Μεγάλες μπάντες που ποτέ δεν ψάξαμε αρκετά

Το τραβάς λίγο, αλλά ναι, περισσότερο προς αυτή την φάση γέρνω στο συγκεκριμένο θέμα.

πάλι δεν δίνεις ακριβές στίγμα για το τι κάνει μια μπάντα μεγάλη πάντως. βάσει κληρονομιάς και επιρροής που λες, ειδικά στο θέμα επιρροής, πόσοι είχαν μεγαλύτερο μερίδιο (πάνω στο 80ς μεταλ ας πούμε) από τον van halen; δυο; τρεις; άκου την κιθάρα στον πρώτο δίσκο για παράδειγμα και μετά θα ακούσεις με άλλο τρόπο το fifth angel και στην ουσία όλο το κλασικότροπο heavy metal των 80ς

και ο trey o azagthoth που τον προσκυνάει το μισό death metal, κάνει τεμενάδες στον eddie

ο (ίσως) καλύτερος μαίταλ κιθαρίστας των 80s, κέρδισε έναν διαγωνισμό μικρός παίζοντας το eruption http://www.youtube.com/watch?v=3DPH1Mxe6LY

Δεν αμφέβαλα ποτέ για την ποιότητα του πρώτου (τουλάχιστον) Van Halen, αλλά τους θεωρώ απλώς μια μπάντα με φοβερούς δίσκους(κι ας μην είμαι τεράστιος φαν του υλικού σαν σύνολο) και έναν κιθαρίστα που παίζει παπάδες, αλλά η επιρροή τους υπερτονίστηκε από την εμπορική απήχηση που είχαν. Ίσως το λάθος που κάνω είναι να μένω πιο πολύ στις 60’s-early 70’s εποχές έχοντας στο μυαλό μου τι έβγαινε τότε.

ε, εντάξει, η ποιότητα δεν είναι μετρήσιμο μέγεθος (γι’ αυτό γενικά δεν δίνουμε μια για τέτοιες πίπες και θεωρούμε ΜΕΓΑΛΕΣ μπάντες, τις μπάντες του διπλανού προβάδικου), κι εγώ έχω να ακούσω βανχέηλεν 12 χρόνια αλλά ουσιαστικά τον άκουγα συνεχώς μέσα από τα μεταλοχαρντκροκ που άκουγα μανιωδώς γιατί δεν πήραν μόνο την τεχνική οι μέταλζ, πήραν τον ήχο του συνολικά. επίσης, νομίζω πως η επιρροή δεν υπερτονίζεται από την εμπορική απήχηση, είναι απόρροια αυτής, καλώς ή κακώς. ε, εντάξει, και πριν τα 60ς ήταν τα φίφτις και τα μπλουζ κ.λπ. με αυτή τη λογική καταλήγουμε μεθοδικά σε αυτόν που χτύπησε πρώτη φορά τις πέτρες μεταξύ τους :stuck_out_tongue:

@moonchild92
Νομίζω πως κάνεις λάθος εδώ. Οι Van Halen ήταν ίσως η πρώτη μπάντα που έπαιξε καθαρό metal (το 80s metal εννοώ, όχι BS) και το έκαναν το 1978. Δεν τίθεται θέμα αν είναι μεγάλη μπάντα.

Γενικά πάντως όταν μιλάμε για “μεγάλες μπάντες” η απήχηση (εκτός της επιδραστικότητας) είναι απαραίτητο στοιχείο για να κατατάσσονται εκεί. Γι’ αυτό οι Stormwitch και άλλοι που αναφέρθηκαν παραπάνω δεν εμπίπτουν. Άλλο καλός ή σπουδαίος και άλλο μεγάλος. Αυτό νομίζω anyway.

Οι Stormwitch δεν ειχαν καν αρκετα δικο τους ηχο που ειναι κι αλλο ενα ‘‘συστατικο’’ για μια μεγαλη μπαντα.Απλα ειναι απο τις κλασσικες περιπτωσεις ηρωων του αντεργκραουντ που το καλτ στατους τους,τους παει στο μυαλο των οπαδων απο το 7(μια καλη μπαντα) στο 8+.

προφανως ο καθενας εχει διαφορετικη γνωμη για το ποια (πολλα) στοιχεια συνθεστουν μια “μεγαλη” μπαντα, που ειναι πολυ γενικος ορος, αλλα ρε γμτ, (απο τα πραγματα που παντα μου την εσπαγε στο ροκιν γιατι γινεται αρκετα κατα κορον!)… [B]πολυ το ψειριζετε ρε αδερφε![/B] και τι εγινε δηλαδη αν αναφερθουν και 5 μπαντες που δεν ειναι αρκετα “μεγαλες” ή αν υπαρχουν και 10 - 20 “off topic” ποστς σε ενα τοπικ με σχεδον 150 σελιδες, [B]εφοσον απο κει δινεται η δυνατοτητα σε καποιον να ανακαλυψει καλη μουσικη ?[/B] και τι εγινε ?.. οκ υπαρχουν καποιοι κανονες να ακολουθεις σε ενα φορουμ σχετικα με τα τοπικς, αλλα ωρες ωρες παραγινεται νομιζω…

Ναι, είναι θέμα οπτικής (όπως σχεδόν οτιδήποτε), αλλά δε συμφωνώ με το περί ψειρίσματος. Το να πει κάποιος “δεν έχω ψάξει τους Μοtorhead”, όπως ο ARIAN λίγο πιο πριν, έχει νόημα και έχει και πλάκα. Πέραν τον πιτσιρικάδων, υπάρχουν και μεγαλύτεροι που για κάποιο λόγο αγνοούν κάτι σημαντικό μουσικά (και μαγκιά τους φυσικά). Το να μην αναγνωρίζονται όμως οι Van Halen ως μεγάλη μπάντα είναι φάουλ και όχι άποψη, όπως επίσης το να θεωρούνται οι Exumer ή οι Stormwitch μεγάλες μπάντες είναι απλά γελοίο. Το να ανακαλύπτει κάποιος καλή μουσική είναι σημαντικό και ούτως ή άλλως συμβαίνει σε ολόκληρο το φόρουμ, αλλά καλώς ή κακός δεν είναι πάντα αυτός ο σκοπός σε όλα τα threads.

Ρε μη λέτε τέτοια για τους Van Ηalen ρε.Ορισμός της μεγάλης μπάντας.

σε καποιες περιπτωσεις, για μενα προσωπικα, “σπουδαια” ή “σημαντικη” μπαντα ισουται με “μεγαλη” μπαντα, εχει να κανει με πολλες παραμετρους…

Έχω λίωσει Death, Morbid Angel, γουστάρω 2 άλμπουμ Bolt Thrower κι At The Gates, απόλαυσα live/studio τους Obituary κι ήρθε η ώρα για Immolation/Suffocation

Από την άλλη λίστα γουστάρω πολύ τους Cannibal Corpse κι των 2 περιόδων κι πρόκειται να τη ψάξω με Deicide. Επίσης αρκετά μου αρέσουν οι Six Feet Under. Τώρα Vital Remains, Massacre, Autopsy έχω ακούσει κάτι λίγα κι τα σπάνε :smiley:

Λίγο πολύ κι η δικιά μου γνώμη επ αυτού :slight_smile:

Όπως ακριβώς τα γράφουν και οι δύο από πάνω.
Με όποιο κριτήριο και να το ψάξει κανείς, τεράστια μπάντα είναι οι Van Halen και όσοι θυμόμαστε και την δεκαετία του '80 το συνειδητοποιούμε καλύτερα αυτό.
Ειδικά για τον Αμερικάνικο ήχο!
Για μένα είναι μέσα στις 10 μεγαλύτερες Αμερικάνικες μπάντες όλων των εποχών και από όλα τα είδη!

Ο πρωτος δισκος των Van Halen απλα οριοθετησε τον προσανατολισμο του hard rock ηχου σε ολοκληρη τη δεκαετια του 1980.
Αυτος ο ηχος πραγματικα φλερταριζε με το καλογυαλισμενο/εμπορικο heavy metal.

λυσσαξατε με τους Βαν Αλλεν :slight_smile:

να μια πραγματικα ΜΕΓΑΛΗ μπαντα που ακουω τωρα… το ξερω, δεν γεμιζουν σταδια, δεν πουλανε χιλιαδες δισκους, δεν ειχαν την επιδραστικοτητα και δεν οριοθετησαν κανεναν προσανατολισμο, για μερικους ισως δεν ειναι καν μια τριχα απο τα @@ του eddie van halen, αλλα ειλικρινα, για μενα, το feeling που βγαζουν με ενα δισκο και την ανατριχιλα που προκαλουν, δεν το βγαζουν πολλες μπαντες που αναφερατε με ολη τους τη δισκογραφια. και αυτη ακριβως ειναι η δυναμη των “μικρων” συγκροτηματων…

και λιγο On topic, δεν εψαξα ποτε τους Eloy και θελω να το κανω…

Eπηρέασε και το μετέπειτα καλογυαλισμένο/εμπορικό μέταλ (κυρίως στην τεχνική των κιθαριστών) αλλά ο ήχος τους (ειδικά στα πρώτα άλμπουμ) δεν ήταν καλογυαλισμένος!
Όπως επίσης επηρέασε άπειρους κιθαρίστες και σε power ή thrash μπάντες της δεκαετίας του '80.
Η κιθάρα ακουγόταν με τον ενισχυτή να είναι… στο 11 που έλεγαν και οι Spinal Tap, έτοιμος να αρχίσει να βγάζει feedback! Αλλά δεν το έβγαζε, όλα ήταν στο όριο αλλά υπό έλεγχο!
Στις συνθέσεις συνυπήρχαν οι αναφορές στις ρίζες του Αμερικάνικου ροκ, το σκληρό boogie, αλλά και οι φρέσκες ιδέες.
Στροφή σε πιό εμπορικούς/γυαλισμένους ήχους άρχισαν να κάνουν από το 1984 και μετά με περισσότερα πλήκτρα κλπ.