Μεγάλες μπάντες που ποτέ δεν ψάξαμε αρκετά

Judas Priest,Motorhead :–:--

χωρις πλακα οσοι δν εχετε λιωσει MOTORHEAD κ νομιζετε οτι αγαπατε οτιδηποτε σε ροκ ειστε για πλακα, δν ζηταω συγγνωμη, οταν τους λιωσετε θα καταλαβετε οτι εχω δικαιο

Υπερβολικό σε βρίσκω…

Έχω μείνει λίγο μαλάκας με αυτό το θρεντ γιατί διαβάζω πάρα πολύ κόσμο να λέει πως δεν έχει ψάξει αρκετά πράγματα που θεωρώ εντελώς βασικά…

Καταλαβαίνω βέβαια πως κάθε “γενιά” ακροατών ξεκινά με τις μπάντες που είναι στα πάνω τους όταν ξεκινά να ακούει και πως για κάποια παιδιά που ξεκίνησαν να ακούν μέσα στην περασμένη δεκαετία το “ψάχνω τα παλιότερα” αντιστοιχεί σε μία υπερδιπλάσια (αλλά όχι τόσο παραγωγική imo) χρονική περίοδο σε σχέση με το τι σήμαινε όταν ξεκινούσα εγώ στα μέσα της δεκαετίας του '80.

Αλλά και πάλι μου κάνει τεράστια εντύπωση πόσοι γράφουν πως δεν έχουν ψάξει αρκετά Zeppelin, Purple, Priest, AC/DC, Motorhead! 8O

Κρέμασμα στο Σύνταγμα

Αν πω τι δεν εχω ακουσει, μαλλον θα μου κοψετε την καλημερα οσοι μου μιλατε/γνωριζετε απο εδω περα. Αρα αστο καλυτερα :stuck_out_tongue:

Εγώ θα ήθλενα να έχω ακούσει παρπαπάνω κάποιες progressive μπάντες των 70s,Van Der Graaf Generator,King Crimson,Gentle Giant…Kαι περισσότερο Marillion.

Gentle Giant και Van Der Graaf ισχύει και για μένα.
Αλλά ειδικά για τους δεύτερους ποτέ δεν τρελάθηκα τόσο σε σχέση με το μέγεθος τους και τον σεβασμό που έχουν ανάμεσα στους ακροατές του είδους τους.

fixed :stuck_out_tongue:

…σιγα και μην ειναι ολη μας η ζωη μια φουσκα επειδη δεν εχουμε ψαξει αρκετα τους Motorhead #-o δεν αναιρω τη σπουδαιοτητα τους, χωρις αυτους και τους sabbath κ τους priest μαλλον δεν θα υπηρχε heavy metal, αλλα νταξει, …το γ@μησες :!:

δεν έχει νόημα να το πεις εσύ βρε, αλλά αν ο άλλος είναι 30φευγα και δεν έχει ακούσει κάτι κλασικό στα 80s πχ ακούγεται αλλιώς… ενώ για σένα μια μπάντα από τα 80ς είναι ότι ήταν για μας μία μπάντα από τα 60ς σε χρονική απόσταση :wink:

Από τα ελάχιστα ακούσματα που έχω στο μέταλ είναι τα τρία πρώτα των Black Sabbath και μπορώ να πω ότι μου αρέσουν αρκετά. Ειδικά το ομώνυμο κομμάτι στον ομώνυμο δίσκο είναι όλα τα λεφτά. Εν τω μεταξύ όλο λέω να συνεχίσω και στα επόμενα (κυρίως Vol.4, Sabbath Bloody Sabbath) και όλο το αναβάλω…:-s :-k

Απλά κάντο.:wink:
Βασικά είναι θεωρώ εύκολο για κάποιον που δεν ακούει metal αλλά έχει ροκ ακούσματα να ασχοληθεί με τους Sabbath.Eγώ όταν ακούω τον όρο classic rock σκέφτομαι Ζeppelin,Stones,The Who,Sabbath,Purple με τη μία.
Από την άλλη όταν ακούω τον όρο Classic heavy metal οι Sabbath σπάνια μου έρχονται στο μυαλό.

Θα συμφωνήσω και για τους Black Sabbath ότι ο ήχος του μοιάζει πολύ με αυτό που λέγεται κλασικό ροκ. Τουλάχιστον τα τρία πρώτα που γνωρίζω. Για τα υπόλοιπα βλέπουμε.

μιλαμε για μια μπαντα που ειναι η επιτομη του ροκενρολ, που επιρρεασε κ 8α επιρρεαζει στον αιωνα τον απαντα ολους απο πανκ μεχρι μπλακ μεταλ κ για εναν κ μοναδικο Λεμμυ που αν υπαρχει αυτο που λεμε θεανθρωπος ειναι αυτο…αν ειστε φλωροι δν φταιω εγω φυσικα :stuck_out_tongue:

Eλπίζω μόνο να άκουσες αυτό που σου είπα.

Γενικά παρατηρώ ότι αρκετοί συνομήλικοι ή μικρότεροι μπορεί να γνωρίζουν πολύ καλά διάφορα “ψαγμένα” ιδιώματα ή κυκλοφορίες του παρόντος κτλ αλλά συγχρόνως έχουν αγνοήσει μεγάλα και βασικά πράγματα.Το downloading σου δίνει την ευκαιρία να ακούσεις ότι θες,όμως ο χρόνος είναι περιορισμένος και αναγκαστικά πρέπει να επιλέξεις που θα δώσεις βάση.
Εγώ προσωπικά στα 19 μου σίγουρα ξέρω λιγότερες σύγχρονες κυκλοφορίες που υπάρχουν στο ίντερνετ από κάποιον στην ηλικία μου ή ακόμα και μικρότερο.Όσο μπορώ παρακολουθώ τις εξελίξεις αλλά ακούω κυρίως μέσω “προτάσεων” κτλ(ούτως ή άλλως έχω αποδεχτεί ότι είναι άπειρα τα πράγματα που μπορείς να βρεις στο ίντερνετ από μουσική που δεν πρόκειται να τα ακούσω όλα ποτέ)

Αλλά δεν γίνεται να μην έχεις ακούσει Purple ή Zeppelin ή Floyd π.χ.,δεν γίνεται απλά,για μένα κάπου έχει χαθεί κάτι,πως να το πω.Δεν λέω να ξέρεις και το παραμικρό κομμάτι αλλά ρε πούστη μου έχω βαρεθεί να μιλώ με παιδιά που παίζει να ξέρουν την τελευταία power metal μπάντα της y χώρας και να τους λέω για το Burn και να με κοιτάνε σαν πουλί παράξενο:dunno:

να πω και γω την αληθεια, μιας και αναφερθηκαν οι Purple, ποτε δεν τους εδωσαν την προσοχη που -μαλλον- χρειαζοταν…τις μερες που οντας πιτσιρικας αρχισα να ακουω κλασσικουρες, θυμαμαι χαρακτηριστικα που ειχα δωσει ολο μου το ειναι στους Blue Oyster Cult, οταν τυχαια ειχα αγορασει πακετο το Burn μαζι με το Secret Treaties και οι Purple μου περασαν στο ντουκου…εκτοτε ναι μεν ακουσα σχεδον τα παντα τους, αλλα δεν τους εδωσα ποτε ιδιαιτερη βαρυτητα…

Ρε μλκ Floydized,η απλα ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ο συνομηλικος σου η ο μικροτερος να κατσει να ακουσει τους ταδε.Η ζωη δεν ειναι κυνηγι καλυψης μουσικων ακουσματων,ολα θελουν το ερεθισμα τους για να αρχισουν.Δε καθεσαι και λες ‘‘α τι μου λειπει…αυτο,αυριο θα κατεβασω δισκογραφια να λιωσω’’,τουλαχιστον δε λειτουργει ετσι με μενα.Κατσαν οι συγκυριες ετσι μεσα στα χρονια που δεν εβαλα το κωλο μου κατω να ασχοληθω με Purple στα σοβαρα(περα απο 2-3 κλασικα τους αλμπουμ που εχω ακουσει+το live in europe)και αυτο ειναι ολο,ουτε συγχρονες εποχες,ουτες downloading αποδιοπομπαιος τραγος κλπ.Θα σου ρθει ο Ντελταμπλουζας η ποιος αλλος και θα σου πει κρεμασμα στο Συνταγμα που δεν εχεις ψαξει τις ακομα πιο παλιες βασεις και θα καταληξουμε οτι ο καθενας εχει εξειδανικευσει μια εποχη.Meanwhile το πιτσιρικι θα ακουει πρωτα απο ολα Soad και καλα θα κανει γιατι γεννηθηκε στα 00s και ειναι λογικο να θελει να ζησει πρωτα πρωτα την εποχη του και μετα την εποχη του προπαππου του ασχετως με το που ειναι οι ριζες και τα φυλλα.

σκέψου όμως ότι όταν βγήκαν σαμπαθ ο ήχος τους ήταν ακραίος για την εποχή… πιο βαρύς από ότι είχε ακουστεί μέχρι τότε… Γενικά η αγγλική τριάδα σαμπαθ/ζεπελιν/περπλ(ίσως λιγότερο από τους άλλους) επηρέασε ίσως περισσότερο από κάθε τι άλλο την γέννηση και τη γενικότερη διαμόρφωση του μέταλ…

Είναι περίεργο, αλλά ποτέ δεν έδωσα την προσοχή που χρειαζόταν στους Rush. Όταν ήμουν πιτσιρικάς άκουσα κάποια κομμάτια από το Roll the Bones και μου είχαν κεντρίσει το ενδιαφέρον, αλλά επειδή τότε διαμόρφωνα μουσικό “χαρακτήρα”, με κέρδισε ο κλασικός ήχος (Accept, Scorpions, τέτοια), και βέβαια οι Savatage.
Έκτοτε, αν και έχω πει πολλές φορές να ασχοληθώ, λόγω έλλειψης χρόνου αλλά και βέβαια πολλών άλλων ακουσμάτων (doom, stoner, tharsh κλπ) δεν τα έχω καταφέρει. Ελπίζω φέτος κάαααααποια στιγμή να διορθώσω το λάθος μου. :stuck_out_tongue:

Τους Rush ούτε εγώ τους έχω ψάξει ποτέ πέρα από κάποια μεμονωμένα κομμάτια. Είχα βαρεθεί να διαβάζω αφιερώματα στο hammer με τρελά αποθεωτικά σχόλια και τους είχα στην check list σχεδόν για πάντα αλλά δεν έκατσε ποτέ. Ακόμα και σήμερα έχω μείνει σε λίγα κομμάτια που είχα ακούσει κάποτε και τώρα μιλάμε πριν καν τις εποχές ιντερνετ.