Τα "ιδανικά" άλμπουμ

απαντωντας κυριως σε αυτο

αυτά τα άλμπουμ ορίζουν σε ένα βαθμό την “ιδανική” για μένα μουσική

η κορυφη: ενα απο τα αλμπουμ που καθορισε το μεταλ που ακουω σημερα. ενα απο τα αλμπουμ που θα γουσταρα να εχω ακουσει να το αντιγραφουν 1432 φορες γιατι το στυλ του ειναι ΤΕΛΕΙΟ! ενα απο τα αλμπουμ που και φαλτσες να ηταν οι νοτες και παλι θα ηταν υπεροχο. οι νοτες του ομως δεν ειναι φαλτσες και ετσι μιλαμε για ενα μοναδικο αριστουργημα.

σε σποιλερ καμποσα απο τα αλμπουμ που για αντιστοιχους λογους θεωρω μοναδικα και ΙΔΑΝΙΚΑ. αλμπουμ με φοβερη μουσικη αλλα και χαρακτηρα.

[SPOILER]

το πιο αδυναμο απο τη λιστα ομως ενα απο τα πιο ξεχωριστα θρας μεταλ αλμπουμ της τελευταιας δεκατετιας χαλαρα.


απο τα πιο ηδονικα ντεθ μεταλ αλμπουμ μαζι με το αποκατω:

μαζι με ολα τα επομενα. ολα τοσο ξεχωριστα και τοσο απιστευτα υπεροχα:






[/SPOILER]

Πολύ σωστός για το Individual, κι εμένα μου πέρασε απ΄το μυαλό, αλλά κυρίως με το που είδα πως πόσταρες, ήμουν σίγουρος πως είχες ποστάρει αυτή τη δισκάρα.

πολυ ομορφο Thread! :slight_smile:

μπορω να βαλω αρκετα album που εκφραζουν το τι υπαρχει μεσα στο κεφαλι αλλα θα βαλω 3 για τα οποια θα ρωτησω τους μουσικους με τους οποιους θα παιξω εαν τα εχουν ακουσει και εαν τους αρεσουν. εχν οχι τοτε ξερω οτι θα υπαρχει προβλημα… 8)

[B]Can - Ege Bamyasi[/B]

[B]Funkadelic - Maggot Brain[/B]

[B]King Crimson - Red[/B]

Καλά, ειδικά το 2ο Σάκη είναι πράγματι φωτιά και λαύρα! :D8)

Kαλή χρονιά, καταρχήν, με υγεία, ευτυχία, ‘‘world peace’’:stuck_out_tongue: και ό,τι άλλο επιθυμεί/ονειρεύεται ο καθένας από μας…
Όσον αφορά το thread, ο τρόπος που, εγώ, τουλάχιστον, αντιλαμβάνομαι το θέμα είναι ο εξής: album-ορισμοί του πώς πρέπει κατά τη γνώμη του καθενός να ακούγεται η μουσική που του αρέσει. Αν ήθελα να αγοράσω το δίσκο μιας νέας, άγνωστης μπάντας, τι θα ήλπιζα, για παράδειγμα, να συναντήσω? Αν έφτιαχνα εγώ μια μπάντα πως θα ήθελα, τηρουμένων των αναλογιών, να ακούγεται? Δεν πρόκειται για τα αγαπημένα μας, απαραίτητα, album αλλά για τα πιο αντιπροσωπευτικά. Αν πρέπει να μιλήσω για μένα…

Λοιπόν, τα βάζω σε[B] σποιλερ[/B], δεν θέλω να πεταχτούν τα μάτια κανενός -[I]φράγκα να του πληρώσω οφθαλμίατρο δεν έχω σορρυ![/I]

[SPOILER]

…όποιος επιθυμεί να γίνει σοβαρός οπαδός του σκληρού ήχου, ξεκινά πρώτα με αυτό:

…και αφού εκτασιαστεί με τη μαγεία του, προχωρά:

…και για να μην κολλήσει σε έναν ήχο μόνο:

…και για να συνεχίσει με το ταξίδι στο όνειρο:

…και επιστρέφει στη πραγματικότητα με έναν καταιγισμό ριφφο-πυρών:

[/SPOILER]

…άντε αρχίστε το κράξιμο!!! :slight_smile:

παιδιά αν θέλετε να γράφετε και τα ονόματα δίπλα στα εξώφυλλα, γιατί πολλά μπορεί να μην εμφανίζονται μετά από λίγο καιρό.

Κατά τ άλλα, ήμουν σίγουρος για το division bell του floydized

[SPOILER]

[/SPOILER]

Tόσο προβλέψιμος πια;:lol::lol:

όχι ρε, κάπου το είχες ξαναναφέρει.

Α παίζει,άστα αυτό το άλμπουμ με αντικατοπτρίζει πλήρως λέμε:p

Και πόσο καιρό έχω φάει από την ζωή μου να λύσω το “αίνιγμα”…:roll::lol:

Τι ακριβώς παίζει με αυτό το αίνιγμα; Είναι πραγματικό;

Ναι,αν και περισσότερο χρησιμοποιήθηκε από την EMI για διαφημιστικό κόλπο.Όμως όποιος παρατηρήσει καλά τον δίσκο,τον ακούσει και καταλάβει τι πραγματεύεται,τότε θα καταλάβει ότι το “αίνιγμα” και η λύση του είναι άμεσα συνδεδεμένα με τον δίσκο.
Καμμένα πράγματα,έχουν χάσει τα μυαλά τους άνθρωποι για αυτό.

Oύτε οι Tool λέμε…

γιατι εχουν τρομερες συνθεσεις, δισολιες, εκπληκτικες ερμηνειες, βγαζουν συναισθηματα, σε κρατανε καθηλωμενο απο την αρχη μεχρι το τελος (αν εξαιρεσεις αυτο το καταραμμενο can i play with madness) γιατι μπορει να κατσω κ να τους ακουσω 5 φορες απανωτα και να μη βαρεθω…

ετσι πρεπει να ειναι η μουσικη κατα τη γνωμη μου…

edit… και αυτο τα ιδια…

Oμολογώ ότι δεν έχω καταλάβει καλά το νόημα της ερώτησης. Οπότε απαντώ το αγαπημένο μου album. Πιο ιδανικό δεν υπάρχει…

“Ιδανικά” άλμπουμ μέσα στα οποία βρίσκονται όσα μου αρέσουν στη μουσική είναι οπωσδήποτε τα δύο των Acid Bath. Από εκεί και πέρα, A Sun That Never Sets των Neurosis, The Silent Enigma των Anathema και last but not least, Hymn To The Immortal Wind των Mono.

Λοιπον, 7 δημιουργηματα τα οποια για μενα ειναι υπερανω κριτικης :

[B]1. KAMELOT - Epica

  1. CRIMSON GLORY - Transcendence

  2. LOST HORIZON - A Flame To The Ground Beneath

  3. EVERGREY - In Search Of Truth

  4. CONCEPTION - Parallel Minds

  5. QUEENSRYCHE - Operation Mindcrime

  6. SAVATAGE discography[/B]

Aν καποιος ανθρωπος ακουσει καποιον απο τους παραπανω δισκους και η γνωμη του κυμαινεται σε στυλ ‘‘ενταξει καλο ειναι αλλα δεν ξετρελαθηκα κι ολας’’ / ‘‘ωραια μουσικη αλλα βαρεθηκα σε καποιο σημειο’’ / ‘‘εχει καποια καλα κομματακια’’ κλπ κλπ , απλα θα γελασω ειρωνικα και με ενα υπογειως υπεροπτικο υφος θα του απαντησω :
’‘Απλως δεν εχεις μπορεσει ακομη να αντιληφθεις το πραγματικο επιπεδο του’’.

Το να γραψω ακριβως τι βιωνω ακουγοντας αυτους και μερικους ακομα δισκους δεν ειναι δυνατον, διοτι ακριβως προκειται για αισθηματα, συναισθηματα, σκεψεις, εικονες και καταστασεις του νου που δεν μπορουν να αποτυπωθουν σε λεξεις. Σιγουρα μπορω να πω πως δεν τους ακουω απλα, αλλα τους μελεταω.

Η αυρα τους, η πνευματικοτητα τους, το υφος τους, η ηχητικη διασταση που δημιουργουν…αυτο το μαγικο ‘‘κατι’’ τελος παντων που εκπεμπουν ειναι μοναδικο.

Και για να ενταξω και το οπτικοακουστικο μερος στην κουβεντα, αν καποιος μου ζητουσε γενικα ‘‘παρουσιασε μου τί μουσικη ακους’’, θα του εδινα στο χερι το DVD [B]GAMMA RAY - The Awesome Foursome: Live In Montreal[/B].
Αντικατοπτριζει σε μεγαλο βαθμο ολα οσα με εκφραζουν στη Μουσικη.

παιδες σορρυ κιολας, δεν εχω καταλαβει ποια η διαφορα του ιδανικου απο το αγαπημενο ? αν στο [U]ιδανικο [/U]αλμπουμ σου αντικατοπτριζεται η μουσικη the way it was meant to be για σενα, σε γεμιζει, ειναι υπερανω κριτικης, ειναι τιτανοτεραστια (??), και οτι αλλο γραψατε, ειναι με δυο λογια οτι ανωτερο για σενα (μουσικα) … ε το ιδιο δεν ειναι και το [U]αγαπημενο [/U]σου αλμπουμ ?..

βασικα το ιδιο ειναι γιατι οταν ενα αλμπουμ ειναι το αγαπημενο σου παει να πει οτι ειναι η ιδανικη μουσικη για σενα…:?

thats my point, και γω νομιζω οτι ειναι το ιδιο ακριβως…