Μεγάλες μπάντες που ποτέ δεν ψάξαμε αρκετά

Zeppelin,beatles,deep purple

Van Halen, Kansas.

Εεεεε…δε θυμάμαι…

Μagnum, Yes (τους παλεύω, αλλά δεν την παλεύω)…

Τι άλλο…

Αerosmith… Pink Floyd…

Aυτά για τώρα…

Τhe Who

Χτες τους πιάνεις.
Ξεκίνα από τα πρώτα μέχρι το Quadrophenia σίγουρα.Και την λαϊβάρα Live At Leeds εννοείται.

Εγώ αυτό που δεν έχω ακούσει ακόμα, πέρα από το ντεμπούτο τους είναι οι King Crimson.Δεν είμαι και σε mood τώρα…

Δε διαφωνώ καθόλου για τα συγκεκριμένα, αλλά το έργο τους (αν είναι ένα) που τους έχει εξασφαλίσει μία θέση στην αιωνιότητα είναι το Who’s Next. Κι αυτό για πολλούς λόγους που δεν είναι μόνο μουσικοί, αν και θα αρκούσε…

Who’s next το μονο που εχω ακουσει,μαζι με τα αλλα τους προφανη επη.Απλως δεν εχω ακουσει την περισσοτερη δισκογραφια οπως με Φλοηντ,Περπολ,Ζεππελιν κλπ κλπ

Τότε θα τολμήσω να πω ότι δε χάνεις και πολλά. :slight_smile:

Μην ακούς τον DeKay.H αλήθεια βρίσκεται στο Tommy.

Θεώρησα πως το έχει ακούσει το παιδί ρε hopeto. Είπαμε, είμαστε αιρετικοί σε πολλά…αλλά όχι και ντιπ μαλάκες. 8):stuck_out_tongue:

:lol:
Aπλά νομίζω πως αναφερόταν σε τραγούδια όταν μιλούσε για έπη και όχι σε ολόκληρα άλμπουμς.
Και δεν θα αντέξω να ξαναδιαβάσω για κάποιον που δε γουστάρει Tommy.

Ξεκινας ΧΘΕΣ

Δεν μπορώ,ξεθάβω αγαπημένα άλμπουμς τελευταία.Αλλά θα γίνει κάποια στιγμή.

Επειδή από ότι βλέπω στο thread αναφέρονται κυρίως μπάντες από '70 και '80 ας αναφέρω και μια των '90.

Enslaved κύριοι.

Έχω πάρει μια γεύση σχεδόν από όλα τα άλμπουμ τους. Τα πρώτα που ήταν κοντά στο viking black metal (ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το) δεν μου είχαν κάνει και τόσο μεγάλη εντύπωση. Όμως από το Monumension που άρχισαν να αλλάζουν αρκετά τον ήχο τους άρχισαν να τραβάνε περισσότερο την προσοχή μου. Συνέχισα πάντως να τους αγνοώ μέχρι και σήμερα και να ακούω σε κανένα youtube κάποιο νέο κομμάτι τους, παρότι σχεδόν πάντα αυτό που άκουγα ήταν το λιγότερο ενδιαφέρον. Σίγουρα από τις μπάντες που έχω αδικήσει και επιβάλετε να πέσουν πολλές ακροάσεις σε ότι έχουν βγάλει από το Monumension και μετά.

Σε ολα πρεπει να δωσεις σημασια πιστευω.
Αν σ’αρεσει εστω και λιγο το viking-o-black οφειλεις
να τσεκαρεις την μπαντα που το καθιερωσε.
Ειδικα Frost & Eld ειναι τεραστιοι δισκοι.

Hawkwind και Motorhead. :-s Για πείτε.

Hawkiwind ξεκινας με Hall of the mountain Grill,συνειδητοποιεις ποσο μαγικη μουσικη μπορει να φτιαξει ο ανθρωπος και μετα αρχιζεις και ψαχνεσαι μονος σου.

Motorhead οποιο και αν ακουσεις ιδιο ειναι :lol:
Αλλα καλο θα ηταν να ξεκινησεις με το ομωνυμο του 1977(που περιεχει και το κορυφαιο τους για μενα τραγουδι,το ομωνυμο), μετα Overkill και μετα το επος Ace of Spades.

Για Hawkwind καλη αρχη ειναι και το λαηβ “Space Ritual” …χασιμο, απλα.

Τωρα για Motorhead, οπως τα ειπε ο αποπανω για μενα, μονο που το καλυτερο τους για μενα ειναι το “Overkill” και η πραγματικη πορωση στο ομωνυμο ειναι το [I]Iron Horse[/I].

Eπισης, το ομωνυμο πρωτα απ’ ολα ειναι Hawkwind. :stuck_out_tongue:

Μερσί! Από hawkwind μια φορά εδέησα να αγοράσω εντελώς στα τυφλά το electric tepee μα ήτανε υπερβολικά space για τα γούστα μου, οπότε επήλθε μια άμεση βαρεμάρα και τους άφησα με κακή, μάλλον, εντύπωση, σχεδόν ξεχνώντας τους. Τις προάλλες ήμουν κάπου έξω και άκουσα ενα κομματι τόσο ψυχεδελικό και ταξιδιάρικο και πονος μυαλού, όνομα δε θυμάμαι και με χτυπησε ηλεκτρικό ρεύμα και είπα τέλος, τι σκατά χάνω από τη ζωή μου, πρέπει να τους ψάξω 8O . Από την αλλη, προς Motorhead, σ’ό,τι έχω ακούσει, δηλαδή 2 κομμάτια η φωνή του Lemmy κυρίως αλλά και το παίξιμο είναι τόσο “αααααργκ:lightsabre:, επίθεση, επίθεση” που ουτε κι εκεί άντεξα να μένω πια στην αγνοια.:stuck_out_tongue:

Βάζω να κατεβαίνουν!

Δεν σε επιασα :-k

Σορρυ για το νταμπλ ποστ αλλα εσυ ψαξε να δεις αν αυτο που ακουσες ειναι το Psychedelic Warriors ή το Lost Johny ή Master of the Universe.Ειναι αυτα που εχουν μεγαλυτερη πιθανοτητα να παιχτουν σε καποιο μπαρ κτλ