Μεγάλες μπάντες που ποτέ δεν ψάξαμε αρκετά

εχω ακουσει ρε.αλλα οχι πολυ!

Όσοι λέτε Pink Floyd,να τρέξετε να ακούσετε.Άντε:D

Frank Zappa. Εχω ακούσει ελάχιστα και με δυσκολία θα αναφέρω τίτλο τραγουδιού άμα ερώτηθω

Αυτό βασικά…

Δεν νομίζω η λογική του “άκου τα παλιά για να μπορείς να ακούσεις τα καινούρια” είναι σωστή… Αν είναι έτσι και πριν ακούσεις τα παλιά πρέπει να ασχοληθείς με μπλουζ και τζαζ για να μπορείς να κατανοήσεις το πως ξεκίνησε η ροκ μέταλ σκηνή…

Γενικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως θα αρχίσει κάποιος να ακούει μουσική…
Κάνεις από κάπου την αρχή και από εκεί σταδιακά αρχίζεις να ακούς και να ψάχνεσαι…

Κάτι που διαφέρει με του παλιούς είναι ότι ένας φρέσκος έχει να ακούσει πάρα πολύ πράμα και βιάζεται…ακούσει από ένα συγκρότημα καμιά 20αριά τραγούδια και θεωρεί ότι ξέρω γω άκουσε όσα αξίζουν και πάμε στους επόμενους, μέχρι να βρει το άκουσμα που θα κολλήσει… μετά μπορεί να μην γυρίσει να ακούσει ξανά αυτά που άφησε και ας είναι μεγάλες μπάντες…

ελαχιστα η τα πιο γνωστα τους εχω ακουσει απο
AC/DC,van halen,pink floyd,thin lizzy

Πάρα πολλές που δεν είμαι στη φάση καθόλου (Motorhead καλό παράδειγμα).

Από αυτές που θέλω να ακούσω και δεν είδα εδώ μέσα:
King Diamond, Morbid Angel, Mastodon(?)

Και λίγο πολύ όλα τα 70’ζ που αναφέρθηκαν εδώ μέσα. Μαλάκα πολλά βγαίνουν.

Χμμμ ωραιο θρεντ! Aπο τα μεγαλα :
Pink Floyd, Led Zeppelin, Black Sabbath.

Αν πω ότι δεν έχω ψάξει Judas Priest, θα φάω πολύ ξύλο;;;

[SPOILER]Όντως, δεν τους έχω ψάξει καθόλου![/SPOILER]

Γραφτε και καμια λεξη παραπανω γιατι παει για το διαφορα το θρεντ.
Εγω δεν θυμαμαι καποια συγκεκριμενη αυτη την στιγμη.

ναι. ΠΟΛΥ! 8)

ε ρε απλυτα που εχουν να βγουν στη φορα με αυτο το τοπικ…

καταρχην ισως θα επρεπε να υπαρχει καποιος διαχωρισμος για τους λογους που δεν ψαξαμε μια μεγαλη μπαντα. πχ Black Sabbath εχω 2-3 αλμπουμ (μονο το 1 οριτζιναλ) και τελος, αλλα δεν μου εκαναν αρκετα “κουκου” για να ασχοληθω περεταιρω… τελοσπαντων, μαλλον θα ηθελα να εχω ψαχτει πιο πολυ με 70’ς υλικο. επισης και εγω με Motorhead, γιατι εχω μονο 5-6 αλμπουμ. και για μπαντα που εχει καμια 20αρια αλμπουμ, τα 5-6 ειναι μικρος αριθμος… και επισης απο Helloween δεν εχω ακουσει οσο θα ηθελα τα γιαπωνεζικα promo του chameleon… 8) :stuck_out_tongue:

Γενικώς…όλες (σχεδόν) τις καθαρόαιμες ολντ-σκουλ heavy metal ([I]και εννοώ τύπου :Megadeath/ Helloween/ Whitesnake/ Motorhead/ect[/I].) μπάντες δεκαετιών 80’ς και 90΄ς και αυτό διότι τρελαμένο πιτσιρίκι που ήμουν, είχα ΤΡΕΛΛΛΑΑΑΑΑΑΑ κολλήματα ακούγοντας ΜΟΝΟ τις hardcore/punk/crust/grind μπάντες των δεκαετιών αυτών ([I]ναι ναι φτύστε με που θεωρούσα όλες τότε τις χέβυ φλώρικες και νερντ[/I]…)
Άραγε, γι αυτό με φοβόντουσαν οι συμμαθητές μου;;; :frowning:

[B]David Bowie[/B] exw ena megalo keno apo to 80 kai dwthe. Kai einai krima giati to reality tou 2003 itan diskaros me ta ola tou.

η πρωτη μπαντα που μου ερχεται στι μυαλο κ ταιριαζουν εδω ειναι οι blue oyster cult γιατι κ ειναι μεγαλη μπαντα (ιστορια/επιρροη) κ ενω μαρεσαν αρκετα τα οσα εχω ακουσει, δισκο ουτε αγορασα ουτε καθησα να ακουσω ολοκληρο ποτε

[I]…Αλλά, γνώμη μου:[/I] το τοπικ αξίζει και ως ΜΑΘΗΜΑ ΜΕΤΑΛ/ΡΟΚ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ([COLOR=“DimGray”]οκ ποτέ δεν το πήγατε- ίσως- το μάθημα Ιστορίας στο σχολείο, αλλά εδώ, που ναι κιόλας δικά σας “χωράφια”, αξίζει με το παραπάνω τον κόπο[/COLOR]) και φασκελώνω πολλακίς τον εαυτό μου που ως 30ρης πλέον δεν έκατσα εγκαίρως να ψάξω τους παλιούς. Πως έφτασαν π.χ. οι Green Day και Offspring να εξελίξουν το πανκ τους. Oi Suicide Angels από ποιές ιστορικές μπάντες επηρεάστηκαν και οι τελευταίες από ποιές άλλες παλιότερες, πήραν τις καταβολές τους…;
[B]ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ![/B] Όντως… :slight_smile:

αυστηρα για black metal κ οφφ-τπικ αλλα σχετικο με αυτο που γραφεις:


εχει κ μερος β 8)

Deep Purple.

[B]χαχαχαχαχα σωστόοοοοοοοοςςς!!![/B]

[I](Καλά, μιλάμε μούρη ο mr.Fenriz!!!Και πρόσεξα πως στα τελευταία CD των Darkthrone οι δύο τους ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ στους ακροατές/φανς τους διάφορους δίσκους και ακούσματα -λες και παραδίδουν μαθήματα Μουσικής!! :smiley: Και ελληνικές μπάντες πρότειναν!!! Τιτανοτεράστιοι και ΕΥΓΕ ΤΟΥΣ!!!)[/I]

[B]ON TOPIC [/B] θυμήθηκα τους [COLOR=“DimGray”]Led Zeppelin[/COLOR], δεν φτάνει να ακούς για 10000 φορά το “[I] Stairway to Heaven[/I]” για να κατανοήσεις το φαινόμενο -ίσως τελικά, να ξεκινήσω απ’ αυτούς!!!:-k

[B]Led Zeppelin[/B], [B]Pink Floyd[/B], Deep Purple, Iron Maiden, Dream Theater, [B]Tool[/B]
κάποια τρανταχτά που μου ήρθαν τώρα

Από άλλες έχω ακούσει λιγότερα, από άλλες περισσότερα αλλά δεν έχω εντρυφήσει όσο θα έπρεπε.
Στις μπολνταρισμένες θα ήθελα και θα το κάνω κάποτε
Οι άλλες απλά δεν με τραβάνε

Ενδιαφέρον το ότι όσοι δεν ξεκίνησαν με Maiden δεν φαίνεται να κόβουν και φλέβες να ασχοληθούν με αυτούς μελλοντικά. Να ελπίζουμε πως σε μερικά χρόνια ο maiden φανμποισμός θα εκλείψει; :stuck_out_tongue:

άλλο το να αναγνωρίζεις το πόσο σημαντική μπάντα είναι η Maiden και άλλο να είσαι φανμποης και κολλημένος .