Αστρονομια και διαστημα

Τα πάλσαρ δεν είναι και τόσο περίεργα… τα κουάζαρ από την άλλη, απλά κάτι άγνωστο εν γένει.

Ε, δεν είναι και το πιο λογικό κάτι τόσο μικρό να έχει πόσες χιλιάδες ηλιακές μάζες και με τόσο τεράστια ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία :stuck_out_tongue:

ον τόπικ τώρα. Νέα φώτο σε real color του Κρόνου από το Cassini. βάζω εδώ τη μικρή φώτο γιατί αυτή που δημοσιεύτηκε είναι 9000Χ3500 pixels

With the sun’s powerful and potentially damaging rays eclipsed by Saturn itself, Cassini’s onboard cameras were able to take advantage of this unique viewing geometry. They acquired a panoramic mosaic of the Saturn system that allows scientists to see details in the rings and throughout the system as they are backlit by the sun. This mosaic is special as it marks the third time our home planet was imaged from the outer solar system; the second time it was imaged by Cassini from Saturn’s orbit; and the first time ever that inhabitants of Earth were made aware in advance that their photo would be taken from such a great distance.

With both Cassini’s wide-angle and narrow-angle cameras aimed at Saturn, Cassini was able to capture 323 images in just over four hours. This final mosaic uses 141 of those wide-angle images. Images taken using the red, green and blue spectral filters of the wide-angle camera were combined and mosaicked together to create this natural-color view

This image spans about 404,880 miles (651,591 kilometers) across.

πηγή: http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA17172

Η φωτογραφία σε πλήρη ανάλυση εδώ

Για όποιον ενδιαφέρεται, αύριο ξεκινούν τα μαθήματα για το[I] Introduction to Astronomy [/I]στο coursera.

Τι ακριβώς είναι αυτό;

Είναι δωρεάν μαθήματα μέσω internet. Σου στέλνουν τα μαθήματα σε βίντεο μέσω email και σου βάζουν εργασίες τις οποίες στέλνεις και εσύ μέσω email. Στο τέλος παίρνεις και ένα certificate για τα μαθήματα που έχεις παρακολουθήσει.

+1

Δεν έχουν όλα τα “μαθήματα” πιστοποίηση. Όσα έχουν το γράφει στο overview. Επίσης γράφει και το σχετικό background που πρέπει να έχει κάποιος για να παρακολουθήσει ένα συγκεκριμένο μάθημα όπως και περίπου τις ώρες που θέλει/εβδομάδα, περίπου, διαβάσματος το οποίο είναι αρκετά αντικειμενικό, στη περίπτωση του coursera… Έχει και forums κάθε ένα από αυτά, στα οποία λύνονται απορίες, όσο είναι δυνατόν, και γνωρίζεσαι με τους “συμμαθητές” σου…

OMG

Θέλω να δηλώσω συμμετοχή αλλά δεν ξέρω αν θα προλαβαίνω… Αν το κάνω ξέρω γω, και εν τέλη δεν προλάβω δεν χάνω και τίποτα έτσι;

Edit: Δήλωσα τελικά. Για πείτε μια τα μαθήματα μου τα στέλνουν μέσω mail, έτσι; Δεν μου λένε ώρα να συνδεθώ με streaming έτσι;

Συμμαθήτρια και εγώ θα είμαι! Ιδέα δεν έχω για τα πρακτικά του μαθήματος αλλά νομίζω οτι το πρώτο μάθημα είναι σήμερα στις 12 το πρωί!

edit: προς metalMilitia. Δεν νομίζω οτι πρεπει να “παρακολουθούμε” το μάθημα εκείνη την ώρα, νομίζω εκείνους τους ενδιαφέρει περισσότερο να στέλνουμε τις εργασίες και αυτά που μας ζητάνε, οπότε το μάθημα μπορούμε να το βλέπουμε όποτε θέλουμε.

Ωραία, θα είμαστε πολλοι :slight_smile: To μάθημα είναι 12 το πρωί ώρα ανατολικής αμερικής. δλδ εδώ πρέπει να είναι γύρω στις 7 το απόγευμα

MetalMilitia, ισχύει αυτό που λέει η βαλερι. Τα παρακολουθείς όποτε θέλεις, αρκεί να στέλνεις τις εργασίες.

Ωραία ωραία :smiley: :smiley:
Εγώ έκανα λίγες ασκήσεις μαθηματικών τώρα, έτσι να μπαίνω στο κλίμα, απο αυτά που ζητάει. Όποιος θέλει ας με κάνει add skype ή facebook να βοηθάμε ο ένας τον άλλον!

