Αγαπημένο σερί κομματιών σε δίσκο

Guilty. 8)

Βασικά δισκάρες και τα Siamese Dream και Mellon Collie and the Infinite Sadness, αλλά αυτός ο garage/psychedelic/shoegaze ήχος του Gish με ΤΡΕΛΑΙΝΕΙ.

Πάντως ένα από τα πιο δυνατά μπασίματα του alternative rock των 90’s βρίσκεται στο ντεμπούτο των Garbage με τα Supervixen / Queer / Only Happy When It Rains

In Absentia

Blackest Eyes
Trains
Lips of Ashes
The Sound of Muzak
Gravity Eyelids
Wedding Nails

[U]Led Zeppelin - Led Zeppelin I[/U]

Good Times Bad Times - Babe I’m Gonna Leave You - You Shook Me - Dazed And Confused

[U]Pixies - Doolittle[/U]

Debaser - Tame - Wave of Mutilation - I Bleed - Here Comes Your Man

[U]Radiohead - The Bends[/U]

Planet Telex - The Bends - High And Dry - Fake Plastic Trees

[U]Black Rebel Motorcycle Club - BRMC[/U]

Love Burns - Red Eyes And Tears - Whatever Happened To My Rock 'N Roll

Το χα σκεφτεί κι εγώ. Όντως γαμάτο σερί, αλλά αν είχαν βάλει τρίτο κομμάτι στο δίσκο το Dazed and Confused θα ήταν ακόμα καλύτερο - για την ακρίβεια θα μιλούσαμε, μάλλον, για την καλύτερη αρχική τριάδα κομματιών σε δίσκο, έβερ. :yes:

Επικών διαστάσεων άλλωστε είναι και το “μπάσιμο” στο Led Zeppelin ΙΙΙ - ούτως ή άλλως τον καλύτερο ροκ δίσκο όλων των εποχών για μένα, όπως έχω ξαναγράψει:

Immigrant Song / Friends / Celebration Day / Since I’ve Been Loving You / Out on the Tiles

Με άλλα λόγια, όλη η πρώτη πλευρά του αυθεντικού δίσκου. Αλλά κι η αρχή της δεύτερης πλευράς, έστω και σε πολύ πιο χαμηλούς τόνους, δεν πάει πίσω, ε:

Gallows Pole / Tangerine / That’s the Way

Και σταματάω κάπου εδώ μ’ αυτό το δίσκο και γενικώς μ’ αυτό το συγκρότημα, για να μη γίνω τελείως γραφικός.

Σήμερα θυμήθηκα και τους Metal Church!

Metal Church:
Beyond the Black / Metal Church / Merciless Slaughter / Gods of Wrath

The Dark:
Method to your Madness / Watch the Children Pray / Over My Dead Body

Απαραίτητη υποσημείωση για όσους δεν το ξέρουν: στους δύο πρώτους δίσκους των Metal Church ΔΕΝ υπάρχει μέτρια ή “απλώς καλή” στιγμή. Ούτε για δείγμα. Είναι οι τέλειοι δίσκοι όταν μιλάμε για heavy/power/speed. Moonchild92, επειδή κάτι μου λέει ότι δεν τους έχεις ακούσει μωρή λινάτσα, παράτα ό,τι κάνεις, ό,τι ακούς και τράβα βρες τους. Έχεις ΜΕΛΕΤΗ.

Α! Να πούμε και για Accept, που τους έχετε γράψει στ’ αρχίδια σας μέχρι τώρα; (γκαζμάδες)

Fast as a Shark / Restless and Wild / Ahead of the Pack / Shake your Heads / Neon Nights

Metal Heart / Midnight Mover / Up to the Limit / Wrong is Right

Γειά σας γειά σας, είμαι ο απαφτός της γειτονιάς σας.

Σειρά μου. :smiley:

[U]Secret Treaties[/U] - Blue Oyster Cult(έχετε ακούσει ροκ στη ζωή σας και δεν έχετε αναφέρει αυτόν τον ογκόλιθο; Τζήζους.)
Career of Evil
Subhuman
Dominance and Submission(τι κομματάρα!)

[U]In Rock[/U] - Deep Purple
Speed King
Bloodsucker
Child In Time

[U]Machine Head[/U] - Deep Purple
Highway Star
Maybe I’m A Leo
Pictures of Home

[U]Under Lock and Key[/U] - Dokken
Lightning Strikes Again
It’s Not Love
Jaded Heart(καργιόλα.)
Don’t Lie to Me

[U]Surfing With the Alien[/U] - Joe Satriani
Surfing With the Alien
Ice 9
Crushing Day(εκσπερμάτωσις)
(προαιρετικά)
Always With Me Always With You
Satch Boogie

[U]Abigail [/U]- King Diamond
Arrival
A Mansion In Darkness
The Family Ghost
The 7th Day of July 1777

[U]Wheels of Steel[/U] - Saxon
Motorcycle Man
Stand Up and Be Counted
747(Strangers in the Night)
Wheels of Steel

So true, αλλά προτιμώ 3ο το Babe I’m Gonna Leave You, μιλάμε για τόσο ψυχολογικά εξουθενωτικό κομμάτι που συνήθως μένω εκεί και δεν προχωράω. Pause/repeat. Μην πάει τζάμπα το Dazed.

Busted. Γενικά με speed και thrash χώρο δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.

το sing for absolution παιζει να ειναι το χειροτερο τραγουδι τους μετα το endlessly

1)[U]Brant Bjork-Gods and Goddesses[/U]
Good Time Bonnie
Porto
Somewhere Some Woman

2)[U]The Gates Of Slumber-Conqueror[/U]
Trapped In the Web
Conqueror
Ice Worm

3)[U]Candlemass-Nightfall[/U] (ΟΚ, δεν μπορώ να ξεχωρίσω κομμάτι από τον καλύτερο ντουμ δίσκο έβα, αλλά κάνω προσπάθεια)
Well of Souls
Codex Gigas(ναι.)
At The Gallows End
Samarithan

  1. [U]Εntombed-Wolverine Blues[/U]
    Eyemaster
    Rotten Soil
    Wolverine Blues

5)[U]Faith No More-The Real Thing[/U]
From Out Of Nowehere
Epic
Falling to Pieces
Surprise! You’re Dead!

6)[U]QOTSA- S/T[/U]
Regular John
Avon
If Only

7)[U]Rory Gallagher-Irish Tour[/U] (ξέρω είναι λάιβ μπλαμπλα, αλλά αυτή η σειρά, και οι εκτελέσεις τους, είναι εξωπραγματικές.)
A Million Miles Away
Walk on Hot Coals
Who’s That Coming

ε, και τέλος.

8 )[U]DIO-Dream Evil[/U]
Night People
Dream Evil
SUNSET SUPERMAN
ALL THE FOOLS SAILED AWAY

Άκουγα το Heart of a Killer σήμερα, που για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω είναι γενικά λίγο στο φτύσιμο εδώ μέσα, και για μια ακόμη φορά συνειδητοποίησα ότι η πρώτη πλευρά είναι τραγικά γαμιστερή.

Wages of Sin
Blink of an Eye
Heart of a Killer
[U]Horror Glances[/U](<==ρε γαμώτο, ακούστε τη ριφάρα που μπαίνει στο 1:14. Αν δεν σας πορώνει αυτό, τότε τι; Τι;) [SPOILER]Γράκχο; :p[/SPOILER]
The Silhouette
Reflections Within

Φαντάζομαι ότι η ερώτησή σου είναι ρητορική.

Πάντως ναι, γαμάει. Δεν είχα ασχοληθεί με Winters Bane, παράλειψις. Θα γίνει κι αυτό. Κάποια στιγμή.

[B]Alice In Chains - “Jar of Flies”[/B]

  1. Rotten Apple
  2. Nutshell
  3. I Stay Away
  4. No Excuses

[B]Judas Priest - “Defenders of Faith”[/B]

  1. Freewheel Burning
  2. Jawbreaker
  3. Rock Hard Ride Free
  4. The Sentinel
  5. Love Bites

Δεν ξέρω αν έχει μπει γιατί μπαίνω από κινητό αλλά απλά αυτό

At the gates - slaughter of the soul

blinded by fear
slaughterof the soul
cold
under a serpent sun

oh dear, oh dear…

[B]As I Lay Dying - Shadows Are Security[/B]

Reflection - Repeating Yesterday - Through Struggle

είπα ρε μαν ότι μπαίνω από κινητό… Δεν μπόρεσα να δω τα πρώτα πόστ γιατί κάνει 15 ώρες να φορτώσει τη σελίδα…αλλά απ ότι κατάλαβα βάζουμε μόνο 3άδες - 4άδες κομματιών όποτε έκανα και εντίτ

οντοπικ

icky thymp
you don’t know what love is
300 Mph torrential outpour blues
conquest

για το blinded by [B]dear[/B] το είπα ωρέ!!

ωραίος.

gutter ballet
temptation revelation
when the crowds are gone.

το έπος και το επικό πέρασμα στο άλλο έπος.

επικο overdose :expressionless:

Τι έγινε, τι έγινε, το Of Rage and War το χέζουμε; ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΝ. :stuck_out_tongue:

[SPOILER]Τουκουτούν, τουν, τουρουρουν, τουκουτούν, τουν, τουτουκουτουυυν.

[SPOILER]Τη μπασογραμμή του ίντρο παίζω για τυχόν απορίες. :lol:[/SPOILER][/SPOILER]

Φυσικά και όχι αλλά αν παμε ετσι θα ποστάρω όλο το δίσκο τελικά και σίγουρα εκεί είναι το αποκορύφωμα :stuck_out_tongue:

τρανος μπασιστας μουντσαηλντ :stuck_out_tongue:

Ηow Far Jerusalem/Just like an Arrow/On a Storyteller’s Night

Kill Devil Hill/Navigate the Seas of the Sun/River of no Return/Power of the Sun

Kαλα στη τριαδα θυμαμαι εριχνα αυστηρα και μονο ριπιτ,μολις τελειωνε το τριτο φτου κι απ’την αρχη.Ασχετα βεβαια που μετα(οταν αρχισα να τον λιωνω ολοκληρο)το αγαπημενο μου του δισκου εγινε(κι εμεινε)το Les Morts Dansant.

γαμημενο Τ9 :stuck_out_tongue: