Διασκευές

Αν και νομιζω οτι το θεμα επαιζε και στο προηγουμενο forum, θεωρω οτι ειναι ενδιαφερον… Ποιες διασκευες σας αρεσουν;
Εγω δυο διασκευες εχω στο μυαλο που πραγματικα σταθηκαν ισως καλυτερα κι απο τα πρωτοτυπα…
JUDAS PRIEST - DIAMONDS AND RUST
SAXON - RIDE LIKE THE WIND
PARADISE LOST - SMALL TOWN BOY
Βεβαια και στο LED ZEPPELIN I υπηρχαν καποιες θεικες ιασκευες…
Την τελευταια εβδομαδα εχω καλλησει με μια διασκευη στο LOVE IS LIKE OXYGEN των SWEET, σ’ ενα tribute που τους εχουν κανει Σουηδοι μουσικοι και μου εχει φυγει το καφασι .JEFF SCOTT SOTO, CHRISTIAN RIVEL, LARS CRISS, MIC MICHAELI. Sirjim τους γνωριζεις τους κυριους. Αστα εχουν κανει το τραγουσι σχεδον 8λεπτο και γινεται σεισμος σου λεω…

Άσχετο, αλλά άκουσα μια διασκευή πρόσφατα στο As I Die, αλλά δεν ξέρω από ποιους ήταν…
Brutal φωνή και πολλά πληκτράκια…

Κατά τα άλλα, αυτές που μου ρχονται τώρα είναι το Painkiller από Death, και το Orgasmatron βεβαίως βεβαίως από Sepultura (ειδικά στις live εκτελέσεις του)

Τσεκαρε ρε UnHoLyMaRtYr ποιος εχει κανει την διασκευη του As i die…

Eternal Tears of Sorrow ήταν…
Από ότι είδα, το έχουν παίξει και οι Six Feet Under… Χμ…

Καλύτερη (με διαφορά) διασκευή που έχω ακούσει είναι των Frijid Pink στο House of the Rising Sun. Όσον αφορά την πιο περίεργη-διασκεδαστική (και ωραία μπορώ να πω) ήταν του Ozzy στο Stayin’ Alive. :lol: :lol:

Άλλες καλές διασκευές είναι του Iggy στο Louie Louie, όπως και των Aerosmith στο Sweet Emotion.

Διασκευές ε; Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις τώρα, είναι άπειρες. Θα πω όμως αυτές που μου 'ρχονται με μιας στο μυαλό.

Από Sonata Arctica: Fade To Black, Still Loving You, I Want Out και Die With Your Boots On.
Guns N’ Roses: Live And Let Die, Since I Don’t Have You
Judas Priest - Mr. Crawley (ναι ναι ναι!!)
Gamma Ray - It’s A Sin
Iron Maiden - Doctor Doctor
AFI - My Michelle

Θα ακολουθήσουν κι άλλα.
Όντως φοβερή η διασκευή που λες telisvas στο “Love Is Like Oxygen”, την είχα ακούσει πριν λίγους μήνες και είχα μείνει άφωνος.

Δεν μπορω να ξεκολλησω, γι’ αυτο ζητησα απο τον “Ανιερο” να μου πει για το As i die, γιατι με τους LOST γενικα παθαινω κριση. Μηπως και ξεκολλησω ρε αδερφε…

Tην διασκευη απο Eternal Tears of Sorrow την βρηκα UnHoLyMaRtYr στο WINMX. Απο Six Feet Under προς το παρων χλωμο…

  1. Jaded Heart : Easy lover (Phil Collins)
  2. Jaded Heart : Larger Than Life ( Backstreet Boys)
  3. Talisman : Frozen ( Madonna)
  4. Soto , exei kikloforisei ena diplo cd … pou diaskevasei ta panta
  5. lana lane : exei kikloforisei kai afti ena cd , pou diaskevazei (tnt , scorpions, giant , klp klp )

Ειμαι οπαδος του JEFF αλλα το eternal flame του NORUM το εχει σκοτωσει…

Tο ξεπερναμε … μιλαμε για ενα μονο … αλλα αν εχεις ακουσει το mistreated θα καταπιεις τη γλωσσα σου … και εγω αυτο επαθα .

Ναι ρε… Και στο LOVE IS LIKE OXYGEN που εγραψα παραπανω ο JEFF τραγουδαει κυριως…

__Το love is like oxygen εμπεριέχεται στο cd με τις διασκευές που αναφέρει ο “Back in black” άγγελος; Αν ναι πως το λένε, που θα το βρώ; :smiley: :?: 8)

Αν λες γι’ αυτό που έχω υπόψιν check here: http://www.rocking.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=1031

Αν λες γι’ αυτό που έχω υπόψιν check here: http://www.rocking.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=1031[/quote]

Καταρχην … δεν με λενε αγγελο με λενε ανδρεα .
Καταδευτερο … οχι δεν ειναι αυτο το cd … to απογευμα που θα παω σπιτι
θα γραψω αναλυτικα τα κομματια .

Αν λες γι’ αυτό που έχω υπόψιν check here: http://www.rocking.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=1031[/quote]

Καταρχην … δεν με λενε αγγελο με λενε ανδρεα .
Καταδευτερο … οχι δεν ειναι αυτο το cd … to απογευμα που θα παω σπιτι
θα γραψω αναλυτικα τα κομματια .[/quote]
__Μα κι εγώ γι’ αυτό το έγραψα με μικρό “άγγελος” /Αγγελος. Angel in black δεν είναι το ψεύδόνημό σου; :wink: Thanx για τη πληροφόρηση (που αφού πας σπίτι θα μας παράσχεις)!

οκ τωρα το καταλαβα χε χε χ ε χ εχ

Εγω παντως εννοω το CD που αναφερει ο Kourou, το οποιο εντελως κουφα το βρηκα σε δισκαδικο και τ’ αγορασα… Γενικα ειναι ενα υπεροχο tribute, αλλα τα δυο πρωτα τραγουδια ειναι απαιχτα…

οχι εγω εννοω το cd που λεγεται απλα COVERS . Anyway μολις παω σπιτι θα γραψω τα κομματια που εμπεριεχονται μεσα σε αυτο.

Artist : Jeff Scott Soto
Cd : The Covers
Release Year : 1995

Cd1
01.Send Her My Love
02. Purple Rain
03.Carry On Wayward Son
04.Dance The Night Away
05.Runnin’ With The Pack
06.Frozen
07.Crazy
08.So This Is Love #1
09.Ice Cream Man
10.So This Is Love #2
11.Darling Nikki
12.Shot In The Dark

Cd2
01.Eternal Flame
02.Born To Be Wild
03.Rockin’ Down The Highway
04.Hush
05.Mistreated
06.Save Me
07.Dragon Attack
08.Let Me Entertain you
09.Wishing Well
10.Gates Of Babylon