIAS, δεν περιμενε εσενα να τον ακυρωσεις.

Ειναι, συμφωνω. Επεσε θυμα της παλιας συνηθειας, με τα 22-24 επεισοδια ανα σεζον, ειτε μιλαμε για κωμικες ειτε δραματικες σειρες. Το οποιο προφανως δε λειτουργει. Η μονη σεζον που εχει αρκετα “fillers” ειναι η τριτη στην πραγματικοτητα, αφου ευτυχως απο 4η εως και 6η ειχαμε “μονο” 16 επεισοδια ανα σεζον. Νομιζω μια πολυ καλη ισορροπια ειναι τα 12 επεισοδια ανα σεζον γενικα, και σιγουρα θα μπορουσε να εχει τοσα και το Lost.

Ευχαριστώ, μου άνοιξες επιτέλους τα μάτια.
Λοστάρα <3

:lol3:

παντως εγω που δεν εχω δει Lost και μονο που βλεπω αυτη την αντιπαραθεση ψηνομαι να το δω…

Προσπαθω να βρω κατι πιο κλαψομουνικο και σπασαρχιδικο απο τους χειτερς του λοστ και δε μπορω

Σας προδωσε ο ειμπραμς
Γκεσ γουατ
Στο μπουτσο μας

Κάντε ενα διάλειμμα και ασ μου πει κάποιος αν οι φετινές σεζόν των αρροου και φλασ βλέπονται.
Και αν εχει δει κανείς το billions που θέλω να ξεκινήσω. Φχαριστω

subreddit (ας πουμε ειδικο φορουμ) για το arrow ξενερωσε τοσο πολυ με τη φετινη σεζον που απλα αλλαξε οοολο του το φορματ να μιλανε πλεον για το Daredevil. Σου λεει τιποτα;

στο γκώλο σας 1-0

τοσο πολυ ε? καταλαβα… ελπιζω παντως το φλασ να μην προλαβε να εχει φτασει στην παρακμη και ειναι ακομη οσο φαν ηταν.

θελω να δω billions γιατι παιζει η λατρεια ο Giamatti

Το flash καλύτερο από πέρσι, το arrow με ελάχιστες εκλαμψεις δεν βλέπεται φέτος

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το οποίο Arrow έχει 100% στο Rotten Tomatoes για φέτος :lol: Το έχω παρατήσει βασικά, είναι αδύνατον να το συνεχίσεις, είμαι σε φάση που έχω φάει τρελά spoiler για αυτά που δεν έχω δει και δεν τρέχει μια.
Χωρίς υπερβολή το Supergirl είναι πολύ καλύτερο.

Flash για καλύτερο από πέρυσι δεν ξέρω αλλά γενικά σε κρατάει. Μερικά επεισόδια είναι εξαιρετικά.

παντως ειδα χθες και σημερα το [B]And Then There Were None[/B] και ήταν καταπληκτικο. Τρεις ωριτσες [B]Agatha Christie[/B] και πολυ ωραια σκηνοθεσια. Μονο θεμα οτι το πρωτο επεισοδιο χρειαστηκε να το δω και δευτερη φορα μετα το δευτερο για να το καταλαβω καλυτερα.

Στις κωμωδιες που δεν μου προτεινε κανεις, βρηκα [B]Lady Dynamite[/B] που διαβασα συγκρίσεις με [B]Arrested Development[/B] και [B]The Grinder[/B] που διαβαζα καιρο τωρα ποσο αδικο ειναι που κοπηκε. Απο τους πιλοτους και των δυο φαινεται οτι θα περασω καλα.

Αυριο ξεκιναω Lost να δω ποσο θα μου αρεσει ή ποσο θα αντεξω.

Το αυτό.

[B]Arrow[/B] μια απογοήτευση, ελάχιστα καλύτερο από τα περσινά με τον Ρας, αλλά και πάλι όχι. [B]Flash[/B] ένα σκαλί παρακάτω σε σχέση με την πρώτη, μόνο και μόνο για μερικά χαζά που δεν έφτιαξαν και γιατί κατάφεραν σχεδόν να κοπιάρουνν το περσινό βασικό θέμα, λες και δεν υπάρχει υλικό να φτιάξουν κάτι καινούριο.

Παραδόξως φχαριστήθηκα πάρα πολύ το [B]Legends of Tomorrow[/B]. Παραβλέποντας τις όποιες time-travel ασυναρτησίες που πετάγονταν για να τσουλήσει το σενάριο και ένα ηλίθιο λαβστορυ (τιμημένο cw), στάθηκε σε πολύ καλά επίπεδα. Σα να βλέπεις λάιβ-άξιον Justice League Unlimited ένα πράγμα. Στο ίδιο επίπεδο με περσινό Flash για μένα, και η καλύτερη DC σειρά για φέτος, ό,τι κι αν λέει αυτό.