Τα μαθήματα ξεκίνησαν. Τα βίντεο δεν τα στέλνουν σε εμαιλ τελικά, Μπείτε στο τελευταίο (:wink: μαιλ που σας έστειλαν και πατήστε στο Star Here. Εχει ένα ιντρο βίντεο με κάποιες οδηγίες και όλα τα μαθήματα για προβολή ή κατέβασμα (+αγγλικούς υπότιτλοι). Όποιος θέλει στέλνει πμ να τα λέμε και από φουμπου :slight_smile:

:!: http://www.zougla.gr/greece/article/ta-8rafsmata-tou-meteoriti

Κανας Αγρινιωτης να μας πει αν κρατησε κανα κομματακι για ενθυμιο ??

«Ένα φεγγάρι γεννιέται» στους δακτυλίους του Κρόνου

Εικόνες και δεδομένα που έστειλε το διαστημικό σκάφος Cassini που εδώ και εννέα χρόνια εξερευνά τον Κρόνο και τα δεκάδες φεγγάρια του κάνουν τους ειδικούς να πιστεύουν ότι βρίσκεται σε εξέλιξη η δημιουργία ενός ακόμη δορυφόρου.

στο ρολογια παει, αλλα βαριεμαι να το βρω

Σας καλούμε στην έναρξη των διαλέξεων και των επισκέψεων στο Πανεπιστημιακό Αστεροσκοπείο του Πανεπιστημίου Αθηνών, Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου, Τμήμα Φυσικής, 3ο όροφο, Αστροφυσική, Αίθουσα 1.

Ακολουθεί επίσκεψη των πρώτων 25 επισκεπτών στο αστεροσκοπείο του Πανεπιστημίου και παρατήρηση με το τηλεσκόπιο, όποτε επιτρέπει ο καιρός.

  1. Παρασκευή 7/2/2014, ώρα 18:00, Διάλεξη με θέμα:
    Η Αστροφυσική των Ελλήνων: Από το προϊστορικό Αιγαίο και την Μινωική Κρήτη στην Ιωνία και την Αλεξάνδρεια.
    Ομιλητής: Ξενοφών Διον. Μουσάς, ΕΚΠΑ
  1. Παρασκευή 7/3/2014, ώρα 18:00, Διάλεξη με θέμα:
    Μελανές Οπές: Τα όρια του χώρου και του χρόνου
    Ομιλητής: Αντώνιος Αντωνίου, Δρ. Αστροφυσικής, Πανεπιστημίου Αθηνών
  1. Παρασκευή 4/4/2014, ώρα 19:00, Διάλεξη με θέμα:
    Το γεωμετρικό Σύμπαν
    Ομιλητής: Εμμ. Δανέζης, Επίκουρος Καθηγητής Αστροφυσικής, Παν Αθηνών
  1. Παρασκευή 9/5/2014, ώρα 20:00, Διάλεξη με θέμα: Μουσική και ζωγραφική στο διάστημα: Από τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα στο πολικό σέλας
    Ομιλητής: Ιωάννης Δαγκλής, Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών
  1. Παρασκευή 6/6/2014, ώρα 20:00, Διάλεξη με θέμα:
    Ο Κέπλερ και οι Έλληνες
    Ομιλητής: Παν. Παπασπύρου, ΜΔΕ Φυσικής, υποψήφιος Διδάκτωρ ΕΚΠΑ
  1. Παρασκευή 4/7/2014, ώρα 20:00, Διάλεξη με θέμα:
    Χάος, το πέταγμα της πεταλούδας, τα μαθηματικά και η φυσική.
    Ομιλητής: Δρ Κωνσταντίνος Καραμάνος, ΕΚΠΑ

http://observatory.phys.uoa.gr/greek-newsevents.html

Κάτι “μεγάλο” πρόκειται να ανακοινωθεί αύριο…

[I]The Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) will host a press conference at 12:00 noon EDT (16:00 UTC) on Monday, March 17th, to announce a major discovery.[/I]

http://spaceref.com/news/viewpr.html?pid=42751

Σχετικα με τα “αρχέγονα βαρυτικά κύματα” θα πρόκειται… είχε βγει ως είδηση τις προάλλες ότι αναμένεται σχετική ανακοίνωση τη Δευτέρα:

Λογικά ναι, αλλά όπως λέει και το άρθρο πρόκειται για φήμες. Οπότε αναμένουμε την επιβεβαίωση με αγωνία.

Τελικά, όντως πρόκειται για στοιχεία που αποδεικνύουν το πληθωριστικό μοντέλο. Πραγματικά μεγάλη ανακάλυψη!

http://www.iflscience.com/physics/scientists-detect-direct-evidence-big-bang?s-gravitational-waves

Που να το φανταζομουν οτι πριν δυο βδομαδες οταν εκλεινα την παρουσιαση μου για τα Βαρυτικα Κυματα με τη φραση ‘‘ελπιζουμε τα επομενα 20 χρονια να πετυχουμε την πειραματικη ανιχνευση τους’’ οτι αυτο θα γινοταν μετα απο λιγες μερες. :stuck_out_tongue: