Διασκευές

To θελωωωωωωωω

To GATES OF BABYLON το εχει κανει διασκευη και ο MALMSTEEN, αλλα δεν κερω ποιος τραγουδαει…

Ναι αλλά δε βλέπω το “Love Is Lyke Oxygen” κάπου. Γι’ αυτό ανέφερα το άλλο album εγώ, νόμιζα λέγατε γι’ αυτό που είχε το “Love Is Like Oxygen” (το οποίο μπορείτε -ελπίζω ακόμα- να κατεβάσετε από το link που έδωσα).

Το καταλαβα Κοurou , το cd αυτο το βρηκα στο net πριν απο 2 χρονια …
δεν υπαρχει πουθενα πλεον … και ζητημα στην ελλαδα να το εχουμε 3 με 4 ατομα . (τους αλλους 2 τους ξερω ) , το ειχα βρει τελειως τυχαια απο καποιον σουηδο … και το “εριξα”

Πρεπει να υπαρχει και αλλο ενα διπλο cd που ο Soto διασκευαζει μπαλαντες … αυτο δυστυχως προλαβα να το “ριξω” .

Τελη Θα το κανονισουμε φιλε . οκ ?

Θα σας προτεινω και ενα αλλο … αυτο υπαρχει ειναι γυναικα.

Αrtist : Lana Lane
Cd : Covers Collection
Release Year : 2003

01.The Wall
02.Kashmir
03.Soaring
04.Hold Your Head Up
05.Innocence
06.I’ll See You In My Dreams
07.Nothern Lights
08.Don’t Try So Hard
09.Still Lovin’ You
10.Weep In Silence
11.Stargazer.

Tο cd ειναι απαιχτο … σεβεται τα προτοτυπα , αλλα συμφωνα με το δικο της στυλ.
Γνωμη μου … οτι εχει κυκλοφορησει η τυπισσα , αρπαξτε το …
μιλαμε για progressive συμφωνικο Rock .

Το κατεβασαμε, παρολο που το πηραμε και το CD. Φοβερο δεν ειναι;

Πολύ μπέρδεμα ρε συ Ανδρέα… Για ποιο cd λες εσύ; Για το tribute των Sweet; Γιατί αυτό κυκλοφόρησε πολύ πρόσφατα.

Όσο για την τύπισσα που λες θα τσεκάρω σύντομα!

Οχι για το tribute που λες Ηλια …το cd που αναφερω εγω … που κυκλοφορησε το 1995 … δεν ειχε να κανει με tribute για αυτο αναφερθηκα πιο πανω …

Iron Maiden - Cross Eyed Mary
Dio&Malmsteen - Dream On
Sonata Artica - Die With Your Boots On
Judas Priest - Mr. Crowley
Bruce Dickinson - Sabbath Bloody Sabbath
Blind Guardian - To France
κ.α.

__Oι Β.G. το έκαναν άλλο κομμάτι, φοβερή διασκευή! Οσο για το Dream On… WOW! Βέβαια είχαν κάνει και οι ίδιοι οι Aerosmith ένα “λίφτινγκ” στο τραγούδι τους, με μία ζωντανή εκτέλεση με (ίσως ήταν η Metropolitan) ορχήστρα που φέρνει αρκετά στην Dio /Malmsteen έκδοση. Οτι και να λέμε όμως το ξέσκισαν το τραγούδι, απ’ τις καλύτερες διασκευές ever!!!

Οντως φοβερη διασκευη το Dream on, Οπως φοβερο ειναι το τραγουδι βεβαια…
Απλα στην εκτελεση των Αerosmith υπαρχει μια δοση rythm n’ blues, ενω στην διασκευη ειναι σχεδον epic. Και βεβαια ο Malmsteen ακομα και σ’ αυτο εκανε picking… (σιγα μην με χαλαει)

Τι ακριβώς εννοείς? Γιατί μάλλον κάνεις κάποιο λάθος στην ωρολογία!

Μαλλον eating εννοουσε powerslave … :smiley:

Χεχεχεχε μπορεί φίλε Αντρέα! Εγώ πάντως πιστεύω οτι εννούσε sweep!

Mia apo tis pio diaskedastikes diaskeues pou etuxe na akousw (malista live, prin 2 xronia) htan to Delilah (Tom Jones) apo ton… Bruce Dickinson! Eixe pesei polu gelio!

still loving you απο soata arctica…Δεν το περίμενα…

Πολύ θέλω να δω το Kashmir σε διασκευή με κάφρικη φωνή…Δεν του πολυπάει η απαλή φωνή που έχει…

Εγω eating ρε!!!;;; Ο χοντρος ο malmsteen… Tον εχεις δει πως κουναει τον κωλο του πανω στην σκηνη; Οσον αφορα το picking εννοω τα σημεια της κιθαρας που παιζει πολυ γρηγορα…

Αλητες Powerslave και Angel in Black με στεναχωρησατε… Παω να φαω

Τype O Negative “Black Sabbath”
Type o negative “Paranoid”
The Obsessed “Inside Looking Out”
Coal Chamber With Ozzy “Shock The Monkey”
Manfred Mann’s Earth Band “Spirits In The Night”
Entombed “Sons Of Satan Praise The Lord”(ολόκληρο!!!)
Lynyrd Skynyrd “I’ve Got The Same Old Blues”
και άλλες πολλές!!! 8) 8) 8) 8) 8)

apla prosthetw kapoies gamates diaskeyes se aytes pou hdh anefere o filtatos sabbarth

into the void apo monster magnet

bursting out apo entombed

maggie’s farm apo rage against the machine

__Aυτό ακριβώς παρατήρησα κι εγώ στη διασκευή του “Mama Kin”. Oi Guns μια χαρά το διασκευάζουν το κομμάτι -ιδίως το αλήτικο στοιχείο, χεχε- αλλά το αυθέντικό έχει μία φοβερή r n’ b αίσθηση που χάνετε (και δε νομίζω πως φταίει που αλλάξαν τη ροή του κομματιού -φτάνουν πιο γρήγορα στο ρεφρεν). Ειδικά σε ένα σημείο τα ντράμς του KΚράμερ μοιάζουν να έχουν άλλο beat, αν και δε νομίζω ότι στη διασκευή παίζουν κάτι άλλο εκεί (ίσως, ίσως να υπάρχει σε ένα μέτρο μία μικρή παύση ογδόου -πινελιά- του Κράμερ στο πρωτότυπο, σε σχέση με τη διασκευή, ίσως).

__Πάντως κατ’ ένα περίεργο τρόπο, μιλάμε για δύο διαφορετικά τραγούδια! (χωρίς να υπάρχουν οι διαφορές /επεμβάσεις που θα δικαιολογούσαν κάτι τέτοιο)

Διασκευή δεν είναι όταν “πέρνεις” ένα τραγούδι και απλά το ξαναπαίζεις… διασκευή είναι όταν του …αλλάζεις τα φώτα και του δίνεις νέα χροιά, έτσι από τις καλύτερες διασκευές που έχουν γίνει είναι τα>
“Frozen” της Madonna από τους TALISMAN, και το “Temple of the king” των RAINBOW από τους ANGEL DUST. Και φυσικά πολλές ακόμα όπως το
“Please don’t leave me” των Lynnot / Sykes που το έκαναν εκπληκτικό οι PRETTY MAIDS…
ΟΛΕ!!