Επίσης επειδή δε το βλέπω να αναφέρεται τριγύρω, όποιος αρέσκεται σε σοβαρές κωμωδίες, να τσεκάρει άμεσα [B]Mozart in the Jungle[/B]. Δύο μικρές σαιζόν στο Amazon, δυνατή παραγωγή, με Gael Garcia Bernal, Malcolm McDowell και αρκετούς ακόμα. Περίμενα λίγα πράγματα, πήρα τα μυαλά στο χέρι. Και μόνο μουσικάρες.

Το είχα κόψει μερικά επεισόδια πριν το φινάλε και το έπιασα ξανά μέχρι τέλους. Το season finale ήταν απλά εκπληκτικό και ίσως ότι καλύτερο έδωσε η σειρά ως τώρα. Γενικά αυτή η σεζόν είχε μερικά πολύ ψαρωτικά επεισόδια (όπως το 5ο) αλλά και πολλά εντελώς αδιάφορα που σε κάνουν να αναρωτιέσαι αν πρέπει να το συνεχίσεις. θετικό το τελικό πρόσημο λόγω φινάλε πάντως.

Απλά δεν γίνεται να μην συγκινηθείς από κάτι σαν και αυτό

[SPOILER]

Shotgun-Axe :smiley:

[/SPOILER]

Το 5ο είναι φοβερό επεισόδιο, σαν μια μικρή ταινία. Πάντως δεν κατάλαβα γιατί ακύρωσαν το inhumans.
Εξαιρετικός σαν villain ο ward και έκλεισε ωραία η season.

Sent from my D5803 using Tapatalk

οπως εισαι

Penny Dreadful η πρώτη σεζόν ήταν απλά εξαιρετική. Μου έφερε στο μυαλό τον Dracula του Κόπολα. Eva Green αλλά και γενικά όλοι οι ηθοποιοί ένας και ένας στους ρόλους τους, καλογραμμένο σενάριο, ειδικά οι διάλογοι. Αν είναι και οι επόμενες 2 σεζόν τόσο καλές πάει στις αγαπημένες μου σειρές.

Εγώ ξεκινησα την 2η σεζόν και επιτέλους αρχισα να απολαμβάνω φουλ την σειρά.

Η πρώτη σεζόν είχε απίστευτη ατμόσφαιρα, αρχετυπο ποιοτικού τρόμου και με σεβασμό στο είδος, ερμηνειαρες, και κυρίως όλες αυτές τις λογτεχνικες αναφορές, που για μένα ως λάτρης της λογοτεχνίας είναι το απόλυτο highlight, σαν spin off με σεβασμό σε ήρωες τιτάνες της λογοτεχνίας. Ωστόσο το βασικό; Η πρώτη σεζόν κατ εμε έπασχε 100% σε σενάριο. Απλά δεν ήταν καλογραμμένο. Στην δεύτερη φαίνεται να το βελτιώνουν και να βρίσκουν ρυθμο, διατηρώντας όλα τα καλά στοιχεία της πρώτης. Ειδικά το επεισόδιο 3 της δεύτερης σεζόν με την μάγισσα πςςςς, όλα τα λεφτά.

To 4o ep ths triths sezon toy penny dreadful einai to kalytero mexri twra

Sth 1h sezon egw eixa varethei, meta ftiaxnei

Θα συμφωνήσω ότι η πρώτη σεζόν Penny Dreadful ήταν μόνο ατμόσφαιρα. Σταδιακά ανεβαίνει στις ερμηνείες αλλά και στην υπόθεση. Η Εύα τα σπάει αλλά και οι υπόλοιποι κάνουν καλή δουλειά. Πράγματι στο S03E04 απολαμβάνεις τους δύο ηθοποιούς να δίνουν ρεσιτάλ!

Πάντως χαίρομαι που οι επόμενες σεζόν είναι ακόμα καλύτερες (σήμερα πιάνω την 2η). Αν και ειλικρινά πιστεύω πως έχει γίνει εξαιρετική δουλειά στο σενάριο και στην πρώτη. Δεν είναι και εύκολο να φέρεις όλους τους πρωταγωνιστές των γνωστότερων ιστοριών τρόμου μαζί και να μοιάζει τόσο πειστικό. Θα μπορούσε να γίνει πολύ γελοίο με όλους αυτούς μαζί. Anyway προβλέπετε μαραθώνιος σήμερα :stuck_out_tongue: