Τα "ιδανικά" άλμπουμ

Εγώ πάντως εξ’ αρχής το αντιλήφθηκα το όλο τόπικ ώς εξής. Ότι προφανώς εδώ πέρα ποστάροντας ένα άλμπουμ σίγουρα αυτό θα είναι το αγαπημένο σου ή τελοσπάντων στα αγαπημένα σου. Αλλά δε το ποστάρεις με σκεπτικό να το εκθειάσεις παρ’ ότι ανεπαίσθητα συμβαίνει, αλλά να δείξεις μέσα από αυτό το άλμπουμ ποιός είναι ο ήχος, και γενικότερα η αισθητική που προτιμάς στην μουσική. Ότι δηλαδή κάτι παρόμοιο σ’ αυτό το αγαπημένο άλμπουμ σε τρελένει. Τουλάχιστον εγώ έτσι ποστάρα

Kαι ποσταρα ένα άλμπουμ από τους κρουντ, και πράγματι όλη η τζαπκορ σκηνή σχεδόν, με τρελένει. Είναι από τις αγαπημένες μου σκηνές ξερω’γω

η αισθητικη που προτιμας στην μουσικη, ποιος ακριβως ειναι ο ηχος που γουσταρεις, παρομοια αλμπουμ σε τρελαινουν… ολα αυτα μπορουν να τα κανουν τα πραγματικα [U]αγαπημενα [/U]αλμπουμ :slight_smile:

btw δεν την λεω σε κανεναν, ισως να το αντιλαμβανομαι λαθος και να μην εχω “πιασει” την διαφορα εγω, αλλα πραγματικα δεν καταλαβαινω την διαφορα ιδανικου και αγαπημενου αλμπουμ…

Τα κάνουν τα πραγματικά αγαπημένα άλμπουμ ναι, αλλά πραγματικά μακάρι να βγαιναν κι άλλα τέτοια άλμπουμ από νεόοτερες μπάντες, να χω να αγαπώ. Και όταν βγαίνουν πραγματικά χαίρομαι.

το ίδιο είναι ρε παίδι μου, απλά η διαφορα εγκειται στο σκεπτικο με το οποιο ποσταρεις εδω περα. Ετσι νομιζω τουλαχιστον.

Ενιγουει αλλιως δε μπορω να το εξηγησω. τσιρζ

(Επίσης άσχετο αυτό τελείως, αλλά διαφωνώ με σκεπτικά του τύπου: Ε αφου έχω εδώ το μνημείο, δε χρειάζομαι κάτι άλλο, μου αρκεί, δε θα βγει κάτι καλύτερο και μπλαμπλα)

νιρ, ίσως ο τίτλος ήταν λάθος, αλλά για να γίνει πιο επεξηγηματικός θα ξεπερνούσε το όριο γραμμάτων. Γενικά το θρεντ ζητάει σε κάθε χρήστη να αναλύσει την μουσική του ταυτότητα-προτίμηση δίνοντας για παράδειγμα κάποιους δίσκους, που δεν μας ενδιαφέρει αν στην λίστα των αγαπημένων του, είναι πρώτοι-δεύτεροι ή εκατοστοί.

αυτο ακριβως, δεν καταλαβαινω για ποιο λογο το θρεντ λεγεται ιδανικα αλμπουμ και οχι τα 5-10 αγαπημενα σου αλμπουμ, αφου και ετσι το ιδιο αποτελεσμα θα εβγαινε, με καμποσους δισκους που σε χαρακτηριζουν και για σενα οριζουν το τελειο… ουφ βασικα γάματο, εννοουμε το ιδιο κ εχουμε κολλησει στις λεξεις, και σε τελικη αναλυση ειναι οκ απλα να εχουμε διαφορετικη αποψη, νομιζω καταλαβα τι εννοειτε, απλα για μενα ειναι το ιδιο :slight_smile:

Γιατί ρε νιρ το δεύτερο δεν έχει πλάκα και το πρώτο σε κάνει και λίγο να σκεφτείς και να γράψεις πέντε κουβέντες κι όχι απλά δέκα εξώφυλλα ξέρω γω.
(Άσχετα αν πολλοί το έκαναν κι εδώ)

nir, πιστευω ότι αν το θρεντ λεγόταν: ο ιδανικός “ηχος” (και περιγραψτε τον μεσα απο αλμπουμ κλπ) τοτε δε χες προβλημα. Απλα εχεις σκαλωσει στις λεξεις λιγο

Γρακ δεν το καταλαβαινω αυτο που λες, σε μενα θα εβγαινε αυτοματα ξερωγω, εξωφυλλο ισον συνθεσεις συν αποδοση συν παραγωγη συν συναισθημα, συν, συν, συν… γιαυτο και προσωπικα θεωρω οτι ειναι το ιδιο…

τεσπα, ΕΛΑ, γιωτοσυζητηση εγινε :stuck_out_tongue: αντε ποσταρετε τιποτα

Πέρα από αυτό εμένα μπορεί να μαρέσει το χ/ψ άλμπουμ και να το θεωρώ αγαπημένο μου απλά επειδή το συνέδεσα με κάποια εμπειρία και όχι γιατί είναι καλό. Αν έχω πιάσει το νόημα του θρεντ εδώ λέμε για δίσκους που όχι μόνο μας αρέσουν πολύ αλλά τους θεωρούμε άρτιους. Δηλαδή σε έναν φίλο σου που δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο είδος μουσικής θα του έλεγες:“Άκου αυτό είναι ότι έχω στο μυαλό μου για τον ιδανικό δίσκο σ’αυτό το είδος μουσικής”.

Μπορεί αυτά που περιέγραψα παραπάνω να ταυτίζονται με αγαπημένα άλμπουμ σε μερικές περιπτώσεις μπορεί όμως και όχι. Ε σε αυτό το θρεντ θέλουμε να καλύψουμε και τις δεύτερες περιπτώσεις.

Αν το πιστεύεις αυτό, δεν είσαι παρά ένας γαμημένος τεμπέλης που βαριέται να γράφει για μουσική!
Ουστ!

Ο HopeRidesAlone τα λέει καλά επί του θέματος.

να πω και γω ότι εκτός των energetic disassembly, rage for order,the girl who was death και sham mirrors, θα πρόσθετα και το grin των coroner. Γενικά μου αρέσουν τα dystopian σκηνικά (Rick Deckard γαρ), τα τεχκικοπαρανοϊκά ριφς, ο σαλεμένος λυρισμός και τέτοιες ομορφιές.

Το αγαπημένο μου αλμπουμ έβερ είναι το sabbath bloody sabbath. Καμία σχέση με τα πάνω :stuck_out_tongue:

Είσαι γαμώ τα άτομα ρε…:smiley:

και μενα μαρεσει το Sabbath Bloody Sabbath ! εγω δεν ειμαι γαμω τα ατομα ? ε? ε?

[SPOILER][/SPOILER]

ΑΜΕΕΕΕΕ :smiley: αλλά δεν είναι το αγαπημένο σου…

αληθεια???

:D:D
Ο Μουν μπορεί να πείνει μπύρες και να λέει για sabbath όλο το βράδυ :stuck_out_tongue:
Κατ τα τ άλλα, να φανταστώ ότι η απάντηση σου στο θρεντ είναι τα 8 πρώτα Sabbath.

Mariner: why not?

Σίγουρα έχουν σημαδέψει το διάστημα 17-19…αλλά τώρα που το σκέφτομαι, ακόμα με βαράνε στη γκλάβα μου!

δε λεω… δισκαρα το Sabbath Bloody Sabbath αλλα δεν παριμενα να ειναι το [B]αγαπημενο σου αλμπουμ ΕΒΕΡ[/B]

μηπως θες να το ξανασκεφτεις???:stuck_out_tongue:

Ναι, να βάλει το Master Of Reality

Eπειδη βλεπω οτι ο Νιρ μπερδευτηκε μεταξυ του πως οριζεται η διαφορα μεταξυ του ‘‘αγαπημενου’’ απο το ‘‘ιδανικο’’, θα θεσω το σκεπτικο με το οποιο εκανα εγω τις επιλογες μου :

Δεν εβαλα τα ‘‘απολυτως αγαπημενα’’ μου, διοτι σε ενα αλμπουμ που το θεωρεις δικο σου αγαπημενο μπορει να υπαρχουν στοιχεια που καποιον αλλον ανθρωπο να τον ελκυουν λιγοτερο ή να τον αφηνουν αδιαφορο.
Για παραδειγμα, το walls of jericho ειναι ισως στο τοπ-3 των αγαπημενων μου δισκων, εχει τον ηχο που γουσταρω να ακουω, αλλα κατανοω οτι καποιον που δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με μεταλ μπορει να τον ξενισει η υπερβολικη ταχυτητα, η ισοπεδωτικη διαθεση, η χυμα φωνη. Αρα μπορει να τον θεωρω ‘‘αγαπημενο’’ δισκο, αλλα δεν τον θεωρω ‘‘ιδανικο’’, αφου καταλαβαινω οτι μπορει να μην αρεσει σε ολους για λογους τους οποιους κατανοω και δεχομαι.

Στα ‘‘ιδανικα’’ αλμπουμ, τα οποια θεωρησα μαλιστα και υπερανω κριτικης, καλως ή κακως θεωρω πως οποιοσδηποτε ανθρωπος με εναν στανταρ βαθμο αντιληπτικοτητας, αισθητικης και αναλυτικης σκεψης, θα κατανοησει και θα παραδεχθει τουλαχιστον την υψηλη ποιοτητα και καλλιτεχνικοτητα που εχουν.
Κατι δηλαδη που δεν προσδοκω να συμβει απαραιτητα με τα αγαπημενα αλμπουμ, οπως εδωσα και το παραδειγμα πιο πανω.